1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz za macicą
Autor Wiadomość
Jalous 


Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2011-07-24, 17:37  Guz za macicą


Witam,
Ostatnio gościłem tutaj podczas choroby mojej babci, teraz mam problem z moją mamą.

Moja mama lat 42 w 2008 roku przeszła operacje usunięcia jajnika i jajowodu z powodu guza endometrialnego.
W zeszłym tygodniu była na rutonowym badaniu kontrolnym u ginekologa,
który odkrył iż za macicą znajduje się 6 cm guz
badanie CA 125 wyszło 7,34 więc prawdopodobnie nie jest to już endometrioza.
Morfologia w normie OB 6.

Czy ktoś może mi powiedzieć co to może być, czego to może być guz ?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-07-25, 10:04  


Jalous,

Bez wyników dalszych badań nie wypowiemy się rzetelnie, byłoby to tylko gdybanie.
Skoro jest guz, trzeba wykonać pilną diagnostykę i mając wyniki będzie wiadomo, co dalej.

To może mieć związek z uprzednio usuniętym guzem, ale nie musi, może to być inna zmiana pierwotna.
Wynik markera CA125 mieści się w granicach normy, ale to nie jest czynnikiem rozstrzygającym.

Czekamy na dalsze wyniki, daj znać, jak będą.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Jalous 


Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 10

 #3  Wysłany: 2011-07-25, 12:31  


Dziś mamy wynik z markeru CEA - Antygen Rakowo Płodowy także wyszedł w normie bo 2,75 Mama 2 razy w tym roku chorowała na silne bóle krzyża, może to coś z kośćmi, właściwie nie wiemy co mamy dalej robić
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2011-07-25, 18:52  


Bóle krzyża mogły być wtórne do rosnącego guza. Trzeba dalej diagnozować: przede wszystkim usg przezpochwowe, to nam da wstępną odpowiedź na pytanie o strukturę guza (torbiel? guz lity?), następne badania i konsultacje w zależności od tego, co powie usg. Czy ginekolog tak Was puścił bez żadnych zaleceń? :shock: Jestem zaskoczona, że zamiast badań podstawowych w rodzaju usg badacie sobie markery nowotworowe, być może zupełnie niepotrzebnie...
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Jalous 


Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 10

 #5  Wysłany: 2011-07-25, 19:16  


Ginekolog po wyczuciu czegoś zrobił usg dopochwowe i wtedy dokładnie pokazał mamie, że za macicą znajduje się 6 cm guz, zlecił wykonanie tych markerów i wizytę za tydzień
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #6  Wysłany: 2011-07-25, 19:38  


Czy masz opis tego usg? Bo z tego, że ginekolog pokazał Mamie guz prawdopodobnie niewiele wynikło. Nadal nie wiemy, czy to guz lity, czy torbiel, a jeśli torbiel - to jaka?
Proponuję, żeby Mama dowiedziała sie wszystiego na temat tego guza przy najbliższej wizycie u ginekologa, najlepiej wydostać opis usg na piśmie - być może trzeba będzie się nim posłużyć jeszcze niejeden raz.
Następnym krokiem powinna być tomografia komputerowa miednicy małej i/lub (nie wiadomo, co w usg) biopsja zmiany. Najlepiej byłoby po uzyskaniu wyniku usg udać się do onkologa, który pokieruje dalej leczeniem Mamy.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Jalous 


Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2011-07-25, 20:04  


Opis: Macica i prawy jajnik bez zmian, za macicą uwidoczniony guz/torbiel 6 centymetrowy do dalszej diagnostyki
 
Jalous 


Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 10

 #8  Wysłany: 2011-07-27, 20:50  


Mama była dziś u innego ginekologa, stwierdził on, że jest to "pseudo torbiel'' 2 komorowa powstała na skutek gromadzenia się w zrostach za macicą płynu otrzewnowego
Powiedział że usunięcie operacyjne wymagało by usunięcia w całości narządów rodnych, więc należy ją obserwować czy nic się nie dzieje
Mama ma jednak obiekcje czy nie sprawdzić Jeszcze jakoś czy to aby na pewno to, boi się przeoczyć czegoś, co Państwo sądzą ?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #9  Wysłany: 2011-07-27, 22:28  


Ginekologiem nie jestem, być może ten lekarz ma rację, ale ja bym chyba tomografię miednicy małej zrobiła. Tomografia powinna określić rodzaj tej torbieli (dlaczego lekarz poprzednio nie był pewien, czy to guz czy torbiel? Na usg guz lity różni się od płynowej torbieli. Czy sam poziom markerów go przekonał? To trochę za mało...)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group