1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak
Autor Wiadomość
Alexa 


Dołączyła: 15 Cze 2012
Posty: 6
Skąd: Słupsk

 #1  Wysłany: 2012-06-15, 22:35  Czerniak


Witam. Od kilku dni przeglądam to forum i postanowiłam również napisać.

Miesiąc temu usunięto mi guza pod pachą lewą.
Przytoczę opis rozpoznania:
Szaro-brązowy lity guz o gładkiej powierzchni wym 4,3x3,1x2,0 z niewielką ilością przylegającej tkanki tłuszczowej. (A-E). W wykonanych preparatach widać utkanie węzła chłonnego z obecnością przerzutu nowotworu złośliwego Ki 67 (+) w 50 % jąder o immunofenotypie : Melan A(+) , HMB 45(+), S-100(+/-), CK AE 1/3(-) , CD34(-) co może odpowiadać czerniakowi. Konieczne ustalenie ogniska pierwotnego nowotworu.

Za tydzień będę usuwać dwa znamiona z pleców mimo tego że dermatolog stwierdziła że nie są podejrzane wg niej jako ognisko. Wszystkie moje znamiona to raczej zmiany barwnikowe. Bardzo sie boję mam jeszcze małe dziecko niespełna czteroletnie, tyle do zrobienia w życiu a tu takie cholerstwo. Co znaczą te symbole podane przeze mnie ? Może ktoś z was spotkał sie z czymś takim ?
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-16, 13:15  


Witaj
Badania immunochemiczne wyciętego guza pozwoliły na określenie tzw. immunofenotypu guza. Oznacza to ,że został przebadany pod kątem antygenów charakterystycznych dla danego nowotworu.
Alexa napisał/a:
Melan A(+) , HMB 45(+), S-100(+/-),
Ich obecność pozwala stwierdzić ,ze możemy mieć do czynienia z czerniakiem . Bowiem na powierzchni jego komórek w badaniu z użyciem odpowiednich przeciwciał pasujących niczym klucz do zamka znaleziono te antygeny. Niemniej jednak antygeny te nie są wysoce swoiste mogą być także charakterystyczne dla mięska jasnokomórkowego clear cel sarcoma Którego dość często bierze się pod uwagę w różnicowaniu histopatologicznym czerniaków nietypowych lub o nieznanym punkcie wyjście. Nie mniej jednak rzadziej dają one przerzuty do węzłów chłonnych więc myślę ,że czerniak wydaje się bardziej prawdopodobny.

Alexa napisał/a:
Konieczne ustalenie ogniska pierwotnego nowotworu.

Tak . Konieczne jest aby dermatolog dokładnie zbadała Ciebie od stóp do głów.
Czy przypominasz sobie może ,że kiedyś nawet bardzo dawno miałaś jakieś znamię ,zmianę na ciele która zniknęła lub zmieniła się odbiegając zupełnie od wyglądu znamiona? To bardzo istotne ponieważ czerniaki dość często ulegają całkowitej regresji ze skóry niestety pozostawiając przerzuty w układzie chłonnym, organach. Często takie przerzuty dopiero po latach dają o sobie znać.
Alexa napisał/a:
Może ktoś z was spotkał się z czymś takim ?

W literaturze dość często spotykamy się z przypadkami czerniaka o nieznanym punkcie wyjścia. Jest wówczas rozpoznawany w III lub IV stadium choroby , rokowania są podobne jak w przypadku gdy znane jest żródło pierwotne.
Oprócz przebadania zmian z pleców i dokładna analiza skóy warto by było wykonać badanie PET a także dokładne badanie oka ,jamy ustnej , gastroskopia kolonoskopia i badanie ginekologiczne zew. narządów płciowych . Czerniaki tworzą się wszędzie tam gdzie występują melanocyty czyli także w błonach śluzowych wyżej wymienionych układów/organów. Niemniej jednak lokalizacja przerzutu pozwala domniemywać ,ze może to być okolica pleców i być może znamię , które jest lub uległo całkowitej regresji.
Pozdrawiam serdecznie i pytaj jeśli coś nie zrozumiałaś.
_________________
 
Alexa 


Dołączyła: 15 Cze 2012
Posty: 6
Skąd: Słupsk

 #3  Wysłany: 2012-06-16, 19:51  


Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedż. Sześć lat temu miałam wycinane znamię na nodze ale wtedy wszystko buło ok . Cóż bedę czekać na wyniki z wyciętych znamion z pleców.
 
