1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
interpretacja TK
Autor Wiadomość
pierok 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 30
Skąd: Łomianki- Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2013-03-09, 19:29  interpretacja TK


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=.


Witam
wszystkich - mam prośbę o doradzenie co mam zrobić z poniższym wynikiem TK....
Od około 4 miesięcy pobolewa mnie lewa część brzucha - podżebrza - i od jakiegoś czasu i prawa. Miałem kilka razy biegunki - tak ze 3 - na początku myślałem że to rota wirusy ... potem lekarz rodzinny zlecił badania USG - nic nie wykazało ... potem badania morfologia - OK - CRP - w normie ... i zrobił mi jeszcze amylazę we krwi - i dolna granica normy
i wyszło że mam cukrzycę ... cukry 160 na czczo i po obciązeniu 305 ....
Bóle nie znikały dlatego skierownaie na diabetologię do szpitala i tu USG - prawie OK
tyle że miedniczki nerkowe powiększone .... potem TK i ...

W wyniku TK jamy brzusznej:
Trzustka: głowa 31 mm, trzon 17 mm, ogon 20 mm - zwraca uwagę zatarty rysunek zrazikowy w obrębie głowy trzustki oraz nieznacznie niejednolity wsp. osłabienia promieniowania jej zarys boczny wydaje się uwypuklony, ściśle przylega na tym poziomie do ściany XII-cy. - w celu dokładniejszej oceny i wykluczenia patologii na poziomie głowy trzustki wskazane badanie MRI i/lub scyntograficzne trzustki.
Pozostałe narządy w normach. Nerki wątroba węzły chłonne zaostrzewnowe niepowiększone z zwapnieniami pozapalne, kości bez widocznych zmian destr., dolne partie płuc bez zmian miąższowych bez cech płynu w jamach opłucnowych pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez uwapnionych złogów, śledziona bez zmian, śledziona dodatkowa 5 cm.

Hormony:
TSH 0,9 mlU/ml - norma 0,34 - 4,82
Wolne T3 2,7 pg/dl norma: 1,8-4,2
Wolne T4 1,43 ng% norma 0,8 - 1,9,

EkG prawidłowe
Hemoglobina glikowalna HbA1c 7,4 % norma 4,3 - 6
Insulina 6,3 ulU/ml
C- peptyd 2,22 - 1,9 ng/ml norma 1-4

Poza tym objawy: Świeżo wykryta cukrzyca typ II, Pobolewanie brzucha - lewa część podżebrza - zaparcia kilka razy w ciągu 4 miesięcy, biegunki. W USG - nie wykazało zmian ogniskowych w wątrobie śledzionie i trzustce.
Po tym Pani doktor prowadząca stwierdziła że MR wykonamy 21.03.2013. i wypisali mnie do domu ... ja teraz siedzę już tydzień psychika mi szwankuje... Na dodatek nie wiem czy mam coś robić na własną rękę. czy nie przejmować się? Czuję się źle - mam ściskające bule w nadbrzuszu po lewej i prawej stronie. na dodatek mam podwyższone tętno 94 i dziwne pobolewania szyi i rąk w stawach łokciowych.
Jeśli ktoś może mi podpowiedzieć co jeszcze mogę zrobić?

PS. przepraszam za chaotyczny wpis. niemniej mam trochę stres.

Piero

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-03-09, 19:37 ]
Post wydzielony do osobnego wątku, proszę zapoznać się z Regulaminem Forum.

