1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
radioterapa, II rzut chemioterapii przy NSCLC
Autor Wiadomość
AnnaMajj 


Dołączyła: 11 Lut 2012
Posty: 2
Skąd: Płock

 #1  Wysłany: 2012-02-11, 19:14  radioterapa, II rzut chemioterapii przy NSCLC


Witam Wszystkich serdecznie,

Mam 54 lata. We wrześniu 2011r. usłyszałam diagnozę: rak niedrobnokomórkowy płuca prawego (najprawdopodobniej gruczołowego) w IV stopniu zaawansowania klinicznego. Wiadomość jak grom z jasnego nieba , bo wyniki krwi były książkowe, brak kaszlu, kondycja ogólna bardzo dobra jedynie bóle ramion i pleców. Pierwszym badaniem był RTG klatki piersiowej. Obecnie jestem po IV kursie chemioterapii Gemcytabina/Cisplatyna. Po drugim kursie zrobione TK klatki piersiowej pokazało znaczną poprawę, zmiany uległy zmniejszeniu. Wstąpiła we mnie otucha, ale po czwartym kursie chth badanie TK nie było już takie dobre.
Nastąpiła progresja.

OPIS TK KLATKI PIERSIOWEJ I JAMY BRZUSZNEJ Z DNIA 26.01.2012R.
Badanie klatki piersiowej i jamy brzusznej wykonano po podaniu srodka kontrastowego.
Porównanie do badania z dnia7.12.2011r.
Lity naciek w szczycie PP - obecnie wielkości 41x54mm(38x34). Naciek przylega szeroką podstawą do opłucnej, prawdopodobnie z naciekaniem klatki piersiowej.
Liczne pasmowate zmiany niedodmowe, naciek przylega do zmian włóknistych, bliznowatych pogruźliczych szczytu.
Guzek szczytu PL - 8mm(8mm)
Guzek segmentu2 PP przy oskrzelach - 4,5mm(jak poprzednio)
Pozostałe zmiany płucne (włókniste i rozedmowe) - bez cech dynamiki
Węzły chłonne:
- naciek w górnym biegunie wnęki P - 17mm(15mm)
- w części środkowej wnęki - 14,5mm(15mm)
- przytchawicze dolne L - 9mm(9mm), P - 13mm(13mm)
Zmiany naciekowe we wnęce P - o podobnym zakresie jak poprzednio.
Jamy opłucnowe bez płynu.

Wątroba powiększona, sięga do dołu biodrowego. Miąższ bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy bez uwapnionych złogów, obkurczony. Drogi żółciowe nieposzerzone.
Trzustka bez powiększenia i bez zmian ogniskowych. Odcinkowo nieco szerszy przewód Wirsunaga (ok.2mm) - w granicach normy.
Śledziona Prawidłowa.
Nadnercza:
-L - guzek 11x11m(12x10mm), w sąsiedztwie możliwośc kolejnego 5mm
-P - bez zmian guzkowych
Nerki bez zmian ogniskowych, bez poszerzenia ukm
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych trzewnych i zaotrzewnych.

Ostatnią chemię podano mi 23.01.2012. a drugi rzut z zastosowaniem docetaxelu ma nastąpić na początku kwietnia. Lekarz zaordynował mi teraz radioterapie paliatywną. Było by to 5 zabiegów przez 5 kolejnych dni.
Mam wątpliwości co do celowości zastosowania tej radioterapii w sytuacji kiedy jestem w dobrej kondycji, nie mam duszności ani kaszlu. Czy nie będzie z tego więcej szkody niż korzyści. Martwi mnie też taka długa przerwa w chemioterapii.
Proszę o szczere wypowiedzi bo mam świadomość co do rokowań w moim przypadku, ale tez chciałabym wykorzystać istniejące obecnie możliwości. Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam
Anna
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #2  Wysłany: 2012-02-11, 20:56  


AnnaMajj, witaj na forum.
Przykro, że tutaj trafiłaś.