Alexa 


Dołączyła: 15 Cze 2012
Posty: 6
Skąd: Słupsk

 #4  Wysłany: 2012-07-09, 20:32  


Witam ponownie. Jestem juz po wycięciu podejrzanych znamion i dzisiaj odebrałam wyniki. I teraz mysle ze nadal nie znaleziono ogniska czerniak u mnie. Podam rozpoznanie , może ktoś z was mi podpowie co oznacz.
I) Wycinek skóry pokryty naskórkiem o ogniskowo zwiększonej ilości melaniny w warstwie podstawanej. W skórze właściwej liczne makrofagi oraz nacieki limfocytarne wokół naczyń. Komórek znamienia nie stwierdza sie.
II) Znamię brzeżne. Usunięto w całości.
Miałam dwa znamiona usuwane

[ Dodano: 2012-07-09, 20:33 ]
Aha inne znamiona badane przez dermatologa nie są podejrzane. Znamiona barwnikowe po prostu.
 
Alexa 


Dołączyła: 15 Cze 2012
Posty: 6
Skąd: Słupsk

 #5  Wysłany: 2012-07-12, 20:00  


Badanie oka ok. Ginekologiczne ok. Teaz bedę naciskać lekarza na badanie PET. Acha przy okazji badania ginekologicznego gin zrobił mi usg tarczycy . Są tam zmiany, guzki. Może to tarczyca jest przyczyną ? Tylko dlaczego przezut odpowiada czerniakowi ? Teraz to już jestem całkiem zakręcona.
 
anna35311 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 1

 #6  Wysłany: 2012-07-12, 20:34  


Jak sie nie przycisnie lekarzy o jakie kolwiek badania to oni nie skieruja
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #7  Wysłany: 2012-07-13, 07:05  


Mysle ,ze najlepszym rozwiazaniem zreszta jak pisala biofanka bedzie badanie PET.Czerniak to nowotwor wysoce metabolizujacy i z duzym prawdopodobienstwem uwidoczni komorki czerniaka.Pozdrawiam!
 
Alexa 


Dołączyła: 15 Cze 2012
Posty: 6
Skąd: Słupsk

 #8  Wysłany: 2012-08-27, 17:15  


Witam ponownie. Dawno nie pisałam , chciałam najpierw zrobić badanie PET. Dzisiaj otrzymałam wynik. Proszę pomóc mi w interpretacji.
W prawym jajniku !*x@( mm ogniska pobudzenie metabolicznego na granicy z pętlą jelit bocznie 11x19 mm SUV 16,1 i przyśrodkowo 11x128 mm SUV 8,1. Poza tym prawidłowy obraz metabolizmu glukozy.
Reszta badan prawidłowa.
wnioski: Zmiany metaboliczne w prawym jajniku na poziomie procesów rozrostowych - do oceny ginekologicznej. Poza tym bez ognisk pobudzenia metabolicznego mogących sugerować aktywny proces rozrostowy w badaniu PET.
W czerwcu miałam badanie ginekologiczne . Wszystko było dobrze. Cytologia w porządku. Teraz sama już nie wiem co mi jest czy było.
 
Alexa 


Dołączyła: 15 Cze 2012
Posty: 6
Skąd: Słupsk

 #9  Wysłany: 2012-09-06, 08:59  


No to mam spokój na pół roku. Póki co jest czysto , a właśnie za pół roku na nowo kontrola , badania . I mam nadzieję żę będzie ok. Czyli jestem w tym procencie osób z czerniakiem o nieznanym punkcie wyjścia ? A może jednak jestem zdrowa. Oby. Życzę wszystkim powrotu do zdrowia. Bedę tu zaglądać .
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group