1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
nowotwór w płucu - prośba o informacje
Autor Wiadomość
cerrna 


Dołączyła: 05 Lut 2014
Posty: 19

 #16  Wysłany: 2014-02-06, 15:34  


Ech. No i tata nie wyszedł. Dosłownie już się pakowaliśmy i przyszedł lekarz, powiedział, ze wyniki hist-pat bronchoskopii są niejednoznaczne i trzeba zabieg powtórzyć. W tych pobranych próbkach "wyszedł stan zapalny a oni szukają guza". Nie wiem co to znaczy, bo lekarz zaraz pobiegł dalej. Nie robię sobie nadziei, ze to jednak nic takiego. Po prostu żal taty bo to nieprzyjemne badanie zwlaszcza przy kaszlu.

[ Dodano: 2014-02-06, 21:07 ]
Czy móglby mi ktoś jeszcze podpowiedzieć co może znaczyć, że wynik hist-pat wyszedł niejednoznaczy i bronchoskopia musi zostać od razu powtórzona? Ktoś popsuł próbki dlatego w laboratorium nie mogą określić co tam jest?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #17  Wysłany: 2014-02-06, 21:36  


Guz nie jest jednorodny, zawiera przeróżne komórki. Mogą być i np. limfocyty, i komórki 'zdrowe', i komórki 'zmienione chorobowo', itd.

To że wynik jest niejednoznaczny, to nie oznacza od razu, że to 'wina laboratorium'.
To oznacza, że osoby badające pobrany materiał mają trudność z określeniem co to jest.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
cerrna 


Dołączyła: 05 Lut 2014
Posty: 19

 #18  Wysłany: 2014-02-06, 21:54  


Ok. Tak tylko domyślałam się na tzw chłopski rozum. Czyli lekarz zadecydował o ponownej bronchoskopii bo spodziewał się komórek rakowych i chce powtórzyć badanie, żeby powiedzmy capnąć te wycinki z guza pod innym kątem czy w troche innym miejscu i dzięki temu się upewnić? Na razie powedział tylko, ze wyszedł stan zapalny a on szuka guza..
Ech. Szkoda, że tata jest taki pokorny i tylko się na wszystko zgadza. O nic nie dopyta, mnie nie pozwala lekarzowi głowy zawracać.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #19  Wysłany: 2014-02-06, 21:56  


cerrna napisał/a:
Czyli lekarz zadecydował o ponownej bronchoskopii bo spodziewał się komórek rakowych i chce powtórzyć badanie, żeby powiedzmy capnąć te wycinki z guza pod innym kątem czy w troche innym miejscu i dzięki temu się upewnić?

Tak.

Ale nadal powtarzam - nie mamy ŻADNEGO wyniku do tej pory, przede wszystkim kluczowego TK klatki, więc nie wiemy nawet gdzie guz jest zlokalizowany i czy w ogóle dostępny w bronchoskopii.
_________________
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #20  Wysłany: 2014-02-06, 22:00  


cerrna napisał/a:
Czyli lekarz zadecydował o ponownej bronchoskopii bo spodziewał się komórek rakowych i chce powtórzyć badanie, żeby powiedzmy capnąć te wycinki z guza pod innym kątem czy w troche innym miejscu i dzięki temu się upewnić?

Też może tak być.
Pobranie materiału do hist.-pat. z guza w płucu, to nie taka prosta sprawa.
I dość często nie udaje to za pierwszym razem i nie należy winić tylko lekarza.
'Lekarz pobierając materiał musi uważać, aby pacjenta nie uszkodzić wewnątrz'. Tak jak pisała guz nie jest jednorodny.
Rzeczywiście może na podstawie tego co ma, to co podejrzewa, to jest nie jest stan zapalny. I chce potwierdzić to. Aby jednak "nie zaniedbać". I może jednak lepiej (pomimo wszystko) sprawdzić to jeszcze raz.

Nie czytałam Twojego wątku od początku? Czy Tata brał antybiotyki, a mimo tego guz się nie zmniejszał?
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
cerrna 


Dołączyła: 05 Lut 2014
Posty: 19

 #21  Wysłany: 2014-02-06, 22:05  


Dziękuję za odpowiedzi. Tak jak pisałam tata nie pozwala pytać lekarza na miejscu to pytam tutaj. Te pytania jednak cisną mi się na usta a żyję sprawą taty 24/h.
Tata brał antybiotyki wypisane od lekarza rodzinnego, która daje leki na lewo i prawo mimo, ze jak sama stwierdzila rtg czyste, ona nic nie slyszy ale da antybiotyki zamiast skierować na dalsze badania :( A rtg miał robiobe 2 miesiące temu i wtedy znowuż dostał jakieś leki wziewne. Nic się nie poprawiało i dostał te antybiotyki. Jakieś takie bardzo powszechne z apteki. Po 3 dniach tacie jakby coś pękło i zaczął mocno pluć krwią. Trafiliśmy na SOR w szpitalu im. Barlickiego w Łodzi. Tatę przyjęto i zaczęto badać.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #22  Wysłany: 2014-02-06, 22:07  


cerrna napisał/a:
Nic się nie poprawiało i dostał te antybiotyki. Jakieś takie bardzo powszechne z apteki.

