1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieprawidłowe cytologie
Autor Wiadomość
siago 


Dołączyła: 29 Mar 2013
Posty: 6
Skąd: Gdańsk

 #1  Wysłany: 2013-03-29, 16:06  Nieprawidłowe cytologie


Streszczenie historii choroby znajduje się w => tym poście <=

Po krótce opiszę moją historię.

W lutym 2012 wybrałam się do ginekolog z powodu infekcji grzbiczej,
pobrała standardowo cytologie (była to sieciowa prywatna przychodnia gdzie mają odpowiednie szczoteczki do cytologii - jak mi potem tłumaczył kolejny lekarz który pobierał następne cytologie, i opisy Bethesda).
Wyszła gr III asc us, dostałam telefon że muszę się zgłosić w związku z tą cytologią,
lekarka która pobierała cytologię była na urlopie a po urlopie nie było rozpiski więc powiedziałam że niech będzie obojętnie jaki lekarz, który szybciej ma termin.
Na szczęście mam głowę na karku i trochę o cytologii i raku szyjki wcześniej wiedziałam - że nie dostałam zawału jak ta lekarka o nic sie nie spytała, nic konkretnego nie powiedziała, tylko że koniecznie muszę pobrać wycinki bo nie wiadomo co to jest i to może być rak :shock:
oczywiście był to pierwszy taki wynik, poszłam odebrać poprzednie wyniki do starej państwowej przychodni (lekarz tylko mówił zawsze że cytologia jest "dobra")
i okazało się że w lutym 2011 miałam 1 grupę (współżyjąc bez prezerwatywy, zażywając tabletki) :lol:
trochę mnie to wtedy pocieszyło.
po wyleczeniu infekcji zapisałam się do lekarza który ma dobre opinie w necie( w tej samej sieciowej przychodni - na szczęście tam mam gratis i wizyte i cytologie bo mam pakiet z pracy, ale miejsza z tym),
on powiedział że to może być stan zapalny i dał leki, gynalgin i jeszcze coś, nie pamiętam już co i powiedział aby za miesiąc powtórzyć cytologię.
Więc po miesiącu zrobiłam cytologię, pamiętam to był koniec kwietnia i byłam przed miesiączką, aby mieć spokój (jeśli by wyszedł dobry wynik) na początku maja po miesiączce zgłosiłam się na cytologię do innej sieciowej przychodni.
Wynik cytologii tej z końca kwietnia asc - us, tej z początku maja z innego labolatorium - "(CIN I - cechy infekcji HPV - L-SIL."
Z tymi wynikami zgłosiłam się do tego ginekologa - zalecenie kolposkopii.
Kolposkopia wykazała "...Po próbie octowej na wardze przedniej tuż przy ujściu zewnętrznym strefa nietypowej regeneracji z ogniskiem zbielenia o wyraźnych granicach i wymiarach 4x3 mm.
Obrazów HGSIL i naciekania nowotworowego szyjki macicy nie stwierdzam.
Obraz kolposkopowy satysfakcjonujący, odpowiadający LSIL/SPI.
Proponuję waporyzację strefy nietypowej regeneracji laserem CO2."


W czerwcu ten lekarz od kolposkopii wykonał ten zabieg laserem.
Powiedział żebym zrobiła cytologię kontrolną za 3 miesiące, ja zrobiłam trochę wcześniej, po 10 tygodniach, pod koniec sierpnia.
Wyszło ponownie LSIL.
Udałam się znowu na kolposkopię,
"...Po próbie octowej obrazów patologicznych nie stwierdzam.
Obraz kolposkopowy niesatysfakcjonujący, onkologicznie niepodejrzany.
Proponuję test mRNA HPV za 6 miesięcy.
Na prawej ścianie pochwy w połowie jej długości ognisko wzrostu egzofitycznego o brodawkowatej powierzchni o wymiarach 3x4mm i obrazie kłykcin kończystych pochwy.
Proponuję waporyzację laserem CO2 lub krioablację."

