1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
sarkoidoza czy ziarnica złosliwa płuc
Autor Wiadomość
joasiek 


Dołączyła: 10 Maj 2011
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2011-05-10, 21:58  sarkoidoza czy ziarnica złosliwa płuc


witam. 6 maja odebrałam wynik tk płuc. oto opis:płuca z drobnoguzkowym rozrostem podscieliska. Skupiska słabo organicznych, drobnych guzków w seg. 1+2 płuca lewego, 2 płuca prawego. na przebieu szczeliny miedzy płatowej skośnej lewej, na wysokości wnęki guzki o średnicy 6,5mm, 6mm, 3,4mm. ponadto w śródpiersiu mnogie, powiększone węzły chłonne, największe: przytchawicze po str. prawej 15x9, 18x12,14x8,18x10,19x10,30x20 [mm],przyprzełykowy-11x7mm, przednaczyniowe -11x6,17x8,12x7[mm], w okienku aortalno-płucnym-21x13,20x10[mm], we wnęce płucnej prawej-28x16,18x13[mm], we wnęce lewej 25x15mm, podostrogowo konglomerat o summarycznych wym. 51x22 mm. a także: kości bez zmian, nadnercza bez zmian.
Proszę o pomoc w interpretacji wyniku czy to oznacza że mam sarkoidozę czy ziarnie złośliwą płuc, a może zupełnie coś innego?
mam 27 lat. płuc zalecił pulmonolog, po obejrzeniu rtg kl.pierś.(wykonana było z powodu naciągnięcia ścięgna łopatki)-rtg czysty przypadek i decyzja ślepego losu.
_________________
joasiek
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #2  Wysłany: 2011-05-11, 11:48  


joasiek, :)

Biorąc pod uwagę całokształt (młody wiek, brak objawów do tej pory, wielkość węzłów=duże, ich umiejscowienie=górne płaty) posunęłabym diagnostykę w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie zaniedbując innych kierunków, rzecz jasna... ale nowotwór wydaje się mało prawdopodobny.

Daj znać, jaki rozwój sytuacji, proszę :)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
joasiek 


Dołączyła: 10 Maj 2011
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2011-05-11, 13:40  


dziękuje za słowa otuchy:) uf.

tak naprawdę to jakieś objawy były od 2 lat. (czeste infekcje=częste antybiotyki-praktycznie ok. 5-7 razy w roku, pózniej szcep. bronchowaksum i troche lepiej. przez 2 mieś miałam temp 38 ale akurat bez inf. lek. rodz. powiedział, ze skoro jest temp. i suchy kaszel to alergia-oczywiście sam wypisł tabl. i tyle, a kaszel był i jest nadal- odksztuszanie b. jasno-żółta flegmą. dodtakowo mam czest zmieczenie, osłabienie, obecna temp. cial ato 35,5 - lek. rodzinny nie widzi problemu bo krew jest ok. poza cholesterolem 235 i lekko podwyższonymi monocytami, ob=5, swojego czasu dermatolog robił mi bolerioze=ujemna i lateks=ujemny, więc to raczej nie reumatoidalne zapalenie stawów (owszem bola mi, ale aspiryna pomaga).
Dodatkowa mama słabe kązenie- zimne kończyny, często sinieję, i serce nierówno mi bije (kołatania, kucia, mocne nieregularne bicie), omdlenia, zawroty głowy. ostatnio bardzo nasilił mi sie ból gólowy (z tyłu), zazwyczaj nasila sie przy wysiłku fizycznym lub wchodzeniu po schodach (pulsująco-uciskowy ból z tyłu głowy promieniujący do oczodołów)- i nie wiem co to moze byc.
dodaje,iż do tej pory byłam bardzo aktywnym fizycznie czlowiekiem. swiczyłam godz. dzienie na oitreku- bez rzadnych problemów, spacery, bieganie, pływanie na 1,5 km nie sprawiało mi problemu, ale od 6 mies miusiała zrezygnowac no nie dawałam rany. jedynie co dam rady to watac rano, pójść do pracy (chodze na pieszo po 25min w obie strony), a póżniej tylko to co konieczne.
nie jest to normalne. przez 8 godzin mam siedzacy tryb zycia, w sob i niedz. jestem ratownikiem wodnym- więc kondycja była i jest wymagana- stad zauwazyłam jej ogromny spadek. 2 lata temu było wszystko super. znaczy spadek formy zauwazyłam rok temu.
prosze o odpowiedz. jutro ine do pulmonologa i nie wiem za bardzo o co spytac.
_________________
joasiek
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2011-05-11, 13:56  


