1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o pomoc.
Autor Wiadomość
stanman 


Dołączył: 12 Cze 2015
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2015-06-12, 20:19  Proszę o pomoc.


W marcu br. miałem TK kl. piersi. W segmencie 3 płuca prawego wykryto 10 mm guzek, którego gęstość oscyluje między miękkotkankową i wapienną. Zewnętrzne granice guzka są gładkie. Szczeliny międzypłatowe nie są pogrubione. Guzek ma morfologię łagodną. Nie stwierdzono limfadenopatii. W świetle oskrzeli nieprawidłowych struktur nie wykazano. Po za tym stwierdzono rozedmę i początkowe zmiany rozstrzeni oskrzeli. W płucu prawym u podstawy są pasma zwłóknień o charakterze przewlekłym. W przyszłym tygodniu mam mieć bronchoskopię i znowu TK. Bardzo Państwa proszę o ocenę rokowań w/w stanu. Bronchoskopię miałem wykonywaną 4 lata temu. TK miałem wykonane 3 m-ce wstecz. Czy konieczne jest w takim krótkim czasie ponowne wykonanie TK? Czy powinienem zasięgnąć
jeszcze porady u onkologa? Dziękuję jeśli to możliwe za jakiekolwiek porady czy sugestie.
Serdecznie pozdrawiam. Aha!! Przezpraszam. Mój wiek to 62 lata.
 
Karina Święch 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 334
Skąd: Kraków
Pomogła: 83 razy

 #2  Wysłany: 2015-06-12, 20:47  


Trudno mówić o rokowaniach skoro nie ma diagnozy. TK klatki piersiowej którą miałeś wykonaną w marcu ujawniła guzek którego trzeba sprawdzić (bronchoskopia) a w ciągu trzech miesięcy mogło się coś zmienić, bo to dość długi okres. Dlaczego bronchoskopia dopiero teraz?
_________________
Zbyt szybko się to potoczyło 08.12.14 -18.02.15
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2015-06-12, 21:03  


Jak trafią w tego guzka 10mm, to nieźle.

Przede wszystkim - na przyszłość poprosimy przepisać wynik TK, niż tak go opowiadać własnymi słowami. Najlepiej przepisać wszystko od początku do końca, dla pewności.

Tak jak pisała Karina Święch, nie da się określić rokowań kiedy nie ma diagnozy. Jeśli z bronchoskopii coś wyjdzie to może będzie dokładnie wiadomo czym jest guzek, jeśli nie - trzeba zobaczyć czy zwiększy się w kolejnym TK. Tak, konieczne jest wykonanie kolejnego właśnie po 3 miesiącach. Ważne, by było wykonane na tym samym sprzęcie i by dostarczyć poprzedni wynik do porównania.
_________________
 
stanman 


Dołączył: 12 Cze 2015
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2015-06-13, 15:23  


"Dlaczego bronchoskopia dopiero teraz?" Nie zgodziłem się na operację wycięcia fragmentu płuca, wraz z guzkiem, która miała się odbyć 25 maja. Skierowano mnie na badania(bronchoskopia i ponowne TK), które mam mieć w przyszłym tygodniu.

Przepisuję wynik TK:
W badaniu widoczne są nadmiernie jasne płuca. Widoczne są częściowo zniszczone przegrody międzyzrazikowe. Obraz odpowiada rozedmie.
W segmencie 3 płuca prawego widoczny jest guzek o wym. 10 mm, którego gęstości oscylują między miękkotkankowymi i wapiennymi. Zewnętrzne granice guzka są gładkie. Szczeliny międzypłatowe nie są pogrubione.
W nadprzeponowej strefie płuca prawego widoczne jest pasmo śródmiąższowych zwłóknień ciągnące się
od segmentu 10 do 8. Oskrzela pozostają widoczne do poziomu subsegmentalnego. Światło oskrzeli na tym poziomie jest nieco większe od towarzyszących naczyń krwionośnych- obraz przemawia za początkowymi zmianami o typie rozstrzeni oskrzeli. W świetle oskrzeli nieprawidłowych struktur nie wykazano. Badanie nie wykazało limfadenopatii.
Wnioski: Badanie TK klatki piersiowej wysokiej rozdzielczości uwidoczniło rozedmę. Wykazano początkowe zmiany o charakterze rozstrzeni oskrzeli. W płucu prawym u podstawy są pasma zwłóknień o charakterze przewlekłym. W segmencie 3 płuca prawego jest guzek, który ma morfologię zmiany łagodnej. Nie stwierdza się limfadenopatii. To wszystko. Bardzo przepraszam, że nie odpowiedziałem wczoraj wieczorem. Miło pozdrawiam.
 
Karina Święch 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 334
Skąd: Kraków
Pomogła: 83 razy

 #5  Wysłany: 2015-06-13, 19:20  


Troszkę nie rozumiem dlaczego nie zgodził się pan na operację?,która mimo wszystko jest metodą najbardziej skuteczną. Nie wszyscy mają taką możliwość, bo zazwyczaj jest już za późno, a guz może rosnąć naprawdę bardzo szybko. Mój tato rtg klatki piersiowej robił w kwietniu 2014i było wszystko ok, a już w listopadzie był guz na płucu i przerzuty. Miejmy nadzieję że wynik bronchoskopi będzie dobry a TK nie pokaże nic nowego,pozdrawiam
_________________
Zbyt szybko się to potoczyło 08.12.14 -18.02.15
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2015-06-13, 20:47  


Nie wiem, czy operacja nie byłaby tu trochę na wyrost - wg radiologa zmiana wygląda na łagodną, nie przekracza 1 cm, więc zasadne byłoby właśnie zrobić kontrolne TK w odstępie 3 miesięcy i zobaczyć, czy zmiana nie rośnie. I oczywiście kontrolować ją.
_________________
 
stanman 


Dołączył: 12 Cze 2015
Posty: 3

 #7  Wysłany: 2015-06-13, 23:25  


Dzięki bardzo za odpowiedzi. Bardzo mi pomogły. Jak tylko będę w posiadaniu wyników pozwolę sobie przedstawić je na forum. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group