1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak brodawkowaty tarczycy z przerzutami do węzłów chłonnych
Autor Wiadomość
jadźka49 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Gru 2010
Posty: 1046
Skąd: Szczecin
Pomogła: 181 razy

 #16  Wysłany: 2012-12-04, 08:07  


Pablo napisał/a:
Co my na to?
Głowa do góry i słuchaj lekarzy!
Będzie dobrze. MUSI.

Oj tak, nie może być inaczej! :okok"
_________________
W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca. -Paulo Coelho
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #17  Wysłany: 2012-12-04, 09:07  


mistigi napisał/a:
Co do wynikow, Twoje TSH jest bardzo wysokie (ale spodziewane po wycieciu tarczycy), jak Ty wogole dajesz rade funkcjonowac?



czuję się zmęczona, taka ospała
często dokucza mi ból kręgosłupa, rąk, nóg
zauważalna zmiana dla mnie sprzed i po operacji
_________________
__Asiaa__
 
mistigi 


Dołączył: 24 Sie 2010
Posty: 5

 #18  Wysłany: 2012-12-04, 20:25  


Asiaa1201 napisał/a:

w piątek 07.12.12 jade na 3 dniowe jodowanie


Co to znaczy 3 dniowe ? Podadza Ci radioaktywny jod jednego dnia i przez 3 dni beda trzymac w szpitalu, czy jakos inaczej ?

Wracajac do diety nisko-jodowej, krytyczne jest, zeby do tego sie scisle stosowac w przepisanym przez lekarza okresie przed zabiegiem. Jezeli nie wyglodzisz dostatecznie organizmu od jodu, to zabieg moze nie byc skuteczny, co z kolei spowoduje, ze bedzie go trzeba w przyszlosci powtorzyc.

Nie jest to bez znaczenia, promieniowanie radiokatywne nie jest obojetne dla organizmu. Mozemy go przyjac przez cale zycie tylko okreslona ilosc. W ktoryms momencie moze sie okazac, ze beda wskazania do dalszej radioterapii, ale nie bedzie to mozliwe, bo otrzymalas juz maksymalna dawke na cale zycie.

Tak jak wspomnialas prawie wszystko zawiera jod, ale dieta nie musi byc calkowicie pozbawiona jodu, tylko bardzo nisko jodowa (np. Swieze owoce, jablka tarkowane, orzechy niesolone, warzywa, mieso pieczone/grilowane bez przypraw)

Zrob dietetyczny rachunek sumienia i badz szczera z lekarzem przed zabiegiem, czy mozna Ci wpiatek podac I131, czy lepiej pare dni jeszcze potrzymac Cie na diecie.

Czy leki/witaminy tez kazano Ci odstawic (jezeli przyjmowalas) ?

Bede trzymal za Ciebie kciuki.
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #19  Wysłany: 2012-12-04, 21:53  


Witam ponownie.
Nie jestem znawcą tematu podawania jodu radioaktywnego, ale nie sądzę by była jakaś możliwość negocjacji terminu, raczej należy się cieszyć, iż jest on tak bliski. Ponadto 3 dni to niezbyt długo jak na podawanie jodu radioaktywnego; domyślam się iż jest to stosunkowo niska dawka po której zapewne zostanie przeprowadzona diagnostyka i podjęte dalsze kroki działania.
Jodowanie oczywiście ma skutki uboczne (podobnie jak zabiegi operacyjne, TK, PET itd), ale należy pamiętać, iż nikt go nie zaleca bez powodu. Lekarze podjęli decyzję, iż przyniesie ten zabieg więcej dobrego niż złego i nie demonizował bym w tym momencie skutków ubocznych.
Pozdrawiam
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #20  Wysłany: 2012-12-04, 22:52  


Właśnie staram się ze wszystkich sił ograniczyć ten jod do minimum, żeby wchłonąć jak najwięcej tego radioaktywnego.

Tak, leki i witaminy odstawiłam !

no tak mi powiedziano, że 3 dniowe, a potem w styczniu naświetlania !



[następne komentarze]
_________________
__Asiaa__
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #21  Wysłany: 2012-12-10, 20:04  


No jasne, zamknęli mnie w piątek, a dziś puścili...
Czasami mam wrażenie, że taki pech za mną łazi, że szok...

Podali 131-I o aktywności 5,55 GBq

Do pooperacyjnej niedoczynności tarczycy dołączyła pooperacyjna niedoczynność przytarczyc.

Opis scyntygrafia poterapeutyczna całego ciała 10.12.2012
Poza gromadzeniem radjojodu w zakresie szyi widoczny wychwyt w okolicy szwu wieńcowego po stronie prawe. (Ze względu na to ze ostatnia scyntygrafia wykonana 28.11.2012 nie wykazała zadnego wychwytu w ciele a teraz zaledwie tydzien po jest wychwyt Pani doktor nie kazała się przejmować, a ze bolą mnie zatoki to może mieć na t wpływ i nazwała to śmiesznym wychwytem. Ale ja juz niewiem co mam o tym myśleć. A wy co na to?)

