1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak żuchwy
Autor Wiadomość
margo1962 


Dołączyła: 11 Paź 2010
Posty: 3
Skąd: Francja

 #1  Wysłany: 2010-10-12, 10:56  Rak żuchwy


Ciesze sie ze znalazlam to forum i ze moge podzielic sie moim problemem z innymi.

Pod koniec maja zdiagnozowano u mnie raka zlosliwego szczeki dolnej po prawej stronie.
Trwalo to dobrych kilka miesiecy zanim zdecydowalam sie pojsc do stomatologa. Balam sie poprostu tej diagnozy.
Chirurg-stomatolog w szpitalu stwierdzil, ze nowotwor jest zbyt duzy aby go, operowac,
wiec zdecydowano sie na podanie mi mocnej chemii.
Mialy to byc trzy tygodniowe serie z dwutygodniowa przerwa miedzy kazda seria.
Przez tydzien lezalam w szpitalu podano mi chemie, czulam sie dobrze nie mialam ubocznych objawow.
Gdy po tygodniu wrocilam do domu poczulam sie bzrdzo slabo, byla to niedziela. W nocy zaczely sie wymioty i biegunka.
Rano bylam tak slaba,ze nie moglam wstac z lozka. Maz odprowadzil moje dzieciaczki do
szkoly a mnie zawiozl do szpitala.
Okazalo sie, ze mam bardzo malo bialych cialek i bardzo niskie cisnienie. Przez tydzien stawiali mnie na nogi.
Po nastepnym tygodniu podano mi nastepna chemie. Po tych dwoch seriach guz sie nie zmniejszyl.
Zdecydowano wiec na zastosowanie nieco slabszej chemii i radioterapii. Z 35-u seansow zostalo mi jeszcze 8.

Mam te wszystkie uboczne objawy : suchosc w buzi, brak smaku i apetytu i szczypanie
w buzi lacznie z plesniawkami ktorych nie moge sie pozbyc.
Do mycia zebow uzywam past do zebow dla dzieci bo wszystkie inne strasznie szczypia a nie wiem czy istnieja jakies specjalne pasty na tego typu dolegliwosci.
Poniawaz nic nie jem dostaje pozywienie w kroplowkach (wieczorem przychodzi pielegniarz i podlacza mi na noc kroplowke a rano ktos inny mi ja odlacza.
Lekarz przepisal mi rowniez drinki proteinowe do picia. Dzieki temu nie trace na wadze.

Ostatnio na prawym wewnetrznym policzku pojawila mi sie opuchlizna tak mniej wiecej od
dwoch tygodni boje sie ze to moze byc przerzut na slinianki, czy ktos mial cos takiego?
Oprocz tego mam wypaczony zgryz bo dolna szczeka przesunela mi sie w prawa strone
przez to nie moge nic gryzc.
Czy po ewentualnej operacji nastawia mi szczeke na miejsce?

Wiem, ze przede mna jeszcze wiele miesiecy leczenia nie moge przegrac bo mam dwoje,
jeszcze malych dzieci (8 i 6 lat), ktore mnie potrzebuja
Moja kuzynka powiedziala, ze powinnam sie cieszyc , ze nie mieszkam w Polsce bo na pewno by sie mna tak nie zajeli jak tu we Francji.
No i w Polsce musialabym dysponowac duza gotowka aby sie mna odpowiednio zajeli ( nie wiem moze ma racje).
Teraz musze wyjsc po zakupy i odebrac dzieci ze szkoly. Przy nastepnym wejsciu napisze
co uzywam na popalona szyje.

