1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzek w piersi - do dalszej diagnostyki
Autor Wiadomość
kfpogoda 



Dołączyła: 07 Mar 2009
Posty: 18
Skąd: LÓDŻ

 #1  Wysłany: 2009-03-12, 20:30  Guzek w piersi - do dalszej diagnostyki


Prosze o wyjasnienie wyniku mammografii.

Piersi o budowie tluszczowo-gruczolowej.
W piersi prawej w miejscu-wg tarczy zegarowej: godzina 10 jest zageszczenie o srednicy, 35 mm, skala BIRADS 4.

Bede bardzo wdzieczna za wyjasnienie tego wyniku.
 
dr A.Gruszfeld 
Lekarz ONKOLOG



Dołączyła: 10 Mar 2009
Posty: 7
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 7 razy

 #2  Wysłany: 2009-03-13, 02:42  


Jest to wynik wymagający dalszych badań - opisane zagęszczenie jest podejrzane o złośliwość (czyli o to , że może być rakiem). Skala BIRADS jest to skala opracowana po to aby odpowiednio sklasyfikować zmiany w piersiach wykrywane podczas przesiewowych badań mammograficznych. Jest ona sześciostopniowa.

Sposób postępowania w przypadku zmian klasyfikowanych jako BIRADS 4 jest następujący:

"W przypadku stwierdzenia w badaniu mammograficznym podejrzanej zmiany (guzki nie−
ostro odgraniczone, niejednorodne mikrozwapnienia) postępowaniem z wyboru jest biopsja
gruboigłowa lub mammotomiczna. Mniej wiarygodna jest biopsja cienkoigłowa. Dodatni wynik badania mikroskopowego rozstrzyga wątpliwości diagnostyczne i jest podstawą do zastosowania odpowiedniego leczenia chirurgicznego. Ujemny wynik badania mikroskopowego, zwłaszcza poparty wynikami dodatkowych badań obrazowych, pozwala część kobiet z tej grupy zakwalifikować do obserwacji."

Tak więc należy przeprowadzić dalszą diagnostykę, aby nie przeoczyć zmiany nowotworowej. Należy pamiętać jednak, że nie wszystkie zmiany z tej grupy diagnostycznej okazują się złośliwe.
_________________
dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
Onkolog kliniczny
 
kfpogoda 



Dołączyła: 07 Mar 2009
Posty: 18
Skąd: LÓDŻ

 #3  Wysłany: 2009-03-13, 14:06  CZY TO RAK PIERSI


Bardzo dziekuje za wyjasnienie .W takim razie musze isc do onkologa.
 
kfpogoda 



Dołączyła: 07 Mar 2009
Posty: 18
Skąd: LÓDŻ

 #4  Wysłany: 2009-03-16, 14:08  biopsja


Mam mieć zrobioną biopsje,wiem ze są robione :cienko-igłowe, grubo-igłowe,mammotomiczne. Proszę o wytłumaczenie czym one się różnią.
Krystyna.
 
tara 



Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 513
Pomogła: 110 razy

 #5  Wysłany: 2009-03-16, 14:53  


Zajrzyj na ta stronę www.radiologia.co.bydgoszcz.pl/biopsja.htm
może te informacje jakoś Ci pomogę. I trzymaj się! Wydaje mi się, że najpierw standardowo wykonuje sie się BAC (ale nie jestem pewna)
 
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #6  Wysłany: 2009-03-16, 16:58  


Witaj,
Skoro w pytaniu wymieniasz biopsję mammotomiczną, to zapewne masz na myśli pobranie materiału z piersi.
Jako praktyk, zaproponuję, przeczytaj proszę mój wątek http://www.forum-onkologi...ostyka-vt61.htm - znajdziesz tam trochę wniosków na temat biopsji.
Pozdrawiam
 
kfpogoda 



Dołączyła: 07 Mar 2009
Posty: 18
Skąd: LÓDŻ

 #7  Wysłany: 2009-03-16, 19:06  


tara napisał/a:
Zajrzyj na ta stronę www.radiologia.co.bydgoszcz.pl/biopsja.htm
może te informacje jakoś Ci pomogę. I trzymaj się! Wydaje mi się, że najpierw standardowo wykonuje sie się BAC (ale nie jestem pewna)

Dziekuje , pogłebiłam swoje wiadomosci na temat biobsji.Twoja wiadomosc mi pomogla.
Krystyna.
 
