1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc w interpretacji wyników
Autor Wiadomość
sunrise6 


Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 15

 #1  Wysłany: 2015-01-18, 17:29  Pomoc w interpretacji wyników


Witam

Od ok.3 miesięcy śledzę to forum. Moja historia rozpoczęla się w wieku 15 lat kiedy zachorowałam na nowotwór jajnika (guz zarodkowy miednicy małej). Odbyłam 3 kursy chemii przedoperacyjnej, później operacja wycięcia prawego jajnika i 2 cykle chemioterapii pooperacyjnej. przez ok 9 lat było wszystko w porządku do sierpnia 2014 roku.
Zaczęło się od silnego bólu w nadbrzuszu. Trwał on ok 2 dni po czym przemieścił się na wysokość pępka po prawej stronie. Znalazłam się na SOR-ze na Szaserów z pojdejrzeniem zapalenia wyrostka. Ból jednak po dobie minął i zostałam puszczona do domu. Po tym epizodzie zczęły się bóle w nadbrzuszu (początkowo w prawym podżebrzu), uczucie pełności, częste odbijania i papkowate stolce. Byłam kilka razy na SOR-ze, u gastrologów i zawsze mówili że to albo zapalenie żołądka albo zespół jelita drażliwego. Zaczęłam wykonywać badania żeby sie dowiedzieć co mi dolega:

Gastroskopia: 25.08.2014
Opuszka i część pozaopuszkowa i brodawka Vertera o wyglądzie prawidłowym. Dolna część żołądka bez zmian. W dnie żołądka drobny polip 2-3 mm. Przełyk bez zmian.
W wyniku histopat polipu - polip hiperplastyczny. Helikobakter ujemny.

Zaczęłam podejrzewać trzustkę więc wykonałam

Tk jamy brzusznej: 01.09.2014
Dolne części płuc i jam opłucnej, uwidocznione w badaniu - bez zmian. Wodobrzusza ani nieprawidłowych zbiorników w jamie brzusznej nie stwierdzono. Stan po operacyjnym leczenie ca jajnika prawego.
Wątroba powiększona (prawy płat sięga do poziomu talerza biodrowego) o po chth?, jednorodna bez zmian ogniskowych. Drogi żłciowe nieposzerzone, pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych złogów. Śledziona wielkości w normie, jednorodna bez zmian ogniskowych.
Trzustka nieco uwypuklona w zakresie wyrostka haczykowatego oraz głowy w kierunku pętli dwunastnicy - niepełna trzustka pierścieniowata? Poza tym wielkość trzustki w normie, miąższ jednorodny, bez zmian ogniskowych ani zwapnień, przewód wirgusona nieposzerzony.
Nadnercza prawidłowe. Nerki symetryczne, prawidłowej wielkości, bez cech ścieńczenia warstwy miąższowej, o gładkich zarysach bez zmian ogniskowych ani zastoju moczu.
Aorta brzuszna nieposzerzona, prawidłowa. Lewa żyła nerkowa uciśnięta pomiędzy aortą a t. krezkową górną. Nieco pogrubiałe fałdy śluzówki żołądka. Węzły chłonne trzewne i zaotrzewne nieposzerzone. Struktury kostne bez zmian destrukcyjnych.

Po tym badaniu znowu udałam się do 2 gastrologów którzy stwierdzili, ze wszystko jest ok i żebym zaczęła brać coś na nerwice. Jednak bóle nadal się pojawiały, zaczęły być piekące, gniotące i były nie tylko w prawym nadbrzuszu ale tez w lewym. Zrobiłam wiec rezonans magnetyczny jamy brzusznej:

