1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o pomoc- guz płuca
Autor Wiadomość
lonia 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2014-02-13, 18:34  Proszę o pomoc- guz płuca


Witam
Proszę o pomoc w zrozumieniu wyników badań mojego taty, bo lekarze ze szpitala w którym był nie mieli dla nas czasu i nic nam nie chcieli powiedzieć. :-(

2 tygodnie temu tata zgłosił się do lekarza bo męczył go kaszel, duszności i krwioplucie. Tata od 13 lat ma usuniętą krtań - rak krtani niezłośliwy. Lekarz skierował go na badanie rtg

RTG KLP:
Wynik badania: w środkowym polu płuca prawego okrągły cień o średnicy 22 mm mogący odpowiadać meta. Poza tym pola płucne rtg bez zmian naciekowych. Jamy opłucnowe wolne.

Po tym badaniu został skierowany do szpitala na oddział pulmonologii.
Na oddziale miał badanie TK i bronchoskopię. Wynik TK niestety jest tylko na płytce, więc nie wiem co tam jest a wynik bronchoskopii będzie za 2 tyg.

Mam kartę informacjną ze szpitala, a w niej:
Rozpoznanie D38.1
Bronchofiberoskopia 12.02: Stan po laryngektomii. Błona śluzowa tchawicy, oskrzeli przekrwiona ze śluzową wydzieliną. Płaskowyniosłe zmiany guzowate w początkowym odcinku tchawicy pokryte śluzem, drobnymi skrzepami. Ostroga główna ostra, ustawiona osiowo, ruchoma oddechowo. Ostroga górnopłatowa prawaszerokoa o przekrwionej, obrzękniętej błonie śluzowej. Ujście górnopłatowe nieco zwężone. Segmenty płata górnego wolne. Guzek na szerokiej podstawie na ścianie przedniej oskrzela do B 8.9.10 po stronie prawej. Pozostałe ujścia płatowe i segmentowe obu płuc wolne, niezmienione. Pobrano wydzielinę na BK. Z powierzchni guzka oskrzela pobrano wycinki, wymaz do badania mikroskopowego. Zabiegi przerwano na destaurację w trakcie badania.
Wnioski: guzki w początkowym odcinku tchawicy do różnicowania z odczynem zapalnym. Podejrzenie nacieku ostrogi górnopłatowej prawej.

Nieregularny guzek miąższowy 18x18 u podstawy segmentu 2 płuca prawego łaczy się z cienkim pasmem z opłucną. Drobny guzek miąższowy śr. do 4 mm przy śródpiersiu u podstawy segmentu 2 płuca prawego. Ponadto w pozostałym miąższu płucnym zmian ogniskowych nie stwierdza się. Węzły chłonne wnęk. śródpiersia niepowiększone. Serce nieco powiększone.

Mam nadzieję, że ktoś wyjaśni mi w jakim stopniu jest to poważne i co dalej robić...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-02-13, 18:37  


lonia napisał/a:
Tata od 13 lat ma usuniętą krtań - rak krtani niezłośliwy.

Rak = nowotwór złośliwy. Tak więc co dokładnie było tacie 13 lat temu, jaki był wówczas wynik histopatologii?


lonia napisał/a:
Wynik TK niestety jest tylko na płytce

A to nie jest czasem wynik TK?
lonia napisał/a:
Nieregularny guzek miąższowy 18x18 u podstawy segmentu 2 płuca prawego łaczy się z cienkim pasmem z opłucną. Drobny guzek miąższowy śr. do 4 mm przy śródpiersiu u podstawy segmentu 2 płuca prawego. Ponadto w pozostałym miąższu płucnym zmian ogniskowych nie stwierdza się. Węzły chłonne wnęk. śródpiersia niepowiększone. Serce nieco powiększone.
_________________
 
lonia 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2014-02-13, 18:41  


Niestety nie mam teraz dokumentacji z tego zabiegu. Wiem tyle, że nie był złośliwy, kontrole były ok ( ostatnia była na początku zeszłego roku), aż do tego czasu.

[ Dodano: 2014-02-13, 18:44 ]
Być może jest to wynik TK -spisywałam z karty informacyjnej, a jak wcześniej napisałam żaden lekarz nie miał dla nas czasu, a w sprawach wyników medycznych jestem kompletnym laikiem:)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2014-02-13, 19:07  


lonia napisał/a:
Wiem tyle, że nie był złośliwy, kontrole były ok

Może masz na myśli, że nie było przerzutów? Bo przy niezłośliwych nowotworach raczej nie wycina się całej krtani i nie robi regularnych kontroli przez tak długi czas.
Jest to bardzo istotne co dokładnie dolegało tacie 13 lat temu i jak dokładnie było leczone (czy tylko chirurgicznie, czy była chemio/radioterapia lub inne leczenia farmakologiczne).
_________________
 
lonia 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2014-02-13, 19:16  


Pamiętam, że przed zabiegiem bardzo długo miał chrypkę i suchy kaszel, miał naświetlania- o ile dobrze pamiętam, ale żadnej chemioterapii nie było, po krótkim pobycie w szpitalu miał operację usunięcia krtani. Struny głosowe nie były naruszone i nie było innych przerzutów. Kontrole nie były aż tak regularne- w pierwszych latach były co pół roku, a w dalszych co półtora. Niestety to tyle co pamiętam, na tą chwilę nie mam możliwości zobaczenia co było w tamtych kartach leczenia.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2014-02-13, 19:20  


To wszystko sugeruje, że tata miał nowotwór złośliwy, czyli raka krtani.
Cóż, pozostaje czekać na wyniki histopatologii i cytologii materiałów pobranych w trakcie bronchoskopii, obraz TK nie jest jednoznaczny, jednak biorąc pod uwagę wywiad onkologiczny na pewno trzeba to dalej diagnozować.

Kiedy było badanie RTG ostatnie przed tym, w którym stwierdzono zmiany?
_________________
 
lonia 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2014-02-13, 19:58  


Badanie było chyba dość dawno temu, na pewno przed kontrolą krtani. Raczej nie było żadnych zmian na nim bo już wtedy byłby u lekarza.
A czy na podstawie tego co napisałam można wyciągnąć jakieś wnioski- jak bardzo jest to poważne, jakie są możliwości ewentualnego leczenia? Czekanie na wyniki jest najgorsze... różne teorie przychodzą wtedy do głowy...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2014-02-13, 20:04  


Leczenie zależy od tego czym zmiany będą, a tego nie dowiemy się bez wyników ww. badań.
_________________
 
lonia 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2014-02-13, 20:42  


OK w takim razie odezwę się z wynikami. Dziękuję
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group