1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
prośba o interpretację wyników (rtg,tk)_guz płuca lewego
Autor Wiadomość
kaskao 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2015-03-02, 18:18  prośba o interpretację wyników (rtg,tk)_guz płuca lewego


Witajcie Piszę z prośbą o interpretację wyniku mojej mamy i radę dotyczącą dalszego postępowania.

Wykryto u niej guz na lewym płucu przy badaniu kontrolnym zleconym przez lekarza POZ. Podejrzewał on zapalenie płuc. Po pierwszej konsultacji u pulmonologa od razu wykonano TK. Obecnie nie mamy żadnych konkretnych zaleceń oprócz kontroli TK za 3 miesiące. Mama uparła się jednak u lekarza, żeby skierować ją na bronchoskopię i właśnie na nią czeka. Czy myślicie, że warto ją robić? Czy myślicie, że warto zrobić coś jeszcze w kwestii diagnostyki (koszty nie grają roli)? Zasadniczo wolałybyśmy mieć pewność chociaż wiem, że to nie możliwe.
Sytuacja kosztuje nas dużo nerwów, bo w rodzinie prawie wszyscy umierali na raka płuc (tato, babcia i druga babcia- przerzut z usuniętego raka piersi).

Dodam jeszcze mama ma 59 lat. Paliła około 20 lat ale teraz od 20 lat już nie pali. Pracowała też dłuższy czas (około 10 lat) z materiałami, które mogą być szkodliwe dla układu oddechowego (farby w zakładzie poligraficznym). Obecnie czuje się dobrze. Po wyleczeniu antybiotykiem zapalenia płuc nie kaszle i nie ma żadnych chorobowych objawów. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź i sugestię. Dziękuję. Kasia









[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2015-03-02, 18:50 ]
Prosimy o dodawanie dokumentacji w formie załączników do posta, a także stosowanie akapitów.



1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1625 raz(y) 585,43 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1206 raz(y) 365,33 KB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1160 raz(y) 557,5 KB

4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1250 raz(y) 300,14 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-02, 18:54  


Zasadniczo postępowanie ze zmianami < 1 cm w płucach powinno polegać na kontrolnym TK z kontrastem za 3 miesiące. Lekko niepokojące są powiększone węzły chłonne, jednak krótsza z osi nie przekracza 15 mm, a to jest granica powyżej której węzły uznaje się za podejrzane onkologicznie.
Wątpię, żeby lekarzowi w ogóle udało się trafić w guzek podczas bronchoskopii, z racji jego niewielkich rozmiarów.

W mojej ocenie kontrola TK za 3 miesiące jest dobrym zaleceniem.
_________________
 
butterfly12 


Dołączyła: 13 Sty 2015
Posty: 91
Pomogła: 9 razy

 #3  Wysłany: 2015-03-02, 19:19  


Moim zdaniem wyniki z morfologii są podejrzane.......czy ostatnio mama przechodziła jakąś infekcję?
 
kaskao 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2015-03-03, 08:49  


Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
1. Czy zatem warto robić tą bronchoskopię?
2. Mama miała podejrzenie zapalenia płuc i brała antybiotyk (kaszel, gorączka, ogólne osłabienie). Badanie krwi było zrobione po zakończeniu kuracji antybiotykiem, wtedy też było zrobione drugie zdjęcie (pierwsze było tylko z przodu, drugie boczne). TK wykonane dokładnie tydzień później.
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #5  Wysłany: 2015-03-03, 10:00  


Osobiście uważam, że absenteeism ma rację.
kaskao napisał/a:
1. Czy zatem warto robić tą bronchoskopię?
Jest mała szansa, że lekarzom uda się pobrać odpowiedni materiał. Guzy (nawet te złośliwe) nie składają się jedynie z komórek atypowych i są często bardzo nieregularne morfologicznie, a to dodatkowo zmniejsza szanse na reprezentatywny wynik przy tak małej zmianie. Być może, jeśli powiększony węzeł się utrzyma, lekarz rozważy zrobienie biopsji węzła, ale ja nie jestem chirurgiem i nie mam pojęcia czy jest łatwy dostęp do akurat tego węzła.
kaskao napisał/a:
2. Mama miała podejrzenie zapalenia płuc i brała antybiotyk (kaszel, gorączka, ogólne osłabienie). Badanie krwi było zrobione po zakończeniu kuracji antybiotykiem, wtedy też było zrobione drugie zdjęcie (pierwsze było tylko z przodu, drugie boczne). TK wykonane dokładnie tydzień później.
Czy było stwierdzone jaki jest charakter zapalenia? Czy było robione badanie (tzw posiew) wydzieliny?

Myślę, że warto teraz nieco poczekać i zrobić CT za około 3 miesiące, chyba, że sprawa Was wyjątkowo niepokoi, wówczas warto zasięgnąć drugiej opinii lekarza pulmonologa bądź onkologa.
 
butterfly12 


Dołączyła: 13 Sty 2015
Posty: 91
Pomogła: 9 razy

 #6  Wysłany: 2015-03-03, 10:37  


Myślę, że kontrolne TK za trzy miesiące jest słuszne. Można wykonać kontrolną morfologię. Bronchoskopię można wykonać dla własnego spokoju, jeżeli już ustalony jest termin. Decyzja należy do pacjenta.
 
Olimpia80 


Dołączyła: 01 Gru 2014
Posty: 6
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2015-03-03, 10:55  


Nie ma potrzeby robienia bronchoskopii na tym etapie, wystarczy kontrolne TK w wyznaczonym terminie.
 
kaskao 


Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 3

 #8  Wysłany: 2015-03-04, 08:47  


Dziękuję za odpowiedzi i sugestie. Jeśli się uda to skonsultujemy się z jeszcze jednym lekarzem i wtedy zdecydujemy, czy zrobimy tą bronchoskopie. Mam nadzieję, że się uda przed wyznaczonym terminem. No i będziemy czekać na to kontrolne TK za trzy miesiące. Dam znać o jego wyniku. Dziękuję raz jeszcze!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group