1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz ślinianki przyusznej
Autor Wiadomość
magdi 


Dołączyła: 08 Lip 2012
Posty: 11

 #1  Wysłany: 2012-07-08, 17:27  Guz ślinianki przyusznej


Witam serdecznie,
jestem nowa na forum i zupełnie zielona w sprawach onkologicznych dlatego uprzejmie proszę o pomoc.

Mój tato w ubiegłym tygodniu był na usg szyi,
4 tygodnie temu zauważyliśmy jakby powiększone węzły chłonne,
początkowo dostał antybiotyk - po tygodniowej kuracji obrzęk niewiele się zmniejszył ale lekarz podał drugą serię.
Gdy to nie przyniosło efektu tato dostał skierowanie do laryngologa a od niego skierowanie na usg.

Opis badania USG szyi:
W cz. głębokiej prawej ślinianki przyusznej lity o nieregularnym kształcie i nieostrych granicach, słabo unaczyniony guz o wymiarach 36 x 23 mm.
W płacie powierzchownym ślinianki morfologicznie odczynowy węzeł 10 x 4,5 mm.
Na wysokości kąta żuchwy trzy hypoechogenne morfologicznie podejrzane o meta węzły 7 mm, 9 mm i 13 mm.
Ślinianki podżuchwowe i przyuszna po lewej stronie bez zmian ogniskowych.

Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi powyższy opis??
Skierowanie do szpitala skończyło się skierowaniem na biopsję - 02.08 :|
 
lewmarek 


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 152
Pomógł: 11 razy

 #2  Wysłany: 2012-07-08, 17:54  Re: guz ślinianki przyusznej


magdi napisał/a:
Witam serdecznie,
Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi powyższy opis??
Skierowanie do szpitala skończyło się skierowaniem na biopsję - 02.08 :|


W największym skrócie: USG pokazało guza i trzy podejrzane węzły chłonne. Najczęściej w tych rejonach występują nowotwory łagodne: Gruczolak Wielopostaciowy albo Guz Warthina, oba bardzo dobrze rokujące, aczkolwiek ten pierwszy potrafi dawać wznowy (tzn. pojawiać się jeszcze raz, niemniej jednak nie daje przerzutów odległych więc nie ma paniki). Generalnie po ich wycięciu żyje się długo i szczęśliwie. Niestety zdarzają się też nowotwory złośliwe.

Biopsja powinna pokazać z czym mamy do czynienia, ale tak czy siak Twojego tatę czeka operacja usunięcia guza. Dopiero po usunięciu guza będzie wiadomo na 100% co to (badanie histopatologiczne) i w zależności od wyniku radio/chemio-terapia w przypadku guzów złośliwych lub kompletnie nic w przypadku guzów łagodnych.

Zastanawiające jest dla mnie to, że opis podejrzanych węzłów chłonnych zawiera słowo ,,meta" sugerujące, że są zajęte przez nowotwór. Nie jest ekspertem od USG i stąd moje pytanie do tych z większą wiedzą: czy USG potrafi rzeczywiście zasugerować, że węzeł jest zajęty przed nowotwór?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2012-07-08, 17:59  


lewmarek napisał/a:
czy USG potrafi rzeczywiście zasugerować, że węzeł jest zajęty przed nowotwór?

Tak, wielkością czy też - jak opisano w powyższym USG - morfologią (czy np. są zachowane wnęki).
_________________
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #4  Wysłany: 2012-07-08, 18:00  


Tak jest. W obrazie USG węzły meta są dość charakterystyczne - zdrowy węzeł ma zachowaną torebkę tłuszczową, zaś meta nie ma jej wyraźnej - niemniej badanie obrazowe nigdy nie daje 100% pewności - taką daje tylko zbadanie wycinka.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
magdi 


Dołączyła: 08 Lip 2012
Posty: 11

 #5  Wysłany: 2012-07-08, 18:33  


Ślicznie dziękuję za odpowiedzi...
Mam jeszcze pytanko:
Lekarz robiący USG, nasza rodzinna jak również lekarz specjalista chirurgii ogólnej pracujący na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej, cała trójka zgodnie twierdzi że należy "to coś" jak najszybciej usunąć a szpital kieruje na biopsję z odległym terminem.
Powiedzcie mi proszę czy jest sens robienia biopsji skoro pewny wynik daje chyba tylko badanie wycinka??
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-07-08, 18:48  


