1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Leczenie - rak płaskonabłonkowy z przerzutem do głowy
Autor Wiadomość
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #16  Wysłany: 2015-05-07, 19:01  


My o wszystko - łącznie ze spiruliną (algami) - pytamy lekarza z HD (czasem wystarczy zadzwonić). Może po prostu zgłoś ten problem, wyczytałam, ze mama jest pod opieka właśnie Hospicjum, połącza tak, żeby można było brać pozostałe leki. Co z chemioterapią? Podalno mamie?
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Pestka76 


Dołączyła: 04 Mar 2015
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #17  Wysłany: 2015-05-08, 08:58  


absenteeism konsultowaliśmy z lekarzem hospicyjnym samopoczucie mamy, ale on się tylko uśmiecha i mówi, że nic więcej mamie nie pomoże. Lekarz pracuje jako lekarz hospicyjny domowy. Na co dzień przyjmuje w przychodni jako chirurg. Na terenie zamieszkania rodziców nie ma żadnego hospicjum stacjonarnego, gdzie mogłabym się udać z pytaniem, dlatego też czytam to forum i podpytuję Was. Niektórzy mają takie doświadczenia.
Nie chodzi mi o podanie nazw leków, ale o informację, czy zamiast morfiny można zastosować jakieś inne leki przeciwkaszlowe. Morfina ma działanie przeciwbólowe, a mama na razie nie narzeka na bóle, na które powinno się stosować morfinę.
A może chociaż możesz podać grupę leków, którą można zastosować.

Dronka82, my nie mamy takiego ciągłego kontaktu z lekarzem. Przyjeżdża do rodziców dwa razy w miesiącu. Z leków to mama bierze tylko Tegretol (ma guza również w głowie) i to wszystko. Czasami ibuprom zażywa, bo mówi, że po nim mniej kaszle, ale jest za słaby jak na powstrzymanie silnego kaszlu.
Co do chemioterapii, to tak. Mama jest po. Chemioterpaia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, ponieważ guz się powiększył. Dopiero po radio udało się go "zatrzymać".
Od jakiegoś czasu mama bardzo kaszle. Domyślam się tylko, że guz rośnie i nacieka, albo drażni tkanki i to wywołuje kaszel.

Bardzo dziękuję absenteeism i Dronka82 za odpowiedzi. Może jeszcze coś komuś się nasunie.
_________________
Pestka
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #18  Wysłany: 2015-05-08, 18:30  


Ja napisałam tez tu:
http://rakwolnyodbolu.pl/zapytaj-eksperta/

[ Dodano: 2015-05-08, 19:01 ]
Na ból tata dostaje Poltram combo i plastry Durogesic, ale nie kaszle, niestety nie mogę Ci pomóc. A lekarz rodzinny (nas też wspiera) nie może przyjechać i czegoś podać?
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Pestka76 


Dołączyła: 04 Mar 2015
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #19  Wysłany: 2015-05-10, 20:57  


Dronka82 dziękuję za odpowiedź i informacje. Dzisiaj rozmawiałam z Mamą i okazuje się, że dostała od lekarza hospicyjnego lek przeciwbólowy o nazwie Targin. Nie znam szczegółów rozmowy bo nie mieszkam z Mamą. Może ten lek rozwiąże problemy z kaszlem.
Mama kilka dni temu miała znowu krwioplucie :cry:
Ma też odczucia pełnego żołądka. Je bardzo mało, bo jak zje więcej to od razu bardzo boli ją żołądek i wątroba. W sumie nie wiadomo co ją boli, ale takie ma odczucia.
Zażywa Ranigast i Polprazol na zmianę.
Martwię się co dalej będzie.
Ba razie żadnych badań/prześwietleń na jamę brzuszną nie miała.
_________________
Pestka
 
Pestka76 


Dołączyła: 04 Mar 2015
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #20  Wysłany: 2015-05-19, 08:36  


Witam, końcem kwietnia Mama miała robione TK głowy i płuca. Nie mam przy sobie wyniku. Onkolog prowadzący przekazał informację telefonicznie rodzicom: guz w głowie "zanika", a rak w płucu powiększył się o 1 cm.
Na początku czerwca ma odbyć się spotkanie onkologów i mają podjąć decyzję co do dalszego leczenia. Jak już wcześniej pisałam myślą o kolejnej chemioterapii.