[ Komentarz dodany przez: mamanel: 2010-10-12, 11:02 ]
Witaj. Zdjęcia z Twojego postu przeniosłam tutaj: http://www.forum-onkologi...t2236.htm#36387
_________________
niepewna
 
zoi 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2009
Posty: 381
Skąd: Grecja/opolskie
Pomogła: 147 razy

 #2  Wysłany: 2010-10-13, 18:22  


Spróbuj pastę XEROSTOM. Sprzedawana w aptekach. To jedyna jakiej mogłam używać w trakcie i po radioterapii. Nie szczypała.
Ja miałam raka co prawda w innym miejscu, ale też była to jama ustno-gardłowa. Przeszłam terapię łączoną chemia plus radioterapia. Jak masz ochotę to zajrzyj do mojego wątku, może trafisz na coś, co ci się przyda, choćby jak sobie radzić z jedzeniem po odłączeniu od kroplówki: http://www.forum-onkologi...rapii-vt544.htm
Dobrze by było gdyby ten policzek zobaczył lekarz, nawet radiolog przy okazji kolejnego naświetlania, o ile nie masz szczękościsku, bo ja miałam i nie mogłam otworzyć ust, ale nie panikuj na zapas. To może być po prostu opuchlizna po naświetlaniach. Ja też tak miałam i do tego jeszcze rany, bo przy zupełnym braku śliny kaleczyły mnie własne zęby. Z pleśniawkami i grzybicą mam problem do dziś, ale właśnie udało mi się to świństwo zaleczyć, ciekawe na jak długo :roll:
Nie wiem jak jest w Polsce z leczeniem onkologicznym, bo ja też leczyłam się za granicą. Rodzina też mówi, że to szczęście w nieszczęściu, bo opieka dobra i świetna diagnostyka i leki z górnej półki niby. Ale ja musiałam płacić za radioterapię i to bardzo dużo. Nie dlatego, że nie mogłam jej zrobić za darmo z ubezpieczenia, tylko dlatego, że powiedziano mi, że będę musiała długo czekać w kolejce i że warunkiem powodzenia terapii jest jednoczesne podjęcie jej razem z chemioterapią. A ja bałam się dłużej czekać... Wzięłam wiec adres i pojechałam od razu z uniwersyteckiego szpitala onkologicznego do prywatnej kliniki, gdzie lekarz już na mnie czekał. Wszystko w jednym dniu. Dziś nie wiem czy to było konieczne... bo ja nawet nie poszłam zapytać czy rzeczywiście i jak długo trzeba czekać. W takiej sytuacji człowiek nie zastanawia się, bo przecież chodzi o życie. Ja myślę, że nie można generalizować. To chyba zależy od ludzi. Gdzie i na kogo się trafi. Trzymaj się. Końcówka jest najtrudniejsza, ale tyle już przeszłaś, więc dasz radę.
 
margo1962 


Dołączyła: 11 Paź 2010
Posty: 3
Skąd: Francja

 #3  Wysłany: 2010-10-13, 23:24  


Dziekuje Ci Zoi za dobre rady i nazwe pasty do zebow nie wiem tylko czy na rynku francuskim bedzie dostepna ale sprawdze.
Natomiast na poparzenia uzywam kremu DEXERYL jest to krem na bazie glicerolu, wazeliny
i parafiny, ale moja aptekarka polecila mi (niestety to juz bez recepty) krem firmy
LA ROCHE-POSAY "CICAPLAST", musze przyznac , ze jest swietny.
Ja tak jak Ty mam chemie i radio jednoczesnie. Chemie mam podawana w szpitalu panstwowym a radio tez w prywatnym, ale ja mam to szczescie, ze nic nie place gdyz ze
wzgledu na chorobe nowotworowa mam 100% zwracane.
Niedawno stwierdzono u mojego wujka raka pluc i niestety w Polsce nawet nie probuja go
leczyc poniewaz jest zbyt stary i schorowany (nieco po 70-tce).Dostal 5 seansow radio i do domu. Az przykro to sluchac.
Po tych wszystkich chemiach i radiach czeka mnie jeszcze operacja a co potem nie mam
pojecia. Najprawdopodobniej wytna mi pol szczeki i dopiero wtedy zacznie sie problem
z jedzeniem i piciem oby tylko nie bylo przerzutow. Musze przeciez byc w formie jeszcze
przynajmniej przez kilkanascie lat dla moich dzieci.
Dziekuje jeszcze raz kontakt i dobre rady . Do nastepnego.
_________________
niepewna
 
jogi45 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 618
Skąd: Szczecin
Pomogła: 110 razy

