1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
proszę o poradę dot. wyników
Autor Wiadomość
mariuszs 


Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2010-06-25, 10:07  proszę o poradę dot. wyników


Witam, mam 26 lat, od 10 lat palę, w tym tygodniu zrobiłem RTG klatki piersiowej, dziś odebrałem wyniki, w których napisano:

"Miąższ płucny bez zagęszczeń ogniskowych, rozedmowy, niewielki zgrubienia okołooskrzelowe w dolnych polach obu płuc, krążenie małe bez cech zastoju, serce niepowiększone, aorta prawidłowa, jamy opłucnowe wolne".

Nie ukrywam, że trochę się przestraszyłem, a wizytę u lekarza internisty mam dopiero w połowie przyszłego tygodnia, stąd moja prośbą o poradę, czy mam się czego bać? Będę bardzo wdzięczny za Państwa pomoc. Pozdrawiam. Mariusz.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2010-06-25, 10:44  


Czy RTG było wykonane z powodu konkretnych dolegliwości?

Aha, i rzuć palenie! :)
 
mariuszs 


Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2010-06-25, 10:48  


Wiedziałem, że to zdanie padnie:) na pewno się postaram, w szczególności, że mam "pomocnicę", która dręczy mnie dniami i nocami, żebym rzucił;)

a wracając do tematu - nie, RTG było robione kontrolnie, bo staram się raz do roku takie badanie zrobić. Czasami się nie udaje i ostatnie miałem w 2008 roku i było wszystko w porządku, bez żadnych "rozedmowych" i "zgrubień okołooskrzelowych", stąd raz jeszcze proszę o poradę, czy to coś poważnego. Wielkie, serdeczne dzięki!
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2010-06-25, 10:59  


Zgrubienia okołooskrzelowe mogą świadczyć o problemach z oskrzelami, np. jakimś stanie zapalnym, są też często wynikiem palenia papierosów i jednocześnie znakiem, że nałóg ten należy rzucić.
Przechodziłeś ostatnio jakieś infekcje, przeziębienia?

Zmiany rozedmowe są nieodwracalne, w uproszczeniu polegają na tym, że płuca zawierają zbyt dużo powietrza, co prowadzi do trudności w oddychaniu, duszności. Jesteś młody (i od bardzo młodego wieku palisz), więc skoro zmiany takie występują u Ciebie już teraz, to jest to bezwzględne wskazanie do rzucenia palenia.

Wg mnie zmiany takie nie wskazują na nowotwór (ale poczekaj jeszcze na czyjąś opinię, bo to tylko moje luźne wnioski), aczkolwiek wiadomo, do czego doprowadzić może długotrwałe palenie tytoniu, stąd tekst "rzuć palenie" nie jest w tym momencie sloganem tylko naprawdę dobrą radą :)

Zawsze dobrym pomysłem jest skonsultowanie wyniku RTG z pulmonologiem.

Pozdrawiam :)
 
mariuszs 


Dołączył: 25 Cze 2010
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2010-06-25, 11:14  


Wielkie dzięki za poradę. W takim wypadku poproszę internistę o skierowanie do pulmonologa i zabieram się za rzucanie palenia... Raz jeszcze dziękuję!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group