Czy Ktoś z tego forum spotkał się z takim leczeniem? Proszę o informacje.

Dodam, że Mama przeszła chemioterapie -3, albo 4 cykle, ale guz w klatce się powiększył, więc rozpoczęli radioterapie głowy i płuca. Po radioterapii efekty były dobre, guz na płucu się zmniejszył, a w głowie jak widać zanika. Pierwsza radioterapia odbyła się w ubiegłym roku, a druga w styczniu br.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
_________________
Pestka
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #21  Wysłany: 2015-05-21, 17:16  


Pestko, w przypadku niepowodzenia pierwszej linii chemioterapii nie ma zbyt wielkiego manewru jeśli chodzi o leczenie. W zasadzie jest Taxol albo Gemzar (ew Alimta) ze wskazaniem na ten pierwszy jeśli chory jest w dobrym stanie ogólnym. Tak wygląda sprawa w przypadku, gdy mówimy o standardach leczenia i nie mamy oznaczonych żadnych mutacji, które pozwoliłyby na ustalenie odpowiedniego celu molekularnego do leczenia. W takim przypadku (leczenia celowanego) mówimy jednak raczej o badaniach klinicznych niż standardach leczenia.
Moim zdaniem warto jest rozważyć właśnie taki scenariusz - czyli poszukanie odpowiedniej próby klinicznej, której kryteria włączenia być może wymagałyby pobrania materiału z guza lub przebadania istniejącej już próbki na odpowiednią mutację.
Jeśli chodzi o dostępne próby kliniczne, to jest ich obecnie niemało jak na raka płuca lecz w Waszym przypadku sprawę znacznie komplikują przerzuty do CNS. Przedstawię Ci listę kilku prób, być może warto abyś na ten temat porozmawiała z mamą, oraz w dalszej perspektywie z lekarzem.

-- Selumetinib(inhibitor MEK)+Docetaxel vs Docetaxel (niezbędna mutacja KRAS) https://clinicaltrials.gov/ct2/show/study/NCT01933932
-- Patritumab (inhibitor HER3)+erlotinib(TKI) vs erlotinib (brak mutacji EGFR); meta do CNS muszą być nieaktywne; https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02134015
-- MEDI4736 (anty PD-L1) vs tremelimumab (CTLA4)+MEDI4736 vs tremelimumab vs (Vinorelbine+gemcytabine+erlotinib); brak mutacji EGFR i ALK; nieaktywne meta do CNS; https://clinicaltrials.gov/ct2/show/study/NCT02352948 oraz https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02087423
-- MPDL3280A (anty PD-L1) vs docetaxel; brak aktywnych meta do CNS; potrzebna próbka guza; https://clinicaltrials.gov/ct2/show/study/NCT02008227
-- Avelumab (anty PD-L1) vs docetaxel; niezbędny test (a nie mutacja) na EGFR; brak nieleczonych meta do CNS; https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02395172

Pomyślcie, pozdrawiam serdecznie.
 
Pestka76 


Dołączyła: 04 Mar 2015
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #22  Wysłany: 2015-09-29, 22:36  


majkelek z ogromnym opóźnieniem, ale serdecznie dziękuję za odpowiedź. Skorzystałam.

Mam serdeczną prośbę do Forum. Szukam aktualnie osoby/ośrodka w Warszawie, który przeprowadza zabiegi paliatywne odtykania oskrzela głównego.
Uprzejmie dziękuję za pomoc.
_________________
Pestka
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group