1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak brodawkowaty tarczycy
Autor Wiadomość
marzena71 


Dołączyła: 14 Lip 2010
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2010-07-14, 11:19  Rak brodawkowaty tarczycy




witam wszystkich mam 39 lat i 15 czerwca 2010 wycięto mi całą tarczycę (rak brodawkowaty)
teraz mam umówioną wizytę w Gliwicach na 04 sierpnia 2010 i nie bardzo wiem czego się spodziewać po tym pierwszym razie.
Czy ktoś mógłby mi przybliżyć co się będzie działo?

[ Komentarz dodany przez: awilem: 2010-07-14, 11:33 ]
Zgodnie z regulaminem forum wydzielam Twój post do osobnego wątku.
_________________
marzena
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #2  Wysłany: 2010-07-25, 20:30  


Witaj!
Zakładam, że operacja była radykalna oraz nie było konieczności wycięcia węzłów chłonnych. Jeśli możesz przytocz wynik badania histopatologicznego.
Czy miałaś wykonane jakieś badania diagnostyczne w celu wykluczenia przerzutów - np. RTG klatki piersiowej?
Prawdopodobnie lekarz zadecyduje o leczeni uzupełniającym - podaniu jodu promieniotwórczego, w celu unieszkodliwienia ewentualnych pozostałości raka brodawkowatego.
Rodzaj leczenia uzupełniającego zależy od stopnia zaawansowania nowotworu, radykalności operacji itd. Leczenie uzupełniające powinno być poprzedzone wywiadem i badaniem przedmiotowym, USG szyi, badaniem morfologii krwi i stężenia wapnia zjonizowanego, oznaczeniem stężenia tyreoglobuliny.
Ponadto w Twoim przypadku konieczne jest leczenie L-tyrosyną, które z jednej strony ma za zadanie uzupełnić powstałe niedobory hormonalne a z drugiej zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.
_________________
mamanel
 
marzena71 


Dołączyła: 14 Lip 2010
Posty: 9

 #3  Wysłany: 2010-07-28, 08:43  


witam tak zgadza się wycięto mi całą tarczycę ale węzły są ok
wynik badania -thyroiditis limfocytica focalis, -ognisk nowotworowych nie znaleziono w płacie lewym wężle przedkrtaniowym węźle i części sieci tarczowo grasicznej, płat prawy z cieśniną 5x2,5cm z beżowym guzkiem 0,4x0,7cm położony w części środkowej płata obraz mikroskopowy przemawia za carcinoma papillare.
miałam rtg a wapń badam co tydzień i jest teraz 1,01 biorę wapń alfadiol i eutyrox 125 i 4.08 2010 mam być w Gliwicach i nie wiem czy jechać sama autem czy tam zostanę czy tylko pierwszy raz to wywiad? proszę dajcie znać co jest za pierwszym razem :-(
_________________
marzena
 
ŁACIATA 


Dołączyła: 30 Lip 2010
Posty: 1
Skąd: WARSZAWA

 #4  Wysłany: 2010-07-30, 12:17  


WITAM nazywam się Beata mam 43 lata raka rozpoznano u mnie w 2007 roku. Teraz jestem po leczeniu uzupełniającym. Następne leczenie za 5 lat. Jak chcecie się czegoś nowego dowiedzieć to jestem do dyspozycji.Leczę się w Warszawie na Szaserów. I jestem bardzo zadowolona ze sposobu leczenia i podejścia do pacjętów
 
marzena71 


Dołączyła: 14 Lip 2010
Posty: 9

 #5  Wysłany: 2010-08-02, 10:44  Marzena71 - komentarze


witam ja bardzo chcę wiedzieć co mnie czeka 04.08 w Gliwicach na pierwszej wizycie w tym instytucie ale jakoś nikt nie chce mi tego opisać!
_________________
marzena
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #6  Wysłany: 2010-08-02, 12:11  


Marzeno71, różne ośrodki mogą różnić się swoimi procedurami. Mogę jedynie przypuszczać, że zostanie Ci wyznaczony termin stawienia się na przyjęcie jodu, zebranie wywiadu oraz wykonanie badań krwi.
Domyślam się, że źle się czujesz, hormony są rozchwiane. Wizytę u lekarza masz już wkrótce. Warto spisać sobie na kartce pytania, które Cię nurtują i zadać je na tej wizycie lekarzowi. Tak przygotowana nie zapomnisz o niczym :)
_________________
mamanel
 
krysiekn 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Paź 2009
Posty: 315
Pomogła: 56 razy

 #7  Wysłany: 2010-08-02, 12:42  


Witaj Marzenko :) . Pewnie niewiele Ci pomogę gdyż ja zaczynałam w Gliwicach przed 15-stu laty (nie wszystko pamiętam, i pewnie dużo się zmieniło).
Pierwsza wizyta to z pewnością tylko wywiad, ale musisz zabrać ze sobą szkiełka (preparat), dowód osobisty i legitymację ubezpieczeniową.
Pewnie na tej wizycie wyznaczą Ci termin scyntygrafii całego ciała, no i ta reszta o ktorej pisze Mamanel.