kfpogoda 



Dołączyła: 07 Mar 2009
Posty: 18
Skąd: LÓDŻ

 #8  Wysłany: 2009-03-16, 19:08  biobsja


mral napisał/a:
Witaj,
Skoro w pytaniu wymieniasz biopsję mammotomiczną, to zapewne masz na myśli pobranie materiału z piersi.
Jako praktyk, zaproponuję, przeczytaj proszę mój wątek http://www.forum-onkologi...ostyka-vt61.htm - znajdziesz tam trochę wniosków na temat biopsji.
Pozdrawiam

Tak, masz racje.Chodzilo mi o pobranie materialu z piersi. Pomogles mi. Dziekuje .
Krystyna.Pozdrawiam.
 
kfpogoda 



Dołączyła: 07 Mar 2009
Posty: 18
Skąd: LÓDŻ

 #9  Wysłany: 2009-03-19, 19:21  BIRADS 4.


Nie rozumiem postawy lekarza u ktorego dzis bylam.Majac wynik birads4 powiedzial ze moge za 4 miesiace zrobic mammografie kontrolna. Chodzi mi o to ,czy to nie jest za dlugi czas.Zageszczenie 35 mm to by bylo [slowa lekarza ]zle ulozenie piersi. 32 lata wstecz mialam wyluszczenia i to zageszczenie moze byc z blizny .Mialam robiona mammografie wiele razy i nie bylo widac zadnych blizn.Jestem lekko zaniepokojona.W wezlach chlonnych nie ma zmian. Pozdrawiam czekam na wasza opinie co mam dalej robic. :lol:
 
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #10  Wysłany: 2009-03-21, 18:23  


Podaję link do materiału n/temat badań przesiewowych, w którym znajdziesz zalecenia dotyczące dalszego postępowania w przypadku m/innymi BIRADS 4 http://www.onkologia.zalecenia.med.pl/ wejdź kolejno: Zalecenia postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2007-2008 → Rak piersi → Badania przesiewowe → PDF

Pozdrawiam
mral
 
tara 



Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 513
Pomogła: 110 razy

 #11  Wysłany: 2009-03-23, 08:51  Re: BIRADS 4.


kfpogoda napisał/a:
Nie rozumiem postawy lekarza u ktorego dzis bylam.Majac wynik birads4 powiedzial ze moge za 4 miesiace zrobic mammografie kontrolna. Chodzi mi o to ,czy to nie jest za dlugi czas.Zageszczenie 35 mm to by bylo [slowa lekarza ]zle ulozenie piersi. 32 lata wstecz mialam wyluszczenia i to zageszczenie moze byc z blizny .Mialam robiona mammografie wiele razy i nie bylo widac zadnych blizn.Jestem lekko zaniepokojona.W wezlach chlonnych nie ma zmian. Pozdrawiam czekam na wasza opinie co mam dalej robic. :lol:


Napisz czy doszła do Ciebie moja wiadomość prywatna?
 
kfpogoda 



Dołączyła: 07 Mar 2009
Posty: 18
Skąd: LÓDŻ

 #12  Wysłany: 2009-03-23, 13:37  BIRADS 4


Dziekuje za odpowiedz.Byłam w Poradni Chirurgii Onkologicznej w Poliklinice WSWiA na ul.Północnej u pana dr Michała Posmykiewcza. Wiadomosc od Ciebie dotarla do mnie jedna, za ktora jeszcze raz dziekuje.Pozdrawiam Krysia. :)
_________________
Pozdrawiam Krysia.
 
kfpogoda 



Dołączyła: 07 Mar 2009
Posty: 18
Skąd: LÓDŻ

 #13  Wysłany: 2009-03-24, 15:59  cd Oni kontra my


Czytam Twoje posty kilka razy ,i za każdym razem odkrywam coś nowego, coś głębszego. Przed kilku nastoma laty mój tata umarł na raka krtani.My [rodzina] nie umieliśmy z tatą rozmawiać.To były lata 70 -te.Inna była wiedza medyczna,inne leczenie.My byliśmy inni . Twój tatuś jest chory ,ale mając taką ciepła ,wyrozumiała ,taktowny córkę mimo choroby musi być szczęśliwym człowiekiem.
_________________
Pozdrawiam Krysia.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group