Ten lekarz od kolposkopii i tych zabiegów stwierdził że ten wynik cytologii taki jest przez te kłykciny i że najlepiej je usunąć.
I w październiku u tego lekarza od kolposkopii i tych zabiegów wykonałam to.
On powiedział aby nie śpieszyć się z następną cytologią, by po minimum 3 miesiącach zrobić.
Wyszło tak że od grudnia do początku marca byłam na delegacji, więc cytologię zrobiłam na początku marca i wyszła - ASC - H, z zaleceniem wycinków i wyskrobin.
Udałam się z tym wynikiem do lekarza od kolposkopii i zabiegów, zrobił kolposkopię i powiedział że na szyjce nic nie ma,
i zaczął tłumaczyć że szyjka to nie tylko to co widzimy w kolposkopie tylko też kanał - to wiem, i powiedział że trzeba pobrać wyskrobiny z szyjki.
Od razu umówił mnie do siebie na oddział chirurgii jednego dnia i pobrał i wyskrobiny z szyjki i wycinek z tarczy. Teraz czekam na wyniki.

Teraz intryguje mnie, dlaczego teraz skoro jeśli coś się rozwija to nie na tarczy tylko w kanale, to nie wyszedł wynik AGUS, skoro z tego co czytałam to w kanale są komórki gruczołowe.
Z tego co czytałam to możliwe leczenie to konizacja szyjki macicy.
Z tego co zrozumiałam to wycina się stożek, ale jak zmiana jest na tarczy szyjki i wtedy widać ją w kolposkopie.
A jeśli coś rozwija się w kanale to nie widać przecież tego i skąd będzie wiadomo z jakiego miejsca trzeba wyciąć, albo jak wysoko w kanale szyjki to jest, czy bliziutko przy dole czy też na górze przy jamie macicy, i tym samym jak zrobić tą konzacje.
A pozatym skoro miałam pobrane wyskrobiny to też nie wiadomo z jakiego dokładnie miejsca szyjki macicy dane komórki są.
(Ale chyba skoro na cytologii wyszedł wynik asc h to zmiany umiejscowione są nisko przy tarczy, tak że ta szczoteczka je objęła, ale też nie wiadomo czy np część jest w kanale nisko przy tarczy szyjki a część wysoko).


Obecnie mam 24 lata, za 4 miesiące 25. Nie rodziłam i nie byłam w ciąży.

Zanim zaczęły się te nieprawidłowe cytologie (luty 2012) przestałam współżyć.
W okresie maj - sierpień 2011 utrzymywałam kontakty intymne z mężczyzną który jak się okazało spędzał noc ze mną a popołudnie już z inną, więc bardzo możliwe że od niego się zaraziłam np kilkoma typami wirusów.
Używaliśmy prezerwatyw, ale podobno one nie chronią prze tym wirusem, a pozatym wspólna pościel, dotyk itp.
Następnie w pażdzierniku też kilka razy doszło do zbliżenia z mężczyzną co do którego mam obecnie wątpliwości, podejrzewam że miał partnerkę którą zdradzał (a pewnie nie ze mną jedną).
Od czasu ostatniego narażenia na infekcję wirusem minęło niemal 1,5 roku, (oczywiście wcześniej, przed tymi 2 miałam innych partnerów, a zaczęłam współżyć gdy skończyłam 18 lat, więc nie był to wczesny wiek, a pierwszą miesiączkę miałam 2 miesiące przed 11 urodzinami)
czy możliwe jest że te wyniki cytologiczne to efekt przejściowej infekcji?
Ginekolog (ten od pobierania cytologii) powiedział że może to być przejściowa infekcja i ona ustąpi i zazwyczaj się tak dzieje - tak powiedział gdy wychodziło mi już LSIL, po tym jak na wizycie omówiliśmy historię tych wyników, nie wiem czemu z dokumentacji sobie nie przeczytał.
Z tym że u niego już nie byłam z wynikiem ASC H bo on nic by mi nie poradził oprócz tego że mam pójść do tego lekarza od kolposkopii i zabiegów, może jedynie by znowu pobrał cytologie.

