1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3
Autor Wiadomość
gaga1 


Dołączyła: 11 Lip 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2012-07-11, 16:03  Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3


myszka napisał/a:
Witam!

Niedawno dowiedzialam sie ze mam czerniaka breslow 0,2mm Clark II stopien.

Komponent IN SITU SSM, cechy regresji (-), Angioinwazja (-), JM-1/1MM2 - Naskorek!.

Bylam na konsultacji w CO w Warszawie ,ale prawde mowia to nic sie nie dowiedziam.
tylko tyle ze mam czekac na przyjecie do szpitala w celu wyciecia wartownika.

Bardzo sie boje!!

Witam ja mam pytanie prosze o interpretacje wyniku malignat melanoma superficial spreading of dermis pT1a (breslov 0,3)guz bez obecności martwicy i owrzodzenia cytologicznie epitelioidny zlokalizowany głównie śródnaskorkowo{in situ) z inwazją skory właściwejna poziomie Clark ii o wzroście horyzontalnym na granicy guza ze skórą właściwą obecne są nacieki zapalne z komórek limfocytarnych czy powinny być poszerzone marginesy i zbadany wartownik? pozdrawiam gaga

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-07-11, 16:04 ]
Post wydzielony do osobnego wątku, zgodnie z Regulaminem Forum.
_________________
gaga1
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-07-11, 23:24  


gaga1 napisał/a:
malignat melanoma superficial spreading of dermis pT1a

na podstawie badania histopatologicznego (p) stwierdzono:
Czerniak złośliwy skóry, szerzący się powierzchniowo,
o grubości nacieku do 1,00 mm (T1), bez owrzodzenia i w II/III stopniu naciekania wg skali Clarka (a)
(źródło: "Czerniak skóry" pod red. prof. W. Ruki, str. 324).

gaga1 napisał/a:
czy powinny być poszerzone marginesy i zbadany wartownik?

Na temat badania węzła wartowniczego w wyżej linkowanym opracowaniu na str. 326 czytamy m.in.:
Cytat:
W przypadku dysponowania technologią biopsji węzła wartowniczego należy kwalifikować do niej chorych o grubości nacieku czerniaka powyżej 0,75 mm.

Nie jest zatem to badanie wymagane w opisywanym przez Ciebie przypadku (głębokość nacieku = 0,3 mm).

O wielkości marginesów przywoływane źródło mówi m.in. (str. 327):
Cytat:
Wnioski z przeprowadzonych dotychczas badań wskazują, że cienkie czerniaki (≤ 1mm nacieku) należy wyciąć z marginesem 1 cm zdrowej skóry, a wszystkie pozostałe (o grubości nacieku > 1mm) z marginesem 2 cm.

W opisywanej sytuacji margines powinien więc wynosić przynajmniej 1 cm.
Jeśli po pierwszym wycięciu zmiany jest mniejszy (zwykle tak jest), wówczas wymaga poszerzenia do podanej wielkości.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #3  Wysłany: 2012-07-12, 06:53  


Nie jestem ekspertem , ale z tego co wiem to wedlug nowej klasyfikacji od 2010 r powinien byc w wyniku hp oznaczony indeks mitotyczny.W cienkich czerniakach podobno jest to jedna z wazniejszych rzeczy.I od tego zalezy tez przeprowadzenie bopsji wartownika.Nie wiem jak to sie ma w praktyce poniewaz przy zerowym indeskie biopsji nie przeprowadza sie, ja mialam podzial komorek w naskorku, gdzie nie ma ani naczyn limfatycznych ,ani krwionosnych ,a biopsje mialam. Wspomne tylko ,ze w moim pierwszym wyniku oznaczenia indeksu nie mialam konsultowalam wynik u innego lekarz, ktory wlanie zlecil to oznaczenie .
 
gaga1 


Dołączyła: 11 Lip 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2012-07-12, 15:09  


Witaj! Dzięki za odpowiedż niestety nie ma oznaczonego indeksu mitotycznego czy robi się z tego samego materiału? napisane że marginez wynosi 0,3 guz o średnicy ok.1 cm w największym wymiarze płaski barwy brązowawej z ogniskami czarnych przebarwień o nieregularnych zarysach usunięty z fragmentem skóry 2,5x1,3 cm z tkanką podskórną grubości 1,5 cm z minimalnym bocznym marginesem tkanek zdrowych o szerokości 0,3 cm klinicznie 1 węzeł powększony po biopsj nic takiego nie ma lekarz stwierdził że wartownika nie badamy marginesów nie poszerzamy ale chyba tak nie powinien zrobić?pozdrawiam
_________________
gaga1
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #5  Wysłany: 2012-07-12, 15:59  


