1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz jajnika
Autor Wiadomość
Alidka 


Dołączyła: 13 Cze 2011
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2011-06-13, 13:51  Guz jajnika


Witam,
jestem nowa na forum i chciałbym prosić o pomoc w odczytaniu wyników badań.

Teściowa miała operację 3 tyg temu, stwierdzono u niej guza jajnika - guz był ogromny, dodatkowo jamę brzuszną wypełniał płyn- nie stwierdzono wodobrzusza.
Dzisiaj odebrałyśmy takie wyniki badań:


Do badania otrzymano:
I. macicę o wym. 9,5x7x4 cm , w ścianie trzonu białawe, lite guzki, największy śr.1,5 cm
Przydatki pierwsze : jajnik śr. 2,5 cm, jajowód dł. 5 cm; na przekroju jajnika torbiel o śr. 1,7 cm wypełniona gęstą brunatną treścią. Przydatki drugie: jajnik -porozcinana wielokomorowa torbiel o śr. 18 cm, ogniskowo w ścianie wewnętrznej torbieli widoczne są brodawkowate twory. Wycinki pobrano z 1) szyjki (78-79) 2)ściany trzonu (01); 3) guzów (82-83) ; 4) przydadków pierwszych (84-86) ; 5) przydatków drugich (87-95)
II. fragment sieci o największym wym. 20 cm, na przekroju bez zmian ogniskowych (96-97)

rozpoznanie:
ad I) 1) Ectropion (Erosio epidermisata)
ad 2) Endometrium: Polypus endometrialis minutus.
Myometrium: Leiomyoma minutum
ad 3) Leiomyomata.
ad 4) Jajnik: Cystis corporis lutei
Jajowód bez zmian.
ad 5) Jajnik: Cystadenocarcinoma mucinosum. Utkanie raka nie przekracza powierzchni zewnętrznej narządu oznaczonej tuszem w badanych wycinkach. Jajowód ogniskowo z cechami metaplazji endometrialnej.
Ad II) Utkanie sieci bez cech rozrostu nowotworowego.
IHC: CD10, HC: śluz

Na dzień dzisiejszy mama ma skierowanie na komisję onkologiczną w Szczecinie w szpitalu na Pomorzanach. Termin już w czwartek- zupełnie nie wiemy czego się spodziewać, wszystko tak szybko się toczy... będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
 
poli 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 07 Maj 2010
Posty: 336
Skąd: Warszawa
Pomogła: 121 razy

 #2  Wysłany: 2011-06-13, 23:07  


Cystadenocarcinoma mucinosum - torbielakogruczolakorak śluzotwórczy.

Czy została określona cecha G (1-3) - stopień złośliwości histologicznej?
Czy płyn z jamy brzusznej został zbadany pod kątem obecności komórek nowotworowych?

Komisja najprawdopodobniej zadecyduje o dalszym postępowaniu, czy będzie podawana chemioterapia, w jakich cyklach. Dobrze, że to już w czwartek. Na pewno dowiecie się wtedy więcej.

Pomocniczo jeszcze nasza biblioteczka pojęć tutaj o raku jajnika i sposobach jego klasyfikacji.

  
 
Alidka 


Dołączyła: 13 Cze 2011
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2011-06-14, 07:44  


Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Właśnie nie został określony stopień złośliwości - nie wiem czy to źle czy dobrze?
Płyn z jamy brzusznej nie zawierał komórek nowotworowych.
 
mk 


Dołączyła: 21 Cze 2010
Posty: 14

 #4  Wysłany: 2011-06-14, 14:35  


Alidka, ja też choruję na raka janika i miałam (też cystadenocarinoma mucinosum) określone G2,ale z tego co mówiła mi onkolog nie wszystkie pracownie patomorfologiczne go określają.
Jeżeli chodzi o leczenie u mnie zastosowano standardowo paklitaksel i karboplatynę 6 cykli co 21 dni.

Ile wynosił marker Ca125 przed operacją?
 
Alidka 


Dołączyła: 13 Cze 2011
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2011-06-14, 17:28  


Mk,
dziękuję! Jak się teraz czujesz? jak znosiłaś leczenie, wiem że każdy inaczej to przechodzi.

Na wypisie ze szpitala CA-125 wynosi 94.41 - niestety nie wiem czy te badania były robione przed czy po operacji ;/ Przy innych wynikach są daty a tutaj niestety ...
 
mk 


Dołączyła: 21 Cze 2010
Posty: 14

 #6  Wysłany: 2011-06-15, 10:29  


Alidka, ja leczenie przeszłam nawet dobrze tzn. oprócz bólu nóg i lekkich mdłości (nie wymiotowałam) trwających przez pierwsze 3 dni po wlewie nie dolegało mi nic.
Niestety po tej chemii wypadają włoski tak około dwóch tygodni po pierwszym wlewiec,także lepiej wziąć wniosek na perukę od lekarza już na pierwszej chemii Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że odrastają mocniejsze i kręcone :) .

Polecam forum dotyczące raka jajnika
http://www.nowotwor.eu/index.php
tam możesz poczytać info na temat leczenia tego nowotworu.


Pozdrawiam
Magda
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group