1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o konsultacje,zmiany ogniskowe w płucach.
Autor Wiadomość
Krystianx 


Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Św-ce

 #1  Wysłany: 2012-12-11, 14:19  Proszę o konsultacje,zmiany ogniskowe w płucach.


Mężczyzna rok urodzenia 1964 (lat 48), Górnik od 17 roku życia, 25 lat pracy na dole (ściana, wydobycie, narażony na Glikol, kwasy sulfonowe, formaldehyd, fenol, diizocjaniny), palił papierosy (mało), przestał, znowu palił, znowu przestał. Czasami zapali.
Cierpi na POCHP od 5 lat (po kopalni, od 2008 r stwierdzenia choroby).
Badany w kierunku ustalenia pylicy - nie przyznano.
TK - zrobione przez "głupotę".
Dolegliwości: kaszel, cięzki oddech (można powiedzieć,że czasami świszczący), odpluwanie rano czegoś "żółtego" (po mojemu zwanych smarków).
Przedstawię krótką historię choroby licząc na pomoc i uzyskanie odpowiedzi i nadziei.

Wojewódzki ośrodek medycyny pracy Katowice, Poradnia chorób zawodowych.
Badanie radiologiczne; zdjecie z dnia 02-10-2008
Przepona wolna, nisko ustawiona. Pola płucne wykazują siateczkowo - smużkowe nieregularne zaciemnienia. Zwapnienia we wnęce prawej oraz polu środkowym i dolnym płuca prawego. Sylwetka serca w normie. Łuk aortalny wydłużony.
Nadciśnienie tętnicze, podejrzenie astmy oskrzelowej.

Kolejna porcja danych - 23-09-2009r. (badania w kierunku choroby zawodowej, Sosnowiec)

RTG klatki piersiowej - 23.09.2009
Przepona obustronnie wolna. W polu środkowym prawym zwapniały zespół pierwotny. Pozostałe pola płucne o nieznacznie wzmożonej przejrzystości bez zagęszczeń ogniskowych. Serce i duże naczynia w normie.

Personel obawiał się przeprowadzenia testu na histamine, z powodu - nie wiemy czy mogli byśmy pana wybudzić po tym teście (oficjalnie: odstąpiono od wykonania testu z histaminą z powodu obecnej w badaniu klinicznym stałej obturacji drzewa oskrzelowego)
Efekt:
Karta wypisowa: Brak podstaw do rozpoznania Zawodowej astmy oskrzelowej (jednak asmę oskrzelową stwierdzono) . Przewlekły stan zapalny błony śluzowej krtani z cechami przerostu. Zespól wibracyjny postać kostno-stawowa 2007r. Próchnica zębów. Przewlekły nikotynizm w wywiadzie 2008r. (tutaj nadmienię, Ojciec leczony Ventol, Serevent, Flixotide).

Dalej wyniki TK zrobionego.. na propozycję Taty, Lekarze nie widzieli potrzeby.
2012-10-08 chorzów truchana

HRCT klatki piersiowej 08.10.2012:
TK płuc wykonane z zastosowaniem algorytmu wysokiej rozdzielczości (HRCT).
Dane ze skierowania: POCHCP, Podejrzenie pylicy płuc.

W seg. III płuca prawego zagęszczenie drobnoguzkowe, częściowo uwapnione, śr. ok 8 mm. W seg. II płuca prawego pojedynczy mikroguzek w cześci obwodowej śr. 4 mm zlokalizowany śródzrazikowo (nie rozumiem co to znaczy?). Pojedyncze mikrozwapnienie w seg. III płuca prawego.
Poza tym płuca bez zagęszczeń ogniskowych (nie rozumiem na skierowaniu do pulmonologa z prośbą o diagnozę i leczenie napisano zmiany ogniskowe w plucach).
Punktowe zgrubienia opłucnej w partiach grzbiewtowych obustronnie, najpewniej pozapalnie. (Ojciec w wieku 40 lat chorował na ospę wietrzną(zaraził się odemnie kiedy mialem ok 18 lat).
W obrębie śródpiersia pojedyncze węzły chłonne, największe w oknie aortalno-płucnym kształtu owalnego o wym 14 x 10 mm.
Oskrzela segmentowe o nieco równomiernie, okrężnie pogrubiałych ścianach jak w przypadku przewlekłych zmian zapalnych. Poza tym tchawica, oskrzela główne, ich rozgałęzienia bez zmian.
WNIOSKI: Zmiany ogniskowe płuc i opłucnej o wyglądzie zmian pozapalnych. Limfadenopatia śródpiersia (naczytałem się o tym wiele, ale dalej nie wiem, co to takiego jest). Obraz oskrzeli jak w przypadku przewlekłych zmian zapalnych.

