1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to może być chłoniak?
Autor Wiadomość
inka_pl 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2013-03-21, 15:27  Czy to może być chłoniak?


witam
Mam na imię Klaudia. Chciałabym przedstawić taki przypadek.

Moja sąsiadka od 4 dni miała kaszel i gorączkę. Wcześniej na nic poważnie nie chorowała. Zgłosiła się do lekarza. Nie stwierdzono powiększenia węzłów chłonnych ani hepatosplenomegalii. W badaniu klinicznym stwierdzono zapalenie oskrzeli i zlecono antybiotykoterapię. Dostała wyniki, po czym nakłuto u niej szpik.

Wynik badania laboratoryjnego
HGB - 13,8g/dl,
leukocyty - 11,7,
płytki - 265 tys,
retikulocyty - 64x10^9/l,
bilirubina - 0,6mg/dl,
AST - 29U/l,
ALAT - 25 U/l,
LDH - 150U/L (norma 125-220),
OB - 14mm/h
kreatynia - 1,1 mg/dl (norma 0,7-1,4)

W rozmazie : pałeczkowate 1,0 ; podzielone 32,5 eozynofile 1,7 ; bazofile 0,2 ; monocyty 4.0 ; limfocyty 59,0 ; limfocyty odmienne 1,6
I taki opis :
wśród limocytow odmiennych spotkano limfocyty z odmiennym kształtem jądra tzw "flower like", pojed postacie duże, ziarniste, reaktywne.

Wynik szpiku:
Komórkowość preparatów szpiku mierna. Uklad czerwonokwinkowy odsetkowo nieco pozniej normy -13,6%, erytropoeza normoblastyczna z zachowanym torem dojrzewania komórek - oraz z obecnoscia pojedynczych megaloblastów. Układ granulocytarny 40,3%, z odsetkiem granulocytów podzielonych 27,8%. Układ chłonny stanowi 47,1%, w tym: limfocyty - 41,3% i plazmocyty - 0,1%, monocyty 4,7% ,limfocyty odmienne 1,0 % (odmienne kształy jądra, komórki wciętojadrowe, "lower like"), megakariocyty obecne, płytkotwórcze.
Uwaga:
Domieszka krwi zatokowej utrudnia prawidłową interpretację mielogramu.

Mam koleżankę w laboratorium. która mi powiedziała, że troche dziwne, ze w ogóle dano antybiotyk jeśli w rozmazie była przewaga limfocytow, które świadczą raczej o infekcji wirusowej. Czy w zapaleniu oskrzeli zawsze podaje się antybiotyk?
I dlaczego nakłuwano szpik? czyzby dlatego, że opisane były te zmienione limfocyty? Czy takie limfocyty mogą budzic podejrzenie chłoniaka? Czy jakiejś innej proliferacji limfocytarnej ? Jesli leukocytoza nie jest bardzo wysoka i węzły nie są powiększone? Czy były to tylko zmiany spowodowane tym zapaleniem oskrzeli stwierdzonym klinicznie? Czy jest jakieś badanie które byłoby dalej wskazane u tej pacjentki?

Może ktoś mi coś ciekawego podpowie... będę bardzo wdzięczna
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-21, 17:19  


inka_pl napisał/a:
I dlaczego nakłuwano szpik? czyzby dlatego, że opisane były te zmienione limfocyty?

Pewnie ze względu na te limfocyty nakuwano szpik.

Limfocyty ('prawidłowe') mają jądro kuliste. Nieregularny kształt jądra, z wgłębieniami i wypukłościami - może budzić podejrzenie chłoniaka.

inka_pl napisał/a:
Czy w zapaleniu oskrzeli zawsze podaje się antybiotyk?

Jeśli było wirusowe zapalenie oskrzeli to raczej antybiotyków się nie podaje, chociaż nawet jeśli początkowo infekcja została wywołana przez wirusy, nie jest wykluczone nadkażenie bakteryjne. Zbierająca się w drogach oddechowych wydzielina to dla bakterii znakomita pożywka.
inka_pl napisał/a:
w rozmazie była przewaga limfocytow, które świadczą raczej o infekcji wirusowej.

Raczej... Limfocytoza (czyli limfocyty ponad normę) może świadczyć o zakażeniu wirusowym, ale i również czasami o zakażeniu bakteryjnym.

inka_pl napisał/a:
Jesli leukocytoza nie jest bardzo wysoka i węzły nie są powiększone?

Węzły chłonne są i takie, których nie można wyczuć 'palcami', np. węzły śródpiersia.

inka_pl napisał/a:
Czy jest jakieś badanie które byłoby dalej wskazane u tej pacjentki?

Może jakieś badanie obrazowe, np. TK.

Potrafię odpowiedź na tyle Twoich pytań (tak szczątkowo). Poczekaj może ktoś inny będzie wiedział.

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
inka_pl 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2013-03-21, 17:48  


Dziękuje Ci bardzo też mam nadzieję, żę może jeszcze się ktoś odezwie. Jest jedno pytanie: Czy na podstawie tych podanych objawów, i obrazu cytologicznego można u tej pacjentki podejrzewać jakąś chorobę, jeśli tak to jaką...?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-03-21, 17:49  


Pacjentka wyraziła zgodę na dysponowanie tutaj jej wynikami i omawianie przypadku?
_________________
 
inka_pl 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2013-03-21, 18:12  


tak, dała mi je.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2013-03-21, 19:40  


inka_pl napisał/a:
Czy na podstawie tych podanych objawów, i obrazu cytologicznego można u tej pacjentki podejrzewać jakąś chorobę, jeśli tak to jaką...?

Myślę, że jest tu za mało danych.
Jesteśmy forum onkologicznym, i pomagamy osobom chorym onkologicznie. A za mało mamy danych, aby można było napisać (chociażby ze sporą pewnością), że to jest nowotwór złośliwy.

Tak jak pisałam ze względu na limfocytozę i odmienne limfocyty wykonano pobranie szpiku. I pewnie to wymaga dalszego diagnozowania przez lekarzy.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group