1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak esicy. Mój tato.
Autor Wiadomość
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2014-09-05, 11:54  Rak esicy. Mój tato.


Witajcie,
zarejestrowałam się jakiś czas temu na forum kiedy okazało się, że u mojego taty zdiagnozowali raka esicy. Do tej pory czytałam. Teraz mam w ręku wynik TK i histopatologii jednego wycinka więc postanowiłam zwrócić się o pomoc.

Tata ma 63 lata. Był już na pierwszej konsultacji w Centrum Onkologii w Warszawie. Lekarz zlecił badanie krwi, RTG i TK. Poniżej wrzucam opis TK (RTG i krwi nie mam bo wynik będzie dostępny u lekarza). Pomoże mi ktoś zinterpretować TK? Są tam wypisane liczne zmiany. Nie wiem, które są ważne (być może onkologiczne) a które zapewne niegroźne. Z tego co wyczytałam podejrzenie meta to przerzuty tak? Czyli wychodzą 3 przerzuty do wątroby? 17, 24 i 15mm to duże zmiany?

Tata ma kolejną wizytę zaplanowaną na 22.09. Nie wytrzymam do tej pory nie wiedząc kompletnie co to jest. Z tego co lekarz powiedział wstępnie przygotowują go do operacji.
Po cichu mam trochę nadzieję, że swoimi odpowiedziami choć trochę mnie uspokoicie.
Tak się o niego boję.
Dziękuję z góry za każdą pomoc.

wynik badania histopatologicznego
Fragmenty jelita grubego w obrazie mikroskopowym: adenocarcinoma bene differentiatum cum ulceratione et granulatione eo loco
Fragmenta adenomatis tubularis intestini crassi cum dysplasia gradus minoris

Opis badania TK jamy brzusznej i miednicy



[ Dodano: 2014-09-05, 11:59 ]
Przepraszam, widzę że obrazek z opisem TK źle się wstawił i nie powiększa się. Nie wiem czemu. Ale ten sam opis jest w załączniku do pobrania.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2014-09-05, 12:16 ]
Pliki należy dodawać jako załączniki do posta, a nie linkować z zewnątrz, wtedy wszystko będzie jak należy.


TK_opis_forum.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2446 raz(y) 451,67 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-09-05, 22:28  


Wynik TK wskazuje na zmiany rozrostowe - prawdopodobnie nowotworowe - w jelicie grubym. Zmiany są dwie, przy czym co do drugiej nie ma jednoznacznie pewności o jej charakterze nowotworowym, możliwe jest również ognisko zapalne. Nieco powiększone węzły chłonne. Zmiany w wątrobie również są podejrzane o bycie przerzutami, co niestety dawałoby najwyższe stadium zaawansowania choroby.

Czy w wyniku histpatu nie było wyniku makroskopowego? Co dokładnie pobrano?
_________________
 
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #3  Wysłany: 2014-09-06, 15:17  


Dziękuję za pomoc.
Przy kolonoskopi pobrano: " W odległości 10 cm od zwieracza odbytu płaski polip wielkości 3 mm - usunieto i odzyskano do hist-pat. W odległości 20cm od zwieracza odbytu polipowate, okrezne zwęźenie, które nie przepuszcza aparatu- pobrano wycinki do hist-pat."

A co oznacza ognisko zapalne?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2014-09-06, 18:22  


Stan zapalny, reakcja zapalna.

Cytujesz co jest w opisie kolonoskopii, mnie chodziło o to czy na samym wyniku histopatologii nie ma nic więcej, poza tym co przepisałaś wcześniej :) nie ma podziału na wynik mikro i makroskopowy? Wyżej nad tym, co przepisałaś, nie ma opisu skąd są wycinki?
_________________
 
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #5  Wysłany: 2014-09-06, 20:30  


Sorki, czuję się kompletnie zielona w tym wszystkim.
Mam już jak więc wrzucam skany kolono. i histopato. To wszystko co tam było. Powinno być wykonane badanie makroskopowe?
Mam jeszcze pytanie, czy te pozostałe wypisane zmiany też mogą być przerzutowe czy w tej chwili nic nie można stwierdzić? Mogą być to jakieś niegroźne, niezłośliwe zmiany?

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2014-09-06, 20:42  


karii napisał/a:
Mam już jak więc wrzucam skany kolono. i histopato. To wszystko co tam było. Powinno być wykonane badanie makroskopowe?

A w tym wyniku histpatu nie ma nic wcześniej opisanego jako punkt 1 i punkt 2, skoro mamy "ad 1" i "ad 2"?

karii napisał/a:
Mam jeszcze pytanie, czy te pozostałe wypisane zmiany też mogą być przerzutowe czy w tej chwili nic nie można stwierdzić? Mogą być to jakieś niegroźne, niezłośliwe zmiany?