Starałem sie przedstawić wszystko jak się należy, jestem zdenerwowany - w kropce - nie wiem czego się spodziewać. Czy ruszyć do pulmonologa przed świętami czy w styczniu. Jednak dużą rolę odegrają też długie oczekiwanie na termin wizyty - badania.
Przyglądając się wspaniałej pracy administratorów, czy społeczności tego forum, coś nakłoniło mnie do założenia konta i napisania tego postu.
Proszę o wypowiedzenie się. Czego mam się spodziewać, i czy to mogą być tylko zmiany wywolane przez choroby pluc (POCHp, zmiany pozapalne.) Gdyby danych było zbyt mało mogę wstawić zdjęcia materiałów, które przepisałem. Oraz materiał z plyty cd z TK. Bardzo się martwię.
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #2  Wysłany: 2012-12-11, 19:27  


Witaj Krystianx
Tak jak napisała Gnatoya 89 tutaj liczy się czas, więc wizyta u pulmonologa powinna być jak najszybciej.
Krystianx napisał/a:
Czego mam się spodziewać, i czy to mogą być tylko zmiany wywolane przez choroby pluc (POCHp, zmiany pozapalne.)

To może być wszystko, więc nie ma co gdybać.
U mojej mamy objawami było to że: sporo schudła, męczący kaszel i świsty z okolicy oskrzeli.
Mam nadzieję że u Was będzie ok., jednak gdyby miało to być raczysko, to lepiej wiedzieć wcześniej, im wcześniej wykryte tym większe szanse na wyleczenie.
Pozdrawiam Ala
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #3  Wysłany: 2012-12-11, 19:35  


Krystianx,
Możesz spróbować takiego rozwiązania: Poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do szpitala na pulmonologię z rozpoznaniem: Diagnostyka limfadenopatii śródpiersia. Może to być rozwiązanie szybsze i bardziej skuteczne. Ścieżka "przez pulmonologa" wydłuży niestety tylko czas diagnostyki :|
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Krystianx 


Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Św-ce

 #4  Wysłany: 2012-12-11, 22:40  


Dziękuje za szybką odpowiedź, konsultację u pulmonologa udalo się umówić na 7 stycznia.
A potem znowu czekanie na badanie. Racja Pani Madziu70 cenna uwaga dziękuję za nią bardzo. Postaram się skorzystać.
Alaslepa dziękuje również za wypowiedź.
Współczuje z powodu Mamy.

U Ojca prócz ciężkiego oddechu kaszlu i odpluwania''smarków'', samopoczucie w normie, nie chudnie, przeciwnie przybiera, ma apetyt. Iii..
Cechuje go upartość, mówi że dopiero w styczniu badania bo teraz święta, ja mam się nie martwić bo.. tam niby znowu pojedzie do Sosnowca, tam jest fajny szpital i będzie TK z kontrastem.. pachnie mi to strachem. Denerwuje i martwi. Postaram sie namówić Taty na wizytę jeszcze w tym roku o ile będzie to gdzieś możliwe. Dziękuje gorąco wszystkim jeszcze raz. Jeśli administratorzy nie zamkną tematu, będę kontynuował wątek w miare postępów. Pozdrawiam, mam nadzieję,że to będą tylko zmiany po POCHp.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #5  Wysłany: 2012-12-11, 23:30  


