1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
pytanie o guz 13-latka
Autor Wiadomość
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #46  Wysłany: 2012-03-27, 11:08  


Mam pytanie w oczekiwaniu na badanie IHC
1. czytałam że badanie IHC jest badaniem potwierdzającym histiocyzozę, więc o ile dobrze rozumiem, skoro potwierdzającym to powinno potwierdzać niejasności, przypuszczenia z badania hist-pat? a jezeli takich nie ma , to standardowo się robi badanie IHC? skoro patomorfolog nie widział konieczności dogłębniejeszej diagnostyki?

2. ile czeka się z reguły na wynik badania IHC?

3. czy w miąższu płuca są węzły chłonne, nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytania , czytałam o węzłach pachowych, pachwinowych ale o tym w miąższu płuca nie czytałam

4. jeżeli pacjent jest już zdiagnozowany , ale nieobjawowy, czy wówczas tylko na podstawie wyników badań stosuje się leczenie? jak wygląda protokół leczenia u nas w Polsce?

dziękuję za odpowiedź
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #47  Wysłany: 2012-04-07, 16:04  


po badaniu IHC okazuje się, ze to nie histiocytoza,
ma ktoś pomysł co to może być?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #48  Wysłany: 2012-04-07, 18:54  


A co dokładnie wyszło w IHC?
_________________
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #49  Wysłany: 2012-04-08, 15:58  


niestety badania nie mam na piśmie, lekarz ktory przekazywał tę informację telefonicznie powiedział, ze to nie histiocytoza- dodam iż próbka badana była po raz drugi specjalnie pod tym kątem..i dalej nie wiadomo co to jest :(
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #50  Wysłany: 2012-04-12, 15:32  


mam w ręku opis
Addendum
Obraz morfologiczny i wykonany odczyn na obecność CD1a- nie potwierdzają sugestii klinicznej histiocytozy"

ponawiam pytanie, co to może być?

[ Dodano: 2012-04-12, 15:35 ]
powyższy opis został dopisany do tego

"Makroskopowo
w części pokryty opłucną fragment płuca o wym, 180,880,8 cm, na przekrojach fragment stanowi lity szarawy przyległy do linii cięcia guzek.

Mikroskopowo
w wycinkach z makroskopowo opisanego guzka płuca stwierdza się utkanie odczynowo pobudzonego zlokalizowanego śródmiąższowo węzła chłonnego. "
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #51  Wysłany: 2012-04-19, 14:07  


Mam pytanie,
czy badając próbkę podczas torakoskopii, badający zauważyłby ziarniniaka Wegenera, czy na tę jednostkę chorobową trzeba zrobić jakieś szczegółowe badania hist-pat?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #52  Wysłany: 2012-04-19, 14:48  


Tak, możliwe jest rozpoznanie na bazie materiału hist - pat. pobranego w trakcie torakoskopii.

Czy ktoś zasugerował ziarniaka Wegenera ?
Jest choroba niezmiernie rzadka i dotyczy prawie wyłącznie osób dorosłych w średnim wieku.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #53  Wysłany: 2012-04-19, 19:18  


Jolana, WG był już sugerowany wcześniej, było o tym w wątku: http://www.forum-onkologi...13,30.htm#99416

montmatre, o diagnostyce szczegółowej WG pisałam tutaj: http://www.forum-onkologi...13,30.htm#99661
Czy były robione p/ciała c-ANCA?
_________________
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #54  Wysłany: 2012-04-19, 19:39  


Syn nie miał oznaczonego c-anca, zrobię mu to najprawdopodobniej prywatnie ,
jednak z tego co czytałam, jeżeli wyjdzie wynik ujemny nie będzie to znaczyło , że choroba nie istnieje.....

W związku z tym moje poprzednie pytanie, gdy badali mu próbkę płuca- to nie wyszłyby w tej próbce ziarnianiaki?

Onkolog (bardzo doświadczona) jak jej wspomniałam o ZW przewraca oczami, myśli pewnie o mnie jako o hipochondryczce, mówi ,że oni zajmują się płucami, a katarem zajmuje się laryngolog.
Wiem, nie jestem lekarzem,ale nie uważam to za słuszne rozumowanie, gdyż powinno się wziąć wszystkie objawy zarówno te obrazowe jak i kliniczne w tym obajwy z górnych dróg oddechowych.