W wątrobie? Mogą, niemniej jednak ich obraz w TK sugeruje charakter przerzutowy, co przy stwierdzeniu nowotworu złośliwego każe jednak przyjąć taką opcję za dość prawdopodobną.
_________________
 
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2014-09-06, 21:22  


Jejj, przepraszam. Faktycznie jest! To jest wpisane między danymi pacjenta, datą, danymi lekarza i wymazałam całość jako dane. Wybacz.

1. Owrzodzenie okrężne w odległości 20 cm od zwieracza odbytu.
2. Polip odbytnicy - 10 cm od zwieracza

O "pozostałe zmiany" chodziło mi raczej o tą całą resztę, która jest wypisana:w płucach, nadnerczu.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2014-09-06, 21:41  


Nie ma sprawy. W takim razie zmiana, w której stwierdzono nowotwór złośliwy, jest zapewne pierwszą opisaną w TK. Czy TK było przed czy po kolonoskopii?

karii napisał/a:
O "pozostałe zmiany" chodziło mi raczej o tą całą resztę, która jest wypisana:w płucach, nadnerczu.

Odnośnie płuc mogą to nie być zmiany nowotworowe, są niewielkie, niektóre uwapnione więc mogą być pozapalne. Ale biorąc pod uwagę całość historii choroby, trzeba to skontrolować. W nadnerczach zmiany w TK opisane są jako gruczolaki, czyli zmiany niezłośliwe.
_________________
 
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #9  Wysłany: 2014-09-06, 21:49  


TK było wykonane po kolonoskopii.

Jutro widzę się z tatą i będę mu oddawał wyniki do ręki i chce móc mu jak najwięcej powiedzieć żeby się nie wystraszył samego suchego opisu.
Dziękuję za wszelkie wyjaśnienia.

22.09 mamy kolejną wizytę u onkologa. Powinnam jeszcze coś wiedzieć / zrobić do tego czasu?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2014-09-06, 21:52  


Było oznaczane CEA? Jeśli nie, to warto to zrobić (badanie krwi).
_________________
 
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #11  Wysłany: 2014-09-06, 22:09  


Lekarz zlecił całą tabelkę badań krwi. Próbki do badania były pobrane od razu tego samego dnia w Centrum Onkologii. Wyniki będą do odebrania dopiero na wizycie. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć co tam dokładnie było ale sądzę, że w całym pakiecie pewnie były i markery.
 
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #12  Wysłany: 2014-09-18, 11:53  


Dzień dobry,

piszę bo coś ruszyło dalej. Dzisiaj rano zadzwonili ze szpitala. Jutro tata ma się stawić na oddziale i będą go przygotowywać do operacji. Cieszę się, że tak szybko, że już działają i tata będzie pod opieką fachowców. Wreszcie konkretne działanie!
Trochę się zdziwiłam co prawda, że zadzwonili z info o operacji przed obejrzeniem wyników TK ale widocznie to co zobaczyli na RTG (które jest u nich) w połączeniu z wynikami histopat wycinka i wynikami krwi, wystarczyły do podjęcia decyzji.
Operacja pewnie w przyszłym tygodniu. Będę dawała znać jak się czegoś dowiem.
 
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #13  Wysłany: 2014-09-19, 13:30  


Witajcie,

tato jest już w szpitalu. W samą porę! Wczoraj dostał takich boleści, że mama musiała wzywać pogotowie. Nie dość, że bolało go strasznie to jeszcze dostał dreszczy. Dostał mieszankę ketanolu i no spy. Jakoś dał rade do rana ale jest strasznie zmęczony. Rano zawiozłam go do szpitala. Guz musi być już tak duży, że zasłania większość światła jelita. Jest już pod opieką lekarzy. Czekamy na decyzję co dalej. Mają mu podać jakieś leki, które pomogą a jeśli to nie zadziała to jeszcze dzisiaj operacja.
Trzymajcie proszę kciuki.
 
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #14  Wysłany: 2014-09-22, 10:02  


Dzisiaj po południu operacja.
Ciągle go boli, o wiele mniej niż w piątek ale boli. Jest zmęczony tym bólem.
Z tego co mówią lekarze dzisiaj zajmą się jelitem, potem cykl chemii i na końcu wątroba.
 
karii 


Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 10

 #15  Wysłany: 2014-09-23, 21:34  


Już po operacji! :)
Sama operacja trwała prawie 4 godziny. Udało się od razu usunąć guzy z jelita i z wątroby. Jeden z guzów jelita prawdopodobnie nie był złośliwy ale okaże się po badaniu wycinka. Okazało się, że była też ropa w żołądku. Od czwartku był poważny stan zapalny więc to pewnie stąd. W każdym bądź razie wszystko wyczyszczone, guzy usunięte, innych podejrzanych zmian nie zlokalizowali.
Wyłonili czasową stomię, jak tylko będzie można to ją zlikwidują. Tata jest jeszcze słaby fizycznie ale psychicznie w doskonałym nastroju. Jest silny więc wierzę, że szybko wróci do formy. Jutro początek spacerów z rehabilitantem i początek chemii na dobicie paskudztwa.

Ulga niesamowita |oyeah| a jego uśmiech dzisiaj bezcenny :heart:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group