Mam wrażenie że te zmiany szybko postępują i jest to coś złośliwego skoro i kłykciny w pochwie i lsil na tarczy i jeszcze w kanale - to w kanale mogło od dłuższego czasu się rozwijać. A lekarz od kolposkopii powiedział że takie usuwanie jak robiliśmy - osłabia wirusa i pomaga organizmowi w usunięciu go.
Boję się trochę bo chciałabym mieć dzieci, a lekarz od kolposkopii powiedział że co dalej to okaże się co wyjdzie na wynikach histopatologicznych, ale stosuje się leczenie resekcyjne czyli usuwanie.

Czy możliwe jest, że po 6 latach od pierwszego stosunku rozwinął się u mnie rak bardziej zaawansowany niż in situ? Bo ostatnio jak się poruszam to często czuję pęcherz lub macicę, nie wiem dokładnie, nie jest to ból ale poprostu czuć ten narząd, i czasami taki chwilowe kłucie jakby w kanale szyjki - teraz wiem że to to, bo coś podobnego, o tym samym charakterze i w tym miejscu ale mocniejszego czułam chwilami w dniu zabiegu pobrania wyskrobin. Tak samo kiedyś, ale było to conajmniej 2 lata temu, miałam krwawienie pomiędzy miesiączkami, ale wydawało mi się że to z cewki moczowej bo było w takim miejscu, ale lekarz też nie wiedział co to i powiedział że ginekologicznie na szyjce macicy nic nie ma i przyznał mi rację jak powiedziałam że gdyby to było z cewki moczowej to bym miała bardziej krew w moczu. I na przestrzeni kilku lat zdarzało mi się mieć troszeczke świerzej, jasnej krwi po stosunki. A z reguły mam organizm nie stwarzający problemów, nie doświadczam działań ubocznych leków, miesiączka mnie zwykle nie boli, jedynie minimalny dyskomfort, to pobieranie wyskrobin też lekarz nie musiał dokładać mi znieczulenia jak np u dentysty, nie czułam nic.

[ Dodano: 2013-03-29, 16:11 ]
Nie widzę opcji edytowania, mam jeszcze jedno pytanie:
Nie robiłam testów na HPV, ale czy możliwe jest że rozwija się u mnie coś nie spowodowanego przez HPV a dziedzicznego?
Moja biologiczna babcia zmarła w latach 60tych w wieku 39 lat, ale nie jest znana ostateczna diagnoza, jedynie co wiadomo to mówiąc kolokwialnie że to coś ginekologicznego, bo przed śmiercią bardzo krwawiła z dróg rodnych.
 
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-29, 17:11  


Bardzo dlugi post, pelen zbednych informacji, przez co ciezko sie czyta.

CIN 1 to nie rak, klykciny to nie rak, hpv moze dawac objawy po kilku latach - mogl Cie zainfekowac 1 partner.

Poczekaj na wyniki i wklej je jesli bedzie cos podejrzanego onkologicznie.

Pozdrawiam.
 
 
kajcia801 


Dołączyła: 14 Cze 2011
Posty: 49
Skąd: wejherowo
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2013-03-29, 21:35  


Witam, moja historia jest podobna - najpierw cytologia z podejrzeniem CIN 1, po pobraniu wycinków wyszło CIN 2 i skierowanie na konizację szyjki bo zmiany podejrzane obejmują całą szyjkę - obecnie czekam na wynik histopatologiczny po konizacji - ale już wiem od lekarza, że konizacja to dalszy etap diagnostyki - jeśli histopat potwierdzi CIN 2 w całym materiale to pozostaje mi tylko kontrola u swojego ginekologa, a jeśli wyjdzie CIN 3 to dalsze leczenie - nawet jak poddasz się konizacji szyjki to i tak możesz urodzić dziecko - możesz poczytać mój wątek

[ Dodano: 2013-03-29, 21:36 ]
http://www.forum-onkologi...-iii-vt7066.htm
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #4  Wysłany: 2013-03-29, 21:55  