Moze powinnas zasiegnac opinii jeszcze jednego lekarza.Tak jak ci pisalam ja w pierwszym wyniku nie mam oznaczonego indeksu.Konsultoiwalam swoj wynik u kilku lekarzy.Wkoncu trafilam do profesora Rutkowskiego.Za drugim razem mialam rowniez badane szkielka, gdzie byl ozaczony indeks na ponizej 1mm.Ale kiedy trafilam do warszawskiego CO oni ponownie przebadali perparaty.Wynik jest w moim watku. Indeks oznacza sie z wyniku hp ,ktory jest na szkielkach.
 
gaga1 


Dołączyła: 11 Lip 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2012-07-12, 16:28  


Dzięki za informację właśnie się umówiłam do prof.Rutkowskiego prywatnie na konsultację ale dopiero na 26 lipca nie wiem jak inaczej sie skonsultować jestem z poza Warszawy chciałam tez do Poznania ale nie mam telefonu a tam gdzie dzwonię odzywa sie sekretarka o nic nie wiem pozdrawiam
_________________
gaga1
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #7  Wysłany: 2012-07-12, 16:56  


Mysle ,ze ten termin jest jak najbardziej ok.Profesor zadecyduje co dalej w lepsze rece nie moglas trafic.Pozdrawiam!

[ Dodano: 2012-07-12, 17:01 ]
Gdzie mialas czerniaka?Czy mialas powiekszony wezel?Skoro robili Ci biopsje?A mozesz sprobowac umowic sie do CO ,ale nie wiem czy termin bedzie szybszy.Oto numer pod ktory mozesz dzwonic 22 5462222.Profesor przyjmuje w gabinecie 30.
 
gaga1 


Dołączyła: 11 Lip 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2012-07-12, 19:44  


dzięki myszka czerniak był na plecach węzeł pod pachą był powiększony chirurg go wyczuł ja nie usg wskazało do biopsi cieńko iglowej i dlatego była biopsja tera węzeł zmniejszony i bardziej mięki podobno ale kazano czekać dlatego uważam ,że lekarz podszedł do tematu trochę nie tak uważam że trochę lekceważąco mówił że wczesne stadium i należy czekać dlatego chcę innych opini szczególnie tych od lekarzy którzy zajmują się głównie czerniakami pozdrawiam
_________________
gaga1
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #9  Wysłany: 2012-07-13, 07:26  


Moze sprobuj umowic sie na wizyte do CO.Jesli profesor zleci ponowne przebadanie preparatow bedzie poprostu szybciej.POZDRAWIAM
 
gaga1 


Dołączyła: 11 Lip 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2012-07-16, 19:53  


Witaj myszka jestem po wizycie u prof, Rutkowskiego podbudował mnie nie jest żle zlecił ponowne zbadanie preparatu i oznaczenie indeksu mitotycznego mam pytanie po jakim czasie od wycięcia zmiany miałaś docinane marginesy i biopsję wartowniak? pozdrawiam
_________________
gaga1
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #11  Wysłany: 2012-07-16, 20:50  


U mnie czerniaka ziagnozowano pod koniec maja ,a biopsje i poszerzenie marginesow mialam na poczatku sierpnia.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #12  Wysłany: 2012-07-20, 11:17  


Mysle ,ze jesli indeks wyjdzie zerowy to wyciecie wartownika Cie ominie.Natomiast jesli wyjdzie powyzej nawet w naskorku to pewnie wyciecie bedzie,ale poczekajmy na wyniki.A co mowil Ci profesor?
 
gaga1 


Dołączyła: 11 Lip 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2012-07-22, 22:27  


Witaj!profesor mówi podobnie wszystko zaleźy od indeksu marginesy będą powiększone aw zależności od indeksu usunięty wartownik mogę powiedzieć że jest prawdziwym fachowcem wie co należy robić przy czerniakach a nie jak pozostali lekarze mam znajomą żyje już szczęśliwie 7 rok miała clarka 3 a wtedu nie badali breslowa usunęli jej od razu wszustkie węzły i bardzo szeroki margines myśli pozytywnie i nie boi się słońca nie bada się i uważaże co ma być to będzie tylko pozazdrościć takiej psychiki i nie bada się wcale pozdrawiam
_________________
gaga1
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2012-07-22, 22:29  


gaga1 napisał/a:
myśli pozytywnie i nie boi się słońca nie bada się i uważaże co ma być to będzie tylko pozazdrościć takiej psychiki i nie bada się wcale

Myślenia pozytywnego faktycznie warto pozazdrościć, ale opalania się i lekceważenia badań - raczej nie.
_________________
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #15  Wysłany: 2012-07-23, 07:01  


Wlasnie dlatego nieraz trzeba zasiegnac porady u innego lekarza.Wiele osob na forum nie ma oznaczonego IM, a co za tym idzie najprawdopodobniej zle leczenie.Ale nie mnie to osadzac.Kiedy bedziesz miec wyniki?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group