1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Progresja metaboliczna PET CT okolicy prawych przydatków
Autor Wiadomość
grazia 



Dołączyła: 11 Sty 2011
Posty: 98
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 10 razy

 #1  Wysłany: 2012-02-10, 16:26  Progresja metaboliczna PET CT okolicy prawych przydatków


Witam !

Kilka dni temu miałam wykonane badanie PET CT celem wykrycia ewentualnej wznowy - choruję na szpiczaka, obecnie regresja, z czego się bardzo cieszę.
Jednak w opisie badania : Jama brzuszna i miednica - w porównaniu z badaniem poprzednim z dnia 12.10.2011 istotna progresja metaboliczna opisywanego wcześniej obszaru aktywności w lokalizacji prawych przydatków (SUVmax 9,2 uprzednio 4,4).
Wnioski : obraz PET ogniska w lokalizacji prawych przydatków budzi niepokój onkologiczny i wymaga weryfikacji w wysokorozdzielczym badaniu strukturalnym oraz konsultacji ginekologicznej.

Czy ktoś mi może wyjaśnić o co tu chodzi ? Zaczynam się denerwować.
W ostatnim półroczu dosyć często odwiedzałam Poradnie K, gdyż dokuczały mi bóle brzucha i częste infekcje.
Miałam robioną cytologię w sierpniu 2011 r. wynik AI BI, zrobiłam sobie marker CA 125 21,9 IU/ml ( XI 2011 ), chlamydia tr. z szyjki macicy - wynik ujemny.
Dwukrotnie w poradni miałam robione usg ( X 2011, I 2012), nic niepokojącego pani doktor nie widziała tylko powiększony jajnik prawy, niestety opisy zostały w poradni.

W grudniu 2011 r., dla świętego spokoju, byłam u innego lekarza, zbadał mnie, zrobił usg i też niczego niepokojącego nie zauważył,
oto opis: trzon macicy nieco niejednorodnej echogenności, o wymiarach AP53,7mm z kilkoma drobnymi mięśniakami śródściennymi po ok. 9 mm.
Endometrium jednorodne, grubości 9mm. W jamie macicy prawidłowo położona IUD.
Jajnik prawy prawidłowej echogeniczności, o wymiarach 35*14mm.
Jajnik lewy prawidłowej echogeniczności, o wymiarach 26*17mm.
Zatoka Douglasa bez płynu.

Dodam jeszcze, że od pół roku mam guzek w prawej pachwinie, pokazywałam go lekarzom, ale stwierdzili, że jest jeszcze mały, trzeba go obserwować, a kilka dni temu "wymacałam" następny, w innym miejscu.
Będę się starała zarejestrować na czwartek do swojego onkologa.

Do czwartku jeszcze kilka dni a ja mam już w głowie czarne scenariusze.
Może przesadzam a może znowu dostanę po d.... od życia :-(
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #2  Wysłany: 2012-02-10, 16:30  


grazia napisał/a:
w porównaniu z badaniem poprzednim z dnia 12.10.2011

Masz to poprzednie badanie? Mogłabyś przepisać?
_________________
 
 
grazia 



Dołączyła: 11 Sty 2011
Posty: 98
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 10 razy

 #3  Wysłany: 2012-02-10, 17:22  


Wynik badania PET CT z dnia 12.10 2011
jama brzuszna i miednica : w porównaniu z badaniem z dnia 04.05 2011 w rzucie prawych przydatków uwidoczniono obszar wzmożonego metabolizmu glukozy o SUVmax=4,4 najpewniej pobudzenie czynnościowe.
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #4  Wysłany: 2012-02-10, 21:01  


Aha, rozumiem.
No cóż, PET pokazał: "Coś się dzieje w prawym jajniku/jajowodzie". O ile poprzednie badanie wskazywało na normalne pobudzenie czynnościowe (owulację), o tyle obecne wskazuje raczej na jakiś proces chorobowy, jednak to nie musi być nowotwór.

Umówienie się u swojego onkologa jest dobrym pomysłem.
_________________
 
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #5  Wysłany: 2012-02-10, 22:30  


Wynik PET jest niejednoznaczny, potrzebna jest dalsza diagnostyka. Wykonałabym rezonans magnetyczny.
 
grazia 



Dołączyła: 11 Sty 2011
Posty: 98
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 10 razy

 #6  Wysłany: 2012-02-25, 07:34  


Jestem już po badaniu MR, oto wynik:
Trzon macicy położony w tyłozgięciu, wielkości w granicach normy. W jego obrębie uwidoczniono kilka drobnych, dobrze odgraniczonych ognisk hipointensywnych w obrazach Tl i T2 zależnych śr.do 0,7 cm o charakterze drobnych mięśniaków. Jama macicy szerokości w normie, w jej świetle widoczna wkładka wewnątrzmaciczna.Szyjka macicy niepowiększona, jednorodna, bez zmian ogniskowych.

