1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prosze o informacje - niedodma
Autor Wiadomość
magdacan


Dołączył: 25 Kwi 2009
Posty: 29
Pomógł: 3 razy

 #1  Wysłany: 2009-04-25, 04:48  Prosze o informacje - niedodma


To juz trzecie forum na ktorym prosze o informacje. Na dwoch poprzednich nikt nie odpowiedzial a przyznam, ze bardzo sie denerwuje. Moje objawy to wlasciwie tylko czeste zapalenia pluc. Dostalam skierowanie do plumologa. zrobilam rtg i tk. W ktoryms badaniuyszla niedodma lewego pluca. Przy okazji dowiedzialam sie, ze ta niedodma byla juz widoczna na przeswietleniu we wrzesniu 2007 i nie powiekszyla sie. Dostalam skierowanie na bronchoskopie na 29 kwietnia. To jeszcze pare dni a ja mam pare pytan na ktore odpowiedzi nigdzie nie moge znalesc. Czy ta niedoedma to jest guz? Jesli tak to dlaczego nie ma go na TK? Czy niedodme moga spowodowac "zrosty" po przebytych zapaleniach pluc? Od 2 lat jakos nie najlepiej sie czuje: slaba, spiaca, zzmeczona. Zrobilam podstawowe badania, ktore wykazaly niedobor B12. Uzupelnilam ale samopoczucie sie nie poprawilo. Czy to gorsze samopoczucie moze miec zwiazek z plucami :?: Bardzo prosze o odpowiedz
 
pixi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Sty 2009
Posty: 459
Skąd: Poznań
Pomogła: 73 razy

 #2  Wysłany: 2009-04-25, 09:57  


witaj :) myślę, że nikt Ci nie odpowiada, bo podajesz zbyt mało danych. Przedstaw wynik KT, na podstawie tego , co piszesz trudno powiedzieć coś pewnego.
pozdrawiam ciepło :)
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #3  Wysłany: 2009-04-25, 11:23  


Niedodma płuc
Niedodma płuc jest zapadnięciem się pęcherzyków płucnych i oznacza niepełne rozprężenie płuca lub części jego miąższu (stan zmniejszonego upowietrznienia lub całkowitej bezpowietrzności). Mechanizm niedodmy polega na zamknięciu światła oskrzela (niedodma obturacyjna) lub na ucisku z zewnątrz na płuco (niedodma kompresyjna).
Podstawowym badaniem dla rozpoznania całkowitej lub częściowej niedodmy płuca jest badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Magda,

Tak jak napisala Pixi, musisz wrzucic nieco wiecej detali.
Na poczatek:
Ile masz lat?
Od kiedy cierpisz na nawracajace zapalenia pluc?
Czy bylas wczesniakiem?
Czy cierpisz na astme?
Na jakim tle byly te zapalenia pluc?(bakteryjne, wirusowe, grzybicze?)

Najlepiej zeskanuj wyniki badan i przeslij je na forum.
pzdr
 
magdacan


Dołączył: 25 Kwi 2009
Posty: 29
Pomógł: 3 razy

 #4  Wysłany: 2009-04-25, 19:01  


Uff! ale przynajmniej ktos sie odezwal:)) Dzieki!
Wynikow badan nie mam bo mieszkam w Kanadzie a tutaj wyniki ida bezposrednio do lekarza. Po tym co mi powiedzial bylam w takim szoku, ze nie poprosilam o kopie. Zrobie to nastepnym razem.
Mam 49 lat i na zapalenia pluc choruje od dziecka. Z tego co wiem od mamy byly to zapalenia odustronne ale to lewe pluco zawsze leczylo sie dluzej. I leczenie tych zapalen trwalo bardzo dlugo czasami miesiac. Pamietam takie zapalenie ktore trwalo 3 miesiace i wyladowalam wtedy w szpitalu (mialam 12 lat).
W wieku 7 lat bylam w senatorium przeciwgruzliczym i tam robiono mi bronchoskopie, ktora nic nie wykazala tzn wykazala, ze wszystko jest ok. Przeswietlen pluc w okresie dzieciecym mialam bardzo duzo. Bywaly zle (zap. pluc) ale tez i dobre kiedy zmian nie bylo. W krotkim okresie bralam tez pas ale szybko mi go odstawili bo bardzo wymiotowalam.

Przestalam chorowac ok 15 roku zycia. To znaczy zdarzyla mi sie pare razy infekcja ktora okreslono jako zap. oskrzeli albo oplucnej ale bylo to rzadko. Robilam tez w tym okresie przeswietlenia pluc (z roznych powodow) i "cien srodkowy i pola plucne bez zmian"

Chorowac zaczelam po 40 stce moim przyjezdzie do Kanady. Dwa, trzy razy w roku zapalenia pluc. Najczesciej po antybiotyku szybko dochodzilam do siebie (wiec chyba bakteryjne). Po 8 latach takiego chorowanie wyprosilam u lekarza prowadzacego skierowanie do specjalisty no i reszte opisalam w poprzednim poscie.

