1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
MESOTHELOMIA
Autor Wiadomość
karenk



Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2009-07-26, 01:31  MESOTHELOMIA


WITAM


U mojego wujka niedawno znaleziono bardzo niepokojące objawy wskazujące na raka płuc.
Wszystko dzieje się niesamowicie szybko i dzisiaj już jest po pierwszej chemioterapii.

Jest załamany natomiast ja staram sie dowiedziec jak nawiecej na temat dolegliwosci wujka aby moc mu pomoc i wesprzec cała jego najblizsza rodzine w tej strasznie ciezkiej sytuacji.
Objawy widoczne choroby ukazaly sie w swieta wielkanocne natomiast do momentu chemioterapii wujek mial juz ogromne trudnosci z oddychaniem, duza utrate masy, wymioty , potliwosc i zbierala sie woda w oplucnej etc.
Wszystkie wyniki badan najnowsze podaje ponizej, są to wyniki jakie wujek otrzymał po wypisie ostatnim ze szpitala 3 dni temu.


błagam o pomoc jaki wedlug was jest stan ? czy nadaje sie do zaleczenia, leczenia ? jakie sa dostepne na dzien dzisiejszy metody ? gdzie mozna je zdobyc? najlepsi lekarze ? i inne cenne wskazówki .


ROZPOZNANIE:
Mesothelomia pleurae dex. intractuchth
ICD-10:C45
ICD:9:99.04,89.52,88.721,99,97,99.97,99.23,99.25,99.29,93.964
GRUPA D28


MORFOLOGIA:

wbc-8,47 rbc-3,59 hgh-8,0 hct-26,8 plt-424 neutr-7,31

BIOCHEMIA:
gluk-180 bili-0,39 urea-20 crea-0,62 uric-4,35 alat-14 aspat- 14 ggtp-31 alp-91 ldh-243
na-132,9 k-4,07

MORFOLOGIA KRWI ODWODOWEJ:
neutrofile-7,14
leukocyty-9,31
erytrocyty-3,80
hemoglobina-9,0
hematokryt-29,6
PLT- 427
neutrofile 76,7

BIOCHEMIA W SUROWICY:
bilinebina całkowita-0,5 mg/dl
glukoza 125 mg/dl
mocznik 23 mg/dl
kreatynina 0,68 mg/dl
kwas moczowy - 4,37 mg/dl
wapń całkowity- 2,21 mmol/l
fosfor nieorganiczny-3,17 mg/dl
żelazo-10 ug/dl
albumina 2,66 ug/dl
ALAT 12 U/L
ASPAT-14 U/L
GGTP 28 U/L
LDH 262 U/L
sód 134,6 mmol/l
potas 3,5 mmol/l

GAZOMETRIA
ph 7,477
H+ 33,4 mmol/l
pco2 39,5 mmhg
p02 49,4 mmhg
saturacja 02 88 %
CHCO3(st) 28,2 mmol/l
BE (ecf) 5,0 mmol/l
CHCO3 28,5
ph(t) 7,477 mmol/l
H+(t) 33,4 umd/l
pC02(t)39,5 mmHg
P02(t) 49,4 mmHg

prokalcytonina 0,37

anty HBc (core)-ujemny
HBs-ag
anty hcv

RENTGEN klatki piersiowej przednio-tylne i bocznej z kontrastem
-przyścienne zacienienie po stronie prawej o szerokosci około 3cm -naj.Zmiany w opłucnej. Zmniejszenie powietrzności płuca prawego z zagęszczeniami - mogące odpowiadać zmianom naciekowym i meta.Poszerzenie cienia śrudpiersia po stronie prawej.

USG:

drożność żyl głębokich z kolorowym dopplerem (zyły głębokie, kończyn, żyły biodrowe, ramienno-głowowe, próznej dolnej i górnej)
Żyły głęboko drożne bez skrzeplin.
TK głowy bez kontrastu -25

BADANIA BEZ KONTRASTU-astma oskrzelowa w wywiadzie. Badania TK uwidoczniły móżdżek i mózg bez zmian ogniskowych. Cech świeżego krwawienia wewnątrz czaszkowego nie stwierdza się. Układ komorowy nie uciśnięty,nieprzemieszczony, nieposzerzony.Kostnych zmian strukturalnych nie stwierdza się.

