1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
PBL ?
Autor Wiadomość
TP 


Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2012-11-28, 17:21  PBL ?


Witam serdecznie,

na wstępie napiszę, że walka z nowotworem to u mnie niestety nie nowość. Prawie 5 lat temu mojej mamie chorej na SM (osoba niepełnosprawna na wózku), wycięto prawe płuco raka płuc (płaskonabłonkowy). Odpukać wszystko OK, mama dobrze się czuje, żadnych bóli, nawrotów itp. Także czasami można na szczęście podjąć walkę z tą straszną chorobą. W razie czego służę radą w tym zakresie.

Mamą opiekuję się tata i ja na zmianę z siostrą (na zmianę). Przyjeżdżamy co 2 dzień pomóc się umyć itp. Jednak niestety ostatnio rutynowe badania mojego taty wyszły bardzo źle (niestety to były pierwsze badania krwi od dawien dawna)

Opiszę pokrótce co i jak

U mojego taty także podejrzewają (w sumie na razie najbardziej ja - wiedza z www), tą chorobą. Robił rutynowe badania krwi, wszystko świetnie, hemoglobina, płytki krwi, czerwone - wsio w samym środku, OB - 2 jednak WBC wyszły 38 tyś.!

Ponowił te badania i po 3 dniach WBC obniżyły się do 33 tyś, jednak dodatkowe badanie wskazało 81 % lifmocytów (norma 40-70). Innych objawów brak. Tata ma 70 lat, w pełni sił opiekuje się niepełnosprawną mamą, biega z psem itp itd.

Ma mieć teraz robione USG i RTG płuc + wizyta u hematologa.

W związku z tym mam kilka pytań:

1) czy jest szansa, że to nie PBL, że np to jakieś mocne stany zapalne żył, które męczy tatę od lat a on ucieka od leczenia ?

2) czy jakby to była PBL to może obyć się bez chemii ? chodzi o to żeby tata miał siłę do opieki nad mamą (noszenie je itp)

3) ile się leży w szpitalu przy pobraniu szpiku z klatki piersiowej ?

4) jak wygląda sprawa alkoholu i papierosów - jednego i drugiego tata sobie nie odmawia, a jeszcze w sobotę siostra go zaprosiła na Barburkę, a oni tam zawsze mocno się "bawią", a z tymi wynikami to chyba nie bardzo, może coś mu się stać?


dziękuję bardzo z góry za odp.

[ Dodano: 2012-11-28, 17:25 ]
Przepraszam norma limfocytów oczywiście miała być 20-40 %...

[ Dodano: 2012-11-28, 18:38 ]
Dodam jeszcze, że tata bardzo dużo i niezdrowo je, jest dość gruby ale, widuję grubszych :) ok 172 cm i 100 kg

Co do limfocytów nie miał badania na ilość tylko te % jest możliwość, że wynik limfocytów wyrażony liczbą a nie % mogą być dużo lepszy ? albo może to, że jakieś problemy z wątrobą dają taką limfocytozę ?
 
wlad 


Dołączył: 31 Paź 2012
Posty: 30
Pomógł: 3 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-28, 19:29  


witaj

wartosc limfocytow wyrazona liczba, czyli bezwzgledna moze byc w normie w takim przypadku jak najbardziej (ja tak mam).

co do niezdrowego trybu zycia. to ja rok temu mialem wlasnie bardzo podobne wyniki krwi do Twojego taty, i wcale sobie nieodmawialem, a wyniki mi sie poprawily w ciagu tego roku (chociaz nadal są poza granicami normy). chociaz pracuje nad sobia i systematycznie ograniczam spozywanie szkodliwych substancji ; ]

przy czym wydaje mi sie, ze korzystanie z uzywek w wieku 70 lat ma nieco inny wplyw niz na organizm 30 letni. chociaz oczywiscie na pewno na zaden organizm nie ma korzystnego wplywu heh...

pozdrawiam
 
TP 


Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2012-11-28, 20:21  


Tzn tata nie ma problemów z alko, pije tylko od okazji ale dość obficie, żeby nie było :) co innego fajki, tu mocny nałóg.