Nie jestem wczesniakiem i nie mam astmy. Za to czesto po zapaleniach pluc przez jakis czas mialam dusznosci, ktore moj lekarz rodzinny kompletnie ignorowal. I tak jak pisalam od 2 lat nie najlepiej sie czuje. Zaczelo sie od oslabienia i nocnych potow. Potem zasypialam w kazdym miejscu gdzie udalo mi sie na chwile usiasc. Badania wykazaly brak wit B12, ktora uzupelnilam ale nie poczulam sie lepiej. Ponowne badania wykazaly brak jakichs hormonow produkowanych przez przysadke (ale to nie byla monopauza). Zanim dotarlam do specjalisty hormony same wrocily do normy. Ale ja dalej nie czuje sie najlepiej. Ciagle zmeczona i spiaca.
Lekarz po badaniach mowil tylko o niedodmie wiec z tego co piszesz niedodme wykazalo rtg. O tym ze cos bylo na tk ani slowa. Powiedzial mi, ze na razie nie jest w stanie mi wytlumaczyc skad ta niedodma bo musi zrobic bronchoskopie. Na moje pytanie czy to rak odpowiedzial, ze ma nadzieje, ze nie. NO to jest niedodma. Jak nie guz to co moze ja spowodowac? Mozliwe, ze moge ja miec od urodzenia? (pluco nie rozprezylo sie po konca?)
A moze zrosty po zap.pluc? Juz sama nie wiem co mam myslec a naleze do osob ktore chcialyby znac cala prawde. Czy to mozliwe zeby tk nie wykazalo guza? Jesli jest:)

Przepraszam za taki dlugi post ale gubie sie w domyslach a nikt nie chce ze mna rozmawiac. slysze tylko - nie mysl o tym!- jak to zrobic?

Dziekuje za odpowiedz i napiszcie prosze co o tym myslicie.
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #5  Wysłany: 2009-04-26, 00:05  


Magda,
A skad pobyt w sanatorium p/gruzliczym i PAS (para-aminosalicylic acid )?
Mialas zdiagnozowana gruzlice?
Czy Twoi rodzice palili papierosy?
Bo Ty chyba nie palisz?
Gdzie mieszkalas przed wyjazdem do Kanady? (na Slasku?)
Czy te zapalenia pluc wiaza sie z pora roku?
Ile kuracji antybiotykowych przeszlas od dziecinstwa?
Ile rtg pluc Ci zrobiono?
pzdr

PS U nas (Australia) tez wyniki ida do kierujacego lekarza z wyjatkiem badan obrazowych gdzie czeto pacjent moze sam odebrac zdjecia i 2 egz. opisu (jeden dla pacjenta i jeden dla lekarza).
 
magdacan


Dołączył: 25 Kwi 2009
Posty: 29
Pomógł: 3 razy

 #6  Wysłany: 2009-04-26, 00:52  


Zosiu, w senatorium przeciwgruzliczym bylam z powodu trudnoleczacych sie i nawracajacych zapalen pluc. Wlasciwie bardziej chodzilo o zmiane klimatu niz o leczenie i nie bylam razem z dziecmi chorymi na gruzlice ale w innym budynku. Leczylam sie tez w przychodni przciwgruzliczej chociaz gruzlicy nigdy nie mialam zdiagnozowanej. Lekarz leczacy trwajace miesiacami zapalenie pluc kazal podac PAS jako ostatnia deske ratunku gdy zaden antybiotyk juz nie dzialal (tak mi przekazala mama). Szybko sie z tego zreszta wycofal (chyba po 3 tabl.)

Moj ojciec palil papierosy. Mieszkalismy wtedy w jednym pokoju i wlasciwie wedzil nas wszystkich! Palil sporty. Ja niestety przez okres 12-13 lat tez palilam. Rzucilam jak mialam 32 lata czyli jakies 17 lat temu. Krotko (jakies pol roku) palilam rowniez jak przyjechalam do Kanady (mialam wtedy 40 lat). Od tamtej pory ani nie pale ani nie przebywam w towarzystwie osob palacych.

Przed wyjazdem do Kanady mieszkalam we Wroclawiu. Od dziecinstwa przeszlam tyle kuracji antybiotykowych, ze nie jestem w stanie tego policzyc. Baaardzo duzo! To samo z przeswietleniami. Jak chorowalam jako dziecko - mnostwo. Potem byl okres spokojniejszy wiec w tym czasie moze 2 - 3 robilam rtg (w tym przed wjazdem do Kanady - bylo w porzadku). No i przez ostatnie 9 lat moze z 6 razy. Z tego co zauwazylam najczesciej mam zap. pluc w okresie od kwietnia do pazdziernika. W ostatnim roku byl to lipiec i pazdziernik.
Dzieki za odpowiedz :)
 
kangur_2007 



Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 134
Pomógł: 23 razy

 #7  Wysłany: 2009-04-26, 03:17  


magdacan napisał/a:
Zosiu, w senatorium przeciwgruzliczym bylam z powodu trudnoleczacych sie i nawracajacych zapalen pluc. Wlasciwie bardziej chodzilo o zmiane klimatu niz o leczenie i nie bylam razem z dziecmi chorymi na gruzlice ale w innym budynku. Leczylam sie tez w przychodni przciwgruzliczej chociaz gruzlicy nigdy nie mialam zdiagnozowanej. Lekarz leczacy trwajace miesiacami zapalenie pluc kazal podac PAS jako ostatnia deske ratunku gdy zaden antybiotyk juz nie dzialal (tak mi przekazala mama). Szybko sie z tego zreszta wycofal (chyba po 3 tabl.)