Z wszystkimi tymi badaniami to różnie bywa. Badałam się co pół roku, cytologia i kolposkopia minimum raz w roku. Wszystkie badania nie wykazywały żadnych zmian, aż tu nagle CIN 3 przy cytologi 2 (rok temu miałam kolposkopię, obraz prawidłowy, cytologia 2). Proponuję przeczytać mój wątek. Też mam mieć wykonywany zabieg konizacji szyjki macicy, jak masz pytania pisz, bo naczytałam się o tym sporo, plus męczyłam Kochanego Richelieu i moją Panią Doktor. Mam też film, jak to dokładnie wygląda.
Rak przedinwazyjny zaczyna się od CIN 3, więc głowa do góry. Wszelkie te zmiany można usunąć i z powodzeniem żyć dalej. Wiadomo, konizacja niesie ryzyko przy ewentualnej ciąży, ale wyjścia nie mamy.
 
siago 


Dołączyła: 29 Mar 2013
Posty: 6
Skąd: Gdańsk

 #5  Wysłany: 2013-05-29, 12:36  


Wrzucam wynik hist pat.
Lekarz powiedział że nie ma dysplazji więc to bardzo dobrze, ale jest koilocytoza która się utrzymuje ponad rok i jest to podejrzane.

Dziwi mnie i tego już zapomniałam się zapytać, dlaczego cytologie wychodziły takie złe (LSIL, ASC-H) a w hist pat koilocytoza bez dysplazji?
I jeszcze jedno pytanie się nasuwa mi (nie współżyję obecnie, bo lekarz powiedział że mogę być nadkażana i stąd taki wynik)
czy możliwe jest że dysplazja była np parę miesięcy temu, ale do czasu pobrania wycinków się cofnęła, i w tym czasie miałam właśnie jedynie tą koilocytozę czyli inwazję tkanek wirusem?
Prosiłabym też o przetłumaczenie wyniku na polski :)



SAM_4045.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 32746 raz(y) 441,19 KB

 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-05-30, 14:05  


siago napisał/a:
Prosiłabym też o przetłumaczenie wyniku na polski

Rozpoznanie mikroskopowe:
fragmenty szyjki macicy w stanie normalnym oraz koilocytoza w nabłonku płaskim części pochwowej
z cechami dysplazji niskiego stopnia (LSIL).

siago napisał/a:
Lekarz powiedział że nie ma dysplazji [...]
dlaczego cytologie wychodziły takie złe (LSIL, ASC-H) a w hist pat koilocytoza bez dysplazji?

W powyższym wyniku moim zdaniem jest mowa o obecności dysplazji (niskiego stopnia)
chociaż jest to bardzo nieprecyzyjna i dość uboga wzmianka (dosłownie: '... w nabłonku płaskim (LSIL)').
Wobec tego do lekarza należy interpretacja tego zapisu i wyjaśnienie dlaczego uważa on, że obecnie nie ma cech dysplazji.

siago napisał/a:
czy możliwe jest że dysplazja była np parę miesięcy temu, ale do czasu pobrania wycinków się cofnęła, i w tym czasie miałam właśnie jedynie tą koilocytozę czyli inwazję tkanek wirusem?

Jest to możliwe w przypadkach dysplazji niskiego stopnia (LSIL = CIN1)
a także w niektórych przypadkach dysplazji stopnia CIN2 (źródło).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
siago 


Dołączyła: 29 Mar 2013
Posty: 6
Skąd: Gdańsk

 #7  Wysłany: 2013-11-23, 13:53  


Wklejoy wyżej wynik był z marca, potem w lipcu cytologia jedna ASC-H, a w drugim labolatorium LSIL. W październiku powtórzyłam cytologię i wynik był już HSIL, czekam obecnie na wyniki hist pat, miałam łyżeczkowanie kanału oraz pobrany wycinek elektrochirurgicznie - nie wiem co to oznacza i czemu właśnie tak, a nie tak jak ostatnio?
 
 
siago 


Dołączyła: 29 Mar 2013
Posty: 6
Skąd: Gdańsk

 #8  Wysłany: 2013-11-25, 16:55  


czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego zabieg konizacji szyjki macicy powinien być wykonywany w pierwszej połowie cyklu?
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #9  Wysłany: 2013-11-26, 08:29  


siago napisał/a:
łyżeczkowanie kanału oraz pobrany wycinek elektrochirurgicznie - nie wiem co to oznacza

krótko: http://portalwiedzy.onet....rgia,haslo.html
więcej: http://www.erbe-med.com/e...ry__D058763.pdf

siago napisał/a:
czemu właśnie tak, a nie tak jak ostatnio?

