1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie guza płuc-prośba o interpretację rtg
Autor Wiadomość
geranium 


Dołączyła: 13 Lut 2013
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2014-12-01, 14:51  Podejrzenie guza płuc-prośba o interpretację rtg


Witam serdecznie.
Mój ojciec dwa tygodnie temu doznał złamania nogi w wypadku.W szpitalu standardowo ze względu na wiek 65l. zrobiono mu rtg płuc.
Oto opis:

RTG KLP
Obustronne poszerzenie wnęk płucnych, bardziej po stronie prawej.Wnęki trudne do oceny ze względu na leżącą pozycję pacjenta. W górnym rogu płuca prawego zacienienie ok.2x1 cm. Poza tym pola płucne bez zagęszczeń. Sylwetka sercowo - naczyniowa w normie rtg.
Do dalszej diagnostyki rtg bądź TK. W wyniku opisu płuc do rozważenie TK klatki piersiowej celem wykluczenia procesu ekspansywnego.

Ojciec został wypisany do domu bez żadnych zaleceń, prócz wizyty w poradni ortopedycznej.
Dodam, że ojciec był palaczem ponad 30-letnim. Badania krwi pokazały anemię. Ojciec leczy się na nadciśnienie, czasami męczy go suchy kaszel, szybko się męczy i poci.
Nie wiem, czy wykonać prywatnie TK czy pójść po skierowanie do specjalisty od płuc?
Najgorsze, że do ojca nie dociera, że musi zrobić dalsze badania. Martwi się tylko by noga dobrze się zrosła.
Proszę kogoś kompetentnego o odczytanie tego wyniku, czy on może sugerować raka?
Z góry dzięki serdeczne.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #2  Wysłany: 2014-12-01, 15:02  


geranium napisał/a:
czy on może sugerować raka?

Może, zwłaszcza, że Tata jest wieloletnim palaczem no i ten kaszel, i ta anemia...
Czy Tata chudnie?
geranium napisał/a:
czy wykonać prywatnie TK

Jeśli udźwigniesz to finansowo - tak. Na specjalistę, a potem na badanie będziesz czekała tygodnie, jeśli nie miesiące.

Natomiast nie poddawałabym się od razu psychozie nowotworu. Badanie rtg jest niemiarodajne, bo wykonane w pozycji leżącej, no i opis też taki mało profesjonalny - od kiedy to płuca mają rogi?! ;)

Krótko mówiąc - ktoś coś zobaczył na tym rentgenie i trzeba wykluczyć ewentualność procesu nowotworowego. Ponieważ mamy parę przesłanek, z których i bez rentgena moglibyśmy podejrzewać, ze "coś" się dzieje w organizmie - warto badanie tomograficzne wykonać szybciej.

Pozdrawiam Cię, witam - i mam nadzieję, że nie będziesz musiała korzystać z naszego Forum - tzn, ze wynik CT będzie prawidłowy :flower:
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
geranium 


Dołączyła: 13 Lut 2013
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2014-12-01, 19:45  


Oczywiście Madziu masz rację, konieczne są dokładniejsze dane,badania.
Dziesięć lat temu rak płuc odebrał mi mamę, więc jestem bardziej wyczulona...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group