1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja z wykonanej TK
Autor Wiadomość
Yanko234 


Dołączył: 06 Gru 2011
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2011-12-06, 13:19  Interpretacja z wykonanej TK


Witam
Cenię to forum za fachowość, dlatego też postanowiłem i ja odezwać się i prosić o wyjaśnienie moich wyników z TK.
Najpierw był RTG klatki piersiowej wyk. co 2 lata potrzebny dla p. doktor Medycyny Pracy do wystawienia zaświadczenia o zdolności do pracy:
Opis RTG: Zdjęcie z dn.18.11.2011. Zwłóknienie płuc w polach środkowych i dolnych ze zrostami opłucnowymi u podstawy płuc.
Z wynikami RTG do pulmonologa, który zalecił zrobienie TK klatki piersiowej.
Wynik TK: Badanie TK klatki piersiowej przeglądowe i wykonane z dożylnym wzmocnieniem kontrastowym wykazuje liczne, "zlewające się" pęcherze rozedmowe zlokalizowane obwodowo i przyśródpiersiowo w górnych i środkowych polach płucnych. Największy pęcherz rozedmowy, na pograniczu segmentów 2 i 3 płuca prawego ma wymiary ok. 54x43 mm. W pozostałych polach płucnych wzmożenie rysunku śródmiąższowego, w partiach dogrzbietowych i przypodstawnych mające charakter "drobnosiateczkowy", co sugeruje proces fibrosis. Pasmowate zrosty opłucnowe i opłucnowo-osierdziowe obustronnie w segmentach 4-5. W segmencie 5 płuca prawego zmiana guzkowa o wymiarach 6,5 x 3 mm. W śródpiersiu nieliczne węzły chłonne przytchawiczne o średnicy do 14 mm.
Podano kontrast OPTIRAY 300 w ilości 100 ml.
Z wynikami udałem się do pulmonologa, który początkowo mówił żebym niczym się nie przejmował i ewentualnie po pół roku zrobił powtórne badanie. Na pytanie o guzek, mówił, że to błacha sprawa, bo to, że jest to nowotwór to jakieś 1% prawdopodobieństwa. W końcu jednak dał mi skierowanie do szpitala ale w związku z podejrzeniem choroby śródmiąższowej płuc. Także 10 stycznia będę diagnozowany w szpitalu, ale to trochę czasu i jednak niepokoi mnie ten guzek i węzły chłonne.
Do tej pory byłem namiętnym palaczem. Od 1,5 miesiąca nie palę. Jestem w wieku 54 lat.
Bardzo proszę o opinie na tem temat.
Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-12-06, 15:04  


Standardem postępowania w przypadku stwierdzenia guzków poniżej 10 mm jest powtórzenie TK klatki piersiowej 4 - 6 miesięcy po poprzednim badaniu.
Węzły są dość spore, natomiast przyjmuje się, że u osoby bez wcześniejszego wywiadu onkologicznego wymiar < 15 mm nie jest jednoznacznie podejrzany onkologicznie.
Masz jakieś objawy typu kaszel, osłabienie, utrata wagi, krwioplucie?

Samo skierowanie do szpitala jest moim zdaniem jak najbardziej wskazane - diagnostyka pulmonologiczna przy takim obrazie TK na pewno nie zaszkodzi. Są liczne zmiany rozedmowe, zwłóknienia, trzeba to sprawdzić.
_________________
 
Yanko234 


Dołączył: 06 Gru 2011
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2011-12-06, 15:23  


Dzięki za zainteresowanie mają dolegliwością. Co do innych objawów to kaszel lekki co pewien czas, ogólnie rzadko,bez krwioplucia, po rzuceniu palenia przez ostatni miesiąc przytyłem 3 kg.
Właśnie węzły chłonne najbardziej mnie niepokoją.

[ Dodano: 2011-12-06, 15:38 ]
Jeszcze chciałbym dodać, że przy opisie z TK, kod ICd 10 jaki mi wpisano to C34
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #4  Wysłany: 2011-12-06, 16:02  


Yanko234, witaj na forum

ICD-10, C34 nowotwór złośliwy oskrzele i płuca.
Lekarz poprostu musiał napisać pod jakim kątem kieruje Ciebie na TK. Nie jest to potwierdzona diagnoza.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group