 #4  Wysłany: 2010-10-15, 10:25  


Jestem po radio w rejonie głowy i szyi. Leczę się w Polsce.Na poparzona skóre używałam rewelacyjnego kremu z apteki o nazwie radiosun.
O życiu z usuniętą częscią szczeki poczytaj u jerzozwierza. On ma część żuchwy z tytanu.
Możesz napisać jakie były pierwsze objawy choroby? Co spowodowało że trafiłaś do lekarza?
co to za typ raka?
_________________
Antoine de Saint-Exupéry
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać
 
margo1962 


Dołączyła: 11 Paź 2010
Posty: 3
Skąd: Francja

 #5  Wysłany: 2010-10-15, 21:27  


Witam serdecznie!
Dziekuje za dobra rade ale nie wiem czy ten krem jest dostepny w aptekach francuskich.
Na razie jestem zadowolona z CITAPLASTU i na strupy lekarz przepisal mi FLAMMAZINE a
na miejsca zaczerwienione BIAFINE. Ten pierwszy wyprobowalam juz wczoraj dzisiaj
dolacze jeszcze biafine.
Co do tego jak to sie zaczelo. To jest tylko moje zdanie. Ulamal mi sie zab, zostal kawalek korzenia ktory po jakims czasie zarosl dziaslem. Co jakis czas puchlo dziaslo i bolalo, a poniewaz pracowalam jako pomoc w aptece, moglam bez recepty kupic sobie antybiotyk i mocne tabletki przeciwbolowe. Robilam wszystko aby uniknac wizyty u dentysty. To trwalo sporo czasu. Tak okolo lutego spuchlam ponownie i oczywicie leczylam sie sama. Niestety antybiotyk juz nie dzialal. Na poczatku maja pokonalam
paniczny strach przed dentysta i udalam sie do niego. Potem poszlo juz szbko.Rentgen,
skaner, z kliniki skierowano mnie do szpitala. Nawet nie musialam prosic o wizyte
zostalam przyjeta przez chirurga stomatologa tego samego dnia ktorego poszlam
zamawiac wizyte i tego samego dnia zrobiono mi biopsje (to byl czwartek).
w poniedzialek juz bylam na onkologii w celu zrobienia innych przeswietlen i badan.
Sprawdzali czy nie ma przerzutow. Z biopsji wyszlo, ze to nowotwor zlosliwy nie wiem
niestety jakiego typu bo wyniki biopsji sa w szpitalu.
To tak pokrotce.
Jezeli chodzi o misia koale to taki maly prezent dla tych u ktorych nie udalo sie pokonac tego diabla i jezeli musi sie rozwijac to w takim tempie w jakim porusza sie i zyje koala. Przydalby sie leniwiec ale nie znalazlam a poza tym ten mis wyglada sympatycznie.
Zostalo mi jeszcze 6 seansow radio a potem lekarze zdecyduja co dalej Tak wiec za dwa tygodnie powinnam juz miec nowe wiadomosci mam nadzieje ze dobre.
Dziekuje za namiar na jerzozwierza czytalam jego przejscia wczesniej za nim trafilam
na to forum. Z tym ze on mial najpierw operacje a potem radio, a ja mam odwrotnie
bo moj guz byl za duzy musieliby mi usunac pol twarzy. Guz juz teraz znacznie sie zmniejszyl i mam nadzieje, ze do konca radioterapii jeszcze bardziej sie zmniejszy.
Pozdrawiam Ciebie i wszystkich na forum.
Do nastepnego.
_________________
niepewna
 
Iga 


Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 106
Pomogła: 11 razy

 #6  Wysłany: 2010-10-21, 17:04  margo


Ja mialam operacje w lutym i po niej tez mialam problemy ze szczeka. Dostalam fizjo w klinice i teraz jest dobrze. Na szczescie to byl problem z miesniami a nie ze stawem i jest latwo go skorygowac. Moze postaraj sie dostac na fizjo? Trzymam kciuki bardzo mocno za powodzenie kuracji i serdecznie pozdrawiam. Iga
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group