1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
nowotwory watroby i zoltaczka mechaniczna
Autor Wiadomość
jaca27 


Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2012-05-14, 14:52  nowotwory watroby i zoltaczka mechaniczna


Pacjentka lat 52 przyjeta na oddzial z powodu okresowych dolegliwosci bolowych w prawym podzebrzu, zazolcenia powlok skornych i twardowek, postepujacego oslabienia. Przy przyjeciu krazeniowo i oddechowo stabilna.

W badaniu przedmiotowym osluchowo nad plucami sciszony szmer pecherzykowy, obecne przypodstawne trzeszczenia: watroba powiekszona, wystaje okolo 4cm spod luku zebrowego.

W trakcie hospitalizacji wykryto niedokrwistosc makrocytarna, leukocytoze, podwyzszony poziom bilirubiny 15mg i LDH, zwiekszona aktywnosc transaminaz, hipokalemie, podwyzszone parametry stanu zapalnego.

W usg jamy brzusznej pechezyk zolciowy zawiera liczne zlogi, w watrobie niejednorodne zmiany ogniskowe, najwieksza w prawym placie wielkosc 67x46mm w lewym placie zmiana ogniskowa z cechami rozpad, w rzucie glowy i trzonu trzustki widoczne liczne powiekszone wezly chlonne.

Rtg pluc (drobne zmiany bliznowate w szczytach).
usg pluc bez odchylen,

W trakcie pobytu stan pacjensti sie nie poprawial poziom bilirubiny narastal. W wykonanej TK jamy brzusznej (watroba powiekszona dl. 210mm z widocznymi poszerzonymi wewnatrzwatrobowymi dogami zolciowymi zwlaszcza w lewym placie w segmentach V i VI dwie zmiany plynowe o wym. 39x35mm i 54x45mmw okolicy przyaortalnej i w krezce jelita powiekszone wezly chlonne, trzustka powiekszona w zakresie glowy do 39mm, prawy jajnik powiekszony o wym. 40x38mm nie udalo sie zdiagnozowac ogniska pierwotnego.

Pomimo leczenia zachowawczego nie udalo sie uzyskac poprawy klinicznej oraz laboratoryjnej. Pacjentke przekazano do szpitala w Bydgoszczy.

Zalecenia dieta watrobowa

Mononit 60
Polocard 75mg
Controloc 40mb
No spa forte
Esential forte
Metypred
Kaldyum
Hydroxizinum
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-14, 14:58  


Czego chciałbyś się od nas dowiedzieć, masz jakieś konkretne pytania?
_________________
 
jaca27 


Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 10

 #3  Wysłany: 2012-05-14, 15:03  


Szpital w bydg.
Rozpoznanie:
Niedroznosc glownego p.zolciowego i drog zolciowych okolicy wneki watroby, na znacznym odcinku prawdop.nowotworowa.

Wyniki badan pracownianych
2012-05-09
Wbc 17,46
RBC 3,79
HGB 12,20
HCT 34,8
Amalyza w surowicy 86
Bilirubina calkowita 29,4
CRP 30,9

ECPW
Brodawka Vatera prawidlowa. Z niej zakontrastowano drogi zolciowe: wypelnia sie tylko dystalny 2,5cm odcinek pzw, po czym jest stop kontrastu.

Wykonano sfinkterotomie i cewnik przeprowadzono wysoko poza miejsce stopu po czym ponownie podano kontrast: wypelniaja sie poszerzone, o b. nieregularnym przebiegu, drogi zolciowe wewnatrzwatrobowe pr.plata, kontrast ie wypelnia calej pozostalej czesci glownego p. zolciowego aniu prawego i lewego p. watrobowego (z powodu niedroznosci tego odcinka). Podjeto proby przeprowadzenia prowadnika i cewnika do prestenotycznej czesci drog zolciowych ale ze wzgledu na duze znieksztalcenia i znaczna dlugosc niedroznego odcinka uzyskanie instrumentalnego dostepu do drog wewnatrzwatrobowych dorzecza pr. p. watrpbpwego okazalo sie niewykonalne.