Moj ojciec palil papierosy. Mieszkalismy wtedy w jednym pokoju i wlasciwie wedzil nas wszystkich! Palil sporty. Ja niestety przez okres 12-13 lat tez palilam. Rzucilam jak mialam 32 lata czyli jakies 17 lat temu. Krotko (jakies pol roku) palilam rowniez jak przyjechalam do Kanady (mialam wtedy 40 lat). Od tamtej pory ani nie pale ani nie przebywam w towarzystwie osob palacych.

Przed wyjazdem do Kanady mieszkalam we Wroclawiu. Od dziecinstwa przeszlam tyle kuracji antybiotykowych, ze nie jestem w stanie tego policzyc. Baaardzo duzo! To samo z przeswietleniami. Jak chorowalam jako dziecko - mnostwo. Potem byl okres spokojniejszy wiec w tym czasie moze 2 - 3 robilam rtg (w tym przed wjazdem do Kanady - bylo w porzadku). No i przez ostatnie 9 lat moze z 6 razy. Z tego co zauwazylam najczesciej mam zap. pluc w okresie od kwietnia do pazdziernika. W ostatnim roku byl to lipiec i pazdziernik.
Dzieki za odpowiedz :)



Mam nadzieje. że opowiedzialaś to wszystko w tych samych szczegółach kanadyjskim lekarzom, ze szczególnym uwzględnieniem biernego palenia w dzieciństwie praktycznie od urodzenia oraz czynnego palenia przez 12 lat. Ważne jest też, żeby wiedzieli, że mialaś liczne kuracje antybiotykami nawracających chorób dróg oddechowych. Korelacja z porami roku może wskazywać też na jakiś sezonowy patogeniczny czynnik środowiskowy, na który możesz być szczególnie wrażliwa.

W każdym razie cały ten szczegółowy życiorys MUSI usłyszeć twój lekarz prowadzący. Nie ulega kwestii, że jesteś w grupach podwyższonego ryzyka na wiele chorób płuc, ale to się nie musi przekładać na chorobę nowotworową. Należy się spodziewać całej baterii badań i diagnozowania rożnicowego z wykluczaniem kolejnych możliwości, ale lekarz musi mieć drobiazgowy wywiad na temat wszystkich twoich okoliczności.

Pozdrawiam
,
 
magdacan


Dołączył: 25 Kwi 2009
Posty: 29
Pomógł: 3 razy

 #8  Wysłany: 2009-04-26, 05:35  


Dzieki kangur_2007. Oczywiscie wszystko to opowiedzialam lekarzowi a raczej wyciagnal to ode mnie na pierwszej wizycie. :-D Wiele ostatnich lat chorujac na te pluca usprawiedliwialam to tym, ze pracuje w klimatyzowanym pomieszczeniu. Najczesciej chorowalam kiedy klimatyzacja "chodzila". Do pleumonologa poszlam tylko dlatego, ze mialam nadzieje, ze wymysli cos, zebym mogla mniej chorowac bo w czasie choroby w domu bylam 2-3 dni i do pracy. Bylo to troche meczace szczegolnie jak czlowiek zbliza sie do 50-tki:)
Ale to wszystko dalej nie odpowiada mi na pytanie skad ta niedodma?? Chyba niemozliwe, ze mam ja od dziecka bo przy tylu przeswietleniach pewnie byloby wczesniej wiadomo, ze ja mam! Na pewno jest juz widoczna na przeswietleniu we wrzesniu 2007 bo On to sprawdzil. Guz? Pozostalosci po chorobach dziecinstwa? Cos innego? Robilam jeszcze przeswietlenie w lutym 2008 i podobno bylo w porzadku (tak powiedzial moj lekarz rodzinny po obejrzeniu plyty). To co, niedodma sie schowala??:)
CO moze powodowac ta niedodme?
 
berta20 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 71
Skąd: śląskie
Pomogła: 10 razy

 #9  Wysłany: 2009-04-26, 10:35  


Nie zamartwiaj się na zapas .U mojej nastoletniej córki wystąpiła niedodma po śródmiąższowym zapaleniu płuc .Leczenie przebiegało w szpitalu i dosć długo .Było to drugie zapalenie płuc w jej życiu .Teraz jest pod stałą kontrola pulmonologa ,niedodma ustapiła .Robili jej bronchoskopie i inne badania .Z tego co mi powiedział lekarz po zapaleniu płuc robia sie zrosty .Zapewne u Ciebie bronchoskopia wyjaśni przyczynę i zaczną własciwe leczenie ..Pozdrawiam
 
magdacan


Dołączył: 25 Kwi 2009
Posty: 29
Pomógł: 3 razy

 #10  Wysłany: 2009-04-26, 17:16  


Dzieki Berta 20! :-D
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group