MRI JB 08.10.2014
W badaniu zwraca uwagę rozdęcie pętli jelita grubego. Zagięcie śledzionowe zlokalizowane wysoko pod przeponą (w badaniu światło jelita na tym poziomie o wym. 40x55 mm) modeluje ścianę żołądka. Poprzecznica schodzi nisko do miednicy małej, odcinkowo rozdęta.
Wątroba w badaniu o jednorodnym sygnale, dolnym biegunem schodzi poniżej łuku zebrowego (wym. 166x171x119 mm) Obraz pęcherzyka żółciowego w granicach normy. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrz wątrobowe nieposzerzone. Trzustka niepowiększona, o prawidłowym sygnale bez widocznych zmian ogniskowych w obrębie parenchymy trzustkowej. Nerki, śledziona i nadneracza w granicach normy. W badaniu nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych. Nie stwierdza się zaburzeń swobodnej dyfuzji w obrębie uwidocznionych struktur. Niewielka ilość płynu w zachyłkach otrzewnej miednicy małej.

Po tym badaniu Pani radiolog zasugerowała wykonanie MR miednicy i kolonoskopi

MR miednicy 10.10.2014
Macica o wym. długim 60 mm bez zmian naciekowych i cech procesu rozrostowego. Jajnik lewy o wymiarach 39x21 mm. Pochwa i przymacicze, pęcherz moczowy oraz przestrzenie okołoodbytnicze i przedkrzyżowa bez cech naciekania. Węzły chłonne miednicy mniejszej niepowiększone, bez cech limfadenopatii. Sygnał szpiku uwidocznionych strkutur kostnych prawidłowy, bez cech zmian o charakterze meta. Śladowa ilość wolnego płyny w dnie miednicy małej. Poprzecznica schodzi nisko do miednicy małej. Wysokie ułożenie zagięcia śledzionowego.

Kolejne badanie nic nie pokazało wiec udałam się na kolonoskopie

Kolonoskopia 18.11.2014
Obejrzano całe jelito grube - kątnica, wstępnica, poprzecznica, zstepnica, escica i odbytnica bez zmian.

znowu brak wyjasnienia.
W miedzyczasie miałam tygodniowy epizod bardzo silnego bólu między łopatką a kręgosłupem (ból przypominał dźganie czmyś w nerw - brałam poltram combo). Z Powodu tego bólu znowu znalazłam się w szpitalu na saczerów gdzie wykonano mi tk płuc oraz bronchoskopię. Bronchoskopia nic nie wykazała, a tk kilka obwodowych niespecyficznych guzków w segm 3, 4, 5 PP wielkości poniżej 3 mm najpewniej pozapalnych. Ból ustąpił.

2 grudnia miałam kontrolną wizytę u swojego onkologa. Markery AFP, CA125 i Bhcg w normie. Poprosiłam o skierowanie na badanie PET.
I teraz najgorsze.

PET 13.01.2015
Twarzoczaszka i szyja, klatka piersiowa, jama brzuszna: Fizjologiczne gromadzenie znacznika.
Miednica: Po stronie lewej ogniskowe podwyższenie akumulacji radioizotopu (SUV max 7.5) o wymiarach metabolicznych 21x10 mm, w badaniu CT w rzucie jelita - moze odpowiadać fizjologicznej akumulacji w jelicie. Ślad płynu w jamie Douglasa. Węzeł chlony 11x6 mm w górnej części lewego uda, wykazujący niewielki podwyższenie akumulacji radioizitopu (SUV max 2.3)
Układ kostny: Stosunkowo wysokie gromadzenie znacznika w obrębie całego układu kostnego (SUV max do 3,6) bez ogniskowych zmian nieprawidłowej akumulacji. W badaniu CT obecne drobne ogniska otseolityczne w trzonach wszystkich kręgów.
Wnioski:
1. Rozlane podwyższenie aktywności metabolicznej w układzie kostnym z obecnością drobnych ognisk osteolitycznych w trzonach wszystkich kręgów o niejasnym charakterze
2. Ogniskowe podwyższenie metabolizmu 18FDG w miednicy po stronie lewej prawdopodobnie odpowiada fizjologicznej aktywności w jelicie.
3. Węzeł chłonny górnej części lewego uda wykazujący niewielkie podwyższenie aktywności metabolicznej - odczynowy?