Po czym przeniesli mame na oddzial paliatywny. Mie lecza jej daja jej tylko srodki przeciwbolowe. Lekarka powiedziala ze nie ma nadziei. Zostalo jej gora 2-3 tyg. zycia. Naprawde nie da sie powalczyc? Moze sa jeszcze jakies metody prosze o pomoc. To moja mama :uuu:
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-05-14, 15:07  


W pierwszym poście przytoczyłeś chyba epikryzę z wypisu szpitalnego - czy zwarte tam wyniki np. tomografii są pełnymi wynikami badań?

Jaki jest obecnie poziom bilirubiny?
_________________
 
jaca27 


Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 10

 #5  Wysłany: 2012-05-14, 15:11  


Tak byla to epikryza. Mam caly zestaw kartek od poczatku pobytu mamy w szpitalu. Pytalem sie dzis lekarki o poziom bilirubiny powiedziala ze juz nie mierza gdyz widac ze caly czas rosnie i nie ma sensu. Mam sie przygotowac na najgorsze i jej stan sie pogorszy a napewno nie polepszy niemila taka Juz pisze pelne wyniki Tk.
.

[ Dodano: 2012-05-14, 15:21 ]
Watroba powiekszona DL. 210mm z widocznymi poszerzeniami wewnatrzwatrobowymi drogami zolciowymi zwlaszczaw lewym placie. Prawy plat niejednorodny o obnizonej gestosci o nierownych uwypuklonych zarysach zewnetrznychz widocznymi licznymi zmianami ogniskowymi izo- i hypodensyjnymi.
W seg V i VI dwie zmiany plynowe o gladkich zarysach o wym. 39x35mm i 54x29mm ulegajacymi niewielkiemu obwodowemu wzmocnieniu ogniska mata z rozpadem?? Do zroznicowania z ropniami.
Pecherzyk zolciowy maly o pogrubialej nierownomiernie do 10mm scianie.
We wnece watroby hipotensyjna zmiana o wym. 51x45mm masa wezlow?? tu??. W okolicy przyaortalnej wezly chlonne sr. do 20mm w krezce jelita liczne drobne wezly chlonne. Ponizej krzywizny wiekszej zoladka zbiornik plynowy o wym 40x22m.
Trzustka powiekszona w zakresie glowy do 39mm z widocznymi na calej dlugosci przewodem trzustkowym szer do 3mm.
Sledziona obie nerki i oba nadnercza w normie.
Pechezyk moczowy o gladkich granicach.
Prawy jajnik powiekszony o wym. 40x38mm ulega niejednorodnemu wzmocnieniu - WSK.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-05-14, 16:03  


Teoretycznie można by rozważyć wykonanie kolonoskopii i gastroskopii celem sprawdzenia, czy może w żołądku lub jelicie grubym nie ma zmian nowotworowych, które mogłyby przerzutować ewentualnie do wątroby czy węzłów chłonnych. Jednak jeśli faktycznie mama jest w tak złym stanie, jak piszesz, to nie ma sensu męczyć jej badaniami.

Niestety ciężko mówić tutaj o jakimkolwiek leczeniu, ponieważ nie ma diagnozy - nie wiadomo co dokładnie mamie jest oprócz tego, że są niejednoznaczne zmiany w wątrobie, we wnęce wątroby, powiększone węzły chłonne (co sugeruje proces nowotworowy), poszerzona jest trzustka. Także prawy jajnik ulega wzmocnieniu w TK, co też jest podejrzane.

Czy były oznaczane markery CEA, CA 19-9, AFP, CA-125?
_________________
 
jaca27 


Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2012-05-14, 16:55  


Udalo mi sie znalesc
Marker nowotworowy Ca125 231.90 U/ML

Miala robiona kolanoskopie 2012-04-27
Aparat wprowadzona do katnicy. Uwidoczniona zastawke kretniczo-katnicza. Jelito zabrudzone. Zmian w badaniu nie stwierdza sie.

