1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy jest powód do niepokoju po tych wynikach?
Autor Wiadomość
Spiralny 


Dołączył: 16 Lis 2012
Posty: 12
Pomógł: 3 razy

 #1  Wysłany: 2014-03-03, 18:56  Czy jest powód do niepokoju po tych wynikach?


Moja mama (lat 73) pokasłuje od dłuższego czasu, co niepokoi mnie w związku z tym, że jej brat zmarł na raka płuc. Jest byłą wieloletnią palaczką, ale od 3 lat nie pali.

22 VI 2012 miała kontrolny RTG klatki piersiowej, którego wynik wygląda dobrze:
Cytat:
Płuca bez zagęszczeń, bez rtg cech zastoju. Serce prawidłowej wielkości. Aorta wydłużona. Wnęki nieposzerzone.


W roku 12 XI 2012 w związku z chorobą brata i własnym pokasływaniem zrobiła sobie niskodawkowe badanie TK płuc. Dało ono następujący wynik:

Cytat:
Kilka bardzo drobnych zwapniałych guzków w prawym szczycie, prawdopodobnie gruźliczaki. Poza tym miąższ płucny bez zmian ogniskowych, rozedmowy.
Jamy opłucne bez cech płynu.
Węzły chłonne śródpiersia drobne, niepowiększone, w prawej wnęce do 11 mm ze zwapnieniami. Miażdżyca tętnic wieńcowych.


Lekarz pulmonolog uspokoił nas, że to jest pozostałość pozapalna, być może gruźlicowa. Dziwna ta gruźlica, bo mama nigdy takowej nie miała, ale podobno może być tak, że organizm sam ją zwalczy, a blizny tego typu pozostaną.

Niemniej pokasływanie trwa dalej. Tej zimy cały czas ciągnie się jakby przeziębienie mimo szczepienia przeciw grypie. Wszystko to działa rodzinie na nerwy, więc mama zrobiła RTG klatki piersiowej tydzień temu (14 miesięcy po TK).

Tym razem opis jest następujący:
Cytat:
Zmiany guzkowo-włókniste widoczne odwnękowo w środkowo-górnym polu płuca lewego.
Poza tym płuca bez zagęszczeń. Sylwetka serca w granicach normy. Przepona wolna.


Niepokoi mnie inna lokalizacja i nazwa guzków w tym badaniu.

Poza pokasływaniem jest zwiększona senność, osłabienie i częsta duszność, ale lekarze tę ostatnią tłumaczą bradykardią. Oprócz tego - bóle kręgosłupa i choroba Hashimoto w utajeniu.

Czy jest się czym niepokoić? Czy warto zrobić jeszcze jakieś badania? Wizyta u lekarza zlecającego jest wyznaczona na 25 kwietnia. Zastanawiam się czy jej nie przyspieszyć.
 
cherrybloss 


Dołączył: 10 Maj 2013
Posty: 3
Skąd: Kraków
Pomógł: 1 raz

 #2  Wysłany: 2014-03-03, 23:37  


Czytając Twój post mam wrażenie, że czytam o swojej mamie parę lat wcześniej. Również były zwapniałe guzki, miąższ rozedmowy. Mama jest byłą, wieloletnią palaczką. Na Twoim miejscu absolutnie nie lekceważyłbym objawów senności i nawracającego i utrzymującego się przeziębienia. Warto robić TK niskodawkowe, nawet prywatnie, co pól roku, bo wtedy jest większa szansa, że wykryje się raka w stadium pozwalającym wdrożyć radykalne leczenie. Niestety, nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji i u mojej mamy wykryto raka gruczołowego płuca lewego z rozsiewem do płuca prawego w stadium IV.
 
niki 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 15 Lip 2011
Posty: 890
Pomogła: 236 razy

 #3  Wysłany: 2014-03-03, 23:54  


Spiralny napisał/a:
Dziwna ta gruźlica, bo mama nigdy takowej nie miała, ale podobno może być tak, że organizm sam ją zwalczy, a blizny tego typu pozostaną.


myślę ze nie ma powodu do niepokoju.Tym bardziej że wczesniejsze badanie było badaniem bardziej czułym czyli dokładniejszym.badanie RTG nie jest juz tak czułe.
zdarza się że organizm sam zwalczy gruzlicę , jesli jest silny a zetnkęcie z gruzlicą było niezbyt długie, wtedy zostają tzw. blizny czy zwapnienia

Nie porównuje się badan wykonanych na innym sprzęcie oraz inną metodą.
mozna porównac TK do TK , lub RTG do RTG
zawsze dokładniejsze jest jednak TK
poczekajcie do wizyty u lekarza , być może zleci inne badania , może zaleci tylko kontrolę za jakiś czas.
pozdrawiam
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
 
Spiralny 


Dołączył: 16 Lis 2012
Posty: 12
Pomógł: 3 razy

 #4  Wysłany: 2014-03-03, 23:59  


cherrybloss napisał/a:
Czytając Twój post mam wrażenie, że czytam o swojej mamie parę lat wcześniej. Również były zwapniałe guzki, miąższ rozedmowy. Mama jest byłą, wieloletnią palaczką. Na Twoim miejscu absolutnie nie lekceważyłbym objawów senności i nawracającego i utrzymującego się przeziębienia. Warto robić TK niskodawkowe, nawet prywatnie, co pól roku, bo wtedy jest większa szansa, że wykryje się raka w stadium pozwalającym wdrożyć radykalne leczenie. Niestety, nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji i u mojej mamy wykryto raka gruczołowego płuca lewego z rozsiewem do płuca prawego w stadium IV.


Jest problem z takim badaniem. Na poprzednie TK skierował lekarz, który już nie pracuje w naszej przychodni (nawet na prywatne potrzebne jest skierowanie). Wynik TK oglądał pulmonolog, który uspokajał i powiedział, żeby za jakiś czas zgłosić się po skierowanie na powtórzenie TK.

Gdy mama się zgłosiła, to nie pamiętał tej rozmowy i dal tylko na RTG. Specjalnie poszedłem do niego z mamą powtórnie z prośbą o TK, bo wcześniej pisemnie zalecił powtórkę tomografii. Odpowiedział, że zmienił zdanie i nie widzi powodów i to on jest lekarzem, a nie ja. Uznałem, że chyba przesadzam i zrobiliśmy RTG, którego wynik w relacji do poprzednich mnie niepokoi.

Nie wiem czy ta informacja jest istotna, ale brat mamy miał raka wielokomórkowego neuroendokrynnego w płucu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group