LECZENIE:
l kurs chth:
alimta 1000mg we wlewie 10min dn.20.07.2009
30min po zakończeniu wlewu z Almity:DDP-150mg i.v.wlew 2h osłona p/wymiotna
15.07.09 przetoczono 2j UKKCz gr.B Rh+,nr prep: Z502509052476 Z502009179411

EPIKRYZYNA: zakwalifikowany do Chth wg Alimta + DDP-podano jeden kurs -tolerancja dość dobra
następna Chth-10.08

LEKI ZALECANE DO PODANIA:
emetron 8mg 3x 1 tabl. 5 dni
duregasic 100ug/godz zmiana plastra co 72 godziny
theospirex 150mg 2x1tabl.
kwas foliowy - 1x1 tabl.
furosemid-1x1 tal.rano po sniadaniu
kalipoz prd. 2x1tabl.
fraxiparina 0,4 1x1 amp.podskornie codziennie
apodexam -1x1 tabl.rano
amitryptylina 10mg--0-1-1tabl.
ketonal f.2x1tabl.
paracetamol 2x2 tabl.
doltard 30mg-2x1tabl.
sevredd 20mg.-1/2 tabl.doraźnie
sorbifer durules 1x1 tabl.


Bardzo prosze o pomoc , jakie są szanse zaleczenia? SZANSE NA ŻYCIE :(

Pozdrawiam cieplutko i z sercem pełnym nadziei czekam na wasze rady
Renia



 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #2  Wysłany: 2009-07-26, 02:53  


'błagam o pomoc jaki wedlug was jest stan ? czy nadaje sie do zaleczenia, leczenia ?
jakie sa dostepne na dzien dzisiejszy metody ? gdzie mozna je zdobyc? najlepsi lekarze ? i inne cenne wskazówki . '

Wiesci nie sa dobre.
Mesothelioma, niestety, jest nieuleczalna.
Schemat Alimta + cis-DDP (cisplatyna) przedluza zycie pacjenowi o kilka miesiecy (w porownaniu z leczeniem sama cisplatyna).
http://www.alimta.com/hcp/MPMOverview.jsp

Wlewy z Alimty/Cisplatyny robi sie co 21 dni (10 min. wlewu Alimty a potem 2 godz wlewu Cisplatyny) czyli daty sie zgadzaja (20/07 - 10/08). Ilosc wlewow zalezy od reakcji guza na leki (zmniejszanie sie lub brak progresji).
Istotne jest by chory otrzymal zastrzyk z witaminy B12 na tydzien przed pierwszym wlewem (zastrzyk powinien byc powtarzany co 9 tygodni) oraz bral codziennie witamine B9 czyli kwas foliowy (B9 nalezy brac rowniez prez 21 dni od zakonczenia kuracji Alimta).
Zauwazylam, ze kwas foliowy jest na liscie lekow natomiast nie wspominasz nigdzie o podaniu B12.


Nb tak samo Twoj wujek bylby leczony w USA i w Australii.

pzdr

PS
- ile wujek ma lat ?
- czy wykonywal prace zwiazane z azbestem ?
 
karenk



Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2009-07-26, 09:23  dziękuję


Zosiu

Dziękuje bardzo za expresową odpowiedź i pomoc.

Wiem że choroba ta jest nieuleczalna , wujek ma 61 lat i miał oczywiście kontakt z azbestem pewnie tak jak większość ludzi w Polsce niestety:(

Po kosnultacjach w wujkiem i jego najbliższą rodziną wiem że nie ma guza natomiast zaciemnienie na zdjęciu rentgenowskim na wysokości płuca + oczywiście płyn w opłucnej i objawy jak w mailu wcześnieszym.

Skąd lekarze wiedzą że jest tam azbest ? i że jest to mesothelomia ? z tego co czytałam to przyczyn wody w płucach może być bardzo wiele. Jaki jest symbol azbestu w organiźmie ?
Według zamieszczonych przeze mnie wyników na jakim etapie może być choroby ? I,II,III,IV ?

jakie szanse ma wujek ze swoimi wynikami i zastosowaniem metod i ponizszych srodków? która metoda według was byłaby najskuteczniejsza aby przedłużyć mu życie ?czy jest możliwa do wykonania i gdzie ?lub gdzie mozna zobyć leki ?