Mam 24 lata. Dopiero zaczynam swoje życie i nagle okazuje się ze to koniec? Dostałam zieloną kartę u rodzinnego. Byłam w CO w Warszawie u onkologa. Czekam na scyntygrafie kosci. Czy moze się ktoś wypowiedzieć na temat tych wyników? Czy to oznacza przerzuty do wszystkich kosci? Czy to w ogóle leczą? Proszę o pomoc, ponieważ jeste zrozpaczona.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-01-18, 21:19  


Jest jakieś podejrzenie przerzutów z układu pokarmowego, że założyłaś wątek w tym dziale?

Szczerze mówiąc jednoznacznie nic tu nie widać, SUVmax 7,5 faktycznie jest dość wysoki, jeśli chodzi o to podwyższenie w rzucie jelita, jednak opisujący nie widział w tym czegoś mocno podejrzanego onkologicznie. Naturalnie trzeba to dalej diagnozować/kontrolować. Co do ognisk w kośćcu - SUVmax do 3,6 nie jest wcale aż taki wysoki (jest gdzieś info w wyniku o granicznej wartości SUVmax dla wątroby czy coś w tym stylu?). Osteoliza nie występuje tylko i wyłącznie w przebiegu chorób nowotworowych, ale i innych. Jednakże jako że charakter zmian jest niejasny, jak i całość obrazu wygląda niepewnie, bardzo dobrze że zlecono scyntygrafię - niestety niczego więcej nie powiemy w tej chwili jak doradzenie czekania na badanie i jego wynik.
_________________
 
sunrise6 


Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 15

 #3  Wysłany: 2015-01-19, 07:07  


Założyłam ten wątek bo nie mam pojecia co mam robić. Boję się że mam przerzuty do wszystkich kości, a to oznacza koniec. Strasznie się boje. Miałam nadzieję że ktoś miał podobne doświadczenia i cokolwiek powie na ten temat, bo lekarz jak narazie nie powiedział nic konkretnego a ja muszę czekać jeszcze tydzien do badania. Chciałam zrobić gdziekolwiek prywatnie ale w Warszawie nie ma takiej mozliwości. Cały czas mam bóle i pieczenia w nadbrzuszu. Niewiele mogę jesć ale lekarz stwierdził, że miałam tyle badań i w nich nic nie ma. Czy PET pokazał by nowotwór żołądka?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2015-01-19, 10:24  


sunrise6 napisał/a:
Cały czas mam bóle i pieczenia w nadbrzuszu. Niewiele mogę jesć ale lekarz stwierdził, że miałam tyle badań i w nich nic nie ma. Czy PET pokazał by nowotwór żołądka?

Podstawową metodą jest gastroskopia w wykrywaniu raka żołądka. Poza tym podczas tego badania specjalnymi kleszczykami można pobrać podejrzana tkankę do badania histologicznego.

Odnośnie przerzutów do kości - w wykrywaniu bardzo pomocna jest scyntygrafia kości - oraz badania krwi.

Natomiast nie można interpretować samego badania w oderwaniu od całego obrazu klinicznego pacjenta. Jedynie lekarz specjalista może postawić prawidłowa diagnozę.

Pozdrawiam
_________________
Aegrotus sacra est...
 
sunrise6 


Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 15

 #5  Wysłany: 2015-01-19, 10:50  


Gastroskopie miałam wykonywaną 2x i lekarzy wykonujący nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Jakie badania krwi mogą pokazać przerzuty do kości ?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #6  Wysłany: 2015-01-19, 11:18  


Badania krwi są traktowane jako uzupełniającą diagnostykę. Najczęściej w podejrzeniu o przerzuty do kości lekarz zleca- oznaczenie poziomu stężenia wapnia i fosfatazy zasadowej w surowicy krwi, a ponadto ocenia morfologię krwi, CRP i inne w/g uznania.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
sunrise6 


Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 15

 #7  Wysłany: 2015-01-22, 18:04  


W scyntygrafii nie znaleziono żadnych zmian. Czy mam czym się martwić? Lekarze chcą tak to zostawić ale przaeciez coś musi być powodem zwiększonego metabolizmu w kościach i to0 wszystkich. Czy ktos kiedys spotkał sie z takim przypadkiem?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #8  Wysłany: 2015-01-23, 10:07  


Czy możesz przytoczyć dokładny opis wyniku badania z scyntygrafii?
_________________
Aegrotus sacra est...
 
sunrise6 


Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 15

 #9  Wysłany: 2015-01-23, 17:33  


Opis:
W badaniu scyntygraficznym nie stwierdzono obszarów nieprawidłowego gromadzenia znacznika mogących odpowiadać zmianom typu meta do kości.
Wnioski: Obraz badania bez ognisk zaburzonego metabolizmu kostnego.

Czy mogę wierzyć temu badaniu? Czy może źle wykonali tą scyntygrafie? Lekarz na tą chwile uważa że jest ok ale nie ma wyjasnienia dla wzmożonego metabolizmu we wszystkich kościach.

Dodam, że kręgosłup mnie boli i coś w nim przeskakuje, jakby coś się przestawiało.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #10  Wysłany: 2015-01-23, 20:26  


Badanie scyntygraficzne kośćca jest najbardziej przydatnym w ocenie zmian o charakterze przerzutowym.

Cytat:
Czy mogę wierzyć temu badaniu? Czy może źle wykonali tą scyntygrafie? Lekarz na tą chwile uważa że jest ok ale nie ma wyjasnienia dla wzmożonego metabolizmu we wszystkich kościa

W tej chwili możesz być spokojna. Wychwyt opierałby się na zwiększonym gromadzeniu się radiofarmaceutyku w miejscach nasilonego zaburzenia metabolizmu kostnego. Miejsca objęte przerzutem są mocniej ukrwione i zachodzi w nich zwiększona aktywność osteoblastów ( elementów tkanki kostnej).

Ten wzmożony metabolizm wyszedł w badaniu PET. Oznacza to - że zmiany w trzonach wszystkich kręgów nie mają podłoża nowotworowego. Być może potrzebna jest obserwacja...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
sunrise6 


Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 15

 #11  Wysłany: 2015-03-25, 07:15  


Piszę po raz kolejny ponieważ nie daje mi spokoju wynik PET. Bardzo boję się, że jednak mogą być przerzuty do kości. Znalazłam na forum temat o kobiecie która miała bardzo podobny wynik do mojego i też lekarze nie podejrzewali przerzutów, a po roku okazało się że jest on tak zaawansowany , ze nie da sie już nic zrobić.(http://www.forum-onkologiczne.com.pl/forum/guz-jajnika-z-przerzutami-do-kosci-vt2600.htm). Ostatnio robiłam badania wapnia (2,21) wapnia skorygowanego (2,16, a norma 0d 2,20-2,65 więc nieco z niski). Morfologia trochę jest słaba ponieważ mam poniżej normy hemoglobinę i hematokryt. Czy jest jakieś badanie które może jeszcze coś wyjaśnić? Proszę o radę.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #12  Wysłany: 2015-03-25, 08:44  


sunrise6,
Zapoznałam się linkiem i tam badanie wyszło tak:
Cytat:
SCYNTYGRAFIA KOŚCI: W badaniu uwidoczniono wysokie gromadzenie radioznacznika o charakterze rozlanym w całym układzie kostnym z nakładajacymi rozsianymi licznymi ogniskami zwiększonego gromadzenia radioznacznika.


Twoja scyntygrafia nie budzi podejrzeń w kierunku przerzutów.

