1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
drobnokomórkowy ...
Autor Wiadomość
Wiolaxxx 


Dołączyła: 28 Lis 2014
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2014-11-28, 22:56  drobnokomórkowy ...


Witam, mam na imię Wiola i walczę z drobnokomórkowym u mojego taty.

Pierwsze objawy wystąpiły na początku września, kaszel, krwioplucie, męczenie, pocenie - lekarz rodzinny najpierw przepisał syrop, później antybiotyk później RTG - na którym wyszła biała plama - i skierowanie do szpitala rejonowego 06.10.2014 gdzie było wykonane:

TK KLP:
W obrębie górnego bieguna lewej wnęki rozległa zmiana guzowata o wymianach 7x7x8 cm z obwodowo niedodmą części miąższu płata górnego płuca lewego. Guz zwęża lewą tętnicę płucną wraz z jej gałęziami oraz oskrzela do górnych segmentów. Innych zmian o charakterze rozrostowym nie wykazano.
W śródpiersiu nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych. Nadnercza niepowiększone.

Badania histopatologiczne:
Skrzep krwi oraz pojedyncze grupy atypowych komórek, które mogą pochodzić z utkania raka anaplastycznego drobnokomórkowego. Materiał jest zbyt skąpy dla pewnej oceny i wykonania badań immunohistochemicznych.

Jako, że mamy szpital w małej mieścinie - bez sprzętu i możliwości - zarejestrowaliśmy tatę do Centrum Onkologicznego na 28.10.2014 gdzie wykonano badanie:

PET CT:
Choroba ograniczona do lewej połowy klatki piersiowej, ale ze względu na masywnie powiększone węzły chłonne wnęki płuca lewego zamykające lewą tętnicę płucną chorego zdyskwalifikowano do leczenia operacyjnego.

Biopsja pozaoskrzelowa
Węzeł 10 L - atypowe komórki z cechami cytolizy, obraz cytologiczny budzi podejrzenie carcinoma male differentiatum

Biopsja pozaoskrzelowa:
guz płuca prawego - rozpoznanie ostateczne - carcinoma microcellulare

guz płuca lewego - rozpoznanie patomorfologiczne
chromogranin A(+)
CK5/6 (-)
CK20 (-)
CK7 (-)
CK AE1/AE3 (+)
LCA (-)
p63 (+) ognoskowa
synaptophysin (+) ognoskowo
TTF-1 (+)

26.11.2014 - pierwsza chemia PE seria 1
wyniki krwi przed chemią: wszystkie wskaźniki w granicach normy.

Dodam, że te te prawie dwa miesiące oczekiwania na leczenie - poświęciliśmy na zmianę diety na zdrową, dużo warzyw ze wsi - nie ze sklepu - dużo soków z marchewki, buraków czerwonych, surówek, kurczaki takie też biegające po podwórku wiejskim nie z fermy drobiu - odstawiliśmy słodycze i cukier, mięso smażone. Staramy się zdrowo tatę odżywiać. O innych soczkach nie będę się rozpisywała .... :) . W tym czasie ogólne samopoczucie uległo poprawie.

Pierwszą chemię tato zniósł dobrze, samopoczucie dobre, apetyt bardzo dobry, żadnych skutków ubocznych (może lekkie osłabienie).
Otrzymał leki antywymiotne, których nie bierze - nie ma takiej potrzeby.
Otrzymał - zastrzyki profilaktyka gorączki neutropenicznej "Zarzio 48 mln. - po pierwszym zastrzyku w 24 godz. po chemii wystąpił spadek ciśnienia do 116/65 (przy standardowym 120/80), spadek temperatury ciała do ok. 34,5, duszności - przeczytałam ulotkę i wiem, że mogą wystąpić takie skutki uboczne - mam pytanie czy ktoś się z tym spotkał i czy jest możliwość że to będzie występowało przez cały czas podawania zastrzyków tj. 5 dni a jeśli się powtórzą te skutki czym grozi nie podanie tych zastrzyków - nie wiem czy tata się nie zbuntuje - bardzo się wystraszył swojej reakcji na lek - zwłaszcza, że wstąpiła kilka godzin po podaniu zastrzyku.
Dziękuję za ewentualne podpowiedzi i pozdrawiam.
_________________
drobnokomórkowy ...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-11-28, 23:41  


Wiolaxxx napisał/a:
przeczytałam ulotkę i wiem, że mogą wystąpić takie skutki uboczne - mam pytanie czy ktoś się z tym spotkał

Skoro przeczytałaś w ulotce, że takie mogą wystąpić, to znaczy, że wiele osób się z tym spotkało :)

Wiolaxxx napisał/a:
czy jest możliwość że to będzie występowało przez cały czas podawania zastrzyków

Tak.

Wiolaxxx napisał/a:
czym grozi nie podanie tych zastrzyków

Neutropenią, która może być groźna dla życia.
_________________
 
Wiolaxxx 


Dołączyła: 28 Lis 2014
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2014-11-29, 00:14  


Tak ulotkę przeczytałam - co też napisałam - i nie chodziło mi o potwierdzenie tego co już wyczytałam - pytanie brzmiało "czy ktoś się już z tym spotkał ?" - miałam na myśli reakcje osób, które to przyjmowały. I oczywiście, wiem też, że te reakcje mogą być różne i nie u każdego. Ale kontakt z osobą, która to przeszła w podobny sposób ale bez dalszych powikłań - pewnie by nas uspokoił. Za odpowiedzi dziękuję.
_________________
drobnokomórkowy ...
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #4  Wysłany: 2014-11-29, 00:41  


Wiola,
przeczytaj wątki w tym dziale - kazdy opisuje swoją historię w swoim wątku. Pozdrawiam.
 