Krystyna :)
 
marzena71 


Dołączyła: 14 Lip 2010
Posty: 9

 #8  Wysłany: 2010-08-03, 15:16  


dzięki że się odezwałyście :) rzeczywiście znowu czuję się potwornie zmęczona i wszystko mnie bardzo szybko denerwuje czasami nam takie naloty niekontrolowanej złości na wszystko i zaraz potem jest mi głupio że nie było nawet powodu do nerwów. Możecie mi napisać na czym polega ta scyntygrafia? Naprawdę nigdy do teraz nie chorowałam i jestem przerażona tym wszystkim co się wokół mnie dzieje i jeszcze jutro wyjazd do Gliwic gdzie nie wiadomo kto i co zleci. Tak naprawdę to potrzebuję się chociaż wygadać bo nie mam z kim o tym porozmawiać :uuu:
_________________
marzena
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #9  Wysłany: 2010-08-03, 15:54  


To zrozumiałe, że jesteś zdezorientowana i źle się czujesz :/pociesza:/ Jeszcze trochę i powinno być dużo lepiej.
Scyntygrafię świetnie opisała zufed o tutaj
Po badaniu nie należy przebywać z małymi dziećmi ani kobietami w ciąży przez kilka godzin. Po badaniu dobrze jest wypić dużo płynu - np. wody niegazowanej, aby izotop szybciej wypłukać z organizmu.
_________________
mamanel
 
krysiekn 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Paź 2009
Posty: 315
Pomogła: 56 razy

 #10  Wysłany: 2010-08-03, 17:29  


Marzenko, a tutaj jeszcze porada lekarza dla Ireny:


Scyntygrafia tarczycy
Za dwa tygodnie mam umówione badanie tarczycy – scyntygrafię. Na czym ono polega? Czy coś może mi grozić? Irena

Scyntygrafia tarczycy to jedno z badań radioizotopowych, w którym do ustalenia, gdzie znajduje się, jak wygląda, jak pracuje jakiś narząd, wykorzystuje się energię emitowaną przez pierwiastek promieniotwórczy. W przypadku scyntygrafii zastosowano promieniowanie gamma, którego źródłem jest radioaktywny jod, bardzo chętnie pochłaniany przez tarczycę. Dzięki temu badaniu można wykryć i dokładniej zbadać wole guzkowe (powiększenie tarczycy w formie guzków), nowotwory i inne choroby, które atakują ten narząd.

Pacjentowi podaje się radioaktywny jod (promieniowanie pochodzi wtedy z wnętrza organizmu) w postaci płynu lub tabletek. Potem czeka się kilka godzin (zwykle 4-6), aż jod zgromadzi się w tarczycy, i umieszcza pacjenta pod specjalnym urządzeniem (gammakamerą), które wykrywa promieniowanie. Ważne, abyśmy leżeli wtedy nieruchomo. Następne badanie wykonuje się po 24 godzinach. Sygnały z gammakamery wędrują do komputera, który je interpretuje i wyświetla obraz tarczycy.

W nocy poprzedzającej badanie i w dniu badania nie powinno się jeść. Należy również poinformować lekarza o wszelkich zażywanych lekach (szczególnie o tych, które zawierają jod, np. hormony tarczycy). Przed badaniem należy zdjąć biżuterię i inne metale, a także wyjąć protezę zębową. Samo badanie jest bezbolesne i zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów. Rzadko u niektórych osób mogą pojawić się nudności po wypiciu roztworu radioaktywnego jodu.

Promieniowanie nie szkodzi zdrowiu, jednak kobiety w ciąży lub karmiące powinny przedyskutować ze swoim lekarzem zasadność wykonania badania i ryzyko, jakie niesie ze sobą dla płodu lub noworodka.

Porad udziela lekarz rodzinny Marcin Pustkowski.



Najlepsza faktycznie jest kartka z pytaniami, jak jej nie mam ze sobą to o połowę rzeczy zapomnę zapytać.

