1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jelitowy typ raka.
Autor Wiadomość
Szaga 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 48
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-03-09, 15:07  Jelitowy typ raka.


Witam,
dziś odebrałam wyniki taty. W połowie lutego ojciec lat 80 miał robioną biopsję pęcherza- podejrzenie przetoki pęcherzowo-jelitowej/ guza. Załączam skan wypisu po biopsji.

Dziś otrzymaliśmy wynik bad.histopatologicznego:
"Wśród mas martwiczych i wysięku ropnego ogniska gruczolakoraka (adenocarcinoma tubulare mucinosum G3). Typ jelitowy raka."

To wszystko. W przyszłym tygodniu mamy udać się na konsultacje z chirurgiem.
Ojciec praktycznie czuje się w miarę dobrze, nie ma dolegliwości bólowych. Jednyną niedogodnoscią jest cewnik który ma już mieć zawsze- robiły się zastoje w nerkach przez te zmiany w pcherzu i przerośniętą prostatę.
Domyślam się że to mocno złośliwy tym raka (G3). Czy ktoś może wyjaśnić mi co to za typ nowotworu. Gdzie może dawać przerzuty? Jakie w nim są rokowania?
Dodam, że ojciec ma problemy z pamięcią, cierpi na zawroty głowy, bywa zdezorientowany. Domyślam się więc że do żadnego leczenia może się nie kwalifikować z uwagi na stan zdrowia i zaawansowany wiek.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje o tym nowotworze.



Tata.png
wyniki badań obrazowych
Pobierz Plik ściągnięto 1663 raz(y) 15,09 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-09, 19:03  


Ten hispat pochodzi z biopsji pęcherza? Możesz wkleić/przepisać CAŁOŚĆ wyniku? (wszystko, co jest na kartce - miejsce pobrania, co dokładnie pobrano, nie sam wynik mikroskopowy)
_________________
 
Szaga 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 48
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2015-03-09, 21:38  


W trakcie cystoskopii jakieś 2 mc temu okazało się ze jest mocna infekcja. Nieciekawy obraz, zapach wydzieliny - podobno koszmar wg. lekarza. Posiew pokazał zakażenie dróg moczowych bakteria coli. Ojciec miał jakieś przetoki i zrosty po operacjach sprzed 50 lat. Potem dokładnie było tak - coś było w pęcherzu na usg - myślano ze to przetoka z jelitem albo rak pęcherza - zrobiono biopsję pęcherza ale biopsja pęcherza wykazała dziś rak jelita. Urolog sam był w szoku... napisałam wszystko co w wyniku :-( . dopisek którego brak to jedynie ze "przebadano w cał.2 bl. " Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki bo obecnie widzę ciemność. PS. Może w związku z przetoką rak jelita przebił się do pęcherza? Zależy mi na wiadomościach o tego rodzaju nowotworze. Opiekuję się Tatą sama, brak wsparcia w rodzeństwie- chciałabym wesprzeć Go jak najbardziej.
 
Prof 


Dołączył: 16 Sie 2014
Posty: 28
Pomógł: 10 razy

 #4  Wysłany: 2015-03-09, 22:14  


Nalezy jak najszybciej przeprowadzic badanie CT (tomografia) z kontrastem a jeszcze lepiej CT/PET calej jamy brzusznej i okolic miednicy aby ustalic ognisko pierwotne guza i ew. obecnosc innych przerzutow. Niezgodnosc typu histopat znalezionego guza z jego lokalizacja daje duzo do myslenia.
_________________
Prof
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2015-03-09, 22:17  


Nie ma na wyniku skąd pobrano próbki?

Może to być przetoka pęcherzowo-esicza (domniemuję teraz) i stwierdzony nowotwór.
Było kiedyś wykonane TK jamy brzusznej? USG?
_________________
 
Szaga 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 48
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2015-03-10, 08:37  


Absenteeism,
wydaje mi się że Twoje domniemanie jest wielce prawdopodobne.
Ojciec twierdzi że przetokę jakąś miał od kilku dziesięcioleci- efekt wielu operacji w latach 50siątych. USG miewał ale pod kątem nerek, prostaty, pęcherza. Był przerost prostaty, ostatnio doszło to wodonercze.