1. częste infekcje, duszności - też mogą wskazywać na chorobę z grupy reumatoidalnych, niekoniecznie na RZS, może na toczeń?
2. zmęczenie, osłabienie - objaw niespecyficzny, w chorobach reumatoidalnych jak najbardziej występuje (ale też oczywiście w wielu innych)
3. lateks nie musi być dodatni, chociaż oczywiście jeśli jest, to ułatwia rozpoznanie
4. aspiryna pomaga - bo to jeden z najskuteczniejszych leków na RZS
5. zimne kończyny, sinieją - poczytaj sobie o objawie/chorobie Raynaulda, choćby w Wikipedii
6. Twoja aktywność fizyczna na pewno opóźnia objawy chorobowe ze strony układu kostnego, więc nie muszą one dominować w obrazie choroby.

Reasumując - w świetle tego, co napisałaś, jeszcze bardziej wygląda to na chorobę z grupy autoimmunologicznych. Oczywiście nie wolno zaniechać dalszej diagnostyki w innych kierunkach: ziarnica lub inna zmiana nowotworowa, sarkoidoza.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
joasiek 


Dołączyła: 10 Maj 2011
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2011-05-11, 14:39  


dziieki bardzo. odezwę się jutro po wizycie u pulmonologa.
_________________
joasiek
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #6  Wysłany: 2011-05-15, 22:43  


Wygląda na to, że konieczna będzie mediastinoskopia (zabieg mający na celu pobranie powiększonego węzła w całości do badania histopatologicznego).
Stawiam, podobnie jak Madzia70, na schorzenie autoimmunologiczne (sarkoidoza/RZS/inne) lub na ziarnicę złośliwą (ew.chłoniaka nieziarniczego).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
joasiek 


Dołączyła: 10 Maj 2011
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2011-05-19, 23:37  


witam.
po wizycie w szpitalu (odział chorób płuc i gruźlicy II) przy wypisie stwierdzono podejrzenie sarkoidozy (podwyzszony czynnik ACE=99 u/l) oraz po wykonaniu badania bronchofiberoskopii rozpoznano:
1. ropne zapalenie oskrzeli. zalecono:DOXYCYCLINUM (O,1/2x1 tab/2 op/,
2. zaburzenia wentylacji typu obturacji stopnia łagodnego.

w celu dalszej diagnozy zalecono badanie EBUS, które będę miała 26 maja br.

nasuwa sie tylko pytanie co będzie jeśli wynik badania będzie ujemny (badanie chistopatolog. nic nie wykaże) ??? oznacza to 100% sarkoidozę?? należy robic dalsza diagnozę i w jakim kierunku?????
czy przed badaniem należy brać antybiotyk? czy wpłynue on na wynik badania????
proszę o podpowiedz.
_________________
joasiek
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #8  Wysłany: 2011-05-20, 00:30  


1. Antybiotyk brać koniecznie. Zmniejszy stan zapalny - również w węzłach chłonnych - i ułatwi rozpoznanie histopatologiczne.
2. Wynik hist-pat z dużym prawdopodobieństwem wykaże - jeśli nie sarkoidozę, to co innego i wtedy się będziemy zastanawiać ;)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
joasiek 


Dołączyła: 10 Maj 2011
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2011-05-20, 14:27  


witam ponownie.
mam jeszcze pytanie, lekarz, który kierował mnie na EBUS wpisał kod rozpoznania D381-czy to oznacza nowotwór o nieokreślonym charakterze?, która część opisu tomografii skazuję na nowotwór? - guzy o char. rozrost.? z której część płuc pobierane powinny być wycinki???
zastanawia mnie Jeszce jedna rzecz, lekarz z oddziału płuc wypisując skier. do torakochirurga, zalecił EBUS lub mediastinoskopię, dlaczego chirurg skierował mnie włąsnie na EBUS (z uwagi że jest w zniecz. miejscowym, a nie ogólnym czy raczej chodzi o miejsce pobrania wycinka )??? |wht?!|
bardzo proszę o odp.
_________________
joasiek
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #10  Wysłany: 2011-05-20, 14:57  


D 38.1 oznacza
Nowotwór o niepewnym lub nieznanym charakterze (Tchawica, oskrzela i płuca) - czyli nie wiadomo czy złośliwy czy nie i czy w ogóle nowotwór.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group