1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzy tarczycy
Autor Wiadomość
badziamama 


Dołączyła: 04 Sty 2013
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2013-01-04, 09:21  Guzy tarczycy


[temat z tego miejsca wydzielony do odrębnego wątku]


Chciałabym prosić o interpretację wyników USG szyi.

[...] (dotyczy guza ślinianki)
W prawym płacie tarczycy lity normoechogenny guzek o średnicy 13 mm.
Okoliczne wezły chłonne niepowiekszone

Jestem juz po wizycie u onkologa mam skierowanie na biobsje cienkoigłową z usg tk twarzoczaszki i szyi i laryngologa.

Bardzo martwi mnie rozpoznanie na skierowaniu : DGN Guz przyusznicy prawej.
Przerzut do wezła podzuchwowego po stronie prawej.
Guzek w prawym placie tarczycy.

Onkolog wywnioskował te przerzutu z Wyniku podanego wcześniej USG i zbadania szyi.

Guza mam od roku , wcześniej lekarze pierwszego kontaktu go bagatelizowali, robili ze mnie hipochondryczkę . Na Usg zdecydowałam się sama

W miedzyczasie robiłam sobie badania krwi, nie wiem czy są istotne, zdaniem onkologa nie.

[ Dodano: 2013-01-04, 09:56 ]
Czy z tego USG mozna wywnioskować przerzut? Jestem tym załamana
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-01-04, 10:29  


[skopiowane z tego posta]

Na podstawie wyników krwi nie można diagnozować obecności procesów złośliwych, pod tym względem są one nieistotne.
Natomiast badanie USG choć może wykazać zmiany onkologicznie podejrzane, to nie wystarcza do potwierdzenia złośliwości,
w tym celu konieczne jest wykonanie biopsji.
Moim zdaniem niezależnie od słusznie zaproponowanego badania TK i dalszej diagnostyki,
biopsji powinien być poddany zarówno guz ślinianki jak i tarczycy.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
badziamama 


Dołączyła: 04 Sty 2013
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2014-08-30, 03:29  


Witam was serdecznie po raz drugi, ponad rok temu zwracałam się do was o pomoc w sprawie nowotworu slinianki. Jestem juz ponad rok po operacji. Przy okazji badania slinianki wykryto u mnie guza tarczycy.
Histopatologia ślinianki tumor mixtus
Biopsja tarczycy zmiana łagodna.

Dwa dni temu wybrałam sie na kontrolę ślinianki radiolog przy okazji zbadał tarczyce i przyznam, że się załamałam.

Na tarczycy pojawiły się nowe guzy

Pierwszy raz guz tarczycy został wykryty u mnie w styczniu 2013 (przy okazji badania ślinianki)

Opisy USG ograniczę tylko do części dotyczącej tarczyc

1. styczeń 2013 USG

W prawym płacie tarczycy lity normoechogenny guzek o średnicy 13mm. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone

2. kwiecień 2013 miałam wykonywana Scyntygrafie tarczycy

Opis:Tarczyca nieznacznie powiększona o regularnych zarysach płatów, położona typowo.
Wymiary między biegunowe prawego płata 44mm, lewego płata 43mm.
Rozmieszczenie znacznika dość równomierne. W rzucie opisywanego w usg guzka w trzonie prawego płata wychwyt dość intensywny-"Ciepły" guzek

3. październik 2013 USG

Normoechogenny lity dobrze ograniczony guzek o średnicy około 15 mm w części grzbietowej trzonu prawego płata tarczycy- Struma Nosdosa

4. grudzień 2013 BAC guzka tarczycy

W rozmazach obecne tyreocyty bez cech szczególnych, piankowate makrofagi oraz pasma luźnego i kulki zbitego koloidu. Obraz cytologiczny odpowiada zmianie łagodnej.

5. Sierpień 2014

Tarczyca niepowiększona, echostruktura niejednorodna. W dolnym biegunie pl.prawego owalny dobrze odgraniczony lity izoechogenny guzek o wym. 13x10x15 mm, podobnie jak w badaniu poprzednim, stan po BAC.
W biegunie górnym pl.prawego owalny drobny dobrze odgraniczony izoechogenny guzek o średnicy 6,5mm, w bad. e-flow przepływ umiarkowany głównie brzezny.
Ponadto w cieśni tarczycy owalny dość dobrze odgraniczony hypoechogenny guzek o sr.5,5 mm, z umiarkowanym unaczynieniem w badaniu e-flow.


Radiolog mówił, że najbardziej podejrzany jest guzek znajdujacy sie w cieśni tarczycy i generalnie mnie nastraszył, że nie wygląda on za dobrze

Na biopsje jestem zapisana pod koniec września

Co mozecie powiedzieć o przebiegu zmian na mojej tarczycy? Czy ten guzek jest mocno podejrzany?
Bedę wdzieczna za pomoc
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2014-08-31, 00:18  


badziamama napisał/a:
Co mozecie powiedzieć o przebiegu zmian na mojej tarczycy?

Z dotychczas podanych przez Ciebie informacji wynika, że guz w prawym płacie jest stabilny,
w okresie 19 miesięcy praktycznie nie powiększył się (z 13 na 13x10x15 mm),
co może sugerować raczej jego łagodny charakter.

Dwa mniejsze guzki (6,5 i 5,5 mm) są nowe, nie opisywane we wcześniejszych badaniach,
ale ponadto raczej więcej nie da się powiedzieć na podstawie tego wyniku,
na pewno nie zweryfikujemy tutaj, czy lekarz ma, czy nie ma racji mówiąc, że guzek w cieśni nie wygląda dobrze.

badziamama napisał/a:
Na biopsje jestem zapisana pod koniec września

Guzki są małe, termin biopsji nie jest drastycznie odległy, więc moim zdaniem jest w porządku.
Z wynikiem biopsji zapraszam - postaramy się skomentować i pomóc w interpretacji.

Dla przejrzystości dalszej dyskusji dotychczasowy wątek opisujący oba rozpoznane guzy ślinianki i tarczycy
podzieliłem na dwa odrębne tematy dotyczące odpowiednio ślinianki oraz tarczycy;
proszę Cię o podawanie informacji dotyczących tych narządów odrębnie w odpowiednim wątku.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group