1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzy ślinianki i powiększone węzły chłonne
Autor Wiadomość
troc 


Dołączyła: 22 Sie 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-08-23, 00:06  Guzy ślinianki i powiększone węzły chłonne


Witam.
Mój narzeczony przekonał mnie, żeby napisać do Was na forum.
Trudno jest mnie przekonać do wizyty u lekarza. Chciałabym Was zapytać, czy wg Was wizyta jest konieczna.

Od 3 lat mam problem z prawą ślinianką przyuszną.
Miałam opuchniętą prawą część twarzy a także odczuwałam lekki ból podczas silnego wiatru, przy nagłych zmianach temperatury.

Wykonano badanie usg. Odkryto widoczny obszar hypoechogeniczny ok. 6 mm
a także węzeł chłonny 8mm w prawej okolicy podżuchwowej.
Leczona byłam przez laryngologa antybiotykami, następnie kuracją sterydową. Leczenie nie pomogło.
Skierowano mnie do szpitala, wyniki potwierdziły poprzednie badanie.
Stwierdzono, że nie będą ciąć bo może to spowodować uszkodzenie nerwu twarzy.
Kazano jedynie kontrolować sytuacje.

Dzisiaj zrobiłam kolejne badanie. W nawiasie wpisze wynik dla porównania z 2011.
(równo rok temu robiłam poprzednie badanie)

Ślinianki przyuszne niepowiększone, w miąższu obu ślinianek widoczne pojedyncze hypoechogeniczne obszary wielkości do 7 mm - printy.
(Tylko w prawej śliniance widoczne dwa, drobne hypoechogeniczne ogniska 4 mm i 5 mm. Ślinianka przyuszna lewa bez zmian)

W okolicy nadgnykowej szyi, obustronnie wzdłuż naczyń szyjnych nieliczne, owalne węzły chłonne
powiększone do ok 17 mm w osi długiej, o zachowanej warstwowej budowie, z wyraźnymi, hypoechogenicznymi wnękami - printy.
(Widoczne pojedyncze węzły chłonne o typowej budowie ok 7 mm)

Ponadto w lewej okolicy podżuchwowej oraz wzdłuż lewego mięśnia m-o-s pojedyncze węzły chłonne do ok. 10 mm w osi długiej.
(ok 8 mm o charakterze odczynowym)

Chciałabym Was prosić o radę.
Przestraszyła mnie trochę informacja o tym, że zmiany pojawiły się też w lewej śliniance oraz, że powiększyły się węzły chłonne.
1. Czy mam się czym martwić? Proszę o interpretację wyniku.
2. Jakie podjąć kroki w leczeniu jeśli antybiotyki i sterydy nie pomagają, a operacja podobno grozi porażeniem twarzy.
 
sara 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Sty 2012
Posty: 249
Skąd: Podkarpacie
Pomogła: 16 razy

 #2  Wysłany: 2012-08-23, 09:50  


Mam nadzieję, że ktoś bardziej zaawansowany w tematyce odezwie się do Ciebie, ale dla mnie taki opis to już wystarczający powód do szukania pomocy. Nic Ci z ładnej twarzy jeśli zaatakuje Cię choroba. Tym się póki co nie martw. Taka komplikacja jest oczywiście możliwa, ale nie 100% pewna. Jeśli dzieje się coś groźnego to warto podjąć działania wcześniej. Sterydy też dobrze nie robią a poza tym nie pomogły więc w to nie wchodziłabym. Przed operacją zrobiłabym biopsję żeby wiedzieć o co chodzi, bo dla mnie węzeł 1cm to już alarm. Wybierz sensownego lekarza laryngologa i działaj. Zdecydowanie odradzam bezczynność. Masz mądrego narzeczonego...
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #3  Wysłany: 2012-08-23, 10:20  


troc, Sama widzisz, że wyniki się pogorszyły a węzły chłonne ( 17 mm!), które są wartownikiem w naszym organizmie dają znać, że coś złego się dzieje. Piszesz do nas, do onkologicznych, którzy walczą o życie a samo go nie szanujesz. Badania i odpowiednia diagnostyka jest w życiu najważniejsza i często decyduje o naszym dalszym życiu. Jesteś młoda ale jeśli nie zadbasz o swoje dalsze zdrowie to dopowiem; nieodpowiedzialna, a jak poważnie zacznie sypać się Twoje zdrowie to nie jeden partner tego nie wytrzymuje i zmyka.
Być może nie jest to nic poważnego, czego Ci z całego serca życzę ale z wizytą u specjalisty nie powinnaś zwlekać już ani chwili.
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
troc 


Dołączyła: 22 Sie 2012
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2012-08-23, 10:31  


Witam. Napisałam, ze trudno mnie zmusić do wizyt u lekarzy, ale wiem jednak, ze bywają sytuacje kiedy jest to konieczne. Sama od kilkunastu lat choruje na przewlekłą chorobę, jestem osobą niepełnosprawną i często chodzę do lekarzy. Szanuje każdy dzień. Czytam wasze historie i podziwiam Was. Chciałam jednak się was doradzić, ponieważ byłam już u kilku laryngologów i każdy miał inna opinie. Szukam teraz odpowiedniego specjalisty.
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2012-08-23, 11:34  


Z moich doświadczeń wynika, że laryngolodzy podchodzą do tematu leczenia o wiele łagodniej niż onkolodzy. Nie zawsze ma to dobry skutek dla pacjenta, bo liczy się czas i trafna diagnoza. Ja osobiście, natychmiast skontaktowałabym się z onkologiem (najlepiej z takim, który ma doświadczenie z chorobami szyi). Taka konsultacja przecież nie przesądza o niczym a może okazać się dobrą wskazówką.
_________________
Maja
 
sara 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 31 Sty 2012
Posty: 249
Skąd: Podkarpacie
Pomogła: 16 razy

 #6  Wysłany: 2012-08-23, 13:09  


Wierzymy, że podejmiesz słuszną decyzję i zbadasz temat ślinianki do głębi. Czasami największą pomocą jest potrząśnięcie za ramiona. Skoro tu zajrzałaś znaczy, że nas potrzebujesz więc pomagamy Ci jak umiemy, bo przez swoją obecność na forum i Ty stajesz się dla nas ważna. Oczywiście wiemy o Tobie tyle ile zechcesz ujawnić. Proszę uwierz, że tu są ludzie nastawieni tylko życzliwie. :/pociesza:/

[ Dodano: 2012-08-23, 13:11 ]
Napisz skąd jesteś może uda Ci się doradzić konkretne miejsce.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group