Zakładając teoretycznie że to właśnie rak jelita który utworzył się w/przy przetoce - czy można powiedzieć co to za typ nowotworu? Łacińska nazwa nic mi nie mówi niestety. Jakie są rokowania przy tym typie nowotworu?
W przyszłym tygodniu mamy konsultację chirurgiczną. Stan zdrowia taty raczej nie pozwoli na przeprowadzenie jakiś zaawansowanych zabiegów chirurgicznych. Już ze znieczuleniem do biopsji był kłopot - anestezjolog miał poważne obawy ale naciskany przez urologa w końcu znieczulił zewnątrzoponowo. O żadnej narkozie na pewno mowy nie ma. Tata operowaną miał zaćmę w listopadzie i po tym zdawało by sie mało inwazyjnym zabiegu do równowagi psychicznej i fizycznej dochodził przez półtora miesiąca. Dla niego każda życiowa zmiana - jakakolwiek - to rozsypka jego świata i układanie wszystkiego od nowa :uuu:
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2015-03-10, 19:35  


Szaga napisał/a:
Zakładając teoretycznie że to właśnie rak jelita który utworzył się w/przy przetoce - czy można powiedzieć co to za typ nowotworu? Łacińska nazwa nic mi nie mówi niestety.

Gruczolakorak cewkowy śluzowy. G3 to najwyższy stopień złośliwości histologicznej.

Aby móc mówić o rokowaniach, trzeba znać wyniki badań obrazowych i innych. Jak wyżej - było kiedyś TK jamy brzusznej? USG?
Oznaczano CEA?
_________________
 
Szaga 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 48
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2015-03-10, 20:55  


Nic z tego nie było niestety wcześniej robione- ojciec był okazem zdrowia, USG najwyżej pod kątem prostaty, pęcherza. Wyniki jak opisałam wcześniej. Ta przetoka niby była ale bezobjawowa kompletnie do końca 2014. Ja jako córka nie miałam o niej pojęcia nawet. A wynik sprzed kilku dni :" rak jelita" to ogólny szok i dla lekarza prowadzącego i dla nas. Dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Zobaczymy co we wtorek... Mam na uwadze zaawansowany wiek i ogólny stan zdrowia taty. Raz jeszcze dziękuję.
 
Szaga 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 48
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2015-03-18, 09:48  


Witam ponownie. Jesteśmy już po konsultacji chirurgicznej- trafiliśmy na wspaniałego lekarza. Już za tydzień tata będzie miał tomograf, kolonoskopię i jeszcze jedno badanie którego nazwa była mi zupełnie obca i nie zapamiętałam. Lekarz stwierdził, ze ta zmiana nowotworowa, która została potwierdzona w badaniu hist. to najprawdopodobniej już przerzut a ognisko pierwotne jest gdzie indziej- po to dalsza diagnostyka. Mała szansa, że jest inaczej. Czy faktycznie to raczej przerzut? Miałam nadzieję, że nie ma ich jeszcze a tu wychodzi, że prawdopodobnie proces jest rozsiany. Dodam że dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego ojciec nie ma żadnych. Jedyny obecny problem to kłopoty z pamięcią krótkotrwałą oraz cewnik. Dolegliwości bólowych brak. Apetyt tacie dopisuje. Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #10  Wysłany: 2015-03-18, 12:39  


Szaga witaj,
Szaga napisał/a:
faktycznie to raczej

Sama widzisz - faktycznie to nie raczej. W medycynie nie ma miejsca na gdybanie. Jeśli wspaniały lekarz wysunął taką hipotezę - trzymałabym się jej aż do potwierdzenia w badaniach.
Na razie cieszcie się chwilą. Na pociechę dodam, że raki jelita, zwłaszcza u starszych osób, często przebiegają niemal bezbólowo. Taki mały promyczek w tym nieszczęściu...
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Szaga 


Dołączyła: 12 Kwi 2012
Posty: 48
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2015-03-18, 13:32  


Dziękuję ::thnx::
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group