1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podwyższona Lipaza - powód do niepokoju?
Autor Wiadomość
malaperelka 


Dołączyła: 12 Maj 2012
Posty: 88
Pomogła: 5 razy

 #1  Wysłany: 2012-05-22, 19:57  Podwyższona Lipaza - powód do niepokoju?


Witam serdecznie

Z góry przepraszam, jeśli moje pytanie nie ma sensu, jednocześnie zaznaczam, że nie szukam u siebie na siłę choroby nowotworowej.

Miałam robioną biochemię i jeden wynik (Lipaza) jest podwyższony 74,75 - norma (13-60). Z USG jamy brzusznej wynika zaś, że trzustka jest w stanie idealnym.

W związku z tym, zwracam się z pytaniem, czy podwyższony wynik Lipazy o 1/4 może być powodem do niepokoju i czy konieczne są dodatkowe badania diagnostyczne? Jeśli tak, to jakie? (znalazłam taką informację w internecie: "Nieznacznie podwyższone wartości oznaczeń lipazy mogą wystąpić np. w chorobach nerek, zapaleniu ślinianek albo chorobie wrzodowej, natomiast rzadko podwyższony poziom lipazy wiąże się z występowaniem guza nowotworowego").

Poniżej przytaczam moje objawy oraz wykonane badania:
Wiek 32 lata, kobieta, w rodzinie brak chorób nowotworowych (pra-pra dziadek zmarł na raka nerki, ale to już dalsza rodzina).

Objawy: Bóle brzucha o nieokreślonej przyczynie i miejscu, biegunki na zmianę z zaparciami, wzdęcia, śluz w kale, odbijanie się, zgaga, pieczenie w przełyku, bulgotanie w brzuchu. Nie występuje chudnięcie.

Badania:
- 31.01.2012 Morfologia krwi obwodowej (wyniki idealne, więc nie będę przytaczać poszczególnych wartości);

- 08.02.2012 Badanie USG Jamy brzusznej:
Wątroba niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności, bez zmian ogniskowych, z zachowanym rysunkiem naczyniowym.
Drogi żółciowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy bez złogów i zmian zapalnych.
Trzustka niepowiększona, o jednorodnej echogeniczności.
Obie nerki prawidłowej wielkości, o wymiarze podłużnym 10,5-11 cm, warstwa miąższowa obu nerek o szer. 15-16 mm, o prawidłowej echogeniczności.
Zastoju moczu i dużych złogów w obu nerkach nie stwierdzam.
Śledziona i okolica przyaortalna bez nieprawidłowości.
Aorta brzuszna nieposzerzona.
Pęcherz moczowy bardzo słabo wypełniony moczem, bez uchwytnych nieprawidłowości.
W okolicy dużych naczyń miednicy mniejszej nie widzę pakietów powiększonych węzłów chłonnych.
Wolnego płynu w jamie brzusznej nie stwierdzam.

- 13.02.2012 Badanie ogólne kału w kierunku tlenowych pałeczek jelitowych i drożdżaków (Escherichia coli, Salmonella, Yersinia, Drożdżaki - nie wyhodowano);

- 13.02.2012 Badanie krwi przeciwciała Helicobacter - wynik ujemny;

- 15.02.2012 Gastroskopia:
Światło przełyku prawidłowe. Nad wpustem nadżerka 3 mm. Linia Z na wysokości górnych fałdów żołądkowych. Wpust w badaniu na wprost i w inwersji prawidłowy. Żołądek o elastycznych ścianach i prawidłowej śluzówce. Odźwiernik równy, okrągły, dobrze się zamyka. Opuszka dwunastnicy i część zstępująca dwunastnicy prawidłowe. Test ureazowy ujemny. Wnioski - Zapalenie refluksowe przełyku t.A wg LA;

- 24.02.2012 Kolonoskopia:
Aparat założono do kątnicy. Oczyszczenie jelita dobre. Okolica wyrostka robaczkowego i zastawki Bauchina niezmieniona. Błona śluzowa wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy, esicy i bańki odbytnicy prawidłowa: gładka, lśniąca, z zachowanym rysunkiem naczyń. Pobrano wycinki z esicy. Kanał odbytu z guzkami krwawniczymi II stopnia. Histopatologia: W wycinkach śluzówka jelita grubego o zachowanej architektonice gruczołowej, z obrzękiem i przekrwieniem oraz pojedynczymi grudkami chłonnymi. Wnioski: Zespół Jelita Drażliwego.

- 19.05.2012 Biochemia:
Aminotransferaza alaninowa - ALT (GPT)
ALT (GPT) 15 U/l <31
Aminotransferaza asparaginianowa - AST (GOT)
AST (GOT) 23,7 U/l <32
Lipaza - surowica
Lipaza
74,75 U/l 13 - 60
Amylaza - surowica
Amylaza-surowica 78,9 U/l 28 - 100
Fosfataza alkaliczna - ALP
Fosfataza alkaliczna (ALP) 67,5 U/l 35 - 104
Bilirubina całkowita - surowica
Bilirubina całkowita (jedn. tradyc.) 0,6 mg/dl < 1,0
Gammaglutamylotranspeptydaza - GGTP
GGTP 16 IU/l 5 - 36

Robiłam również profilaktycznie badanie USG narządów rodnych, poza małym 4mm polipem (który jest pod kontrolą i jeśli nie zniknie w następnym badaniu, które będę mieć robione 08.06.2012, zostanie wycięty), nie ma nieprawidłowości.

Zastosowane leczenie przed Biochemią: Duspatalin (skończyłam brać miesiąc temu), Contix (skończyłam brać dwa miesiące temu). Z leków, które przyjmuję na stałe - probiotyk Saprobi IBS.
Dodam, że nie nadużywam alkoholu, nie palę. Dietę stosuję różną, nie restrykcyjną, ale nie przesadzam również z tłuszczami i czekoladą.

Jeśli chodzi o trzustkę, to miałam kilkudniowy epizod biegunek tłuszczowych oraz bólu z lewej strony brzucha w lutym 2012 (już po zrobieniu gastroskopii) po braniu Gasecu - zalecił mi go internista, przed wizytą u gastrologa (gastrolog jednak powiedziała, że lek nie wpływa na trzustkę, ale objawy pojawiły się gdy go brałam, zniknęły, gdy przestałam). Pamiętam, że mniej więcej 6 lat temu internista na podstawie badania palpacyjnego stwierdził, że mam powiększoną trzustkę (miałam wtedy biegunki oraz wrzody - objawy to fusowate wymioty-, na które się leczyłam, nie pamiętam nazwy leku), po zażywaniu pankreatyny objawy minęły. Nie miałam wtedy wykonywanej żadnej diagnostyki.

Będę wdzięczna za poradę, nie wiem czy powinnam przejmować się wynikiem Lipazy...
_________________
Pozdrawiam,
A.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-22, 20:46  


malaperelka napisał/a:
"Nieznacznie podwyższone wartości oznaczeń lipazy mogą wystąpić np. w chorobach nerek, zapaleniu ślinianek albo chorobie wrzodowej, natomiast rzadko podwyższony poziom lipazy wiąże się z występowaniem guza nowotworowego")

W powyższym cytatcie podkreśliłabym raczej słowo "rzadko" :)
Nie wygląda na to, aby to podwyższenie (jeszcze nie jakieś dramatyczne zresztą) miało wskazywać na problem onkologiczny.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group