Na to pytanie najlepiej powinien odpowiedzieć lekarz, który wykonywał zabieg tą metodą.

siago napisał/a:
dlaczego zabieg konizacji szyjki macicy powinien być wykonywany w pierwszej połowie cyklu?

Jeśli tak zalecił lekarz to prawdopodobnie z uwagi na cechy fizjologiczne tkanek w tym okresie bardziej odpowiednie do wykonania zabiegu.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
siago 


Dołączyła: 29 Mar 2013
Posty: 6
Skąd: Gdańsk

 #10  Wysłany: 2013-11-27, 20:58  


Dziękuję serdecznie za odpowiedz. Jak na razie czekam na wynik hist- pat, a o konizacji tylko czytałam, lekarz po wycinkach z marca dał mi kilka możliwości leczenia i możliwość obserwacji, ale skoro hist pat nie wykazał nic niepokojącego to postanowiłam poczekać. Teraz możliwe że wynik będzie niepokojący i będzie trzeba zadziałać.
Jest jakaś możliwość edycji wcześniejszego posta? Bo chętnie bym mój pierwszy post z tego wątku zawarła w kilku krótkich punktach :lol:
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #11  Wysłany: 2013-11-28, 06:55  


siago napisał/a:
Jest jakaś możliwość edycji wcześniejszego posta?

Samodzielnie - nie ma.

siago napisał/a:
Bo chętnie bym mój pierwszy post z tego wątku zawarła w kilku krótkich punktach

Prześlij mi to na PW, to dodam to jako streszczenie do tego posta.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
siago 


Dołączyła: 29 Mar 2013
Posty: 6
Skąd: Gdańsk

 #12  Wysłany: 2014-01-14, 16:44  


Streszczenie:
02.12 cytologia asc-us
04.12 po leczeniu przeciwzapalnym cytologia j.w.
05.12 nadal asc-us; w drugim labolatorium L SIL
05.12 kolposkopia -> dysplazja małego stopnia
06.12 waporyzacja laserem CO2 w.w zmiany
08.12 cytologia L-SIL
09.12 kolposkopia -> kłykciny pochwy
09.12 waporyzacja laserem CO2 ww. zmiany
03.13 cytologia ASC-H
03.13 wycinki i łyżeczkowanie -> fragmenty szyjki macicy w stanie normalnym oraz koilocytoza w nabłonku płaskim części pochwowej
z cechami dysplazji niskiego stopnia (LSIL)
05.13 cytologia L-SIL
07.13 cytologia ASC-H oraz w drugim labolatorium L-SIL
10.13 cytologia H-SIL
11.13 łyżeczkowanie i wycinek (LLETZ)
-Dysplasia gradu mango CIN 3 in epithelio plano portionis vaginalis
-Fragmenta endovervitis normalis
i prosiłabym o przetłumaczenie pierwszej części wyniku
Lekarz mi wytłumaczył, ale mam mętlik. Teraz na kolposkopii wyszło że szyjka jest zdrowa i cała zmiana została usunięta. Lekarz powiedział że za 3-6 miesięcy powinnam wykonać cytologię, ale skoro zmiana jest usunięta i jeśli szyjka jest zdrowa to jak rozumiem nawet teraz cytologia powinna wyjść prawidłowa?
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2014-01-14, 20:33  


siago napisał/a:
-Dysplasia gradu mango CIN 3 in epithelio plano portionis vaginalis
-Fragmenta endovervitis normalis

- dysplazja wysokiego stopnia CIN3 w nabłonku płaskim części pochwowej [szyjki macicy]
- fragmenty wewnętrznej części szyjki macicy w stanie normalnym

siago napisał/a:
Lekarz powiedział że za 3-6 miesięcy powinnam wykonać cytologię, ale skoro zmiana jest usunięta i jeśli szyjka jest zdrowa to jak rozumiem nawet teraz cytologia powinna wyjść prawidłowa?

W zasadzie tak, jednak badanie zapewne ma potwierdzić radykalność wykonanych zabiegów
i czy np. nie nastąpi wznowienie się tych zmian.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group