[ Dodano: 2013-03-09, 19:48 ]
ok - i dzięki za poparawkę. jestem tu nowy. i nie zauważyłem że dopisuję się do czyjegoś wątku.
pozdrawiam
Piero
_________________
PieroK
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-10, 00:15  


Poczekaj na MRI.
_________________
 
pierok 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 30
Skąd: Łomianki- Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #3  Wysłany: 2013-03-11, 10:46  MR


Witaj Agnieszko ....
pozwalam sobie jeszcze raz napisać do Ciebie ...
chodzi mi jeszcze o to że niepokoję się tym że TK mogła u mnie nie wkazać zmian w jelitach zwłaszcza grubym... Lekarze na początku (01.2013) leczyli mnie na zespół jelita drażliwego i zalecali kolonoskopię - teraz Pani Doktor prowadząca nie zaleciła mi tego badania tylko miałem mieć gastroskopie - niemniej odwołała i powiedziała że zrobią dopiero po MRI? Trochę mnie marwi to bezczynne czekanie. Wiesz jestem osobą która nigdy nie chorowała - i nie byłem zwyczajny siedzieć w domu. Dlatego teraz mnie trafia jak nic nie mogę zrobić a tylko czekać.

Pozdrawiam
Piotr

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-03-11, 17:20 ]
Prosimy o nie mieszanie informacji dot. różnych osób w jednym wątku - masz swój wątek, do którego można podać linka, by dowiedzieć się szczegółów dot. diagnostyki u Ciebie :)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-03-12, 20:27 ]
Post przeniesiony z innego wątku.

_________________
PieroK
 
pierok 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 30
Skąd: Łomianki- Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #4  Wysłany: 2013-03-11, 20:10  


Witam,
jednak nie daje mi to spokoju. Czy ten zatarty zrazikowaty obraz może i niejednorodność w TK głowy trzustki - może wskazywać na PZT?
i drugie pytanie które mnie męczy - dlaczego TK nie wykazała zmiany ogniskowej... a tylko zapis "wydaje się uwypuklony" - bo rozumiem że Lekarz Radiolog jeśli coś znajdzie (to u Was wyczytałem) to ma obowiązek opisać jak jest.
Pytanie czy jeśli TK była robiona po podejrzeniem - powiększone miedniczki nerkowe - to możliwe że ta trzustka nie była poddana kontrastowi tak jakby miało być to robione pod jej kontem?
No i już ostatnie - czy to że pobolewa mnie już od około 1 listopada 2012 i nie wykazało w TK zmiany ogniskowej to dobrze wróży czy raczej słabo - z uwagi na tak długi czas?

Jestem trochę natarczywy - ale siedzenie i czekanie - nie daje mi spokoju.
Jeśli ktoś ma większą wiedzę w tym zakresie - to poproszę o pomoc.

Pozdrawiam
Piotr
_________________
PieroK
 
ankita 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 258
Pomogła: 23 razy

 #5  Wysłany: 2013-03-11, 21:54  


a może zrobisz sobie dodatkowo markery nowotworowe - Ca 19-9 i CEA. Zawsze to jakiś wskaźnik (część osób nie wykazuje podwyższonych markerów mimo istnienia choroby nowotworowej ale może da to pełniejszy obraz),
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2013-03-11, 23:22  


Szczerze mówiąc, w tym wypadku markery to żaden wskaźnik - mogą być podwyższone mimo braku choroby nowotworowej, jak i w normie mimo nowotworu.

pierok napisał/a:
dlaczego TK nie wykazała zmiany ogniskowej

A dlaczego miałaby wykazać?

Wskaźnikami PZT w okresie jego zaostrzenia są niejednorodność struktury wewnętrznej narządu, nierówne zarys, poszerzenie przewodu trzustkowego głównego i jego bocznych odgałęzień.

pierok napisał/a:
Pytanie czy jeśli TK była robiona po podejrzeniem - powiększone miedniczki nerkowe - to możliwe że ta trzustka nie była poddana kontrastowi tak jakby miało być to robione pod jej kontem?

Wykonanym badaniem było TK jamy brzusznej, więc zostało uwidocznione wszystko w tym obrębie.

pierok napisał/a:
czy to że pobolewa mnie już od około 1 listopada 2012 i nie wykazało w TK zmiany ogniskowej to dobrze wróży czy raczej słabo - z uwagi na tak długi czas?

