1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
co to może być?
Autor Wiadomość
aggus 


Dołączyła: 04 Lip 2012
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2012-07-04, 19:31  co to może być?


Witam!
Mój tata właśnie leży w szpitalu. Trafił tam z podejrzeniem raka trzustki.

Jakiś czas temu zaczął go boleć brzuch, poszedł do lekarza pierwszego kontaktu i dostał skierowanie na USG. Gastrolog po obejrzeniu wyniku badania stwierdził zmianę na trzustce i skierował tatę do szpitala. Wczoraj zrobiono tacie badanie krwi, które jak stwierdzono są bardzo dobre, dzisiaj miał robiona biopsję podczas której lekarz robiąc USG, stwierdził, że zmiana jest na innym miejscu, pod trzustką, bardziej na śledzionie, przy ponownym badaniu, zmiana znowu była w innym miejscu. Niestety nie mam żadnych dokładnych wyników badań.

Co to może być? Czy jest szansa, że to nie nowotwór? Proszę o pomoc w zrozumieniu tego wszystkiego.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-07-04, 19:34  


Niestety bez jakichkolwiek wyników badań na pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie.
Jeśli przeprowadzona została biopsja i pobrano wycinek ze zmiany, to wynik badania powinien przynieść więcej informacji co do charakteru zmiany.

Czy lekarz sugerował, że wygląda to na zmianę nowotworową?
_________________
 
aggus 


Dołączyła: 04 Lip 2012
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2012-07-04, 20:12  


Lekarz gastrolog powiedział, że może to być nowotwór. Natomiast w szpitalu lekarz karze czekać na wyniki.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-07-04, 20:24  


W takim razie trzeba niestety czekać.
_________________
 
aggus 


Dołączyła: 04 Lip 2012
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2012-07-04, 20:55  


Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź :) To czekanie jest najgorsze, ale nadzieja nas nie opuszcza. Pozdrawiam!

[ Dodano: 2012-07-04, 21:08 ]
Mam jeszcze jedno pytanie. Tata miał pobierana krew, czy jest możliwe, że robili mu badanie na poziom markerów nowotworowych? Czy takie badanie to podstawa? W szpitalu powiedzieli tacie że wyniki krwi są bardzo dobre, ale nikt nie wspomniał o markerach. Jutro jedziemy z mama do taty do szpitala i mamy nadzieje porozmawiać z panią doktor, ale moim zdaniem to dziwne, że nie mówią tacie nic dokładnie.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-07-04, 21:19  


aggus napisał/a:
Mam jeszcze jedno pytanie. Tata miał pobierana krew, czy jest możliwe, że robili mu badanie na poziom markerów nowotworowych? Czy takie badanie to podstawa?

Jest to oczywiście możliwe, natomiast nie zawiera się to - że tak powiem - w pakiecie badań wykonywanych zwyczajowo.
_________________
 
ankita 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 258
Pomogła: 23 razy

 #7  Wysłany: 2012-07-04, 23:50  


mi już w dwóch szpitalach powiedzieli że na NFZ nie zrobią mamie markerów, a w jednym zrobili. wniosek: raczej nastawiałabym się na to że nie zrobią...
 
aggus 


Dołączyła: 04 Lip 2012
Posty: 6

 #8  Wysłany: 2012-07-05, 20:16  


Właśnie wróciłam od taty ze szpitala. Wyniki biopsji będą niestety dopiero jutro, ale wiem już że tata miał badany poziom markerów nowotworowych i wszystko jest w normie :) Pani doktor każe czekać na wyniki biopsji i tomograf, ale jest pozytywnie nastawiona :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-07-05, 21:40  


aggus napisał/a:
tata miał badany poziom markerów nowotworowych i wszystko jest w normie

A jakich konkretnie markerów? Bo jest ich kilka...
_________________
 
aggus 


Dołączyła: 04 Lip 2012
Posty: 6

 #10  Wysłany: 2012-07-05, 22:09  


Moja mama rozmawiała z panią doktor, która powiedziała, że były zbadane wszystkie markery, wskazujące na nowotwór przewodu pokarmowego. Wymieniała nazwy, ale moja mama nie była w stanie mi ich podać.

[ Dodano: 2012-07-06, 21:41 ]
Doczekaliśmy się dzisiaj wyników biopsji. Nie stwierdzono komórek nowotworowych :) Teraz pozostało nam czekać do poniedziałku na tomograf, ale troszkę się uspokoiliśmy, najbardziej mój tatuś :)
 
aggus 


Dołączyła: 04 Lip 2012
Posty: 6

 #11  Wysłany: 2012-07-08, 16:18  


Mój tatuś czeka na tomograf, ale kolega z sali, który ma stwierdzony nowotwór trzustki z przerzutami, przestraszył tatę, mówiąc mu, że u niego pierwsza biopsja nic nie wykazała. Czy często się tak zdarza? Dodam, ze u tego pana markery byly znacznie podwyższone, a u mojego taty nie. Znowu ogarnia mnie panika. :-(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2012-07-08, 17:18  


aggus napisał/a:
Czy często się tak zdarza?

Niestety dość często.
Guz nowotworowy nie jest złożony tylko z komórek nowotworowych - są w nim też komórki całkowicie zdrowe oraz takie, które jeszcze nie przekształciły się w raka, ale nie są też już typowymi, normalnymi komórkami. Tylko od szczęścia lekarza podczas biopsji zależy, czy trafi igłą w miejsce, w którym akurat kom. nowotworowe się znajdują, czy też nie. Wiele wyników biopsji jest tzw. fałszywie negatywnych - tzn. mimo istnienia choroby nowotworowej wynik biopsji nie wykazuje kom. nowotworowych.
Również markery mogą być w normach przy chorobie nowotworowej, tak samo jak mogą być podwyższone u człowieka nie chorującego na raka.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group