1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzkowy rozrost kory nadnercza
Autor Wiadomość
dziewczyna7979 


Dołączyła: 03 Sty 2014
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2014-04-29, 20:48  Guzkowy rozrost kory nadnercza


[pierwotny tytuł wątku: Czy to nowotwór łagodny kory nadnerczy?]

Dziś moja mama otrzymała wynik histopatologiczny po wycięciu całego nadnercza z guzem o densyjności 30 J.H. i współczynniku wypłukiwania kontrastu poniżej 50%.
Także test hamowania z dexamethazonem wskazywał na nowotwór złośliwy.
A tu teraz wynik histopatologiczny daje jakby nadzieję ale nie chcę się przedwcześnie cieszyć..Czy pomożecie mi go zinterpretować?

Oto treść:
Fragment tkankowy-nadnercze z guzem;
na przekrojach widoczny dominujący, lity brunatno-żółtawy guz o największym wymiarze 2 cm,
w nadnerczu poza zmianą zarysy drobnych guzków o średnicy do 0,6 cm.
W obrazie mikroskopowym:
Hiperplasia nodularis glandulae suprarenalis.
Guzkowy rozrost kory nadnercza z dominującym guzkiem o najw. wymiarze 2 cm.
Zmiana zbudowana głównie z małych komórek o amfofilnej cytoplaźmie i monomorficznym jądrze zawierającym pojedyńcze jąderko;
indeks mitotyczny -1 prawidlowa mitoza /50HPF,
w obrębie guzka nasilone zmiany zwyrodnieniowe z włóknieniem, szkliwieniem, obszarami przekrwienia z wylewami krwi, bez cech martwicy.
Immunohistochemicznie; Melan A (+), CKAE1+E3 (-), VIM (+) ogniskowo, SYN (-);, CgA (-);
Indeks proliferacyjny Ki67 w polach o największej aktywności - poniżej 2%.
Drobne guzki poza zmianą dominującą zbudowane z komórek o jasnej cytoplaźmie.
Dodatkowo wykonywano barwienia:Gomori, Masson trichrome, mucykarmin, Alcja blue.

Dziękuję z góry za pomoc i proszę o nią nieśmiało :lol:
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2014-04-30, 10:44  


dziewczyna7979 napisał/a:
Czy to nowotwór łagodny kory nadnerczy?

Wynik badania histopatologicznego na to właśnie wskazuje:
Cytat:
Hiperplasia nodularis glandulae suprarenalis.
Guzkowy rozrost kory nadnercza

Potwierdzają to także bardzo niskie wartości indeksu mitotycznego i proliferacyjnego,
w nowotworach złośliwych na ogół znacznie wyższe.

W tej sytuacji leczenie należy uznać za zakończone, ze wskazaniem do wizyt kontrolnych wg zalecenia lekarza.

Pozdrawiam. :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
dziewczyna7979 


Dołączyła: 03 Sty 2014
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2014-04-30, 11:16  


Dziękuję bardzo Richelieu :-D
Chciałabym wszystkim powiedzieć, żeby się nie poddawali aż do samego końca. Pomyślicie, że łatwo mi tak pisać bo nowotwór nie dotyczył mnie tylko mojej mamy. Uważam, że człowiek przeżywa czasem bardziej chorobę swoich najbliższych niż swoją.
O złośliwość guzek nadnerczy podejrzewany był na samym początku kiedy został wykryty przypadkowo podczas badania tomograficznego - budziła podejrzenia jego gęstość, która wynosiła 30 j.H. a generalnie różnicuje się łagodne guzki od złośliwych na tej podstawie:łagodne do 10 j. H. a powyżej >20 złośliwe, poza tym stopień wypłukiwania kontrastu, obraz w rezonansie, test z dexamethazonem wszystko najważniejsze badania wskazywały na guza złośliwego. Nowotwór nadnerczy jest bardzo złośliwy i nawet jeśli wytnie się całe nadnercze w początkowym stadium to średnia przeżycia wynosi 5 lat.
Podjęłyśmy walkę, w tym baaaardzo duże podziękowania dla Pani Prof. Kasperlik-Załuskiej ze szpitala Bielański oraz prof. Otto ze szpitala Banacha, który usuwał laparoskopowo całe nadnercze. Malutkie nacięcia, szwy goiły się bardzo szybko, zero powikłań. Dodam, że mama ma 68 lat i nadciśnienie co mogło być dodatkową komplikacją przy zabiegu.
To ze strony medycznej.
Ze strony duchowej: bardzo dużo modlitwy mojej i moich znajomych, odmówiłam 2 nowenny pompejańskie, i jeden dzień w tygodniu mniej jadłam-nie taki post całkowity ale odmawiałam sobie rzeczy, których lubię najbardziej np. słodyczy czy mięsa a jadłam owoce, warzywa i np. 2 kanapki. Takie wyrzeczenie z mojej strony ofiarowałam Bogu w intencji wyzdrowienia mojej mamy.
Pomyślicie, że jestem nawiedzonym moherem :mrgreen: :twisted: nie będę nikogo przekonywać, że tak nie jest....ale od tej pory bardziej ufam Bogu bo niby byłam katoliczką i niby się modliłam ale to tak 'Niby". Może gdzieś ktoś tam jest, na pewno pomaga ludziom innym ale nie mnie.
Piszę to wszystko bo obiecałam sobie, że jak wynik będzie dobry, to będę chciała pomóc innym w taki sposób jak mogę. Jeśli ktoś chce to niech wierzy jeśli nie jego wola.
Niestety nie mogę pomagać tak jak Richelieu-duże ukłony i szacun dla Pana. Naprawdę robi Pan tyle dobrego. Dziękuję bardzo w imieniu moim i wszystkich innych, którzy może są zbyt zrozpaczeni, żeby podziękować.
Gdybyście mieli jakieś pytania o namiary na tych lekarzy bądź inne to czekam.
Pozdrawiam wszystkim i życzę dużo siły
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #4  Wysłany: 2014-04-30, 13:54  


dziewczyna7979 napisał/a:
Podjęłyśmy walkę, w tym baaaardzo duże podziękowania dla Pani Prof. Kasperlik-Załuskiej ze szpitala Bielański oraz prof. Otto ze szpitala Banacha, który usuwał laparoskopowo całe nadnercze


Czyli byliście w najlepszych rękach i oczywiście te pomyśle wyniki, jest się z czego cieszyc.
Pozdrawiam cieplutko :-D

[ Dodano: 2014-04-30, 14:57 ]
dziewczyna7979 napisał/a:
Dodam, że mama ma 68 lat i nadciśnienie co mogło być dodatkową komplikacją przy zabiegu.
To ze strony medycznej.


68lat - czyli nie tak dużo, a nadciśnienie to owoc złej pracy chorego nadnercza.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group