Biopsja właśnie pozwala na pobranie wycinka guza do badania.
_________________
 
lewmarek 


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 152
Pomógł: 11 razy

 #7  Wysłany: 2012-07-08, 20:31  


Cytat:
Powiedzcie mi proszę czy jest sens robienia biopsji skoro pewny wynik daje chyba tylko badanie wycinka

Jest sens. W najprostszych słowach: chirurg musi wiedzieć co wycina. Przy podejrzeniu nowotworu złośliwego operacja jest bardziej radykalna, dodatkowo wycina się podejrzane węzły chłonne. Zdarza się też, że wycina się nerw twarzowy (czasem zajmuje również i jego), z którym z kolei przy łagodnych obchodzi się jak z jajkiem.

W przypadku guzów ślinianki, biopsja jest badanie dość ,,pewnym": około 90% późniejszych wyników hist-pat pokrywa się z nią.

Jeśli jesteś z okolic Warszawy, albo możesz łatwo dojechać do stolicy skontaktuj się z tym człowiekiem: http://www.kubickitadeusz.yoyo.pl/praca.html (dr Tadeusz Kubicki). To jest bardzo dobry i ceniony człowiek wykonujący biopsje, a terminy nie powinny być odległe. Być może jest droższy od pozostałych, ale o jego fachowości krążą legendy, zresztą poczytaj sobie sama opinie w sieci.
 
magdi 


Dołączyła: 08 Lip 2012
Posty: 11

 #8  Wysłany: 2012-07-09, 22:47  


Dziękuję na odpowiedzi.
Dzisiaj tato był na wizycie u poznańskiego profesora który po swoich badaniach stwierdził, że to złośliwy twór. Powiedział również że po operacji czeka tatę radioterapia i później już powinno być ok.
Teraz czekamy na tomograf, który musimy wykonać w tym tygodniu i za tydzień ponowna konsultacja lekarska z wyznaczeniem terminu skierowania do szpitala.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-07-09, 23:00  


A co z biopsją?
_________________
 
magdi 


Dołączyła: 08 Lip 2012
Posty: 11

 #10  Wysłany: 2012-07-10, 12:46  


Biopsji nie będzie. Badanie hist-pat. będzie wykonane po wycięciu dziada.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nasz wojewódzki szpital do którego tato miał skierowanie nie zajmuje się usuwaniem guzów ślinianek i nawet nie wspomniał o tym kierując tatę na biopsję. Dwa tygodnie temu leżałam na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej i podczas ubiegłotygodniowej wizyty kontrolnej pokazałam powyższy opis usg mojemu lekarzowi prowadzącemu i to on zasugerował że trzeba szukać w Poznaniu bo u nas śliniankami się nie zajmują. Wczoraj profesor potwierdził te słowa...

Dzisiaj z wielką łaską, po kilku zdecydowanych słowach taty (m.in. nieprzyznaniem się do tego że się tego typu przypadkami nie zajmują i odwlekaniem terminu przyjęcia) ordynator z naszego szpitala wyraził zgodę na wypisanie tacie skierowania na tomograf, badanie w czwartek...

Skoro nie mogą pomóc to czemu utrudniają...??
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #11  Wysłany: 2012-07-10, 12:54  


Bo pieniądze idą za pacjentem...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
magdi 


Dołączyła: 08 Lip 2012
Posty: 11

 #12  Wysłany: 2012-08-03, 19:10  


Witajcie,

tato jest już w domu po usunięciu guza wraz z węzłami chłonnymi.
Biopsja jednak była i wykazała cellulae carcinomatosae et massae necroticae.

Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu dziada.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2012-08-09, 21:30  


magdi napisał/a:
cellulae carcinomatosae et massae necroticae

Komórki nowotworowe oraz masy martwicze (na temat martwicy więcej np. w tym poście).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group