Rozwiąż to dyplomatycznie ;) weź skierowanie do szpitala teraz i zapisz Tatę na "po Świętach" - i tak pewnie wcześniej nie będzie terminów, a czas już będzie pracował na Waszą korzyść ;)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #6  Wysłany: 2012-12-12, 07:34  


dokładnie tak jak pisze Madzia70, niestety ale na miejsce w szpitalu trzeba trochę poczekać. My z tatą czekaliśmy ok. 3 tygodni od skierowania, ale później już wszystko do diagnozy poleciało szybciutko. Niema co się zastanawiac, tacie potrzebna jest pomoc, a jeżeli okaże się że jest wszystko dobrze i oby się tak stało, to wszyscy odetchniecie z ulgą:) trzymam kciuki
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #7  Wysłany: 2012-12-12, 12:08  


Krystianx napisał/a:
Pozdrawiam, mam nadzieję,że to będą tylko zmiany po POCHp.

Oby tak było
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
Maciek76 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 434
Skąd: S-c
Pomógł: 69 razy

 #8  Wysłany: 2012-12-12, 22:02  


Przepraszam ,że się wtrące....

Gdzie w Sosnowcu jest fajny szpital??? :shock:
_________________
Carcinoma planoepitheiliale akeratodes g2
 
 
Krystianx 


Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Św-ce

 #9  Wysłany: 2012-12-13, 14:12  


Ostatnio Tata badania miał tam 30.09.2009r
ul.Kościelna 13,41-209 Sosnowiec tel. 032 266 13 88.
Nieszkodzi,że się wtrąciłeś.
 
Krystianx 


Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Św-ce

 #10  Wysłany: 2012-12-29, 15:37  Obraz z badania TK.


Teraz ja przepraszam, za post pod postem. Nie mogłem się doszukać opcji edycji pierwszego posta. udało mi się stworzyc paczkę z płyty z badania TK.Działa po wypakowaniu. Nie wiem co to jest. Gdyby ktos zobaczył i się wypowiedział. Trzeba uruchomić mlv.exe. Program po angielsku. Pozdrawiam.

[ Dodano: 2012-12-29, 16:04 ]
Przepraszam, załącznik, po kilku próbach nie zadzialał proszę o połączenie tych postów albo o usunięcie ich wstawię raz jeszcze.

Badanie Tk
alternatywne źródło: http://hostuje.net/file.p...5975a5e10ec23b4
jeśli można.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #11  Wysłany: 2012-12-29, 16:57  


Coś funguje?Nie chce mi się otworzyć :<:
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2012-12-29, 17:31  


Krystianx napisał/a:
udało mi się stworzyc paczkę z płyty z badania TK.

Są tam po prostu skany z HRCT?
_________________
 
Krystianx 


Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Św-ce

 #13  Wysłany: 2012-12-29, 19:25  Badanie Tk


Nie wiem nie potrafie powiedzieć czy to skany,ani co to jest.
Jest kilkanaście slajdów.
Paczka pobiera się około 6 minut.
Po wypakowaniu do jednego folderu (mozna nazwać go TK,będzie latwiej znaleźć),odpalam mlv.exe.
Nastepnie OPEN,lewy górny róg okienka,jeśli nie ma ścieżki do scanów, należy ją podać.CHANGE DIRECTORY.i w drzewie folderów wybieramy folder TK,nastepnie folder S478500,nastepnie S20.Po kliknięciu OK załaduje się program z tymi slice'ami. Jest ich 41.
Podobno to obraz miąższu płuc,gdzieś tak wyczytałem.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2012-12-29, 19:51  


Umiem otwierać rar'y :) a pytam, bo a) z zasady nie otwieram takich paczek z exec'ami z nieznanych źródeł ; b) jeśli to skany, to nie ma wśród nas radiologa specjalizującego się w TK, także obawiam się, że w ich rozczytaniu nie pomożemy. Bazować możemy na opisie, jakie wstawiłeś wcześniej.
_________________
 
Krystianx 


Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 14
Skąd: Św-ce

 #15  Wysłany: 2012-12-29, 20:39  Badanie Tk


Rozumiem dziekuje, nie ma się czego obawiać to na pewno nie jest złośliwe oprogramowanie.
A program philipsa do otwierania tych skanów, to wyglada jak krótki filmik jakiegoś kółeczka bialego na czarnym tle.. nie wiem co to. Ale dziękuje za szybką odpowiedź.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group