Jajnik prawy wielkości 3,3 x2 cm na przekroju poprzecznym z obecnością licznych drobnych pęcherzyków. Wśród nich największy osiąga l,5 x l cm i ulega obwodowemu wzmocnieniu na początku badania dynamicznego po podaniu kontrastu dożylnie. Nie wykazuje wyraźnych cech ograniczenia dyfuzji w badaniu DWI.Obraz może odpowiadać
grubościennej torbieli i wymaga obserwacji. Pozostałe pęcherzyki są cienkościenne i mają Śr. do 0,7cm. Wokół jajnika prawego widoczny ślad płynu.

Jajnik lewy o wymiarach 4 x l,8 cm, z obecnością licznych pęcherzyków śr. 0,5 cm, innych zmian ogniskowych nie wykazuje.

Pęcherz moczowy w normie.
Odbytnica zmian nie wykazuje.
Nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych miednicy.
Struktury kostne miednicy bez zmian naciekowych.

R: Z powodu podejrzenia zmiany npl w jajniku prawym w badaniu PET-CT
(28.02.2012)konieczna dalsza kontrola uwidocznionej torbieli w badaniu USG pv lub bad. MR.

Marker CA 125 lekko wzrósł 44,9 U/ml.

Wizyta u ginekologa w marcu. Chyba jest dobrze. Mam rację ?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2012-02-25, 09:02  


grazia napisał/a:
Wizyta u ginekologa w marcu. Chyba jest dobrze. Mam rację ?

Tak.
Z tym, że jak napisano w wyniku MRI, konieczna jest dalsza weryfikacja torbieli.
Powinno to być jednym z tematów rozmowy z lekarzem podczas Twojej marcowej wizyty.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
grazia 



Dołączyła: 11 Sty 2011
Posty: 98
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 10 razy

 #8  Wysłany: 2012-03-14, 23:19  


Po wizycie u ginekologa.
Nadal nie wiem co "siedzi" w prawym jajniku. Muszę uzbroić się w cierpliwość i czekać do maja, bo wtedy będę miała powtórzone badania: MRI, USG, markery.

Najgorsze jest to, że stale dokucza mi ból podbrzusza, a żadne tabletki przeciwbólowe dostępne w aptece nie pomagają.
 
grazia 



Dołączyła: 11 Sty 2011
Posty: 98
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 10 razy

 #9  Wysłany: 2012-05-17, 19:15  


Witam !
Jestem po badaniu USG. Oto opis :

Trzon macicy niejednorodnej echogeniczności o wymiarach AP 51mm.
Endometrium jednorodne, grubości 4,4mm. W jamie macicy prawidłowo położona IUD.
Jajnik prawy prawidłowej echogeniczności o wymiarach 35x17,5mm.
Jajnik lewy prawidłowej echogeniczności o wymiarach 39,7x15mm.
W rzucie przydatków struktur patologicznych nie stwierdzam.
Zatoka Douglasa bez płynu.

Wygląda na to, że wszystko jest ok ?
Jutro mam badanie Ca125 a w środę MR. Może mnie jeszcze coś zaskoczyć w wynikach tych badań ?

A tak na marginesie to wczoraj lekarz wykonał mi badanie USG, ale nie zbadał mnie a chyba powinien.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #10  Wysłany: 2012-05-17, 22:59  


grazia napisał/a:
Wygląda na to, że wszystko jest ok ?

Na to wygląda ...

grazia napisał/a:
Jutro mam badanie Ca125 a w środę MR. Może mnie jeszcze coś zaskoczyć w wynikach tych badań ?

Ano jak to w medycynie - teoretycznie może.
Jeśli coś byłoby nie tak z markerem lub w obrazie MRI, wtedy trzeba by pomyśleć co dalej.
Ale moim zdaniem jest to mało prawdopodobne i powinno być wszystko w porządku. :uhm!:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
grazia 



Dołączyła: 11 Sty 2011
Posty: 98
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 10 razy

 #11  Wysłany: 2015-10-19, 13:09  


W opisie dzisiejszych wyników badania PET/CT (kontrola szpiczaka)jest:
Torbiel jajnika lewego o wym. 26*17mm, bez gromadzenia znacznika 18F-GDG.
Powiększony trzon macicy z ogniskiem wzmożonego metabolizmu 18FDG o wym. wg PET16*15mm SUVmax 3,5 - do oceny ginekologicznej.
Czy może to być coś onkologicznego ?
W marcu miałam obfity krwotok, w kwietniu przeszłam łyżeczkowanie kanału szyjki macicy i jamy macicy. Dobry wynik badania histopatologicznego.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2015-10-31, 13:47  


grazia napisał/a:
Powiększony trzon macicy z ogniskiem wzmożonego metabolizmu 18FDG o wym. wg PET16*15mm SUVmax 3,5 - do oceny ginekologicznej.
Czy może to być coś onkologicznego ?

Podwyższona wartość metabolizmu 18FDG, powiększenie trzonu macicy i zalecenie oceny ginekologicznej
każą liczyć się z taką - niekoniecznie wysoce prawdopodobną - możliwością.

Negatywny wynik poprzedniej histopatologii pozwala liczyć na to, że przyczyny obecnych zmian
mogą mieć inny charakter.
Powinien to jednak ocenić lekarz ginekolog wykonując odpowiednią diagnostykę.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group