1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
prosze o pomoc
Autor Wiadomość
asiaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2011-09-13, 19:48  prosze o pomoc


Witam.
Miałam wykonane rtg klatki piersiowej, które wykazalo symetryczne powiększenie wnęk płucnych, miąższ płucny bez zagęszczeń. Pan doktor zlecil tomografie, która ujawnila drobny guzek 3mm w prawym płucu,obustronnie symetrycznie powiększone liczne węzły w śródpiersiu, pozostale pola plucne bez zmian ogniskowych, zwłóknienia symetryczne w górnych partiach płuc.
Proszę o pomoc w interpretacji badania, czy to zmiana nowotworowa?czy trzeba wykonać jeszcze jakies badania?
 
monika30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 410
Pomogła: 77 razy

 #2  Wysłany: 2011-09-13, 20:28  


Witaj Asiu :)

Chciałabym Ci napisać moją historię....otórz w czerwcu tego roku lekarze zrobili mi rtg, które wykazało obustronnie powiększone wnęki płucne, do tego liczne drobne guzki i powiększone węzły chłonne. Początkowo podejrzewali sarkoidozę, chociaż co niektórzy nie wykluczali ziarnicy lub chłoniaka. Miałam bronchoskopię, która nie potwierdziła sarkoidozy. Zrobiono mi mediastinoskopię dzięki której dowiedziałam się, że moja choroba to gruźlica węzłów chłonnych. Schorzenie całkowicie uleczalne.

Wobec powyższego, uważam że i twoja choroba okaże się nie taka straszna na jaką wygląda na pierwszy rzut oka....

Życzę powodzenia :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2011-09-13, 20:37  


asiaxxx, mogłabyś przytoczyć wynik TK klatki w całości?
_________________
 
asiaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2011-09-14, 14:42  


Dziękuje za odpowiedz, oto dokładny opis tomografii

Badanie dwufazowe.
W obrębie śródpiersia obecne liczne obustronnie powiekszone węzły chlonne do 20x30 mm. W segmencie 3 pluca prawego drobny wielkości 3mm guzek podopłucnowy.
W obu szczytach drobne zwłóknienia.Pozostałe pola płucne bez zmian ogniskowych.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2011-09-14, 16:03  


Asiu, z jakiego powodu miałaś wykonane RTG, kontrolnie czy pojawiły się jakieś niepokojące objawy?
W jakim jesteś wieku?
Palisz/paliłaś?

Czy lekarz kierujący Cię na TK widział już wynik?

Węzły chłonne są niestety znacząco powiększone, co nie wróży dobrze.. Guzek jest za to niewielki, i przez to w bronchoskopii może być niedostępny.
Pasowałaby tu albo mediastinoskopia - badanie węzłów chłonnych by sprawdzić, z jakiego powodu są tak mocno powiększone, albo ewentualnie PET.
_________________
 
asiaxxx 


Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2011-09-14, 17:00  


Mam 52 lata, nigdy nie paliłam papierosów.Mam uczucie zalegania w klatce piersiowej, ktore nie nasila sie przy wysiłku, poza tym nie mam innych objawów, moja masa ciala jest na stalym poziomie.Rtg mialam wykonane kontrolnie, również badania krwi i moczu( wyniki sa prawidlowe), pozniej zlecono tez spiromertie( wynik prawidlowy). Lekarz chorob pluc jeszcze nie widzial wyniku tomografii. W rtg sprzed 2 lat wnęki plucne tez sa symetrycznie powiekszone, choć te zmiany sa mniej wyrazne niz w nowym rtg.
Czy te powiekszone wezly chlonne to moze byc przerzut do śródpiersia, guz śródpiersia lub chloniak?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2011-09-14, 17:04  


Mogą to być np. przerzuty do węzłów chłonnych, ale w tym momencie nic nie jest przesądzone - stąd właśnie konieczne są dodatkowe badania.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group