Zapewne już wiesz, że ten typ nowotworu słabo reaguje na chemioterapię.
Dobrze, że zastosowano u Ciebie radioterapię, może zmiany na nią lepiej zareagowały.
Po naświetlaniach powinna być przerwa, dlatego chemioterapie II-go rzutu wyznaczono na początek kwietnia.

Jak masz pytania to pisz.
Znajdziesz tutaj pomoc merytoryczną i wsparcie.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #3  Wysłany: 2012-02-11, 21:47  


Witaj Anno.

AnnaMajj napisał/a:
usłyszałam diagnozę: rak niedrobnokomórkowy płuca prawego (najprawdopodobniej gruczołowego) w IV stopniu zaawansowania klinicznego.

Zadam teraz konkretne pytania i poproszę o bardzo dokładne odpowiedzi. To ważne.
  1. Na podstawie jakiego badania stwierdzono raka niedrobnokomórkowego (najprawdopodobniej gruczolakoraka) - czy było to badanie cytologiczne, czy histopatologiczne? W razie potrzeby zajrzyj proszę do dokumentacji by to ustalić.
    O ile to możliwe, byłabym bardzo wdzięczna za dokładne przytoczenie wyniku badania mikroskopowego (tego, które zostało wykonane i na podstawie którego postawiono diagnozę).
  2. Czy - o ile diagnozę postawiono na podstawie badania histopatologicznego - badano preparat pod kątem mutacji i amplifikacji genu EGFR? Jeśli nic Ci o tym nie wiadomo to potwierdź proszę, że nie wiesz.
  3. Na jakiej podstawie chorobę zakwalifikowano do IV st. zaawansowania (co oznacza obecność przerzutu/ów w narządach odległych)? Przytoczone przez Ciebie wyniki badań obrazowych nie dają odpowiedzi na to pytanie.
  4. Czy chorowałaś wcześniej na gruźlicę?
  5. Czy jesteś/byłaś palaczką tytoniu (przez ile lat)? - to istotne pytanie.

W/w pytania zadałam pod kątem rozważenia możliwości wdrożenia leczenia celowanego (jeśli jest to gruczolakorak i obecna jest mutacja w genie EGFR - leczenie takie byłoby skuteczniejsze od chemioterapii).

AnnaMajj napisał/a:
Lekarz zaordynował mi teraz radioterapie paliatywną. Było by to 5 zabiegów przez 5 kolejnych dni.
Mam wątpliwości co do celowości zastosowania tej radioterapii w sytuacji kiedy jestem w dobrej kondycji, nie mam duszności ani kaszlu.

Radioterapię paliatywną w guzach szczytu płuca stosuje się również (lub raczej przede wszystkim) przeciwbólowo. Jak obecnie jest z bólem - czy go odczuwasz, czy jest dolegliwy?

Na koniec jeszcze pytanie: rozumiem, że Twojego leczenia nie prowadzi Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie?
Czy gdyby zaproponować Ci konkretną konsultację w Warszawie byłoby to jakimś problemem organizacyjnym (np. dojazd)?
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
AnnaMajj 


Dołączyła: 11 Lut 2012
Posty: 2
Skąd: Płock

 #4  Wysłany: 2012-02-12, 12:02  radioterapia, II rzut chemioterapii przy NSCLC


Witam i bardzo dziękuje za tak szybką odpowiedz.

Postaram się odpowiedzieć dokładnie na zadane pytania. Mam problem z wklejeniem wyników, może ktoś mi pomoże to zrobię to później.

1. W trakcie pobytu w klinice wykonano BF i pobrano materiał do badania oraz wykonano BAC opisanej w CT klatki piersiowej zmiany. Wykonano badania histopatologiczne.

- miejsce pobrania: BAC płuca prawego
rozpoznanie mikroskopowe: Cellulae carcinomatosae. Carcinoma non microcellulare.
data wykonania preparatów: 2011-09-16

- miejsce pobrania: płat górny płuca prawego
rozpoznanie mikroskopowe: Infiltratio carcinomatosa. Carcinoma probabiliter carcinoma microcellulare. Dalsze badanie w toku.
Badania IHC niemiarodajne po ponownej ocenie preparatu z HE rozpoznanie ustalono na :
carcinoma non microcellulare.
data wykonania preparatów: 2011-09-14

2. Diagnozę postawiono na podstawie badania histopatologicznego - badano też preparat pod kątem mutacji i amplifikacji genu EGFR. – data badania 20-10-2011r.

