1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mięśniakomięsak trzonu macicy, guzki tarczycy
Autor Wiadomość
asik19 


Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #16  Wysłany: 2013-04-08, 15:46  


Marlenko. Ja chodze do pani onkolog Jedrus pok. 1061
Markerow niestety nie mialam, bo na miesaki poprostu ich nie ma.
Kiedy masz kolejna wizyte? Ja 22 i 23 maj.
Przepraszam za brak polskich znakow ale jestem w pracy i pisze z tel.
Pozdrawiam.
 
Marlena25 


Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 8

 #17  Wysłany: 2013-04-08, 15:51  


Dziękuję za odpowiedź, ja mam wizytę jutro... Markerów też nie miałam robionych, nie wiem jak Ty, ale nie narzekam na lekarzy w Instytucie!
 
asik19 


Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #18  Wysłany: 2013-05-06, 11:53  


Witam.
Odebrałam wynik usg tarczycy.

Tarczyca położona typowo, ruchoma, dwupłatowa. Miąższ tarczycy o prawidłowej echogeniczności i prawidłowej echo strukturze.
Płat prawy o wymiarach : 11,7 - 19,5 - 44,1 mm ( v=...........ml)
Płat lewy o wymiarach : 13,1 - 18,4 - 43,9 mm ( v=..........ml)
Cieśń o wymiarach : 2,8 mm.
W obrębie miąższu tarczycy stwierdza się zmian ogniskowych - w PP :hypoechogen. 2 do 2,5 mm.
Nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych szyjnych.
Naczynia szyjne o prawidłowym obrazie.
Wnioski : Zmiana ogniskowa lewego płata tarczycy.


Zmiana ogniskowa tarczycy : pojedyńcza/ dominująca
Lokalizacja zmiany - lewy płat cz. środkowa.
Wielkość : 6,6 - 7,1 - 8,3mm
Echogeniczność : hypoechogeniczna
Echo struktura : heterogenna lita
granice : zatarte/nieregularne
unaczynienie : brak unaczynienia.

Czy w tym wyniku jest coś co może niepokoić i wskazywać że może to być nowotwór??
 
asik19 


Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #19  Wysłany: 2013-05-30, 14:04  


Witam.
Jestem po wizycie w IO.
Wynik z USG Jamy Brzusznej + miednica mała.

Badanie wykonano na aparacie HDI 5000

Pęcherzyk żółciowy, p.ż.w., żyła wrotna, śledziona, trzustka, nerki,
trzustka, w badaniu USG zmian nie wykazują.
W prawym płacie wątroby w segmencie V widoczna jest hyperechogeniczna
struktura wielkości do 6mm mogąca odpowiadać naczyniakowi lub zwłóknieniu.
Poza tym wątroba bez zmian ogniskowych.
Przestrzeń zaotrzewnowa częściowo przesłonięta przez gazy jelitowe,
w uwidocznionych fragmentach powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się.
Pęcherz moczowy średnio wypełniony, gładki.
Stan po usunięciu narządu rodnego.
Kikut pochwy dyskretnie grubszy po stronie lewej do 12mm.

Czy zmiana na wątrobie i zgrubienie na kikucie mogą być niepokojące?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #20  Wysłany: 2013-05-30, 20:03  


asik19 napisał/a:
Czy zmiana na wątrobie i zgrubienie na kikucie mogą być niepokojące?

Z podanych przez Ciebie zapisów tego wyniku przynajmniej wprost to nie wynika.
Być może Twój lekarz znając całą Twoją historię potrafi powiedzieć coś więcej na ten temat.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
asik19 


Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #21  Wysłany: 2013-06-25, 13:31  


Witam.
Dziś miałam zrobioną biopsje guzka tarczycy - wynik za dwa tyg.
Odebrałam wynik z krwi który wcześniej zlecił endokrynolog.

TSH HORMON TYREOTROPOWY 1.1276 (0.3500-4.9400)
FT4 - WOLNE T4 1.15 (0.70-1.48)
FT3 - WOLNE T3 3.22 (1.71-3.71)
P/C ANTY- TPO (P. PEROKSYDAZIE
TARCZ.) 0.39 (0.00-5.61)

Czy w tym wyniku jest coś co by mogło niepokoić? np. te FT3 i FT4 które
są na górnej granicy normy.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
 
asik19 


Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #22  Wysłany: 2013-08-12, 13:45  


Witam.

Wynik biopsji cienkoigłowej - gruczoł tarczowy

Opis makroskopowy:
BAC hypoechogenicznej struktury średnicy 9mm w środkowej części lewego płata.