-pleurektomia (usunięcie całej opłucnej)
-pleuropneumonektomia (usunięcie opłucnej i płuca)
-zastosowanie pemetrexed i raltitrexed
-terapia dwutlenkowa z zastosowaniem pemetreksedu i cisplatyny
-Fototerapia dynamiczna (PTD).
-Immunosupresja
-Brachyterapia
-terapia genowa
-zastosowaniu pemetrexatu (antyfolianu) w połączeniu z cisplatyną
-zastosowanie Onconaza (Ranpirnase)
-zastosowanie protocol (mieszanka lovastatin and interferon)
-antymetabloity nowej generacji w chemioterapii

Wujek stracił na wadze ale nie bardzo znacząco , również przyjmuje posiłki choć zdarza sie ze wymiotuje .

Mam inne wyniki badań które mogę przedstawić w razie potrzeby jak :
-rozpoznanie kliniczne ,opis makroskopowy materiału, wycinki z opłucnej - z dnia 05.19
-wycinki z opłucnej -wyniki z dnia 18.06
-obecność autoprzeciwcial w surowicy z dnia 28.04
-karta leczenia szpitalnego z dnia 30.04 włącznie z rozpoznanie,OB, mofologia,glikoza,mocznik,bilirubina,mocz,ekg,plwocina,kwas moczowy,potas ,kreatynina,badanie genetyczne z popł.oskrzelowych,rtg klatki piersiowe,gazometria,spirometria,usg jamy brzusznej+jamyopł.,płyn opł.,usgjamy opł.,bad.cyto.plynu opl., CT klatki piersiowej z kontrastem, bronchofiberoskopia, hist-part z popł.osk., popł.osk.posiew, proteinogram.


Słyszalam rowniez o kilku miejscach gdzie mozna leczyc ta dolegliwosc, jaka jest wasza opinia na ten temat, czy ktoś korzystał z tych placówek?:

-Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii — Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
-Instytutu Onkologii w Brzozowie
-klinika nowotworów płuca i klatki piersiowej doktora Krzakowskiego
-Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii, Akademia Medyczna w Gdańsku
-Opolskie Centrum Onkologii w Opolu
-Zakład Patologii Nowotworów, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
-Katedra i Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy, Śląska Akademia Medyczna
-Klinika Nowotworów Klatki Piersiowej, Centrum Onkologii — Instytut w Warszawie
-Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej, Akademia Medyczna w Białymstoku
-Zakład Patologii, Centrum Onkologii — Instytut w Warszawie
-Klinika Chirurgii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
-Oddział Onkologii, Wielkopolskie Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Poznaniu
-Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Z góry dziękuje pięknie za pomoc i odpowiedź .

pozdrawiam
Renia
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #4  Wysłany: 2009-07-26, 12:08  Re: dziękuję


karenk napisał/a:
Zosiu

Dziękuje bardzo za expresową odpowiedź i pomoc.

Wiem że choroba ta jest nieuleczalna , wujek ma 61 lat i miał oczywiście kontakt z azbestem pewnie tak jak większość ludzi w Polsce niestety:(

Po kosnultacjach w wujkiem i jego najbliższą rodziną wiem że nie ma guza natomiast zaciemnienie na zdjęciu rentgenowskim na wysokości płuca + oczywiście płyn w opłucnej i objawy jak w mailu wcześnieszym.

Mesothelioma pleurae NIE JEST GUZEM w potoczym tego slowa znaczeniu.
Jest nowotworem oplucnej.


Skąd lekarze wiedzą że jest tam azbest ?
Lekarze nie musza wiedziec (sprawdzac) czy jest tam azbest. Chodzi o to, ze udowodniono iz ekspozycja na wlokna azbestowa jest przyczyna mezoteliomy. Wiadomo o tym od lat 20-tych XX wieku. Niemniej jednak azbest stosowano jako izolacje p/ogniowa w budownictwie i na okretach, w okladzinach hamulcowych, przy produkcji dachowek (polski eternit) i plyt azbesto-cementowych do lat 70-tych, a w Polsce chyba nawet dluzej. Stad szereg procesow o odszkodowanie wytoczonych firmom budowlanym w USA i w Australii.
Mezotelioma moze sie ujawnic po 40-50 latach od kontaktu z azbestem. Stad nie jest latwo udowodnic zwiazek przyczynowo skutkowy miedzy ekspozycja na azbest a mezotelioma.



i że jest to mesothelomia ? z tego co czytałam to przyczyn wody w oplucnej może być bardzo wiele.
Wujek mial robione badania obrazowe (rtg, TK, MRI, USG) oraz bronchofiberoskopie i badanie komorek z plynu gromadzacego sie w plucach w wyniku czego postawiono diagnoze. Oprocz diagnozy musi byc tez gdzies podany stan zaawansowania choroby wg skali Butcharta.


