1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak krtani z przerzutami
Autor Wiadomość
yarass 


Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Inowrocław

 #1  Wysłany: 2013-08-21, 17:37  Rak krtani z przerzutami


Witam.

Jestem nową osobą na forum, jednak z rakiem mam styczność od dwóch lat, a dokładnie mój tato, który ma 58 lat.

Przejdę od razu do tematu. Tato ma raka krtani z przerzutami do węzłów chłonnych w prawej części przyusza.
Jest już po przebytej radioterapii oraz chemioterapii.

Trzy miesiące temu miał przeprowadzoną biopsję oraz usg, które nie wykazały komórek rakowych a sam guz się pomniejszył.

W poniedziałek 19.08.2013 miał przeprowadzony rezonans magnetyczny, którego wynik mocno mnie zaniepokoił.

Cytat:
Opis badania:
Badanie wykonano w sekwencjach SE i TSE uzyskując obraz T1 – zależnie przed i po CM, T2 – zależnie, T2 – TRIM oraz z supresją tłuszczu.
Stan po laryngektomii, RTh i usunięciu węzłów chłonnych na szyi – kolejne badanie kontrolne.
W porównaniu do badania z 17/05/2013 przyśrodkowo od prawej ślinianki przyusznej pod MOS nadal węzeł chłonny z brzeżnym wzmocnieniem ok. 16x26 mm – podejrzany ropadem ? – większy niż poprzednio. Poza tym obraz podobny.


Najwięcej moje zaniepokojenie wynika z tego, że poprzednio wielkość wynosiła około 17x12mm w tej chwili jak widać jest to większe. Również nie wiem, co oznacza podejrzenie ropadem.

Proszę o klarowne wyjaśnienie mojego problemu, jednocześnie podanie przyczyny takiego stanu.
Prosiłbym także o dalsze instrukcje w postępowaniu.
 
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #2  Wysłany: 2013-08-21, 20:17  


yarass, Proponuje abyś zamieścił (nie przepisywał) wyniki Taty, czyli skan bez danych. To pozwoli na właściwa ocenę sytuacji Taty.
Prawdopodobnie przytaczasz błąd jaki wdarł się w opis; Powinno być, tak myślę; ' podejrzany rozpadem...'. Piszesz także, że 'sam guz się pomniejszył...'.
Gdzie się Tato leczy i kiedy z tymi wynikami ma kolejna wizytę kontrolną?
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
yarass 


Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Inowrocław

 #3  Wysłany: 2013-08-21, 20:31  


kmis757 napisał/a:
yarass, Proponuje abyś zamieścił (nie przepisywał) wyniki Taty, czyli skan bez danych. To pozwoli na właściwa ocenę sytuacji Taty.
Prawdopodobnie przytaczasz błąd jaki wdarł się w opis; Powinno być, tak myślę; ' podejrzany rozpadem...'. Piszesz także, że 'sam guz się pomniejszył...'.
Gdzie się Tato leczy i kiedy z tymi wynikami ma kolejna wizytę kontrolną?


Jeśli jest taka potrzeba mogę wstawić skan. Natomiast nie widzę w tym sensu bo przepisałem wynik kropka w kropkę z kartki.

Leczy się w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Najbliższa wizytę ma na 30.08.2013 z Radioterapeutą . Jeśli jest taka potrzeba, postaram się skontaktować z lekarzem prowadzącym(laryngologiem) w celu przyspieszenia wizyty.
 
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #4  Wysłany: 2013-08-21, 20:49  


yarass napisał/a:
Najwięcej moje zaniepokojenie wynika z tego, że poprzednio wielkość wynosiła około 17x12mm w tej chwili jak widać jest to większe

Czyli , najprawdopodobniej możliwa jest progresja choroby.
 
yarass 


Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Inowrocław

 #5  Wysłany: 2013-08-21, 22:50  


kmis757 napisał/a:
yarass
Prawdopodobnie przytaczasz błąd jaki wdarł się w opis; Powinno być, tak myślę; ' podejrzany rozpadem...'. Piszesz także, że 'sam guz się pomniejszył...'.


Właściwie, jeśli jest tam błąd co oznacza rozpad węzła chłonnego ? - brzmi strasznie ...

Jutro jak będę miał możliwość dojścia do skanera, bądź aparatu postaram się wstawić oryginalny opis.
 
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #6  Wysłany: 2013-08-22, 11:11  


yarass, nie można odpowiadać wybiórczo o stanie Twojego Taty. Węzły chłonne są zapewne 'przerzutowe' a guz pierwotny był/jest nadal jak piszesz w krtani. Chodziło mi o zamieszczenie całej historii choroby (tak stanowi tez regulamin naszego Forum), aby można było w sposób właściwy ocenić stan Taty. Węzeł w stanie rozpadu,; wcale to nie jest nic strasznego. Większy węzeł chłonny może być progresja choroby, wznową ale wcale tez nie musi tym być. Termin 30 VIII jest bardzo dobrym terminem...
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2013-08-22, 11:13  


yarass napisał/a:
Najwięcej moje zaniepokojenie wynika z tego, że poprzednio wielkość wynosiła około 17x12mm w tej chwili jak widać jest to większe.