Opis mikroskopowy:
Rozmaz zawiera drobne tyreocyty leżące w luźnych grupach i rozproszeniu wśród obfitych mas amorficznego koloidu z tyreofagami.

Rozpoznanie:
Obraz zmiany łagodnej. :-D

Co do tarczycy nie mam żadnych pytań bo wynik jest ok.

Co do mięsaka to jak narazie też jest wszystko w porządku i chciała bym aby trwało to jak najdłużej a nawet zawsze.
Czy mógłby mi jednak ktoś wyjaśnić taką sprawę?
A mianowicie..... przy mięsaku trzonu macicy jest zalecane usunięcie jajników i szyjki macicy, gdzie ryzyko przerzutów na te narządy jest bardzo małe.
Tak też było w moim przypadku (usunięto mi zdrowe jajniki i zdrową szyjkę)
Ryzyko przerzutu na pozostałe narządy tj. płuca, wątroba, jelito grube itp. wynosi 50%
Czy usuwając narządy rodne zmniejsza się ryzyko przerzutowania na pozostałe narzady?
Nie żałuję podjętej decyzji o reoperacji na którą się zgodziłam, tylko zastanawiam się czy to naprawdę było konieczne.
Czasu nie cofnę - jajniki też mi od gdybania nie odrosną. :-D
Pytam, bo strasznie ciężko przechodzę objawy menopauzy a żadnych hormonów nie mogę zażywać - nawet ziołowych.
Może ktoś z Was zna jakieś naturalne metody (może jakąś diete?) która, by chociaż trochę złagodziła objawy meno?

Pozdrawiam wszystkich bardzo, bardzo serdecznie.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #23  Wysłany: 2013-08-12, 21:31  


asik19 napisał/a:
przy mięsaku trzonu macicy jest zalecane usunięcie jajników i szyjki macicy, gdzie ryzyko przerzutów na te narządy jest bardzo małe.
Tak też było w moim przypadku (usunięto mi zdrowe jajniki i zdrową szyjkę)
Ryzyko przerzutu na pozostałe narządy tj. płuca, wątroba, jelito grube itp. wynosi 50%
Czy usuwając narządy rodne zmniejsza się ryzyko przerzutowania na pozostałe narzady?

W aktualnych Zaleceniach PUO z 2011 r. dotyczących nowotworów ginekologicznych
nie ma wzmianki na temat mięsaka gładkokomórkowego (leiomyosarcoma),
podobnie w 'Zaleceniach' dotyczących mięsaków tkanek miękkich u dorosłych,
gdzie jest jedynie wzmianka o leiomyosarcoma przy klasyfikacji zaawansowania (str. 434, tab. 2)
oraz przy omawianiu leczenia w stadium uogólnienia i rehabilitacji po leczeniu (str. 439-440).

Z kolei w tej pracy pod red. prof. dra hab. n. med. Mariusza Bidzińskiego czytamy (str. 100-101):
Cytat:
Leiomyosarcoma
Nowotwory tego typu są zazwyczaj przypadkowo rozpoznawane w ostatecznym badaniu pooperacyjnym.
Niestety diagnostyka przedoperacyjna rzadko wskazuje na rozpoznanie tego typu nowotworu, gdyż rozwija się on w warstwie mięśniowej macicy. W szeregu przypadkach, szczególnie u młodych kobiet, wykonywany jest zabieg wyłuszczenia guza, który przez chirurga interpretowany jest jako mięśniak.
W przypadku rozpoznania po operacji oszczędzającej narząd rodny, mięsaka gładkokomórkowego, należy usunąć macicę.
Do tej pory opublikowano tylko jedną pracę w której przeanalizowano losy 8 kobiet które nie wyraziły zgody na reoparację. W średnio trwającej 13,5 miesięcy obserwacji nie obserwowano nawrotu choroby przy czym 2 z ww. kobiet urodziły dzieci.
Autorzy publikacji podsumowują poczynione obserwacje wnioskiem o konieczności indywidualnego podejścia szczególnie u chorych bardzo pragnących zachować właściwości prokreacyjne [4].
Usunięcie przydatków u kobiet przed menopauzą, nie jest konieczne. Ryzyko przerzutów do przydatków nie przekracza 3% [5].
Przeprowadzona przez Giuntoli i wsp. [6] analiza 208 chorych leczonych z powodu leiomyosarcoma, nie wykazała istotnej rokowniczej zależności pomiędzy wycięciem przydatków a ryzykiem nawrotu guza.
Ryzyko przerzutów do węzłów chłonnych w tym nowotworze jest znikome, chyba że mamy do czynienia z zaawansowanym przypadkiem.
W opracowaniu dotyczącym 1396 chorych z rozpoznaniem mięsaka gładkokomórkowego nie potwierdzono, aby usunięcie przydatków czy wycięcie wezłów chłonnych miało znaczenie rokownicze [7]. Zatem limfadenektomia w mięsaku gładkokomórkowym jest zbyteczna.
W przypadku nawrotowego nowotworu, chirurgiczne leczenie należy rozważać przy wznowie rozpoznanej powyżej 6 miesięcy od daty zakończenia leczenia pierwszej linii. W tych przypadkach resekcja pojedynczych ognisk nowotworu może mieć znaczenie rokownicze [8,9].