Jaki jest symbol azbestu w organiźmie ? Chodzi Ci o objawy?


Według zamieszczonych przeze mnie wyników na jakim etapie może być choroby ? I,II,III,IV ?
[color=]Oprocz diagnozy musi byc tez gdzies podany stan zaawansowania choroby wg skali Butcharta.
Wydaje sie, ze moze byc to Stage I ale nic sie nie mowi na temat wezlo
w chlonnych.
[/color]
jakie szanse ma wujek ze swoimi wynikami i zastosowaniem metod i ponizszych srodków? która metoda według was byłaby najskuteczniejsza aby przedłużyć mu życie ?

Na ten temat moga sie wypowiadac wylacznie lekarze prowadzacy wujka

czy jest możliwa do wykonania i gdzie ?lub gdzie mozna zobyć leki ?


-pleurektomia (usunięcie całej opłucnej)
-pleuropneumonektomia (usunięcie opłucnej i płuca) - agresywna operacja, stosowana czasem u mlodych pacjentow we wczesnym stadium choroby

-zastosowanie pemetrexed i raltitrexed - podobno brak pozadanych efektow
http://jco.ascopubs.org/c...full/24/28/4667

-terapia dwutlenkowa z zastosowaniem pemetreksedu i cisplatyny ???
-Fototerapia dynamiczna (PTD) - podobno brak efektow

-Brachyterapia czyli naswietlanie (wewnetrzne)

-zastosowaniu pemetrexedu (antyfolatu) w połączeniu z cisplatyną - TO JEST TO CO DOSTAJE, ALIMTA + CISPLATYNA
-zastosowanie Onconase (Ranpirnase) - w badaniach http://www.mesotheliomaweb.org/ranpirnase.htm

-zastosowanie protocol (mieszanka lovastatin and interferon) - jw
-Immunosupresja
-antymetabloity nowej generacji w chemioterapii
-terapia genowa

Amerykanskie strony dla chorych na mezoteliome generalnie uwazaja, ze nie maja oni nic do stracenia i powinni, w miare mozliwosci brac udzial w clinical trials (probach klinicznych).

http://mesothelioma.legal...cal-trials.aspx
Niestety, nie mozna uzywac linku do strony z clinical trials prowadzonymi w Polsce gdyz zostala ona zhakowana (zawirusowana).



Wujek stracił na wadze ale nie bardzo znacząco , również przyjmuje posiłki choć zdarza sie ze wymiotuje .

Mam inne wyniki badań które mogę przedstawić w razie potrzeby jak :
-rozpoznanie kliniczne ,opis makroskopowy materiału, wycinki z opłucnej - z dnia 05.19
-wycinki z opłucnej -wyniki z dnia 18.06
-obecność autoprzeciwcial w surowicy z dnia 28.04
-karta leczenia szpitalnego z dnia 30.04 włącznie z rozpoznanie,OB, mofologia,glikoza,mocznik,bilirubina,mocz,ekg,plwocina,kwas moczowy,potas ,kreatynina,badanie genetyczne z popł.oskrzelowych,rtg klatki piersiowe,gazometria,spirometria,usg jamy brzusznej+jamyopł.,płyn opł.,usgjamy opł.,bad.cyto.plynu opl., CT klatki piersiowej z kontrastem, bronchofiberoskopia, hist-part z popł.osk., popł.osk.posiew, proteinogram.


Słyszalam rowniez o kilku miejscach gdzie mozna leczyc ta dolegliwosc, jaka jest wasza opinia na ten temat, czy ktoś korzystał z tych placówek?:

Tutaj Ci akurat nie pomoge. A gdzie wujek sie leczy obecnie?

-Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii — Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
-Instytutu Onkologii w Brzozowie
-klinika nowotworów płuca i klatki piersiowej doktora Krzakowskiego
-Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii, Akademia Medyczna w Gdańsku
-Opolskie Centrum Onkologii w Opolu
-Zakład Patologii Nowotworów, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
-Katedra i Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy, Śląska Akademia Medyczna
-Klinika Nowotworów Klatki Piersiowej, Centrum Onkologii — Instytut w Warszawie
-Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej, Akademia Medyczna w Białymstoku
-Zakład Patologii, Centrum Onkologii — Instytut w Warszawie
-Klinika Chirurgii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
-Oddział Onkologii, Wielkopolskie Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Poznaniu
-Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Z góry dziękuje pięknie za pomoc i odpowiedź .

pozdrawiam
Renia


pzdr

zb
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #5  Wysłany: 2009-07-26, 17:52  


karenk napisał/a:
Słyszalam rowniez o kilku miejscach gdzie mozna leczyc ta dolegliwosc, jaka jest wasza opinia na ten temat, czy ktoś korzystał z tych placówek?
Oddział Onkologii, Wielkopolskie Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Poznaniu


Mój tata tam się leczył i być może jeszcze tam powróci.Trafiliśmy w tym szpitalu na wspaniałych lekarzy.
Wielki szacunek dla nich!!
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
hate_cancer 


Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 66
Skąd: lubuskie
Pomogła: 12 razy

 #6  Wysłany: 2009-07-26, 21:59  


Witaj, skoro wujek jest już leczony to po co szukacie innego ośrodka? Ja jezeli juz to poszłabym jednak kluczem odległości od miejsca zamieszkania. Transportowanie chorego człowieka jest dla niego sporym obciążeniem. Teoria co do leczenia miejsca jest taka, że im bliżej Warszawy tym lepiej. Nie wiem, czy to prawda. Wydaje mi się, że duże ośrodki typu Ponań, Wrocław, Gdańsk też chyba mają wystarczający know-how... My z Tatą próbujemy w Poznaiu, bo najbliżej. Szptal na ul. Szamarzewskiego jest dobry, ale terminy zniechęcające... Ponad miesiąc czekania dla rodziny i samego chorego jest wiecznością. Trzymam kciuki za wujka. Mój Tato tez miał podejrzenie międzybłonaka, ale on nie ma tyle szcześcia co Twój wujek... Mojego Taty od 4 miesięcy nie zdiagnozowano :-( Pozdrawiam, Agnieszka
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #7  Wysłany: 2009-07-26, 22:18  


hate_cancer napisał/a:
Transportowanie chorego człowieka jest dla niego sporym obciążeniem

Zgadzam się z Hate_cancer.

hate_cancer napisał/a:
skoro wujek jest już leczony to po co szukacie innego ośrodka

Karenk,podejrzewasz może,że wujek jest teraz źle leczony przez lekarzy?

hate_cancer napisał/a:
Ponad miesiąc czekania dla rodziny i samego chorego jest wiecznością

Hate_cancer,a na co czekacie cały miesiąc?
U nas wszystko przebiegało błyskawicznie.

hate_cancer napisał/a:
Mojego Taty od 4 miesięcy nie zdiagnozowano

Czasem niestety tak bywa,że trudno jest zdiagnozować chorobę,tu na forum niestety też są na to przykłady.
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
karenk



Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2009-07-27, 16:30  


hate_cancer

-wiem ze trasportowanie chorego jest uciazliwe zwlaszcza ze ma problemy z oddychaniem , jednak gdyby to mialo poprwic na dluzasza mete jego stan zdrowia to mysle ze warto


Karenk,podejrzewasz może,że wujek jest teraz źle leczony przez lekarzy?

-moja mama przez ostatnie 20 lat jest na wozku inwalidzkim z ogromnym bolem, dzien po dniu minuta po minucie sekunda do sekund , wszystko dlatego ze byla źle zdiagnozowana i leczona, gdybym byla wtedy troszke starsza napewno skosultowalabym jej wyniki z innymi lekarzami a nie zdala sie na jedna opinie , byc moze dzisiaj wozek inwalidzki niebylby jej potrzebny. Niechce by w przypadku wujka bylo to samo jesli moze miec wieksze szanse . Lekarze tez ludzie i moga sie mylic lub wybrac nie ta droge co trzeba leczenia . Opinia trzech lekarzy zwlaszcza jedna napewno upewni mnie i rodzine wujka ze to dobra droga.
W czasie chooby najblizszych trzeba sie uzbroic w cierpliwosc ale i rowniez wiedziec jak najwiecej o chorobie.

-niewem dlaczego ktos musi czekac 4 miesiace na diagnoze , byc moze jest ciezko w tym konkretnym przpadku wysunac wnioski. Jednak ja na miejscu rodzny leczoneg udalabym sie do innego miejsca innych lekarzy nie czekala . Kazda minuta jet na wage zycia a wczesnie zdignozowanie choroby moze uratowac lub znacznie przedluzyc zycie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group