Druga sprawa dotyczy wyniku badania wapnia. Twój :) wynik jest bliżej dolnej granicy normy.
Przy przerzutach nowotworowych do tkanki kostnej występuje zwiększony poziom wapnia.
Na teraz nic nie potwierdza Twoich obaw.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
sunrise6 


Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 15

 #13  Wysłany: 2015-03-25, 09:07  


Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Badanie scyntygraficzne w tamtym przypadku zostało wykonane ponda rok po badaniu PET wiec choroba mogła się bardzo rozwinąć przez ten rok. O czym może świadczyć zwiększony metabolizm w kościach ? Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem, że metabolizm był podwyższony ale nie było to spowodowane chorobą nowotworową? Przepraszam, że tak dopytuje ale jestem młodą osobą i chciałabym jeszcze trochę pożyć, a jeśli są jakieś podejrzenia to działać najszybciej żeby to zahamować.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #14  Wysłany: 2015-03-25, 11:26  


Rozumiem Twoje problemy. Niemniej jednak nie podejmuj się badań na własną rękę. Tylko specjalista może z Tobą omówić metody postępowania w poszukiwaniu przerzutów.
Rzeczywiście dotychczasowe badania (na szczęście) nie potwierdziły Twoich podejrzeń.

Proponuję (za wiedzą lekarza) wykonać badanie na poziom witaminy D3- metabolit 25 OH, jej niedobór może zaburzać procesy metaboliczne w kościach.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
sunrise6 


Dołączyła: 18 Sty 2015
Posty: 15

 #15  Wysłany: 2015-05-11, 12:48  


Witam kolejny raz

Trochę czasu minęło, a ja mam nadal problemy ze zdrowiem. Ostatnio miała wykonywaną trepaniobipsję szpiku w celu wyjasnienia przyczyny świecenia w kościach w czasie badania PET. Wynik mikroskopowy:
Szpik normokomórkowy (60:40) o zachowanych proporcjach i dojerzewaniu linii krwiotwórczych (CD 15). Nieco zwiększona liczba odczynowych plazmocytów (CD 138+, CD 56-) oraz limfocytów (CD3>CD20). Obraz szpiku nie jest zgodny z danymi klinicznymi-bez pogrubienia beleczek kostnych.

Kompletnie nie znam się na tym ale wydaje mi się że ten opis nie świadczy o tym że jest dobrze. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji tego wynkiu. Lekarza mam dopiero w następnym tygodniu.

[ Dodano: 2015-05-12, 10:10 ]
Wynik mielogramu:
proerytoblasty 0,4%
erytoblasty zasadochłonne 2,4%
erytoblasty polichromatofilne 2,8%
erytoblasty kwasochłonne 4,4%
RAZEM 10,00%
mieloblasty 2,2%
promielocyty 2,6%
mielocyty obojętnochłonne 7,6%
metamielocyty obojętnochłonne 7,6%
pałeczki obojętnochłonne 19,4%
podzielone obojętnochłonne 24,2%
RAZEM 69,00%
Mielocyty kwasochłonne 0,6%
metamielocyty kwasochłonne 0,8%
pałeczki kwasochłonne 0,4%
podzielone kwasochłonne 0,4%
RAZEM 2,00%
monocyty 2,6%
limfocyty 15,6%
plazmocyty 0,8%
Łącznie 16,4%
megakariocyty obecne
Opis szczegółowy Rozmazy szpiku bogatokomórkowe. Układ czerwonokrwinkowy w całości, odsetkowo przy dolnej granicy normy (ok.10,00%). Erytropeza normoblastyczna o zachowanym torze dojrzewania. Układ granulocytarny ilościowo przy górnej granicy normy. Stosunki odsetkowe wewnątrz układu bez istotnych odchyleń od stanu prawidłowego. Utkan9ie chłonne stanowią limfocyty w normie. Plazmocyty w prawidłowym odsetku (ok 0,8%). Megakariocyty obecne w preparatach. Wnioski: Rozmazy szpiku bogatokomórkowe. Plazmocyty w nromie (ok. 0,8%)

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji tych wyników. Czytałam że jeśli szpik jest bogatokomórkowy to znaczy że jest źle. Bardzo prosze o pomoc.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group