1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o interpretację TK płuc
Autor Wiadomość
MałaS 


Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2012-08-01, 19:29  Proszę o interpretację TK płuc


Witam

Moja mama l.57

Rozpoznanie: rak płaskonabłonkowy
Lobektomia górna płuca prawego 16.12.2010 bez powikłań. Nastepnie - chemioterapia (złe wyniki krwii), radioterapia (bez powikłań). Regularne kontrole i badania. Wszystko w normie.
Złe samopoczucie i problemy z oddychanie ponieważ stwierdzono również POCHP.

Wynik wczorajszego TK z i bez kontrastu:
Płat dolny płuca prawego z cechami rozdęcia w jego biegunie górnym, grzbietowo pogrubienie opłucnej z zagęszczeniami przylegającymi miąższu obejmującymi również okolicę górnego bieguna wnęki ze szwami pooperacyjnymi. Zmiany te mają gęstość 60 jH i ulegają wzmocnieniu kontrastowemu do 80 jH, towarzyszy im niewielki zbiornik płynu o wymiarze 25 na 30 mm widoczny również w badaniach poprzednich.
Poza tym tk płuca bez zmian widocznej patologii ogniskowej.
Przekrój tchawicy i większych oskrzeli w granicach normy. Węzły chłonne śródpiersi niepowiększone. Serce i duże naczynia bez zmian. Nadnercza prawidłowe, w uwidocznionych fragmentach uk kostnegobez cech procesu rozrostowego.
Wnioski: W porównaniu z badaniem z 11.01.2012 większa komponenta tkankowa niż włóknista w części przykręgosłupowej części bieguna górnego rozdętego płata prawego a obecnie niewielkiego wzmocnienia kontrastowego sugeruje wznowę.

Wznowę procesu patologicznego? :( Czy wznowę prawidłowej funkcji płuca?
Proszę o pomoc w interpretacji wyników bo wizyta u lekarza dopiero 21 sierpnia.
Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-08-01, 19:37  


MałaS napisał/a:
Wznowę procesu patologicznego?

Jeśli mowa jest o wznowie, to tylko o wznowie procesu nowotworowego.

Czy możesz przepisać tutaj wynik TK z 11.01.2012?
Ile cykli chemioterapii otrzymała mama po lobektomii i jakim schematem chemii była leczona?
Co dokładnie naświetlano, jaką dawką łączną i w jakim czasie?
Jakie było pierwotne stadium zaawansowania nowotworu?
_________________
 
MałaS 


Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2012-08-01, 20:12  


Niestety tak właśnie myślałam że o to chodzi ale łudziłam się że może to nie to.

Wyniki TK z 11.01
W rzucie górnego bieguna płata dolnego płuca prawego obwodowo w części grzbietowej widoczne skupisko zmian włóknistych z torbielowata przebudową tk płucnej i pogrubienie przylegającej opłucnej. Pozostała tk płucna bez zmian ogniskowych. Tchawica , oskrzela, węzły chłonne serce i inne naczynia w normie.

Chemioterapie przerwana z powodu zapalenie żył i totalnie nie znam parametrów a radioterapia (jeśli czegoś nie przekręciłam, bo niestety konsultuję się telefonicznie)

Radykalna terapia:
1 cykl leczenia obszar śródpiersia 5000cGy w 25 frakcjach
2 cykl leczenia z naciskiem pozatorebkowym 6000cGy w 5 frakcjach
Okres od 25.05- 30.06.2011

T2N1M0
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-08-01, 20:21  


MałaS napisał/a:
Chemioterapie przerwana z powodu zapalenie żył i totalnie nie znam parametrów

A istnieje szansa, żebyś je poznała? :) powinno być to w wypisach.
_________________
 
MałaS 


Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2012-08-01, 20:28  


Niestety , ale wydaje mi się ze to i tak by nic nie zmieniło. Chyba najważniejszą informacja jest wynik aktualnej tomografii. Mam nadzieję że to nie to co myślę :(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-08-01, 20:33  