Wiem ze miala robiona gastroskopie ale nie ma zawertej o tym wzmianki w papierach.

Diagnoza z 2012-04-19 Rozsiany proces nowotworowy.
2012-04-24 Guz watroby .Zoltaczka mechaniczna

Tutaj mam wynik badania histopatologicznego
Rozpoznanie kliniczne: Naciek guza trzustki?
2012-05-08 Badanie psychologiczne stwierdza: Reakcja sytuacyjna(silny stres) na informacje o chorobie.

Zatem oni poinformowwali mame ze umrze?? :cry: Tyle tych badan w koncu watroba trzustka czy pechezyki. Najwazniejsze pytanie zatkane przewody zolciowe sa przez nowotwor?
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #8  Wysłany: 2012-05-14, 17:02  


jaca27 napisał/a:
zatkane przewody zolciowe sa przez nowotwor?

Najpewniej tak . U pacjentów w tak zaawansowanym stadium choroby nowotworowej pojawienie się żółtaczki oznacza zwykle zbliżający się koniec . Nie jest to żółtaczka mechaniczna, ale miąższowa ( wynikająca z masywnego uszkodzenia wątroby - przebudowa metastatyczna ) . Jak mama się czuje ? Czy jest splątana ? Nie ma kłopotów z koordynacją ? Jak u niej z pamięcią ? Czy ma świąd skóry ?

[ Dodano: 2012-05-14, 17:15 ]
Przepraszam za błąd . Oczywiście może to być żółtaczka mechaniczna .
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
jaca27 


Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 10

 #9  Wysłany: 2012-05-14, 17:26  


Mama mowi ze jest strasznie oslabiona i spiaca. Powiedziala ze wyglodzili ja strasznie w szpitalu bo gdy niektore badania miala robione nie dawali jej ejesc przez kilka dni. Splatana?? Nie ma klopotow z koordynacja. Dobrzez z pamiecia. Ma swiad skory czesto sie drapie. Dziwi mnie jak dlugo trwal proces rozpoznania i same badania. 19 ja przyjeli z bilirubina na poziomie 15 mg a do bydg pojechala dopiero 7 na zbicie zolci. Czemu tak dlugo. Moze gdyby odrazu to zrobili to by inaczej potoczylo sie. Jak wrocila z bydg miala juz bilirubine na poziomie 29mg. Obecnie malo je. ciagle siedzi i ma zamkniete oczy. Usypia na siedzaco ale jak ja sie przebudzi to pogada kilka sek i znow usypia straszne...
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #10  Wysłany: 2012-05-14, 18:18  


U mnie było to samo :-( . Mama miała na skórze pełno przeczosów . To skutek wysokiej bilirubiny . Jeśli cię to pocieszy to wcześniejsza diagnostyka nie wiele by zmieniła . Możliwe, że twoja mama zaczyna wpadać w śpiączkę wątrobową . Dużo siły ci życzę .
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
jaca27 


Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 10

 #11  Wysłany: 2012-05-14, 18:44  


Chcemy wziasc mame do domu tylko nie wiem czy podolaly temu by zapewnic jej dobra opieke.

[ Dodano: 2012-05-14, 21:51 ]
Moze mi ktos napisac ile max moze czlowiek miec bilirubiny we krwii?
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #12  Wysłany: 2012-05-14, 23:04  


Moja mama 7 dni przed śmiercią miała 156,0 umol/l bilirubiny całkowitej . To był ostatni pomiar .
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
jaca27 


Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 10

 #13  Wysłany: 2012-05-15, 17:15  


156,0umoll/l to ile mg ? bo na karcie mam podane w mg
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2012-05-15, 17:16  


Norma jest do 1,1 mg/dl ( 19 µmol/l ).
_________________
 
jaca27 


Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 10

 #15  Wysłany: 2012-05-15, 17:44  


czyli ma ponad 570 bilirubiny a ktos wie ile moze czlowiek miec jej we krwi najwiecej?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group