Pozdrawiam, Krystyna :)
 
BeataBuku 



Dołączyła: 21 Cze 2009
Posty: 50
Pomogła: 5 razy

 #11  Wysłany: 2010-08-15, 11:42  


Witaj Marzenko :)
Jak po wizycie w Gliwicach??Też jestem ich pacjentką :-D ...napisz proszę jakie są dalsze Twoje zalecenia bo jestem bardzo ciekawa :mrgreen: pozdrawiam Beata..:)
_________________
Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia....:)
 
 
marzena71 


Dołączyła: 14 Lip 2010
Posty: 9

 #12  Wysłany: 2010-08-28, 09:04  


witam BeataBuku byłam w Gliwicach 04.08 i w zasadzie nic na razie nie wiem zrobiono mi kilka badań i wyznaczono wizytę na 06.09 wtedy mam się dowiedzić o terminie pobytu na oddziale w celu kuracji jodem a do tego czasu niczego nowego nie zlecili
_________________
marzena
 
BeataBuku 



Dołączyła: 21 Cze 2009
Posty: 50
Pomogła: 5 razy

 #13  Wysłany: 2010-08-29, 14:30  


Uwierz mi Oni wiedzą co robią :) mnie tak przez rok poprowadzili,że zostawiło mnie na razie to dziadostwo w spokoju :lol: ... a jeżeli chodzi o leczenie jodem to nic strasznego:):):)
W razie pytań jestem do dyspozycji ;) Pozdrawiam Beata :)
_________________
Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia....:)
 
 
marzena71 


Dołączyła: 14 Lip 2010
Posty: 9

 #14  Wysłany: 2010-09-06, 16:14  


mam termin przyjęcia na 24.09.2010 do Gliwic bardzo proszę BeataBuku napisz mi jak to wygląga i co mogę mieć swojego

[ Dodano: 2010-09-06, 16:18 ]
krzysiekn dzięki za poradę i ta kartka z pytaniami to naprawdę świetna rada dziękuję
_________________
marzena
 
BeataBuku 



Dołączyła: 21 Cze 2009
Posty: 50
Pomogła: 5 razy

 #15  Wysłany: 2010-09-07, 21:57  


Witaj Marzenko :)
Ja byłam na wysokich dawkach więc wyglądało to tak:
-przez pierwsze wa dni są przygotowania badania krwi usg itd.wtedy przebywa się na oddziale otwartym możesz wychodzić i znosić sobie wodę do pokoju ,która będzie Ci potem potrzebna... trzeciego dnia dostaniesz piżamkę i tak ok. godziny 13.00 będziesz miała podaną kapsułkę i wtedy przechodzisz na oddział zamknięty zabierz ze sobą cytrynę landrynki gumy do żucia przybory toaletowe ręczniki telefon komórkowy możesz zabrać ale zapakowany we woreczek foliowy jakieś krzyżówki gazety itd. pamiętaj jednak,że wszystko co zabierzesz ze sobą na oddział wysokich dawek trzeba wychodząc wyrzucić.Po podaniu jodu nie można się kąpać także dla mnie chyba to było najgorsze możesz spuchnąć więc nie przestrasz się bo jest to normalne natomiast aby tego uniknąć jedz landrynki żuj gumy , niektórzy mają nudności ja nie miałam żadnych dolegliwości poza tym że jest tam taki okropny fetor w toalecie ,że nie zapomnę chyba tego do końca życia..W pokoju jest telewizor także da się przeżyć poza tym są telefony przy każdym łóżku zapytaj pielęgniarki w jakim pokoju będziesz leżeć po jodzie ona Ci powie nr tel i może rodzina dzwonić na tel stacjonarny siedzisz sobie tak w zamknięciu trzy dni trzeciego dnia przychodzi technik i robi pomiar( PIJ DUŻO WODY Z CYTRYNA TO WAŻNE!!!!!!!!!!! )no i trzeciego dnia możesz nareszcie się wykąpać zrobią Ci jeszcze scyntygrafię i można iść do domu.
Nie wiem czy masz dzieci jeżeli tak nie możesz mieć kontaktu z dziećmi do lat 18-stu,kobietami w ciąży kontaktu przez dni 7.
Nie wiem czy takie informacje Cię usatysfakcjonowały myślę,że w miarę klarownie jest wszystko opisane.
Jeżeli jeszcze masz jakieś pytania jestem do dyspozycji ...
Pozdrawiam Beata :)
_________________
Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia....:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group