Piśmiennictwo
4. Gadducci A, Landoni F, Sartori E, Zola P, Maggino T, Lissoni A, et al. Uterine leiomyosarcoma:
analysis of treatment failures and survival. Gynecol Oncol 1996; 62: 25–32.
5. Leitao M, Sonoda Y, Brennan M, et al. Incidence of lymph node and ovarian metastases in leiomyosarcoma of the uterus.
6. Gynecol Oncol 2003; 91: 209–12.
7. Giuntoli RL 2nd, Metzinger DS, DiMarco CS, et al: Retrospective review of 208 patients with leiomyosarcoma of the uterus: prognostic indicators, surgical management, and adjuvant therapy. Gynecol Oncol 2003; 89: 460-9.
8. Kapp DS, Shin JY, Chan JK. Prognostic factors and survival in 1396 patients with uterine leiomyosarcomas: emphasis on impact of lymphadenectomy and oophorectomy. Cancer 2008; 112: 820–30.
9. Amant F, Coosemans A, Debiec-Rychter M, et al. Clinical management of uterine sarcomas. Lancet Oncol 2009; 10: 1188–98.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
asik19 


Dołączyła: 16 Sie 2012
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #24  Wysłany: 2014-06-07, 09:52  


Witam wszystkich po dość długiej przerwie.

Miałam kontrolne TK jamy brzusznej i miednicy małej - pierwsze od dwóch lat od operacji, w między czasie miałam robione USG - którego wynik zamieściłam powyżej.

Przed reoperacją miałam też robione TK jamy brzusznej i klatki piersiowej.
W wyniku z jamy brzusznej z dnia 27.05.2012 było - wątroba, śledziona, trzustka, nerki, nadnercza, pęcherz moczowy prawidłowe.
Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrz wątrobowe nieposzerzone.
Reszta opisu z TK była ok.
Wnioski: Ewidentnych cech wznowy w badaniu TK nie stwierdzono.

Z tego samego dnia 27.05.2012 w opisie TK klatki piersiowej było - podejrzenie naczyniaka segmentu II lewego płata wątroby wielkości 0,6cm- wskazane TK jamy brzusznej wielofazowe.
Wnioski: Ewidentnych cech rozsiewu procesu nowotworowego w badaniu TK klatki piersiowej nie stwierdzono.

I teraz wynik TK z dnia 29.04.2014

Wątroba w wymiarze AP ok.157mm, w wymiarze CC-ok.175mm. W obrębie lewego płata wątroby, tuż pod kopułą przepony hyperdensyjna zmiana średnicy do ok. 5mm mogąca odpowiadać drobnemu naczyniakowi. Zmiana widoczna tylko w fazie tętniczej. W prawym płacie wątroby obwodowo hypodensyjna zmiana średnicy do ok. 7mm mogąca odpowiadać drobnej torbieli. Poza tym wątroba bez ewidentnych zmian patologicznych.
Reszta wyniku ok.
Wnioski: Zmiany w obrębie wątroby mogące odpowiadać naczyniakowi i torbieli - wskazane porównanie obrazu z badaniami poprzednimi.

Po wizycie w IO pani Onkolog powiedziała że lekarz nie miał wyniku porównywawczego (choć dołączyłam wszystkie wcześniejsze wyniki) i dała mi skierowanie na powtórne TK.
Moje pytanie do was - czy opisane zmiany mogą być zmianami nowotworowymi? - przerzutowymi?

Pozdrawiam.
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #25  Wysłany: 2014-06-07, 11:45  


Asik,
takie gdybanie moim zdaniem nie ma w tej chwili sensu - opis TK, jakkolwiek bez analizy porównawczej z obrazem poprzednim, nie zawiera sformułowania o podejrzeniu meta.

Ocena radiologa na dziś to podejrzenie naczyniaka bądź tłuszczaka, zatem my tym bardziej nie mamy podstaw podejrzewać, iż jest to zmiana przerzutowa.
Pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group