A są jakieś mniej powszechne bo nie z apteki? :)
_________________
 
cerrna 


Dołączyła: 05 Lut 2014
Posty: 19

 #23  Wysłany: 2014-02-06, 22:12  


Tata dziś dostał temp 38 stopni. Potem zeszła do 37,5. Strasznie boi się o jutrzejszy wypis. Czy myślicie, ze mogą go zatrzymać przez tą temp? No i o ile nie będzie mocno krwawił po bronchoskopii. Wszystkie dokumenty już dziś były gotowe do wypisu.Niestety mocno kaszle, ostatnio go to badanie mocno wymęczyło, udusiło ale ogólnie czuje sie dobrze.

[ Dodano: 2014-02-06, 22:13 ]
Myślałam, że poprzednia Pani pytała o antybiotyki przepisane już w szpitalu przez moze onkologa albo kogoś na oddziale. Kompletnie się nie znam.
Teraz na pewno dostaje jakieś dożylnie.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #24  Wysłany: 2014-02-06, 22:29  


Chodziło mi o to, że jeśli po antybiotykach stan Taty się nie poprawiał (czy guz nie zmniejszał się), to może świadczyć, że to nie jest stan zapalny.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
cerrna 


Dołączyła: 05 Lut 2014
Posty: 19

 #25  Wysłany: 2014-02-06, 22:32  


Ok, rozumiem. Nie wiem. Tata brał je dosłownie 2,5 dnia. Drugiego kaszlał krwią troszkę, trzeciego po południu jakby coś się oberwało. Nikt tu nie robi sobie na razie nadziei. Po prostu pytam bo lekarz nie miał sekundy na wytłumaczenie co to znaczy "wyniki niejednorodne".

[ Dodano: 2014-02-07, 08:11 ]
Tata wychodzi dopiero w poniedziałek. Przyszedł lekarz - obejrzał jeszcze raz wyniki i potwierdził, że wyszedł stan zapalny( wzięto 4 próbki). Zostawia tate na 3 dni, bo chce jeszcze raz powtórzyć badania i na 100% się upewnić. Dziś bronchoskopia, na pewno będa badać krew znowu. Tata ma podwyższoną temp. Nie wiem czy TK powtórzą. Dowiem się później.
Zasugerował lekko, że może być dobrze tylko on chce dokładnie zbadać tego guza, "bo guz może naciekać i w różnych miejscach być albo rakiem albo stanem zapalnym".
Ech, nie chce się na nic nastawiać. Natomiast cieszę się, że lekarz jest tak dokładny. Tak czy siak wyniki będę miała dopiero w poniedziałek.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #26  Wysłany: 2014-02-07, 09:06  


Trzymam mocno kciuki za dobrą diagnozę dla Twojego Taty
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
cerrna 


Dołączyła: 05 Lut 2014
Posty: 19

 #27  Wysłany: 2014-02-07, 10:57  


Nic już nie rozumiem. Rano przyszedł lekarz prowadzący i powiedział, ze tata jednak wychodzi dziś po bronchoskopii. Chcę ją przeprowadzić. Znowu potwierdził, że wyszedł stan zapalny i podejrzewa (tutaj tata mnie i mamie powiedział co innego) chłoniaka albo tętniaka.
Dowiedziałam się jeszcze, że w zależności od tego co zobaczy możliwe, że wykona pobranie tkanek igłą. Co to znaczy? Czym jest chłoniak?
Jeśli to byłby tętniak to chyba nie wypuszczono by taty ze szpitala i nacinano go w celu pobrania tkanek?
Nic nie wspominał po TK żeby węzły chłonne były zmienione. Chyba, że coś przemilczał?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #28  Wysłany: 2014-02-07, 11:01  


cerrna napisał/a:
Dowiedziałam się jeszcze, że w zależności od tego co zobaczy możliwe, że wykona pobranie tkanek igłą. Co to znaczy?

Może chodzi o biopsję przeskórną? Generalnie ciężko domyślać się co miał na myśli lekarz.

cerrna napisał/a:
Czym jest chłoniak?

Google --> "chłoniak" --> http://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%82oniaki

cerrna napisał/a:
Jeśli to byłby tętniak to chyba nie wypuszczono by taty ze szpitala i nacinano go w celu pobrania tkanek?

Chyba nie.
_________________
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #29  Wysłany: 2014-02-07, 11:04  


Cytat:
Czym jest chłoniak?

Chłoniak jest to nowotwór złośliwy wywodzący się układu chłonnego.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
cerrna 


Dołączyła: 05 Lut 2014
Posty: 19

 #30  Wysłany: 2014-02-07, 11:09  


Ech, czyli źle tak czy siak.

[ Dodano: 2014-02-07, 11:20 ]
Ech, czemu od razu tego nie mozna bylo rozpoznac na poprzednich próbkach? :( Czy to możliwe aby rozpoznać najpierw chłoniaka jako stan zapalny? czy moze teraz podejrzewając już to będa brać też wycinki z węzłów chłonnych?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group