Ale do meritum. Wlad a co ztobie dolega / dolegało jak to nie tajemnica ?
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #4  Wysłany: 2012-11-28, 23:34  


TP pozaglądaj na forum! A nie zadawaj pytań "poniżej pasa".

http://www.forum-onkologi...nymi-vt6705.htm

Pozdrawiam.
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
TP 


Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2012-11-29, 08:46  


Oj jej przepraszam :(

Forum przeglądnąłem już całe, a na pewno ten dział. Po prostu nie zauważyłem wcześniej autora.

W sumie z tego co napisał Wlad to taka jego "uroda" albo znowu coś przeoczyłem :/
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #6  Wysłany: 2012-11-30, 07:02  


Cytat:
1) czy jest szansa, że to nie PBL, że np to jakieś mocne stany zapalne żył, które męczy tatę od lat a on ucieka od leczenia ?

Nie ma jeszcze, jak rozumiem, ostatecznej diagnozy od hematologa, więc szansa, że to co innego oczywiście jest, ale raczej takie pogorszenie wyników krwi nie ma nic wspólnego z żylakami.

Cytat:
2) czy jakby to była PBL to może obyć się bez chemii ? chodzi o to żeby tata miał siłę do opieki nad mamą (noszenie je itp)

Czasem przy przewlekłej białaczce nie potrzeba od razu chemii i stosuje się obserwację. Chemia też niekoniecznie tak od razu zwala z nóg. Tym niemniej jeśli lekarze będą zalecać chemię, to warto spróbować zorganizować jednak rodzicom jakąś opiekę i tę chemię wziąć, inaczej stan taty pogorszy się z powodu samej choroby.

Cytat:
3) ile się leży w szpitalu przy pobraniu szpiku z klatki piersiowej ?

1 dzień. Czy takie badanie jest zaplanowane?

Stać to od alkoholu nic mu się gwałtownie nie powinno stać, ale niezdrowe tryb życia utrudnia trzymanie wyników krwi w akceptowalnych normach i pogarsza wszelkie objawy choroby, które się mogą pojawić.
_________________
 
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #7  Wysłany: 2012-11-30, 14:27  


Hej,

za duzo tych leukocytów i względnej limfocytozy-81 %. Dobra wiadomość jest taka, że pozostałe parametry morfologii, jak hemoglobina, płytki krwi są ok.

Baadanie szpiku wyjasni wiele, jeśli nie wszystko. Moja mama przy rozpoznaniu PBL miala bardzo złe wyniki krwi, powiekszoną sledzionę i wątrobę, więc to był raczej stopień zaawansowany, ale przeżyła od rozpoznania jeszcze 10 całkiem udanych lat.

Wiem, że jeśli nie ma zmian w morfologii i powiekszonych narządów, nie podejmuje się leczenia, a obserwację. Wykrycie choroby w pierwszym stopniu oczywiście znacznie może wydłużyć przeżycie.

no dobra, ja tu o przeżyciu, a jeszcze nie wiadomo co tacie jest :)

trzymam kciuki

[ Dodano: 2012-11-30, 14:32 ]
acha, co do limfocytów w procentach to ja także mam ich za dużo -61 %, a w liczbach bezwględnych są w normie. Będę chyba jednak wymagac dalszej diagnostyki.
 
TP 


Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 7

 #8  Wysłany: 2012-11-30, 16:41  


Dziękuje bardzo za odpowiedzi.

Tata poszedł w środę z tymi wynikami (z rozmazem) na kontrolę do rodzinnego. Lekarka już miała przesłane te wyniki z labolatorium z powodu tych odchyleń (tu akurat jestem pod wrażeniem, było to bardzo profesjonalne).

Doktor rodzinna, która jest bardzo "ogarnięta" zleciła tacie odraz usg jamy brzusznej i RTG płuc.