Wróżenie ma się nijak do medycyny :)
_________________
 
agnieszka112 


Dołączyła: 14 Lut 2013
Posty: 10
Pomogła: 2 razy

 #7  Wysłany: 2013-03-12, 20:15  


myślę, że będziesz wiedział wszystko po MR. Szczerze mówiąc nie mam wiedzy w tym temacie, myślę, że powinieneś dopytać lekarza. Na pewno wyjaśni czy to badanie wystarczy. Będzie dobrze :)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-03-12, 20:27 ]
Post przeniesiony z innego wątku.

_________________
agnieszka
 
pierok 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 30
Skąd: Łomianki- Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #8  Wysłany: 2013-03-12, 20:30  


Witam,
dzięki za słowo otuchy ....
bardzo mi to pomaga ... choć cały czas liczę że będzie można ten mój wątek stąd wywalić....
pozdrawiam
piotr

[ Dodano: 2013-03-12, 20:35 ]
chodziło mi o to że pokazała że głowa ma 31mm a nie pokazało co to spowodowało?
czy to poprostu oznacza że TK jest za mało dokładne ?
Czytałem że MRI nie jest wcale dokładniejsze niż spiralna TK - a tylko MRCP - chyba o to chodzi w tym badaniu trzustki - jest dokładniejsze.
Sprostujcie mnie poproszę.

Na tę chwilę czuje się lepiej - nie mam bóli ... a tylko po zjedzeniu lekki dyskomfort.
Staram się być dobraj myśli.

Pozdrawiam
Piotr
_________________
PieroK
 
agnieszka112 


Dołączyła: 14 Lut 2013
Posty: 10
Pomogła: 2 razy

 #9  Wysłany: 2013-03-12, 21:01  


Nie powinieneś się martwić Piotrze na zapas. Tak naprawdę nie postawiono diagnozy. Z tego co czytam nie masz powiększonych węzłów chłonnych. A to dobry znak. Wiem, że to ciężkie, ale musisz się uzbroić w cierpliwość
_________________
agnieszka
 
pierok 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 30
Skąd: Łomianki- Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #10  Wysłany: 2013-03-16, 05:22  


Witam,
do MR - pozostało mi jeszcze kilka dni...
Straszne jest to czekanie - ale sam wynik może okazać się jeszcze gorszy.
NIe wiem co dalej jakby co ?
Pozdrawiam
Piotr

[ Dodano: 2013-03-16, 05:34 ]
witam
absenteeism napisał/a:
A dlaczego miałaby wykazać?

No cóż właśnie tu nie wiem co lepsze - czy że jednak TK nie wskazuje bezpośrenio guza? i jeśli to nie guz to co to może być ?
:?ale?:
absenteeism napisał/a:

Wskaźnikami PZT w okresie jego zaostrzenia są niejednorodność struktury wewnętrznej narządu, nierówne zarys, poszerzenie przewodu trzustkowego głównego i jego bocznych odgałęzień.


Właśnie o to pytałem dlaczego TK - nic nie mówi o przewodach trzustkowych brodawce (nie pamiętam jak się nazywa) a tylko o powiększeniu i zatartej zrazikowatości
Zatem czego mogę się spodziewać po prawie miesiącu od TK - w wyniku MR
Acha i jeszcze pytanie - czy MRI a MR to to samo ?

Pozdrawiam
Piotr
_________________
PieroK
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2013-03-16, 06:32  


pierok napisał/a:
No cóż właśnie tu nie wiem co lepsze - czy że jednak TK nie wskazuje bezpośrenio guza?

Chyba raczej lepsze.
Głowa trzustki teoretycznie powinna mieć < 30 mm, u Ciebie opisano 31 mm, biorąc pod uwagę statystyczne błędy pomiaru, nie martwiłabym się tym zanadto.

pierok napisał/a:
i jeśli to nie guz to co to może być ?

Przypuszczam, że gdyby ktoś umiał to wywróżyć, byłby geniuszem ;)

pierok napisał/a:
Właśnie o to pytałem dlaczego TK - nic nie mówi o przewodach trzustkowych brodawce (nie pamiętam jak się nazywa) a tylko o powiększeniu i zatartej zrazikowatości

Być może nic z powyższego nie występuje, stąd brak informacji o patologii.

pierok napisał/a:
czy MRI a MR to to samo ?