Jeśli masz na myśli sam fakt podejrzenia wznowy, to fakt - niczego to nie zmienia.
_________________
 
MałaS 


Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 7

 #7  Wysłany: 2012-08-01, 20:36  


Przykro mi się zrobiło po Twojej odpowiedzi :(

[ Dodano: 2012-08-01, 20:39 ]
Czy informacje które podałam naprawdę są niewystarczające do wyciągnięcia wniosków?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-08-01, 21:05  


MałaS napisał/a:
Przykro mi się zrobiło po Twojej odpowiedzi :(

Podejrzenie wznowy jest opisane we wnioskach z TK, na podstawie obrazu uzyskanego w badaniu - rozumiem, że nie jest to optymistyczna wiadomość i z pewnością może zdołować. Ale ja w tej sytuacji mogę jedynie potwierdzić to, co radiolog opisał - obraz jest niepokojący i może sugerować wznowę.
Przykro mi, że nie są to wesołe wiadomości, ale trzeba się z tym zmierzyć.

MałaS napisał/a:
Czy informacje które podałam naprawdę są niewystarczające do wyciągnięcia wniosków?

Nie wiem o jakie wnioski konkretnie Ci chodzi :)
Na podstawie podanego TK i poprzedniego TK nie jesteśmy w tej chwili zinterpretować ich inaczej, niż jak opisujący je radiolog - jest to możliwa wznowa.
Jeśli masz jeszcze jakieś konkretne pytania, np. odnośnie dalszej diagnostyki, leczenia etc., to oczywiście chętnie (w miarę możliwości) odpowiemy, jednak musimy wiedzieć czego chciałabyś się dowiedzieć :)
Stąd moje dopytywanie o schemat i ilość cykli chemioterapii - jest to bardzo istotna informacja w całości obrazu choroby, mająca wpływ na planowanie ewentualnego dalszego leczenia. Kiedy odpisałaś, że chyba nie ma to znaczenia, zrozumiałam, że nie chcesz wiedzieć nic więcej poza tym, czy u mamy podejrzewa się wznowę czy nie - po prostu się nie zrozumiałyśmy.

[ Dodano: 2012-08-01, 21:37 ]
Aha, i czy dacie radę przyspieszyć wizytę u onkologa? W tej sytuacji 21 sierpnia to dość późny termin.
_________________
 
MałaS 


Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 7

 #9  Wysłany: 2012-08-01, 21:52  


Mama wypiera złe informacje, a ja chyba razem z nią. Tym bardziej że naprawdę leczenie przebiegało w miarę pomyślnie. Za każdym razem lekarz prowadzący (jest nim obecnie radiolog) mówił że nie ma nic niepokojącego.

Możemy spróbować przyspieszyć wizytę ale z tego co pamiętam po drodze to mama ma też skierowanie na rtg tuż przed 21.08.

Czy po takim wyniku TK możliwy jest kolejny zabieg chirurgiczny czy raczej radioterapia ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-08-01, 22:17  


Czy w tym fragmencie:
MałaS napisał/a:
2 cykl leczenia z naciskiem pozatorebkowym 6000cGy w 5 frakcjach

nie chodzi o NACIEK pozatorebkowy?

Jeśli chodzi o radioterapię, może być problem z racji otrzymania wcześniejszych wysokich dawek.

RTG w tej chwili jest zupełnie nieistotne, najlepiej byłoby jak najszybciej umówić się do onkologa (czy radiolog Was prowadzący jest też onkologiem klinicznym?) celem np. skierowania na PET.
_________________
 
MałaS 


Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 7

 #11  Wysłany: 2012-08-01, 23:09  


Nie jestem teraz w stanie odpowiedzieć na to pytanie ale jutro będziemy prosić o przyspieszenie wizyty. Póki co dziękuje za pomoc i dobranoc
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group