Następnie nie pokojąca mnie rzecz to Tg 132,0 (ng/ml), poprzednio tydzień temu było 78,13.

Aaaa i z biochemii krwi AlAT 106 norma to 15-50

Co się ze mną dzieje ????

Na koniec dostałam zalecenie na tadjoterapie w polowie stycznia i kolejne leczenie 131-I na 24.06.2012
Hormon Euthyrox N w dawce 50 mcg przez pierwszy tydzień nastepnie co tydzień zwiększać dawkę o 50 mcg aż do osiągnięcia dawki supresyjnej 175/200 mcg na przemian w kolejnych dniach.

11.02.2013 badanie kontrolne w poradni endokrynologicznej i wykonanie badań
USG szyi
Morfologia krwi
TSH
Wapń
Raz w roku wskazane wykonanie RTG płuc
A po wizycie wyznaczenie terminu badania CT klatki piersiowej i głowy.

Calperos zmniejszony do 1x1g
Magne B6 2x1 tabl. Co dwa dni

Co ze mną jest????
_________________
__Asiaa__
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #22  Wysłany: 2012-12-11, 06:37  


Na pewno stres, poza tym wzrost wskaźnika ALAT wskazuje na zaburzenia pracy wątroby, Essentiale forte zgodnie z zaleceniami producenta leku powinno załatwić problem wątróbki. A jeśli chodzi o stres... Musi trochę czasu minąć, zanim się przyzwyczaisz do swojej choroby...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #23  Wysłany: 2012-12-11, 06:57  


Asiaa1201 napisał/a:

Następnie nie pokojąca mnie rzecz to Tg 132,0 (ng/ml), poprzednio tydzień temu było 78,13.
Aaaa i z biochemii krwi AlAT 106 norma to 15-50
(...)
Hormon Euthyrox N w dawce 50 mcg przez pierwszy tydzień nastepnie co tydzień zwiększać dawkę o 50 mcg aż do osiągnięcia dawki supresyjnej 175/200 mcg na przemian w kolejnych dniach.


Witam serdecznie.
Na temat wyniku scyntygrafii nie będę potrafił Ci powiedzieć niczego bardziej wiążącego niż powiedział lekarz, który ma doświadczenie a na dodatek widział dokładny wynik badania obrazowego.
Jeśli chodzi o ALAT, to przyczyn podwyższonego stężęnia tego enzymu może być dużo, ale żadna z mi znanych nie ma wiele wspólnego z tarczycą. Jeśli Cie to niepokoi, to powtórz za kilka (lub kilkanaście) dni badanie krwi i pamiętaj żeby przed badaniem jeść lekkostrawne rzeczy.

Z punktu widzenia Twojego leczenia istotny wynik to Tg. Skoro nie masz tarczycy, to jest to dla lekarzy jeden z wiążących czynników wskazujących na stopień w jakim udało się opanować nowotwór (czyli doszczętnie usunąć komórki tarczycy). Nie jest najważniejsze ile on wynosi, ale jak zmieniał się w ostatnim czasie. Istotne jest też by badanie było wykonywane zawsze w tym samym laboratorium (zmienność w zależności od metody oznaczania może być duża). Myślę, że jeśli lekarz nie zwrócił uwagi na poziom Tg, to uznał, że najważniejszy jest obecnie wynik scyntygrafii. Niemniej jednak warto na poziom Tg w przyszłości zwrócić uwagę (bo jest to uznawane za jeden z istotnych wskaźników http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19212608 ).

Serdecznie pozdarawiam!
 
