1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz tarczycy
Autor Wiadomość
Zojka 


Dołączyła: 11 Paź 2012
Posty: 6
Skąd: Kraków

 #1  Wysłany: 2012-10-11, 08:40  Guz tarczycy


Witam,

Obecnie mam 33 lata.
W 2002 roku miałam wykonane USG tarczycy i stwierdzono małego guzka bez podejrzanych cech.
Poniżej przepisałam pełny opis:

USG tarczycy - 2002:
Gruczoł tarczowy symetryczny, położony na szyi, nie przemieszcza tchawicy,
w przedniej części prawego płata hipoechogeniczny guzek 6x4x3mm,
pozostały miąższ o jednorodnej echostrukturze.
Cieśń: niepogrubiała. Prawy płat: 44x19x16 mm. Lewy płat: 40x16x14 mm.

Po tym USG miałam regularnie powtarzane USG i badane TSH - wszystko było bez zmian.

W marcu 2011 roku wykonałam po kilku latach przerwy kontrolne USG w którym guzek był już podejrzany:

USG tarczycy - marzec 2011:
Tarczyca normoechogeniczna.
W prawym płacie niejednorodny guzek o wym. 7x5x9 mm z wyraźnym centralnym przepływem w pD - wskazana weryfikacja.
Lewy płat bez zmian ogniskowych.
Wzdłuż naczyń szyjnych nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych.

Wynik biopsji:
Rozmazy zawierają treść krwistą, leukocyty i grupy regularnych komórek pęcherzykowych.

Od tego czasu jestem pod kontrolą endokrynologa - wyniki TSH, ft3, ft4 prawidłowe.
Nie biorę żadnych leków.

W zeszłym tygodniu powtórzyłam biopsję i wynik:

Biopsja - październik 2012:
Na tle treści białkowej widoczne limfocyty i skupienia komórek nabłonka o prawidłowej budowie.
Ponadto stwierdza się skupienia epitelioidnych komórek o jasnej cytoplazmie oraz atypowych jądrach (o niejasnej histogenezie - nabłonkowych lub histiocytarnych). Konieczna dalsza diagnostyka zmiany z uwzględnieniem ponownej biopsji lub weryfikacji histologicznej.

Mam zlecone badanie anty-TPO i anty-TG oraz USG brzucha - wszystko prywatnie, bo na NFZ w tym roku nie ma już terminów.
Lekarz podejrzewa, że mogę mieć guza nerki i stąd dziwne komórki w tarczycy.
Ostatnie USG brzucha miałam 3 lata temu i wszystko było prawidłowe.

Proszę o pomoc, jakie powinno być teraz moje postępowanie?
Jestem teraz diagnozowana prywatnie przez chirurga, czy powinnam zgłosić się do kliniki onkologicznej?
Czy opis ostatniej biopsji sugeruje zmianę złośliwą?

Pozdrawiam...
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #2  Wysłany: 2012-10-11, 09:09  


Wynik badania histopatologicznego niepewny - jądra badanych komórek mogą być pochodzenia nabłonkowego - czyli istnieje możliwość zachodzenia procesu nowotworzenia, lub jądra mogą być histocytarne - co może oznaczać wszystko - od stanu zapalnego po chorobę autoimmunologiczną. Konieczna jest dalsza diagnostyka, być może w bardziej w ośrodku dysponującym większym doświadczeniem. Gdzie się leczysz? Może warto skonsultować się z onkologiem?
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Zojka 


Dołączyła: 11 Paź 2012
Posty: 6
Skąd: Kraków

 #3  Wysłany: 2012-10-11, 10:04  


Dziękuję! :) Brałam pod uwagę tylko nowotwór - oczywiście złośliwy. Załamałam się, bo mam 2 małych dzieci...

Dzisiaj robię anty-TPO i anty-TG i rozumiem, że one pomogą stwierdzić ewentualną chorobę autoimmunologiczną. Jak będą wyniki to podam na forum. Czytałam, że choroby autoimmunologiczne mogą się rozwinąć podczas ciąży.

Jestem z Krakowa, ale planuję wizytę w Gliwicach. Czy możesz polecić mi onkologa przyjmującego prywatnie?

Pozdrawiam i dziękuję.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #4  Wysłany: 2012-10-11, 10:59  


No i tu mamy problem... leczę się wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ, więc nawet nie wiem, jakich mógłbym polecić "prywaciarzy"... W Gliwicach możesz się zarejestrować telefonicznie, i skierowanie nie jest wymagane... Jeśli nie masz ubezpieczenia, możesz zawrzeć umowę z NFZ, lub też otworzyć działalność na preferencyjnych zasadach (składki ZUS około 300 pln).
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Zojka 


