1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie guza języka
Autor Wiadomość
renaa 


Dołączyła: 29 Lip 2015
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2015-07-29, 16:28  Podejrzenie guza języka


Witam.
W zasadzie, to nie wiem od czego zacząć, więc po kolei.
W marcu zauważyłam zmianę na języku ( jakby odciśnięta "niteczka" w kształcie litery V). zmiana bezbolesna. (prawa boczna strona - w sumie krawędź języka)
Przy tym, powiększenie prawej ślinianki podżuchwowej. ( czuję ją, przeszkadza)
Tak zaczęła się moja wędrówka przez gabinety. W końcu, w maju skierowano mnie do chirurga onkologa, a on zasugerował, że powinnam zgłosić się do instytutu onkologii w Gliwicach.

rezultat - podejrzenie guza języka
i pierwsze badania oraz wyniki:

USG szyi
aparat HGI 5000
Tarczyca o jednorodnej echogeniczności, o wymiarach :
płat prawy 16 x 13 x 48 mm
cieśń 5mm
płat lewy 14 x 18 x 39mm

W obrębie dolnego bieguna płata lewego wyodrębnia się słabo hypoechogeniczny obszar wielkości około 4mm, do obserwacji lub do rozważenia BAC.
Innych zmian ogniskowych w obrębie tarczycy nie uwidoczniono.
Ślinianki przyuszne prawidłowe, symetryczne, z zachowanymi śródgruczołowymi węzłami chłonnymi.
Ślinianka podżuchwowa po stronie prawej nieco powiększona w porównaniu ze stroną lewą. Zwracają uwagę w grupie IIA szyi po stronie prawej węzły chłonne o pogrubiałej warstwie korowej, śladowo widocznej wnęce o wym 15 x 7mm, wskazane Bac tego węzła. Poza tym pozostałe węzły chłonne po obu stronach szyi niepodejrzane radiologicznie.

Badanie histopatologiczne :
Język
kremowy fragment tkankowy śr. 0,5cm

Rozpoznanie: Akantotyczny rozrost nabłonka wielowarstwowego płaskiego z przewlekłym naciekiem zapalnym w podścielisku. Utkania nowotworowego nie stwierdza się.

Badanie cytologiczne
lokalizacja zmiany: Węzeł chłonny szyjny prawy grupy II A wielkości 7 mm
Rozpoznanie: Skąpe elementy morfotyczne węzła chłonnego.


- wyniki te odebrałam w poniedziałek. niestety lekarz nie miał czasu wytłumaczyć co oznaczają poszczególne wyniki. zlecił wykonanie TK głowy i szyi ( od podstawy czaszki do wlotu kl. piersiowej). termin mam na 4 sierpnia.

dodam, że choruję na choroby przewlekłe. astma, łuszczyca, Leśniowski kron, HBV. w styczniu byłam poddana leczeniu interferonem. Jednak po miesiącu leczenie zostało przerwane, z powodu skutków ubocznych.
Dodatkowo pojawiły się jak dla mnie poważne problemy żołądkowe. odczuwam ciągły ból żołądka (na wysokości splotu słonecznego) biorę IPP 40 i ranigast. Czekam na kolonoskopię i gastroskopię. termin 10 sierpień.
w USG jamy brzusznej wykazało pogrubienie śluzówki części antralnej żołądka. reszta bez zmian.



Sporo tego a i strachu we mnie sporo.
Bardzo proszę o pomoc. Jak można rozumieć wyniki z Onkologii, co one oznaczają? co znaczy Skąpe elementy morfotyczne?
czy to co się dzieje w obrębie szyi może mieć związek z żołądkiem?

Proszę o wyjaśnienie wyników.


Pozdrawiam
r.
_________________
ren
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #2  Wysłany: 2015-07-29, 18:34  


Wyniki nie oznaczają nic złego dla Ciebie na dzień dzisiejszy.
"skąpe elementy" oznacza tyle ze mało się nabrało na szkiełko.


Jeśli chorujesz na chorobę Leśniowskiego -Crohna to lekarz patomorfolog oceniający Twój wycinek powinien być o tym poinformowany. Czy był?? , ponieważ
choroba ta może również wystąpić w jamie ustnej (choć rzadko).
Poza tym choroba ta daje różne powikłania i pod tym kątem powinien Cię zbadać gastrolog.

Na razie zrób gastroskopię i kolono.
_________________
patolog
 
renaa 


Dołączyła: 29 Lip 2015
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2015-07-29, 19:22  


Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Pańska odpowiedź trochę mnie uspokoiła. Zdaję sobie sprawę, że Leśniowski jest poważną chorobą. Niestety:(
Gdy zgłosiłam się na onkologię, w wywiadzie powiedziałam o wszystkich swoich schorzeniach. Jest to zawarte w mojej dokumentacji medycznej. W sumie jak dotąd miałam tam na 3 wizyty. (Kolejna 17 sierpnia), i za każdym razem jest inny chirurg. Nie wspomniałam ostatniemu o Leśniowskim.


Dodam jeszcze, że mój dziadek zmarł na raka jelita grubego w wieku 86 lat, natomiast mój Tato, zmarł na raka przełyku w wieku 65 lat.

Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję.
_________________
ren
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group