Olivka 



Dołączyła: 10 Lis 2012
Posty: 5
Skąd: Szczecin
Pomogła: 1 raz

 #24  Wysłany: 2012-12-11, 09:34  


Scyntygrafia moze tak wygladac po radiojodzie, gdyz gromadzi sie on nie tylko w komorkach nowotworowych, ale takze w pozostalych komorkach tarczycy, ktore nie zostaly doszczetnie usuniete podczas operacji. To jest zadanie radiojodu wlasnie, aby te resztki pousuwac, by nie tworzyly sie wznowy w pozniejszym terminie, jednoczesnie wybijajac komorki rakowe. Moja scyntrygrafia tez nie byla najpiekniejsza, pelno czarnych plam, ale lekarz nie kazal sie martwic i po pol roku rzeczywiscie bylo juz czysto.
Co do Tg, to powinno ono teraz zaczac spadac, jak zaczniesz przyjmowac eutyrox, bedzie powoli zmiejszac sie TSH oraz kolejne dawki radiojodu powinny wszystkie komorki rakowe zniszczyc, a co za tym idzie Tg powinno znacznie zmniejszyc swoja wartosc .
Nie jest miarodajne ocenianie leczenia zaraz po radiojodzie, ale robi sie badania, zeby miec punkt odniesienia na przyszlosc,w celu sprawdzania czy leczenie dziala. Po zakonczonym leczeniu oznacza sie m.in. Tg, aby ustalic czy nie nastapila wznowa, oczywiscie poza innymi badaniami, ale jest to bardzo wazne badanie. Zaufaj swoim lekarzom, bo maja z pewnoscia duze doswiadczenie w leczeniu tego raka.
Jesli chodzi o proby watrobowe, to tak jak Gazda wspomnial, najlepiej lykac Essentiale lub Esseliv Forte 3 razy po 2 tabletki, regularnie przez min.3 miesiace i dopiero zrobic kontrolne badania, bo potrzeba czasu, zeby watroba sie zregenerowala. Przerabialam to na sobie i na mnie dziala bardzo dobrze.Nie wiem takze od czego enzymy watrobowe poszly mi w gore przekraczajac norme ponad 400 krotnie, ale poradzilam sobie z tym przy pomocy wlasnie w/w lekow, minal rok i moje wyniki sa w normie. Trzeba byc cierpliwym w leczeniu i nie myslec o najgorszym, tylko glowa do gory. Wierze, ze pokonasz to swinstwo i zapomnisz o tym przykrym epizodzie w Twoim zyciu, czego Ci z calego serca zycze.
Pozdrawiam goraco :) :)
_________________
Olivka
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #25  Wysłany: 2012-12-11, 11:10  


Moja dieta w ostatnim czasie uległa radykalnej zmianie.
Wcześniej nie patrzyłam co jem. Nie wczuwałam się za bardzo w kcal ani w strawność, ale ostatnimi czasy dieta ograniczona była do warzyw drobiu wołowiny wszystko gotowane. To dopiero teraz moja wątroba dała o sobie znać????
_________________
__Asiaa__
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #26  Wysłany: 2012-12-11, 12:20  


No cóż... Produkty rozpadu komórek nowotworowych, oraz tarczycy, radioaktywny jod... Ma to ogromny wpływ na kondycję nerek i wątroby. Na szczęście wątróbka szybko się regeneruje.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Nika2 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 25 Lut 2011
Posty: 1606
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 297 razy

 #27  Wysłany: 2012-12-11, 12:55  


Olivka napisał/a:
Jesli chodzi o proby watrobowe, to tak jak Gazda wspomnial, najlepiej lykac Essentiale lub Esseliv Forte 3 razy po 2 tabletki

Witam ja polecam na wątrubkę Sylimarol70mg ,brałam po chemii Essentiale i niestety mało pomagał ,wydaje mi się że to zależy od organizmu jak tylko zaczęłam brać Sylimarol to pr. wątrobowe w normie,to taka podpowiedź w razie jak Essentiale nie zadziała.
Trzymam mocno kciuki za Ciebie :uhm!: i Pozdrawiam
_________________
Życie jest piękne i warto Żyć
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #28  Wysłany: 2012-12-11, 15:34  


Dziekuje wszystkim za bardzo cenne dla mnie porady :mrgreen:

A teraz powroce do tematu naswietlan, czy to prawda ze siemie liane czy jakos tak pomaga przy procesie regeneracji nablonka ktory zostaje tak jakby spalony ???
_________________
__Asiaa__
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #29  Wysłany: 2012-12-11, 20:58  


Siemię lniane, oliwa z oliwek - łagodzą objawy podrażnienia błon śluzowych, no i na jakiś czas zabezpieczają przed drażniącym wpływem pokarmów i śliny, po naświetlaniach rejonu głowy i szyi. Poza tym, siemię jest naprawdę zdrowe (chociaż ja nigdy nie dałem rady tego w siebie wcisnąć). Nie mam pojęcia, jak to działa, i czy pomaga przy twoim rodzaju terapii. Zapamiętaj, że przesada może być równie szkodliwa jak niedobór...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #30  Wysłany: 2012-12-11, 23:00  


Tak tak, masz rację :)

Mi o tym powiedziała kobieta, która przeszła już naświetlania - znowu ona tę informację otrzymała od lekarzy z rodziny. Także myślę, że jak jej pomogło to pewnie i mnie pomoże. No w smaku to podobno okropieństwo, takie gluty. Ale jak ma pomóc to czemu nie.

Nawet nie wiecie jak Wy mnie wszyscy mobilizujecie do walki :)
Jestem naprawdę bardzo wdzięczna za wasze posty :)
Otwieracie mi oczy na pewne sprawy Dziękuje :) :):*
_________________
__Asiaa__
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group