1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
pierwotny chłoniak śródpiersia
Autor Wiadomość
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-06-30, 22:44  pierwotny chłoniak śródpiersia


Chciałem zapytać czy jest ktoś kto obecnie leczy pierwotnego chłoniaka śródpiersia?? Chodzi mi najbardziej o sens radioterapii w przypadku braku metabolizmu typowego dla raka w PET??

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-07-02, 17:56 ]
Wydzielone do oddzielnego wątku.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #2  Wysłany: 2015-07-03, 14:44  


A jaki protokół chemioterapii? Jakie wyniki badań obrazowych?
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #3  Wysłany: 2015-07-03, 14:57  


Jaki chłoniak B czy T komórkowy??? Jakie masz rozpoznanie ?


p.s Chłoniak nie jest rakiem.
_________________
patolog
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #4  Wysłany: 2015-07-03, 15:42  


I jeszcze gdzie się leczysz?
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #5  Wysłany: 2015-07-06, 12:20  


No tak patomorfolog musiała dołożyć swoje 3 grosze. Generalnie nie napisałem, że chłoniak to rak tylko, że w pecie nie ma typowego metabolizmu dla raka.

Tak naprawdę nie chodziło mi o analizę mojego przypadku. Mam swojego lekarza i mu ufam.

Ciekawi mnie natomiast jedna sprawa. Pojawia się coraz więcej głosów, że pacjenci z PMBCL i DLBCL nie odnoszą korzyści z radioterapii jeśli po chemioterapii uzyskują remisję metaboliczną w PET. Trwa nawet wieloośrodkowe badanie, które to sprawdza. Jest tam linia, w której pacjenci nie dostają rth. Poza tym już teraz jest w Stanach kika ośrodków gdzie w przypadku w/w chłoniaków po chemii DA-EPOCH lub jak kto woli R-EPOCH po uzyskaniu remisji metabolicznej terapii jest zakończona.
Chciałem się zorientować czy jest ktoś w Polsce w w/w chłoniakiem kto nie został poddany radioterapii.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #6  Wysłany: 2015-07-06, 13:27  


Ośrodek katowicki (o ile mi wiadomo) zaczął już prowadzić pacjentów na protokole DA-EPOCH-R. Tym samym bez RTH, jeśli pacjent osiągnął CR i jest PET(-) bez śladu aktywności metabolicznej (ze względu na masę rezydualną w śródpiersiu, która pozostaje dość często i na długo - pacjenci z PMBCL często mają zmiany o charakterze bulky).
Jest generalnie mało badań w temacie - ostatnie sensowne to praca Dunlevay'a w NEJM. PMBCL został wyróżniony przez WHO dopiero w 2008 r. i nie ma zbyt wielu ani badań - generalnie każdy leczy jak chce.
Kraków - R-CHOP eskalowanym co 14 dni, Warszawa - protokołem GMALL NHL, Katowice DA-EPOCH-R. Wszystko zależy od doświadczenia ośrodka. Wyniki generalnie są dobre, więc to jest też trochę na zasadzie - leczyłem tak iluś pacjentów, wyleczyłem ich, mają CR, żyją, więc innych też tak poleczymy.
Sam czekam z zaciekawieniem na wyniki badań dotyczących roli RTH po leczeniu systemowym - w hematoonkologii co tydzień coś się zmienia ;)
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #7  Wysłany: 2015-07-06, 13:44  


Ech to zapytam o jeszcze jedno. Jako remisję metaboliczną w takim przypadku przyjmuje się fakt, że zmiana rezydualna nie metabolizuje wcale czy także te przypadki kiedy SUV jest niecharakterystyczny dla procesu rozrostowego??
tzn np. zmiana rezydualna 4-2-2cm z SUV do 1,5??

Dzięki za rozjaśnienie sprawy.
Pozdrawiam.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #8  Wysłany: 2015-07-06, 13:50  


Do indywidualnego rozważania. Ale podejrzewam, że ostrożnościowo włączono by naświetlania przy niecharakterytycznym SUVie, oczywiście, po dogłębnym rozważeniu - lepiej chyba naświetlić niż dostać beznadziejnie skuteczną chemioterapię II linii - od dawna się mówi, że z PMBCL trzeba się rozprawić za pierwszym razem.
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #9  Wysłany: 2015-07-06, 15:38  


Tak te ostatnie słowa zapamiętałem z pierwszego kursu chemii...ale nie wiem czy chciałem je usłyszeć bo wzmaga to strach przed wznową.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #10  Wysłany: 2015-07-06, 15:43  


Wznowy to naprawdę rzadkość tutaj, więc spokojnie. To rozpoznanie jest generalnie "optymistyczne".
Jaki masz schemat chemioterapii?
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #11  Wysłany: 2015-07-06, 16:06  


DA-EPOCH-R -- 6 cykli. Schemat masakryczny nie tyle jeśli chodzi o toksyczność co sposób podania. Wlew winkrystyny, doksorubicyny i etopozydu trwa 96 godzin... naprawdę wali to psychicznie po głowie...szpik nam czysty więc bez dokanałowych wlewek metotreksatu się obyło :mrgreen:
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #12  Wysłany: 2015-07-06, 16:10  


A jeśli można wiedzieć, gdzie takowy Ci zaserwowano? :)
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #13  Wysłany: 2015-07-06, 22:39  


Myślę, że nie jest to konieczne :roll: ... co najwyżej jak ktoś będzie bardzo zainteresowany to na priv możemy wymiecić info.
Nie są to Katowice w każdym razie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group