Dołączyła: 11 Paź 2012
Posty: 6
Skąd: Kraków

 #5  Wysłany: 2012-10-11, 12:06  


Ubezpieczona jestem, ale ze względu na długie terminy na NFZ (np. do endokrynologa terminy dopiero na styczeń) do większości lekarzy chodzę prywatnie.
Dzwoniłam do Instytutu Onkologii w Gliwicach i poinformowano mnie, że w przypadku guza tarczycy muszę mieć skierowanie do poradni endokrynologicznej lub do poradni chirurgii onkologicznej. Nie ma możliwości zarejestrowania się bez skierowania, bo nie ma ogólnej poradni onkologicznej - taką informację uzyskałam w rejestracji.
Chyba umówię się do onkologa w Krakowie i poproszę o skierowanie do Gliwic.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #6  Wysłany: 2012-10-11, 13:43  


A jak długo w CO-I Gliwice czeka się na wizytę w poradni endokrynologicznej? Skierowanie najlepiej wziąć od lekarza pierwszego kontaktu... Onkolog w Krakowie może nie widzieć celowości skierowania do onkologa w Gliwicach...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #7  Wysłany: 2012-10-11, 16:03  


Witaj.
W moim przypadku też rozpocząłem diagnostykę na własną rękę (koniec roku = brak terminów u endokrynologa). Zrobiłem USG tarczycy, odbyłem dwie prywatne konsultacje i wykonałem biopsję. W moim przypadku biopsja wyraźnie wskazywała na nowotwór, zlecono mi jeszcze wykonanie specjalistycznego badania krwi (poziom kalcytoniny) i "uzbrojony" w te wyniki zadzwoniłem do Gliwic. Zostałem przyjęty tam przez onkologa w ciągu 2 tygodni. Od tego czasu wszystko ruszyło poprzez NFZ i tak już do dzisiaj trwa.
Co do Twojego przypadku, to skoro konsultujesz się już prywatnie to może warto zasiegnąć jeszcze opinii innego endokrynologa (w Krakowie mamy ich sporo :-)) .
Jak dostaniesz od lekarza POZ skierowanie do endokrynologa to może nawet uda Ci się skonsultować w ramach NFZu (chociaż biorąc pod uwagę, iż już październik, to faktycznie może być problem z terminami).
Jeśli chodzi o onkologów to nie wiem w ogóle czy potrzebne jest skierowanie; chyba nie.
Jakby co to w szpitalu w Zakopanym przyjmuje lekarz onkolog (pracujący również w Gliwicach), robi to w ramach NFZu. Jakbyś była zainteresowana to daj znać na PW to podeślę Ci namiary na poradnię i lekarza. Do Zakopca z Krakowa niedaleka droga, a przy okazji można kupić dobrego oscypka. ;-)
Pozdrawiam
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #8  Wysłany: 2012-10-11, 18:16  


Coś mi tu nie pasuje, Gazda, sugerował onkologa, do którego skierowanie nie jest potrzebne:

"Skierowanie nie jest wymagane do lekarza ginekologa i położnika, dentysty, dermatologa, wenerologa, onkologa, okulisty, psychiatry. "
http://www.nfz-warszawa.p...nt/kom_01022012

Cytat:
poinformowano mnie, że w przypadku guza tarczycy muszę mieć skierowanie do poradni endokrynologicznej lub do poradni chirurgii onkologicznej
nie jestem pewna... Ale czy nie byłoby to dobre wyjście żeby udać się do onkologa w Gliwicach? I ew ten stwierdzi czy to jego działka?

I pytanie do czytających: Czy onkolog może wystawić skierowanie do endokrynologa lub do chirurga onkologicznego?
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
Zojka 


Dołączyła: 11 Paź 2012
Posty: 6
Skąd: Kraków

 #9  Wysłany: 2012-10-11, 19:32  


Powoli wszystko idzie w dobrym kierunku :)
Lekarz rodzinny dał mi skierowanie do poradni chirurgii onkologicznej (termin w Gliwicach to max. 3 tygodnie).
Na wszelki wypadek dał mi też skierowanie na Rtg płuc i w poniedziałek będzie wynik.

Wyniki badań krwi już będą jutro, USG jamy brzusznej w przyszłym tygodniu, a po drodze może odwiedzę onkologa na NFZ lub endokrynologa prywatnie.

Nastrój mam już bardziej optymistyczny i dziękuję za pomoc :)
Oscypki w Zakopanym to super pomysł :)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #10  Wysłany: 2012-10-11, 20:36  


Z badaniami krwi idź do endokrynologa.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Zojka 


Dołączyła: 11 Paź 2012
Posty: 6
Skąd: Kraków

 #11  Wysłany: 2012-10-11, 23:54  


Wyniki badań krwi jak u zupełnie zdrowej osoby.

Morfologia idealna.
CRP 0,5
anty-TPO <1
anty-TG <1
 
Zojka 


Dołączyła: 11 Paź 2012
Posty: 6
Skąd: Kraków

 #12  Wysłany: 2012-11-14, 09:19  


Witam serdecznie,

Byłam na konsultacji u chirurga onkologa z Gliwic i jestem już po biopsji.
Wynik to prawidłowe tyreocyty, makrofagi i koloid. Obraz zmiany łagodnej.

Kalcytonina jest niska, więc kolejna kontrola dopiero za pół roku.

Pozdrawiam i dziękuję za wsparcie :)
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #13  Wysłany: 2012-11-14, 20:07  


Tak trzymaj Zojka :-D
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group