To niestety może świadczyć o toczącej się wznowie procesu nowotworowego i wymaga pilnej konsultacji onkologicznej
pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia tego podejrzenia i w razie potrzeby podjęcia odpowiedniego leczenia.

yarass napisał/a:
Również nie wiem, co oznacza podejrzenie ropadem.

Chodzi o tzw. rozpad guza nowotworowego. W zależności od nasilenia tego procesu może być on mniej lub bardziej niebezpieczny.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
yarass 


Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Inowrocław

 #8  Wysłany: 2013-08-22, 12:41  


kmis757 napisał/a:
yarass, nie można odpowiadać wybiórczo o stanie Twojego Taty. Węzły chłonne są zapewne 'przerzutowe' a guz pierwotny był/jest nadal jak piszesz w krtani. Chodziło mi o zamieszczenie całej historii choroby (tak stanowi tez regulamin naszego Forum), aby można było w sposób właściwy ocenić stan Taty. Węzeł w stanie rozpadu,; wcale to nie jest nic strasznego. Większy węzeł chłonny może być progresja choroby, wznową ale wcale tez nie musi tym być. Termin 30 VIII jest bardzo dobrym terminem...

Przepraszam, ale nie czytałem pełnego regulaminu, wręcz działam automatycznie - bo przyznam się, że spanikowałem. Dzisiaj postaram się przedstawić pełną dokumentacje choroby, począwszy od wypisu ze szpitala gdzie została usunięta cała krtań.
Richelieu napisał/a:
To niestety może świadczyć o toczącej się wznowie procesu nowotworowego i wymaga pilnej konsultacji onkologicznej
pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia tego podejrzenia i w razie potrzeby podjęcia odpowiedniego leczenia.

Tak właśnie przypuszczałem. Niestety, próba przyspieszenia, zakończyła się na fiasku, musimy czekać.

Richelieu napisał/a:
Chodzi o tzw. rozpad guza nowotworowego. W zależności od nasilenia tego procesu może być on mniej lub bardziej niebezpieczny.

Tego się najwięcej obawiałem, że to właśnie chodzi o to. Rozpad guza - świadczy o niczym dobrym, wręcz przeciwnie.

Bardzo dziękuje za odpisy i konsultacje. Mimo wszystko i tak postaram się dzisiaj wkleić pełna dokumentacje.

[ Dodano: 2013-08-22, 16:13 ]
Z moim Tatą przeglądaliśmy wszystkie dokumenty związane z historia choroby i daje skany (zdjęcia) tego co posiadamy.

1. Wypis ze szpitala klinicznego po operacji i wycięciu krtani gdzie był pierwotny guz.
strona 1

strona 2



2.Wypis ze szpitala klinicznego po operacji i wycięciu krtani gdzie doszło do przetoki.



3. Wypis ze szpitala onkologicznego po przebytej radioterapii
strona 1

strona 2

strona 3


4. Po przebytej radioterapii u mojego Taty stwierdzono wznowę i wykonano RM szyi bez i z kontrastem.

Wynik :


5. Przeprowadzono USG szyi.

oraz drugie badanie usg


6. Mojemu ojcu podano chemię Taxol + CBDCA 8 cykli.


7.W trakcie chemii Tato miał przeprowadzone USG kontrolne


8.Po chemii Tato miał przeprowadzone rezonans magnetyczny.


9.Przeprowadzone USG kontrolne po chemii.


10.Przeprowadzony ostatni RM o którym już na samym początku pisałem w temacie.


Proszę teraz o konsultacje i ocenę stanu mojego Taty. Przepraszam z góry za wielkość zdjęć.

[ Dodano: 2013-08-22, 16:20 ]
Przepraszam, że tak chaotycznie, ale przed ostatnim wynikiem badania Tato miał problem z zębami i usunięto mu ostatnie 3 zęby z czego 2 same pękły. Dodam też, że Tato miał pobierany wycinek który przed USG z 26.06.2013, wykazał brak komórek rakowych.


DSC_4713.JPG
Wypis str1
Pobierz Plik ściągnięto 644 raz(y) 2,22 MB

DSC_4713.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 587 raz(y) 1,3 MB

 
 
yarass 


Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Inowrocław

 #9  Wysłany: 2013-08-30, 22:30  


Witajcie ponownie. Pisze bo dziś byliśmy z Tatą u Onkologa i Laryngologa.

Niestety dobrych wiadomości nie otrzymaliśmy. "Ropad" okazał się rozpadem węzła który jest posiada komórki rakowe.
Onkolog jak i laryngolog stwierdzili, że najlepszym wyjściem by była jedynie operacja i wycięcie tego węzła. Tylko niestety przeszkadzają zwłóknienia po przebytej operacji poprzedniej oraz przede wszystkim umiejscowienie samego zaatakowanego węzła.
Póki co otrzymaliśmy wraz z Tatą skierowanie na kolejną biopsję oraz USG w celu określenia położenia dokładnego tego węzła oraz skierowanie do kliniki na operację.
Laryngolog stwierdził, że będzie forsować aby operacja się odbyła, przede wszystkim dla tego, że daje to większy skutek. Tato już raz niestety nie kwalifikował się do operacji przede wszystkim na zwłóknienia oraz cytuję "wykonanie większych szkód niż pożytku". Póki co czekamy ...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group