Tata w czwartek wykonał te badania, dziś poszedł do rodzinnej do kontroli. Wynik wszystkie ok, żadnych powiększonych węzłów (zarówno płuca jak i jama brzuszna), śledziony czy wątroby. Brak także inny objawów (zmęczenie , infekcje, temp. bladość, poty itp.)

Lekarka kazała na spokojnie zarejestrować się do hematologa ale terminy mówi, że dopiero ok 10 stycznia (prywatnie niestety podobne terminy). Dała też tacie odczuć, że ze względu na te wyniki nie musi się spieszyć, inaczej by dostał skierowanie do szpitala do hematologa. Co o tym myślicie ?

Ja od siebie zleciłem tacie aby np w poniedziałek, zrobił jeszcze raz badania WBC i RBC oraz na "liczbową" ilość limfocytów, aby sprawdzić czy może dalej spadają.

pozdrawiam
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #9  Wysłany: 2012-11-30, 16:57  


TP napisał/a:
Dała też tacie odczuć, że ze względu na te wyniki nie musi się spieszyć, inaczej by dostał skierowanie do szpitala do hematologa. Co o tym myślicie ?

Te trochę mam takie wrażenie. 10 stycznia to nie jest aż taki odległy termin.
_________________
 
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #10  Wysłany: 2012-11-30, 17:45  


zwyczajnie nie ma powodu do pośpiechu :)

Moja mama w dniu wykonania morfologii już była na szpitalnym oddziale. Ale Ona miała hemoglobinę 8 i ledwo stała na nogach.

ciekawa jestem powtórzonych wyników, daj znać 8-)
 
TP 


Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 7

 #11  Wysłany: 2012-12-04, 18:14  


Witam ponownie,

mam prośbę proszę o podanie namiarów na bardzo dobrego (najlepszego), hematologa w Poznaniu,

z góry dziękuję i pozdrawiam
 
TP 


Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 7

 #12  Wysłany: 2013-01-17, 17:14  


Tata powtórzył badania (aby sprawdzić czy nic nie zmieniło się na gorsze), bo nie może skontaktować się z hematologiem z Poznania, którego wybraliśmy.

I tak jak wcześniej wszystkie parametry krwi w normie (hemoglobina, czerwone krwinki, płytki krwi itp), natomiast dalej te limfocyty. Białe krwinki 34 tyś - norma 4-10 tyś (poprzednie z końca listopada to 33 tyś), oraz limfocyty procentowe 83 % - norma 19-45 (poprzednio 81 %). Inny objawów (gorączka, infekcje, chudnięcie), także brak.

Zastanawia mnie czemu ani razu na 3 badania nikt nie dał skierowania na zawartość limfocytów bezwzględną. Kurde no i czy to, że zapewne ta wizyta (prywatna) u hematologa to będzie jako w lutym nie jest za odległym terminem ?

pozdrawiam
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #13  Wysłany: 2013-01-17, 17:33  


Wartości bezwzględne (m.in. limfocytów) można obliczyć (jeśli nie ma podanych w wyniku)
Jeśli białych krwinek jest 34 tys./mm3, limfocyty procentowo: 83%, to l. limfocytów wynosi:
ok. 27tys./mm3.
Aby potwierdzić, czy to jest PBL to takie potwierdzenie da tylko badanie szpiku (które prawdopodobnie wykonuje się tylko w szpitalu.).
TP napisał/a:
zapewne ta wizyta (prywatna) u hematologa to będzie jako w lutym nie jest za odległym terminem ?

Jeśli chodzi o PBL, to niekoniecznie.
Zwłaszcza, że jak widać nie ma gwałtownego wzrostu ilości białych krwinek
TP napisał/a:
Białe krwinki 34 tyś - norma 4-10 tyś (poprzednie z końca listopada to 33 tyś), oraz limfocyty procentowe 83 % - norma 19-45 (poprzednio 81 %).
(tzn. w ogóle nie ma wzrostu białych krwinek).
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group