1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy jest jeszcze szansa? ca planoepitheliale keratodes GII
Autor Wiadomość
sunset 


Dołączyła: 19 Lut 2010
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2010-02-19, 01:05  Czy jest jeszcze szansa? ca planoepitheliale keratodes GII


Proszę o pomoc. Rozpoznanie choroby mamy to ca planoepitheliale keratodes GII dziąsła górnego po prawej T4N2bM0. Czy ktoś może wytłumaczyć mi te znaczenie tych ostatnich literek i cyfr?
Mama miała mieć operację wycięcia guza, ale onkolog w czasie konsultacji powiedział, że operacja jest niemożliwa, że zmainy są za duże, a operacja ją tylko oszpeci i że proponuje paliatywną radioterapię. Chirug natomiast powiedział, że może przeprowadzić operację, ale jak mama weźmie chemię i zmiana się zmniejszy. Mama ma duże zmiany na górnym dziąśle. Ma też przerzuty do węzłów chłonnych. Co robić? Czy jest jeszcze jakaś szansa, że te zmiany się zmniejszą? Jak mam pomóc mamie? Wierzyć onkologowi czy chirurgowi?
Proszę...
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2010-02-19, 07:16  


C[arcinom]a planoepitheliale keratodes - rak płaskonabłonkowy rogowaciejący,

GII - stopień złośliwości nowotworu, średni w skali trzy- (czasem: cztero- ) stopniowej,

T4N2bM0 - klasyfikacja stopnia zaawansowania nowotworu, jest również trochę informacji o klasyfikacji TNM w innych wątkach tego forum
(por. też.: to opracowanie (str. 4, 5):
T4 - guz jest już niestety bardzo duży,
N2b - rozsianie nowotworu do węzłów chłonnych w stopniu znacznym,
M0 - nie stwierdzono (co nie jest jednoznaczne z tym, że ich nie ma) przerzutów odległych.

To niestety jest już znacznie zaawansowane stadium choroby. Na pewno w takim stadium operacyjnie nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby.
Pozostaje kwestia doboru odpowiedniego leczenia, ale tutaj nie mogę mimo najlepszych chęci bardziej pomóc.
Na moje niefachowe wyczucie raczej najpierw podaje się chemię, a później stosuje ewentualnie radioterapię (jako element leczenia radykalnego, ewentualnie paliatywną).

Czekamy na wypowiedzi osób bardziej kompetentnych.
Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam.
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #3  Wysłany: 2010-02-19, 07:53  


Richelieu napisał/a:
C[arcinom]a planoepitheliale keratodes - rak płaskonabłonkowy rogowaciejący,

GII - stopień złośliwości nowotworu, średni w skali trzy- (czasem: cztero- ) stopniowej,


W przypadku raka glowy i szyi uzywa sie skali 4-stopniowej

Cytat:
T4 - guz jest już niestety bardzo duży
,

T4 oznacza, ze guz rozrosl sie na tyle, ze wyszedl poza jame ustna i wszedl w kosc, tkanki szyi, miesnie szyi, jezyk, skore, zatoki lub krtan.


Cytat:
N2b - rozsianie nowotworu do węzłów chłonnych w stopniu znacznym,


N2b oznacza, ze rak zaatakowal wiecej niz jeden wezel chlonny alez zaden z zaatakowanych wezlow nie ma srednicy wiekszej niz 6cm. Wszystkie zaatakowane wezly sa po tej samej stronie szyi co guz.


Cytat:
M0 - nie stwierdzono (co nie jest jednoznaczne z tym, że ich nie ma) przerzutów odległych.


Nie wiemy jakie badania wykonano.

Cytat:
To niestety jest już znacznie zaawansowane stadium choroby. Na pewno w takim stadium operacyjnie nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby

Tak wlasnie jest
:-(
Cytat:
Pozostaje kwestia doboru odpowiedniego leczenia, ale tutaj nie mogę mimo najlepszych chęci bardziej pomóc.
Na moje niefachowe wyczucie raczej najpierw podaje się chemię, a później stosuje ewentualnie radioterapię (jako element leczenia radykalnego, ewentualnie paliatywna


Cytat:
Jak mam pomóc mamie? Wierzyć onkologowi czy chirurgowi?


W cywilizowanym kraju rakiem glowy i szyi zajmuje sie zespol wielodyscyplinarny (MDT).
W Polsce, jak slysze/czytam, jest to podejscie rzadko stosowane (choc niezgodnie z zaleceniami odpowiednich stowarzyszen miedzynarodowych).
A moze by tak obydwaj panowie sie pozrozumieli (wlaczywszy do teamu radioterapeute oraz chirurga plastcznego) i wspolnie przedyskutowali mozliwosci leczenia pacjentki?
Takie ciagniecie, kazdy w swoja strone, tylko stresuje pacjenta i jego rodzine i do nizcego dobrego nie prowadzi!

Propozycje leczenia dla pacjenta w Stage 3 lub 4 choroby sa nastepujace:

- chirurgia a potem radioterapia
- radioterapia solo lub polaczona z immunoterapia
- chemioterapia polaczona z radioterapia
- chirurgia, radioterapia i chemioterapia

Miedzydyscyplinarny zespol, po doglebnym przeanalizowaniu sytuacji pacjenta, powinien mu wspolnie zaproponowac opcje leczenia (oczywiscie po dokladnym wyjasnieniu plusow i minusow kazdej opcji).

Pozdrowienia,
Zosia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group