Syn bierze loratadynę, różnego rodzaju krople min. mucofluid, avamys, i inne, i nic nie pomaga, ciągle ma uczucie zatkanego nosa, katar raz żółty raz zielonkawy (więc to nie alergia), a od 3 dni ma krwawienia z nosa.

Poza tym ostatnio miał lekki zabieg wycięcia drobnej zmiany, która była narażona na drażniene i chirurg zaskoczona była, że tak to krwawiło, zmiana była dosłownie na milimetrowej szypułce- czy może to świadczyć o ZW?

Nie wiem co robić i gdzie się udać, skoro doświadczony onkolog nie widzi ZG to ja osoba niekompetentna w tej kwestii co mogę zrobić?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #55  Wysłany: 2012-04-19, 19:57  


Tak po prawdzie, to nie spodziewałabym się, że onkolog będzie się znał na WG, i to jeszcze u dzieci. Zasadniczo to nie z jego onkologicznej działki (a żaden lekarz nie zna się na wszystkim).

montmatre napisał/a:
gdy badali mu próbkę płuca- to nie wyszłyby w tej próbce ziarnianiaki?

Nigdy nie ma 100%, że w danej próbce będzie to, czego się szuka. Zresztą w opisie mikroskopowym próbki z płuca stwierdzono utkanie węzła.

Myśleliście o zgłoszeniu się np. do CZD w Warszawie? Bo my tu onkologicznie już niewiele możemy doradzić...
_________________
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #56  Wysłany: 2012-04-19, 20:08  


zgadzam się, ale ten lekarz jest wielospecjalistą- pediatrą, hematologiem i internistą,i jet to naprawdę b.dobry diagnosta, więc przypuszczam, że pewnie wie co to za jednostka...

CZD? czy tylko tam mogą to zdiagnozować? tam gdzie miszkamy też mamy świetnych specjalistów (Trójmiasto), czy tylko w W-wie?


czy zrobić mu badanie c-ANCA? mocz kontroluję mu co tydzień.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #57  Wysłany: 2012-04-19, 20:17  


montmatre napisał/a:
CZD? czy tylko tam mogą to zdiagnozować? tam gdzie miszkamy też mamy świetnych specjalistów (Trójmiasto), czy tylko w W-wie?

Ciężko jest mi to stwierdzić, tak jak pisałam niewiele możemy już doradzić bo nie wygląda to na problem onkologiczny. W kwestii placówek diagnozujących dzieci mamy niewielkie doświadczenie.
Być może ktoś z Forumowiczów mógłby bardziej pomóc.
_________________
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #58  Wysłany: 2012-07-04, 15:21  


witam po przerwie, odebrałam nowe TK tym razem z kontrastem

TK z kontrastem
"Jamy opłucnowe wolne od płynu. Płuca bez zagęszczeń miąższowych.
W płucu prawym: w seg 2 (seria4, skan 43) widoczna drobna do 4mm wielkości, owalna zmiana ogniskowa położona obwodowo; w seg 6 podopłucnowe zwłóknienia (w badaniu poprzednim z 17 stycznia w tej lokalizajci widoczny był owalny guzek).
W płucu lewym: w seg 1 + 2 drobna zmiana ogniskowa trójkątnego kształtu wielkośco do 6mm - może odpowiadać węzłowi chłonnemu.
Oskrzela drożne. W śródpiersiu i wnękach płucnych patologicznych powiększonych węzłów chłonnych nie widać. W śródpiersiu przednim trójkątnego kształtu struktura tkankowa o wym. 27*39mm- odpoiwadająca grasicy.
W dołach pachowych widoczne jedynie stłuszczałe węzły chłonne. W przednio - dolnej części trzonu TH11 widiczny nieregularny ubytek kostny - zmiana ma charakter łagodny - pozostałość po zaburzeniach rozwoju kostnienia.
Obraz TK nie zmienił się w porównaniu z badaniem poprzednim.
WNIOSEK:
W seg 6 płuca prawego podopłucnowo w miejscu opisywanej w badaniu poprzednim największej zmiany ogniskowej obecnie widoczny obszar zwłóknień. Poza tym obraz pozostałych drobnych niespecyficznych zmian ogniskowych o charakterze węzłów chłonnych położonych śródmiąższowo bądź niespecyficznych ziarniniaków nie uległ zmianie".

Proszę o interpretację opisu. Czy to pozostałość po zapaleniu płuc ?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group