Obraz mikroskopowy:
- rodzaj badania: Mutacje w eksonach 19 i 21 genu EGFR
- rozpoznanie patomorfologiczne: nie stwierdzono obecności mutacji w eksonach 19 i 21 genu EGFR w DNA wyizolowanym z tkanki nowotworowej zatopionej w bloczku
Na zleceniu dna to badanie lekarz prowadzący wpisał rozpoznanie: rak niedrobnokomórkowy płuca prawego (najprawdopodobniej gruczołowego).

3. Kwalifikacja do IV st. zaawansowania wynikała z opisu badania PET-CT.
Przepisze może na razie wnioski z badania a samo badanie zamieszczę jak znajdę wsparcie techniczne.

Wnioski: NSCLC płuca prawego z guzkiem satelitarnym i ze zmianami meta do płuca lewego, węzła chłonnego wnęki prawej, nadnerczy i układu kostnego. Ognisko w esicy i węzeł chłonny biodrowy zewnętrzny prawy do oceny klinicznej (możliwość niezależnego procesu neo).
Stopień zaawansowania wg PET-CT – IV.

W celu weryfikacji została wykonana kolonoskopia . Wynik: Okolica wewnetrzna odbytu bez zmian. Badanie per rectum w zasiegu palca bez zmian. Kolonoskop wprowadzono do końcowego odcinka jelita krętego. Oleum terminale i oglądane całe jelito grube niezmienione.
Zrobiono też badanie scyntygrafia układu kostnego Tc-99m-MDP 260/NM2/2011.
Opis badania: W wykonanym badaniu scyntygraficznym układu kostnego nie stwierdza się ognisk nieprawidłowego gromadzenia znacznika osteotropowego mogącego wskazywać na proces meta.
Mimo weryfikacji stopień zaawansowania się nie zmienił i widnieje w dalszej dokumentacji medycznej.

4. Nie wiem czy chorowałam wcześniej na gruźlicę, jeżeli tak to nic mi o tym nie wiadomo.
Próba podskórna wykonana w klinice spowodowała duży odczyn . Wynik badań pobranych w czasie BF – bakterioskopia ujemna.

5. Do czasu diagnozy byłam palaczką tytoniu z przerwami około 25 lat.

Odnośnie bólu to odczuwam pewne dolegliwości takie jak pobolewania prawej strony klatki piersiowej, pleców w okolicach łopatek. Nie są to jednak bóle duże wymagające zażywania leków przeciwbólowych. Nie przeszkadzają mi w normalnym funkcjonowaniu. Dlatego mam takie obawy przed ta radioterapia paliatywną. Może jeszcze nie teraz? Odpowiedz na to pytanie jest teraz dla mnie najważniejsza bo czas nagli.

Moja diagnoza i dalsze leczenie onkologiczne odbywa się w WIM Warszawa.
Jestem otwarta na każdą pomoc i sugestię. Z dojazdem do Warszawy nie ma żadnego problemu.

Pozdrawiam
Anna
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #5  Wysłany: 2012-02-12, 14:23  


W tej sytuacji najistotniejsze wydaje się ustalenie czy mamy rozsiew czy nie.
Rozsiew to dyskwalifikacja od leczenia radykalnego - nie powinno być więc żadnych wątpliwości.

Nie wyraziłabym zgody na radioterapię paliatywną dopóki nie ma pewności, że jest rozsiew i radioterapia radykalna jest niemożliwa.
Możemy spróbować to ocenić (być może w tym celu skonsultować całość wyników w CO-I) jednak konieczne jest dokładne przeczytanie całości dokumentacji medycznej (w szczególności pełnych opisów badań obrazowych).
Proponuję dokumentację zeskanować lub sfotografować. Pomożemy pozbawić ją danych osobowych i zamieścić w wątku.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group