Wiolaxxx 


Dołączyła: 28 Lis 2014
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2014-11-29, 11:28  


Witam, wiecie może czy ten lek zarzio - można zastąpić innym - dziś ciśnienie tacie spadło do 80/60 - (teraz po kawie wróciło prawie do normy) nie wiem czy kontaktować się z lekarzem czy jednak próbować wytrzymać jeszcze trzy dni ? Może istnieje inny lek - zamiennik na tę gorączkę, który nie dawał by tych skutków ubocznych ?
_________________
drobnokomórkowy ...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2014-11-29, 11:56  


Wszystkie czynniki stymulujące tworzenie granulocytów mają podobne skutki uboczne, bo to albo filgrastim (Zarzio, Neupogen, Biograstim i inne) albo pegfilgrastim (Neulasta), czyli ta sama grupa.
_________________
 
Wiolaxxx 


Dołączyła: 28 Lis 2014
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2014-11-29, 14:24  


Dzięki wielkie. Jeszcze jedno pytanie - tata mówi, że w nocy wstawał ze 30 razy na sikanie - pije dużo wody - ale chyba nie aż tyle - czego to może być skutkiem ? - przyjmuje też tabletki osłonowo na nerki - czy to może być efektem tego - ale żeby aż tak ?
_________________
drobnokomórkowy ...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2014-11-29, 14:25  


Wiolaxxx napisał/a:
przyjmuje też tabletki osłonowo na nerki

Jakie?
_________________
 
Wiolaxxx 


Dołączyła: 28 Lis 2014
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2014-11-29, 14:38  


na nerki dostaje - milurit - 300 mg - nie jestem pewna czy dobrze nazwę leku napisałam (mama dyktowała mi przez telefon)
_________________
drobnokomórkowy ...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2014-11-29, 17:10  


Nic moczopędnego nie dostaje?
_________________
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #11  Wysłany: 2014-11-29, 17:44  


Takie niskie ciś. RR kwi, duszność i wzmożone oddawanie moczu szczególne nocą( nycturia), mogą być związane z niewydolnością serca.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Wiolaxxx 


Dołączyła: 28 Lis 2014
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2014-11-29, 18:05  


Dziękuję
Tata nic poza wymienionymi tabletami milurit oraz zastrzykami zarzio nie dostaje - nie wiem czy coś z tego może być moczopędne.
Powiem o tych wszystkich objawach onkologowi oczywiście - EKG było robione i było wszystko ok - ale po chemii pewnie trzeba sprawdzić.
Niskie ciśnienie dziś 80/65 występuje tylko chwilowo np. dziś rano ok. 6.00 i po kawie się podniosło i jest ok. cały dzień utrzymuje się już dobre ok. 125/80.
To częste oddawanie moczu podobno może być też spowodowane zbyt małą ilością przyjmowanych płynów - tak mi podpowiedziała pielęgniarka - mówi, że tata ma pić 2 do 3 litrów wody - dziś tyle pije może będzie lepiej. Wczoraj faktycznie sam się przyznał, że mało wody wypił.
Czy taki chwilowy spadek ciśnienia - też może być oznaką niewydolności serca ? serce tatę nie boli - przynajmniej tak mówi.
_________________
drobnokomórkowy ...
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #13  Wysłany: 2014-11-29, 18:40  


Wiolaxxx napisał/a:
Dziękuję

Czy taki chwilowy spadek ciśnienia - też może być oznaką niewydolności serca ? serce tatę nie boli - przynajmniej tak mówi.

Jeśli jest epizod ednorazowy to nie ma powodów do niepokoju. Tylko trzeba systematycznie kontrolować ciś. krwi. tęt.
Podaję dolna granicę ciś.tętniczego krwi: 100/60 mm Hg dolna granica.

Wszystko co poniżej nazywa się (hipotonią). Przy obniżonym ciś.krwi najważniejsze są objawy towarzyszące temu stanowi...
Przy umiarkowanym, samoistnym niedociśnieniu stosuje metody niefarmakologiczne, na przykład kawa, jeśli nie p/wskazań pokarmy z odrobina soli, i oczywiście około 2 a nawet 2.5 l.płynów na dobę.

Jeśli chodzi o wyniki EKG - powtórzę za kardiologami ;) , tylko w monecie wykonywania badania aktualny jest wynik. Bo za chwilkę może być już inny.

Pozdrawiam
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Wiolaxxx 


Dołączyła: 28 Lis 2014
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2014-11-30, 11:08  


Witam, może komuś się przyda .... chyba powodem spadku ciśnienia i częstego oddawania moczu nocą było zbyt małe przyjmowanie płynów - wczoraj tato wypił min. 2 litry wody w ciągu dnia i sikania nocnego nie było oraz rano ciśnienie nie spadło. Wszystko jest OK. W domu radość, a tak baliśmy się nocy.

Od rozpoczęcia walki z chorobą - jestem wiele razy zdziwiona z jakich rzeczy człowiek może się cieszyć jakie drobiazgi dają radość. Każda nawet najmniejsza pozytywna informacja uszczęśliwia.
_________________
drobnokomórkowy ...
 
Wiolaxxx 


Dołączyła: 28 Lis 2014
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #15  Wysłany: 2014-12-26, 11:36  


Witam, mam pytanie - czy u nas jest możliwość podania choremu witaminy C w kroplówkach. Ewentualnie kto może przepisać podawanie.
Pytałam Pani Doktor od chemioterapii ale poinformowała, że nie może tego przepisać i skierowała mnie do lekarza rodzinnego .
Pytam bo taka metoda leczenia czy wspomagania leczenia jest stosowana w innych krajach np.
- w Kanadzie stosuje się to standardowo przy chorobach nowotworowych podobno z bardzo dobrymi efektami ?
dziękuje i pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group