1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Opis badania PET-CT w ZIARNICY, III stadium, szpik kostny
Autor Wiadomość
Anita585 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2016-09-22, 11:27  Opis badania PET-CT w ZIARNICY, III stadium, szpik kostny


Witam Was! Jakiś czas temu odebrałam diagnozę hist.-patu: ziarnica złośliwa NSI, typ klasyczny, grudkowy. Zdążyłam się oswoić z potrzebą leczenia, byłam w pełni sił, optymizmu i werwy przed tym, czemu trzeba stawić czoło, ale wczoraj, po odebraniu wyników PET-CT załamałam się. Stadium zaawansowania określono na III, zmiany są dość rozległe, chociaż małe, po kilka mm każda. To, co mnie załamało, to opis: "Rozlany wzmożony metabolizm 18-FDK w szpiku SUVmax FDK=3,1. Ognisko wzmożonego metabolizmu 18F-FDK w trzonie kręgu L3 (przy dolnej blaszce granicznej) śr. 6mm SUV max FDK=4,0 - zmiana o niejasnym charakterze - do kontroli". Pani doktor również zaniepokoił ten opis, mówiła, że wszelkie wątpliwości rozwieje trepanobiopsja, prześwietlenie tego fr.kręgosłupa. Czy jest realna szansa, że zmiana wynika z jakiejś niepożądanej krzywizny kręgosłupa? Kręgosłup w odc.lędźwiowym boli mnie dość często jak siedzę lub chodzę, w nocy, przy leżeniu - nie. Czy ktoś z Was miał podobną sytuację? Oszaleję ze strachu, za dużo tego wszystkiego...
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2016-09-22, 12:36  


Anita585 napisał/a:
Czy jest realna szansa, że zmiana wynika z jakiejś niepożądanej krzywizny kręgosłupa?

Niestety nie.
Anita585 napisał/a:
wszelkie wątpliwości rozwieje trepanobiopsja, prześwietlenie tego fr.kręgosłupa.

Natomiast mielogram i trepanobiopsja szpiku są zalecane w każdym przypadku, gdy jest diagnoza
Anita585 napisał/a:
ziarnica złośliwa
.
Jeśli potwierdzi się, że są nacieki w szpiku, to wtedy będzie IV stopień zaawansowania. Szansa na wyleczenia cały czas jest.
Czy masz termin rozpoczęcia chemioterapii?
Pozdrawiam :tull:

[ Komentarz dodany przez Moderatora: MisiekW: 2016-09-22, 13:42 ]
Obecnie trepanobiopsja wg konsensusu z Lugano jest zalecena tylko wtedy w chłoniaku Hodgkina, jeśli w badaniu PET CT są przesłanki wskazujące na zajęcie szpiku. Pozdrawiam.

_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #3  Wysłany: 2016-09-22, 12:41  


Obraz odpowiada w pierwszej kolejności zajęciu szpiku i kręgu lędźwiowego, ale w Hodgkinie jest to sprawa rzadko występująca. Na razie trzeba zrobić trepanobiopsję i spokojnie podejść do sprawy. Tak się może zdarzyć, nie jest to jakaś dziwna, choć rzadka sytuacja w tej chorobie.
Najważniejsze, żebyś miała wdrożone prawidłowe leczenie, w tej sytuacji konieczne będzie 6 cykli ABVD i ocena wstępna po 2 cyklu ;) Jeśli będzie zajęty szpik, masz IV stadium zaawansowania, ale to nie przekreśla w żaden(!) sposób Twoich szans na wyleczenie. Ludzie i tego wychodzą.
Najlepiej byłoby, gdybyś wstawiła cały wynik PET.
 
Anita585 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2016-09-22, 12:51  


Rozumiem... Czyli zajecie szpiku jest praktycznie pewne? :cry: Lekarka daje nadzieje, ale jest b.zaniepokojona, bo to oznacza leczenie z autoprzeszczepem. Moze jednak...? O ile wczesniej schemat leczenia ABVD wydawal sie trudny, to teraz, w obliczu przeszczepu brzmialby jak bajka. Jeszcze nie mam terminu chemii. W pon.ide do szpitala na kilka dni na reszte badan: morfol, trepanob. itp.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #5  Wysłany: 2016-09-22, 12:59  


Nie oznacza to od razu leczenia z autoprzeszczepem standardowo w pierwszej remisji. Jest to do przedyskutowania, ale nie jest to standardem. Gdzie się leczysz?

Do rozważenia BEACOPP eskalowany, ale ja obstawiałbym raczej ABVD
 
Anita585 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2016-09-22, 13:05  


Magodent w Warszawie, przy ul.Fieldorfa. Z tym, ze p.doktor sugerowala, ze jesli potwierdzi sie zajecie szpiku, to prawdopodobnie skieruje mnie do IHiT ze wzgledu na dalsza procedure autoprz. wlasnie tam...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group