1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jądra - nienasieniak z przerzutami do wątroby i płuc
Autor Wiadomość
mariuszslask 


Dołączył: 18 Cze 2011
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2011-06-18, 14:03  Rak jądra - nienasieniak z przerzutami do wątroby i płuc


Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum!!!
Mam 22 lata, od zawsze prowadziłem zdrowy tryb życia, nikt nie miał u mnie w rodzinie żadnych onkologicznych problemów, studiuję, interesuję się motoryzacją..ale przechodząc do tematu:

W sierpniu 2010 roku stwierdzono u mnie raka jądra lewego C 62.9 o budowie terminalnej mieszanej, nienasieniaka o strukturze teratocarcinoma z elementami endoderma sinus tumor oraz komórkami trofoblastu.

23.08.2010 roku przeprowadzono hemikastrację lewostronną przez pachwinę.
Tomografia komputerowa wykazała przerzuty do płuc, wątroby i węzłów zaotrzewnych.
Przeszedłem cykl chemioterapii BEP + EP od 09.2010-02.2011 oraz VIP 3x do 1.05.2011. W sumie 13 cykli chemii.
13.06.2011 usunięto guzy okołoaortalne i przeprowadzono elektroablację guzów wątroby.


Markery z 9.06.2011:
LDH 290 [207 - 414 U/L]
BHCG 5,26 [0 - 10 mIU/ml]
AFP 6,53 [0-10 ng/mL]

Proszę o informację z posiadanej przez Was wiedzy jakie są możliwości dokładnego zdiagnozowania i wykrycia zmian nowotworowych przy tym typie nowotworu w Polsce lub za granicą przy pomocy badania PET-CT lub innego dostępnego.


PS. Obecnie jestem po operacji i czekam aż rana na brzuchu się zagoi i na dalsze decyzje lekarzy co dalej ze mną.

Może ma ktoś podobne doświadczenia? Jaki powinien być dalszy ciąg leczenia? Co z moimi płucami? Dodam, że zmiany w płucach uległy częściowej regresji, jednak są małe guzy - 5 mm w lewym płucu i 6 mm w prawym [w 3 segmencie]. Zmiany nie chciały już maleć po chemii, markery zeszły do zakresów dopuszczalnych (jak to jest z tymi markerami - czy powinny wynosić "0"?).

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi,

Pozdrawiam
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-06-18, 20:33  


mariuszslask napisał/a:
jak to jest z tymi markerami - czy powinny wynosić "0"?

Markery nie muszą wykazywać wartości zerowej.
Za prawidłowe uznaje się wartości podane jako referencyjne (w []), dla przykładu LDH w tym konkretnym przypadku od 207 do 414 U/l).
W Twoim przypadku wszystkie podane przez Ciebie wartości markerów mieszczą się w zakresach referencyjnych (prawidłowych).

Wartości referencyjne mogą się dla danego markera różnić w zależności od:
- laboratorium (przeprowadzającego badanie na innym sprzęcie / w inny sposób),
- osoby badanej (płci, wieku, schorzenia / chorób współistniejących, itd.),
dlatego powinny być każdorazowo podane przez laboratorium obok wyniku oznaczenia poziomu danego markera.

W diagnostyce nowotworowej bardziej istotny jest trend wartości markera (czy w miarę upływu czasu rośnie, maleje, jest stały) aniżeli jego bezwzględna wartość.
Dlatego ważne jest wykonanie badania bezpośrednio po zdiagnozowaniu nowotworu, następnie cyklicznie po kolejnych etapach leczenia i obserwowanie, czy wartość zmierza ku zakresowi referencyjnemu.
Jeśli po jakimś czasie od podjęcia leczenia pojawi się trend wzrostowy, można uznać z dużym prawdopodobieństwem, że doszło do wznowy / progresji choroby.
Z kolei brak wzrostu albo wartość markera mieszcząca się w zakresie wartości referencyjnych jeszcze nie świadczy o tym, że wszystko jest w porządku, ponieważ oznaczanie wartości markerów nie jest badaniem wysoce precyzyjnym i nie tak rzadko się zdarza, że podczas rozwijającego się procesu nowotworowego markery nie wykazują wzrostu wartości (porównaj np. to opracowanie).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group