1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2013-01-29, 21:55
Guz płuca, czy to rak?
Autor Wiadomość
hypatia 


Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 18

 #1  Wysłany: 2012-11-06, 14:17  Guz płuca, czy to rak?


Mój tata od 2 miesięcy skarżył się na ból w klatce piersiowej. Lekarz rodzinny uparcie leczył go na zapalenie mięśnia międzyżebrowego. Ból nie ustępował. więc tata zgłosił się do pulmonologa, który zalecił rtg klatki piersiowej. Na rtg wyszła zmiana guzowata. Tata został skierowany do szpitala, gdzie wykonano mu tomografię komputerową.

Wyniki:

Rozpoznanie: Guz płuca lewego naciekający ścianę klatki piersiowej, nadciśnienie tętnicze, nikotynizm

Waga ciała: 80,6kg
EKG: Normogram, rytm zatokowy o czest. 80/min, ujemne zał. T w III, aVF
Morfologia krwi: RBC - 4,94; HCT - 44,0; WBC 8,5; HGB - 14,7; MCV - 89,1; MCH - 29,8; MCHC - 33,4; PLT - 285 G/l OB - 69 po 1 godz
Badanie ogólne moczu: barwa żółta, klarowna, c. wł. 1025, odczyn pH kwaśny, białko - nb, cukier - nb, nabłonki wielokątne poj. wpw., pasma śluzu - obfity, kryształy szczawianu wapnia poj.
Badania biochemiczne krwi:
Glukoza na czczo - 98 mg%
Kreatynina - 0,99 mg/d
Potas - 4,7 mEq/l
Sód-140 mEg/

TK klatki piersiowej:
W rzucie segmentu 2, 3 i 6 płuca lewego widoczna obwodowo lita zmiana naciekająca ścianę klatki piersiowej oraz miąższ płucny aż do wnęki o wymiarach 110 mm x 67 mm x 110 mm Tu.
Ognisko to wzmacnia się po podaniu środka kontrastującego. Naczynia płucne widoczne do obwodu klatki piersiowej, nieposzerzone.
Prawidłowe struktury ściany klatki piersiowej. Opłucna niewidoczna. Prawidłowy obraz struktur naczyniowych w górnym śródpiersiu przednim. Prawidłowy łuk aorty. Szerokość części z- i wstępującej aorty w odcinku piersiowym prawidłowa. Prawidłowa struktura ścian aorty.
Powiększone węzły chłonne okołoaortalne na wysokości oskrzela gółownego lewego do 26 mm. Dgn. Tu pumonis sin.

Czy to rak? Czy da się wyleczyć, np operacyjnie? Tata ma dopiero 48 lat. Dostał teraz skierowanie do szpitala w Łagiewnikach.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-06, 14:29  


hypatia napisał/a:
Czy to rak?

Przykro mi,ale tak.
hypatia napisał/a:
Czy da się wyleczyć, np operacyjnie?

Przy naciekach , zajetych wezłach -raczej nie.
A jakie leczenie zaproponowali tacie?
 
hypatia 


Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 18

 #3  Wysłany: 2012-11-06, 14:37  


Na razie chcą jeszcze pobrać wycinek. Lekarz wspominał też coś o osuszaniu płuc, a potem ewentualnie o operacji. A teraz został skierowany do innego szpitala i tam jedzie dopiero jutro.
 
mariolab 


Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 435
Pomogła: 41 razy

 #4  Wysłany: 2012-11-06, 15:14  


tata może mieć bronchoskopie i będzie wiadomoc jaki rodzaj nowotworu to jest, jest też szpital na jana, on zajmuje się nowotworami płuc, czesto ludzie z krk tam się leczą.możesz wejść sobie na neta i zobaczyć na niego. jak tata się leczył to była tam też taka chemie kliniczna podobno dobre rezultaty daje. powodzenia życzę.
_________________
mm
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #5  Wysłany: 2012-11-06, 15:45  


hypatia napisał/a:
Na razie chcą jeszcze pobrać wycinek

Więc ,trzeba poczekać na wycinek hist-pat i wówczas lekarze będą mogli podjąć właściwą decyzję dotyczącą leczenia.
 
smutasek1983 



Dołączyła: 12 Cze 2012
Posty: 257
Pomogła: 59 razy

 #6  Wysłany: 2012-11-06, 15:49  


"tata może mieć bronchoskopie i będzie wiadomoc jaki rodzaj nowotworu to jest"- dokładnie tak, przy czym bronchoskopia może nie wykryc komórek rakowych, tak było u nas,że w pobranym wycinku nie stwierdzono komórek nowotworowych a tata miał nowotwór złosliwy, lekarz powiedzial ze to,że bronchoskopa nie wykazala komorek rakowych, nie znaczy że ich nie ma
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2012-11-06, 17:56  


hypatia napisał/a:
Czy to rak?