Tak, MR to "spolszczenie" MRI (MRI = magnetic resonance imaging = obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego ; MR = rezonans magnetyczny).
_________________
 
pierok 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 30
Skąd: Łomianki- Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #12  Wysłany: 2013-03-17, 18:09  


Witam
absenteeism napisał/a:
Chyba raczej lepsze.
Głowa trzustki teoretycznie powinna mieć < 30 mm, u Ciebie opisano 31 mm, biorąc pod uwagę statystyczne błędy pomiaru, nie martwiłabym się tym zanadto.

To jest pocieszjące co piszesz ...
Tyle że Pani Doktor - taki tez miała tytuł - przy wypisie powiedziała mi tak że to napewno jest zmiana rozrostowa - nie wiem skąd ona to wywnioskowała - może oglądałą wynik TK .... a w opisie nic takiego nie napisano ....
Ja jej zapytałem w takim razie co to może być za zmiana - a ona mi na to że może być zapalna lun nowotworowa ... i dodała - a Pan zapalenia nie ma :uuu:

I dlatego jestem zestresowany ....
Ty piszesz że to jest na granicy błędu pomiaru? a co z zamazanym zraziokowatym obrazem? I następna rzecz - przecież w USG nic w 12/2012 mi nie wykazało -i w szpitalu na koniec 02/2013 też nic nie było zapisane - tyle że głowa trzustki częściowo widoczna ...? - resztę już chyba zapisałem.
Niepokoi też minie utrata masy ciała.... ważyłem w listopadzie około 80 ~82 kg ...
Teraz ważę około ~75 kg .... Pani Doktor twierdzi że to jest związane z cukrzycą ....?/

Pozdrawiam
Piotr
_________________
PieroK
 
aleksandraL 


Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 149
Pomogła: 6 razy

 #13  Wysłany: 2013-03-18, 09:49  


u mojej mamy na USG też nie było widać.
_________________
Ola
 
pierok 


Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 30
Skąd: Łomianki- Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #14  Wysłany: 2013-03-18, 19:12  


Witam
Dzięki za odpowiedź -choć niezbyt pocieszająca :-(Trzymam się jednak tego że dużo dokładniejsze badanie jakim jest TK. Nie wykazało wprost guza ... i co więcej wykazało że powiększenie jest 31mm

Cóż - w takim razie czekam na MRI - to już tylko 3 dni... :roll:

Może jednak będzie dobrze... jednak mam dziś bóle - i to chyba silniejsze niż zwykle. Zwykle były po zjedzeniu - i to tłustego... a dziś jeździłem do siebie na wieś ... i pewnie sterowanie za kierownicą tak mi pomaga.

Pozdrawiam
Piotr

[ Dodano: 2013-03-19, 07:19 ]
witam
mam dosyć czekania ... i nic nie robienia.
Poproszę pomóżcie - macie namiary na ośrodki które wykonują EUS - najlepiej w Warszawie ... czy COprzy Wawelskiej ? wiem że w Szpitalu przy Wołowskiej to robią - pytanie ile to kosztuje prywatnie ? i co trzeba mieć aby to wykonać?

Pozdrawiam
Piotr
_________________
PieroK
 
ankita 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 258
Pomogła: 23 razy

 #15  Wysłany: 2013-03-19, 08:16  


ale na terminy trzeba czekać więc... Oto namiary na EUS:
1) Szczecin Prof Starzyńska Szpital Unii LUbelskiej- tel. 914253229 - mega miła tylko poproś o rozmowę bezpośrednio z nią - państwowo

2) Prudnik - dr Degowska (najlepsza) 774067831 502764003 - ona też w Wawie przyjmuje ale w Prudniku mniejsze kolejki, też super babka - państwowo

3) Legnica - tu chyba prywatnie: 767211717 - z tego nie korzystałam bo zrobiłam 1 i 2.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group