Na to wskazuje wynik TK, jednak trzeba zaczekać na wynik histopatologiczny wycinka.

hypatia napisał/a:
Lekarz wspominał też coś o osuszaniu płuc

Stwierdzono płyn w opłucnej? Bo w TK nie ma o tym mowy.
_________________
 
hypatia 


Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 18

 #8  Wysłany: 2012-11-06, 18:42  


No właśnie lekarz nic nie mówił o płynie w opłucnej. Też się dziwiłam skąd to osuszanie, ale stwierdziłam, że w końcu to on się na tym zna, a nie ja. Teraz tatą zajmą się w Centrum Leczenia Chorób Płuc w Łodzi. Mam nadzieje, że mu pomogą i że to nie jest bardzo zaawansowane stadium :(
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #9  Wysłany: 2012-11-07, 16:35  


cześć:) twój tato faktycznie jest młody, 48 lat to wiek w którym organizm jest w stanie walczyć z chorobą, dlatego też przede wszystkim nie zamartwiaj się tylko twardo stań na nogi i przygotuj się do tego że trzeba być silnym i wspierać tatę bez względu na to jaka będzie diagnoza.

Czekamy na wynik. Trzymam kciuki:)
 
hypatia 


Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 18

 #10  Wysłany: 2012-11-18, 15:36  


Tata wrócił właśnie na weekend do domu. Dostaliśmy wynik badań. Lekarka powiedziała, że oni nie wiedzą co to jest, bo bronchoskopia i biopsja nic nie wykazała, i tata dostał skierowanie do kolejnego szpitala. Ja jednak czytając wyniki badań zaczęłam się martwić.
Czy dobrze rozumiem, że podejrzewają drobnokomórkowego raka płuc? :( Tata teraz czuje się dobrze. Przytył już 4 kg.





opis.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 13474 raz(y) 126,97 KB

opis2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 8750 raz(y) 473,42 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2012-11-18, 17:11  


hypatia napisał/a:
Czy dobrze rozumiem, że podejrzewają drobnokomórkowego raka płuc?

Tak, bądź też nowotwór układu chłonnego. Stąd zapewne skierowanie na torakochirurgię w Koperniku, celem wykonania kolejnych badań diagnostycznych by postawić ostateczne rozpoznanie.
_________________
 
hypatia 


Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 18

 #12  Wysłany: 2012-11-18, 21:52  


Najgorsze jest to, że lekarze też nie chcą nic powiedzieć. Nikt nie powiedział nawet, że to nowotwór złośliwy. Dopiero po przeczytaniu wypisu się dowiedziałam. Nikt nic nie wspomniał o drobnokomórkowym raku płuc. Po prostu twierdzą, że nic nie wyszło w badaniach... Mama się ucieszyła jak przeczytała, że w oskrzelach brak komórek złośliwych. Nie chce jej nawet wspominać o tym czego się doszukałam w tych łacińskich zwrotach :( Tyle ma zmartwień... Mam nadzieje, ze to jednak nie jest ten drobnokomórkowy rak płuc.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2012-11-18, 22:19  


hypatia napisał/a:
Nikt nie powiedział nawet, że to nowotwór złośliwy.

W BAC stwierdzono cellulae neoplasmaticae malignae, a więc kom. nowotworu złośliwego. Niestety jest to więc nowotwór złośliwy.
_________________
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #14  Wysłany: 2012-11-18, 22:22  


Cytat:
Po prostu twierdzą, że nic nie wyszło w badaniach

Może nie trafili na komórki...
Pozdrawiam.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-11-18, 22:30 ]
Trafili, dlatego w BAC jest mowa o kom. złośliwych do różnicowania z DRP lub chłoniakiem.

_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
Anulinka12 



Dołączyła: 30 Maj 2012
Posty: 193
Pomogła: 21 razy

 #15  Wysłany: 2012-11-19, 01:28  


hypatia, lekarze...jak to lekarze, nie zawsze powiedzą wszystko od razu. Ale to co wynika z wyników, jednoznacznie stwierdza, że to nowotwór. Jak to napisała expertka w tej dziedzinie absenteeism. Trzymajcie się, walcz o Tatkę jak potrafisz, jest młodziutki i życie jest przed nim, zwalczy to paskustwo...wraz z Twoją pomocą.
Ściskam Was mocno.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-11-19, 07:24 ]
Wyjaśnię tylko, że żadnym ekspertem nie jestem :)

_________________
Przykro, że daje się osty...nie myśląc :(
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group